Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Te 137 kPa to taki "pik" pod samym narożnikiem na powierzchni 80 cm^2 który miarodajny nie jest, to jest MES i trzeba stosować pewne uśrednienia. Poza tym ten wykres jest od obciążeń obliczeniowych stałych+długotrwałych+krótkotrwałych. Dla obliczeniowych stałych+długotrwałe max odpór jest na poziomie 120kPa.. Taki skok naprężeń w narożnikach spowodowany jest silnym obciążeniem ścian zewnętrznych i brakiem odsadzki płyty względem ściany - po wyciągnięciu płyty poza lico ściany na 35cm naprężenia w tym narożu spadają do poziomu 60 kPa co jest jakąś wskazówką jak należy zmniejszyć naprężenia ściskające izolację termiczną dla osób które jednak chcą zastosować EPS pod płytę.

 

no, wiem ze to "peak" :) (120 tez prawie trzykrotnie) , ale te 45kPa so przekroczone w znacznie wieksza czescia plyty niż tylko na narożu. Nizsze niż dozwolone obciążenie pokazane sa tylko w strefach 5 i 6. Nawet z odsadzka, tak szacuje

Dlugotrwale, czyli zmienne obciążenie, tj wiatr, snieg itd. w przypadu plyty nie robia duza roznice, a do wyniku wchodzą z wspolczinnikiem 1,5 o ile mówimy o obciążenie obliczeniowe. Stale obciążenie liczy się z współczynnikiem 1,3...

Odsadzka 35cm przecież wcale nie jest mile widziana, i rzadko się projektuje. I kosztuje (musi być tez izolowana od obu stron, jak już rozmawiamy tez o osczednosci) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesteś pewny ?

Poniżej jedna z wariacji projektowej mojej płyty:

[ATTACH=CONFIG]213091[/ATTACH]

 

Konstruktor,który twierdzi,że EPS200 się nie nadaje pod płytę jest d..a a nie konstruktor,który nie potrafi liczyć.

 

To raczej tzw plyta denna niż plyta fundamentowa, a jeśli dom jest lżejszy niż ten od którego Dagobarth pokazal wykres i ma inaczej zebrane te sily na narożniku (np. żadne okna/drwzi tarasowe w pobliżu narożnika), to może się nadaje. Ale sam widzisz na wykresie, jakie duże strefy plyty ulegala wieksa sila. Pokaz jak wygląda w przypadku twojego domu. Czy może i nie wiesz? :)

 

edit: Ciekawe jak konstruktorzy widocznie stosuja rysunki z internetu. Ten rysunek w tym roku dwa razy miałem na biurku, przeslanie od klienta z zapytaniem o oferty. Nie ta sama pracownia, nie ten sam konstruktor, ale rysunek identyczny.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym muratorze, w poradniku energooszczędzania jest kombinacja płyty fundamentowej XPS i EPS - XPS po obwodzie, pod ścianami nośnymi i EPS w środku.

 

 

To znaczy że obciążenie płyty odbiera XPS po obwodzie a EPS go tylko wspiera, ciekawy jestem jak będzie wyglądał budynek po 20latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rysunek w tym roku dwa razy miałem na biurku, przeslanie od klienta z zapytaniem o oferty. Nie ta sama pracownia, nie ten sam konstruktor, ale rysunek identyczny.

 

tutaj mnie "lekko" zmroziłeś tą informacją. czyli taki gotowiec dla nieświadomego klienta krąży po pracowniach a projekt sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz,że nie ta sama pracownia co moja ?

Moi konstruktorzy (ta sama pracownia konstruktorska) mają na koncie ładnych kilka płyt,na forum jest kilka już zrealizowanych, z tego co wiem kilka w realizacji,także na XPS...

Nie jestem konstruktorem i nie wiem jakie mam siły,zdałem się na konstruktora z prawdziwego zdarzenia,który wie co robi i wie co i jak liczyć i projektować i jego zdecydowanie polecę a nie kogoś takiego,który twierdzi,że nie da się bo nie i już czym pokazuje swoją nie wiedzę i słabe wyszkolenie techniczne i praktyczne...

Kiedyś już wspominałem,że za zachodnią granicą mają słaby poziom nauczania i tam bardziej szanuje się polskich inż niż swoich.

 

Poniżej masz kolejną wariację mojej płyty i nie jest to raczej już płyta denna:

 

[ATTACH=CONFIG]213098[/ATTACH]

 

Oba wersje sa typowe szczególnie w przypadku szkod górniczych. I widzisz, tu taka sprawa: te plyty sa tak projektowane, ze wytrzymają nawet większe osiadanie gruntu. W efekcie, nawet jak EPS zaczyna pełzaniem, nic więcej się nie stanie. I dobrze. Eps traci czesc swojej efektywności, i tyle. I może tak bardzo często jest. Tylko szkoda kasy za ten EPS, prawda. W dodatku, a może jednak niejedna plyta jest tak projektowana bądź wykonana, ze cos się stanie. A przy projektowaniu części konstrukcyjne, "worst-case-scenario" ma dużo wieksza znaczenie niż przy wyboru tynku lub armatur do łazienki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzysz w te bajki ? Nie ma gotowca a brinkmann ściemnia lub jest nie świadomy ile płyt może zaprojektować jedna pracownia ;)

Zapytaj się R&K kto mu projektował płytę ;)

U niego odizolowanie garażu od domu w płycie to dla mnie majstersztyk :)

 

 

Niech ci będzie.

Nie musze nic wymyslec, przecież po co. A dylatacja miedzy domem i garażem... standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co była ta gadka,że EPS200 nie nadaje się pod płytę fundamentową ?

Nie lepiej i "skuteczniej marketingowo" było wykazać zalety XPS zastosowanego w płycie w stosunku do EPS ?

 

uh... jak to teraz, przecież nareszcie mamy klarowane ze nawet pod stosunkowo lekkim domem obciążenie sa dużo większe niż 45kN/m². Wynik jest, ze EPS się nie nadaje. Nic się nie zmienilo. W najlepszym przypadku EPS zaczyna pełzanie i nic więcej, a w najgorzszym plyta osiada i lamie się na narożniku, tam gdzie sa te największe obciążenie. Bo wyobraz sobie, nie każdy buduje na szkod górniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 kN/m^2 to można uzyskać na dużej powierzchni płyty "nie drewniaka" - http://imageshack.us/f/4/7cpk.jpg/ - wydruk odporu podłoża z 20cm styroduru, mały dom (110m^2 pow. uż.) z poddaszem użytkowym i garażem na oddylatowanej płycie, ściany silikat 18cm, strop żelbetowy 15cm, płyta 25cm;

 

widać że tam gdzie bliżej rogu są ściany nośne wewnętrzne, narożniki zostają wyraźnie odciążone. jakie mniej więcej wymiary ma ta płyta pod częścią mieszkalną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o proszę, teraz nagle się okazuje że nasi konstruktorzy, ściągają obrazki z internetu :wave:

Panie Brinkmann niech pan przestanie oczerniać Polskich konstruktorów i robić z nich nieuków. A to pan pisze, że jeździ pan na jakieś seminaria w Polsce, gdzie jedynie pan umie wszystko dobrze policzyć, a to zaraz, że obrazki z internetu sobie ściągają itd. To już jest śmiech co pan tu wypisuje.

 

perm kolego drogi. Zawsze lubiłem jak piszesz i nadal uważam że jesteś osobą na poziomie. Ale sławny Piotr, który badał ten EPS pod płytą Legallet, kim on jest? To ekspert? Wykonał dokładne ekspertyzy? Czy może gdzieś dokładnie to opisał? A może nawet "metra"/przymiaru nie przyłożył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te o których piszesz to chyba działówki, a efekt to chyba wpływ garażu.

 

Faktycznie wygląda na to, że garaż jest na tej samej płycie. w każdym razie tmann kiedyś o takim zjawisku pisał - że najtrudniej jest z domami gdzie nie ma wewnętrznych ścian nośnych. kraszan coś takiego buduje - z silikatu, wysoka żelbetowa ściana kolankowa, żelbetowe skosy i brak ścian nośnych wewnątrz parteru. 20 cm XPS pod płytą (grubą chyba na 20 cm). ciekawe jak to wygląda w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już wspominałem,że za zachodnią granicą mają słaby poziom nauczania i tam bardziej szanuje się polskich inż niż swoich.

 

 

Wiesz co, znowu zaczynasz swoje ksenofobiczne teksty.

Już ktoś i to nawet w tym wątku napisał, że robisz z siebie buraka.

 

Urobiłeś sobie jakąś teorię, która ma się nijak do rzeczywistosci (i ze smutkiem napiszę: niestety)

 

Na liscie szangchajskiej najwyżej sklasyfikowaną niemiecką uczelnia jest Technical University Munich, na 50 miejscu.

Kolejne na 54. i 61. miejscu.

W pierwszej 500 jest ich 38...

 

Na tej liście znajdują się dwie polskie uczelnie, gdzieś pomiedzy 300, a 400 miejscem.

Ja gliwicką polibudę kończyłem dwanaście lat temu. Przyzwoita uczelnia, ale bez szału.

Nie widzę najmniejszych podstaw, na których mógłbys oprzeć swoje teorie...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jakie mniej więcej wymiary ma ta płyta pod częścią mieszkalną?

Wymiary części mieszkalnej po zewnętrznym obrysie ścian to 10x7m, te mniejsze naprężenia od strony garażu to faktycznie jest wpływu garażu (jest on jednak oddylatowany od części mieszkalnej na grubość izolacji) ale po części to również skutek mniejszych odległości pomiędzy ścianami nośnymi.

PS. Panowie.... Problem z EPS pod płyta jest taki ze w miejscu dużych naprężeń sie skompresuje do pewnej grubości i jego właściwości izolacyjne dość drastycznie się zmienią na bardziej niekorzystne, w ekstremalnej sytuacji dojdzie do jego uplastycznienia. Strefa zgniotu będzie przesuwała się w kierunku od podpór do środka przęseł do momentu osiągnięcia równowagi. Zgniecenie styro poza obniżeniem izolacyjności pociąga ugięcia które jestem pewien że płyty wytrzymają, mogą się porysować (czego nie widać) ale się nie złamią - za to na działówkach i płytkach podłogowych w pewnychprzypadkach rysy widoczne będą. Płytę można by wylać nawet na wełnie mineralnej i się nada - w sensie że katastrofy nie będzie ale i izolacja żadna. I ostatnia rzecz.... Miejmy świadomość że współczynniki bezpieczeństwa powodują że prawidłowo zaprojektowane konstrukcje mają zapas bezpieczeństwa na poziomie ponad 100% więc nie dziwię sie bardzo że w domach na EPS'ie niekoniecznie coś dziac sie musi ale moim zdaniem zaprojektowanie płyty fundamentowej w całości na EPS bez poparcia tego obliczeniami (tylko skąd wziąć parametry tego materiału do takich zastosowań ??) nie jest zgodne ze sztuką budowlana. A konstruktorzy... Cóż są różni.... i solidni i druciarze. Jak we wszystkich profesjach. Nie należy generalizować.

Edytowane przez Dagobath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem uczulony jak ktoś(co gorsza,ktoś,którego nawet Wanda nie chciała za męża),bez najmniejszej wiedzy technicznej robi z siebie lepszego specjalistę od polskich inżynierów,przedstawiając ich w świetle nieuków,bo przecież w Niemcach wiedzą najlepiej a ich producenci są lepiej wyszkoleni od ichnich inżynierów...

Powyżej przedstawiłem,że ten Niemiec,który wie najlepiej, bardzo się mylił i wprowadzał wszystkich w błąd,wijąc się później jak wąż przyznał się jednak do błędnego twierdzenia.

 

Nawet, jeśli jesteś uczulony, to nie rób z siebie głupca, dyskredytujac poziom nauczania w DE, bo jak widać rzeczywistość jest inna.

Nie wiem, na jakiej podstawie twierdzisz, że t.brinkmann nie posiada żadnej wiedzy technicznej.

 

Ja tam akurat się nie dziwię jego zdaniu w sprawie XPS vs EPS, gdyz w kraju, z ktorego sie wywodzi nikt nie będzie dla paru Euro szukał oszczednosci, stosował materiałów bez aprobat, co może nie przyniesie negatywnych skutkow, choc moze z 20cm izolacji zrobi się 16, a w przypadku pecha cos sie ugnie i popeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę wtrącić się do tej dyskusji, to chciałbym zwrócić uwagę przerzucających się argumentami (a może "argumentami") że robicie straszny bajzel metodologiczny przy prezentacji swoich obliczeń, wyliczeń i innych kalkulacji. Nic dziwnego że ciężko się Wam dyskutuje.

We wszystkich materiałach producentów (patrz karty tech., aprobaty, etc.) parametry materiału podawane są jako wartości charakterystyczne, Wasze mapy naprężeń (np.http://imageshack.us/photo/my-images/4/7cpk.jpg/), także kalkulacje Pan T.B. liczone są na wartości obliczeniowe, a to daje kilkudzesięcio procentowe (jak nie wyższe) zawyżenie wyników.

Jeżeli parametrem porównawczym ma być wytrzymałość styropianu przy długotrwałym obciążeniu, to do obliczeń należy stosować kombinację obciążeń jak dla stanów użytkowalności, a nie nośności !

Przykład:

(wartości obliczeniowe - SGN): obciążenia stałe x (1.1-1.3) + obciążenia zmienne x (1.2-1.4) + śnieg x 1.5 + wiatr x 1.5

(wartości charakterystyczne - SGU): obciążenia stałe x (1.0) + długotrwała część obciążeń zmiennych x (0.35) + śnieg x 0 + wiatr x 0

 

Jak widać różnica np. w obciążeniach zmiennych jest kolosalna. Proponuję ten przykład z mapą odporu gruntu zrobić raz jeszcze, różnice będą znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę wtrącić się do tej dyskusji, to chciałbym zwrócić uwagę przerzucających się argumentami (a może "argumentami") że robicie straszny bajzel metodologiczny przy prezentacji swoich obliczeń, wyliczeń i innych kalkulacji. Nic dziwnego że ciężko się Wam dyskutuje.

We wszystkich materiałach producentów (patrz karty tech., aprobaty, etc.) parametry materiału podawane są jako wartości charakterystyczne, Wasze mapy naprężeń (np.http://imageshack.us/photo/my-images/4/7cpk.jpg/), także kalkulacje Pan T.B. liczone są na wartości obliczeniowe, a to daje kilkudzesięcio procentowe (jak nie wyższe) zawyżenie wyników.

Jeżeli parametrem porównawczym ma być wytrzymałość styropianu przy długotrwałym obciążeniu, to do obliczeń należy stosować kombinację obciążeń jak dla stanów użytkowalności, a nie nośności !

Przykład:

(wartości obliczeniowe - SGN): obciążenia stałe x (1.1-1.3) + obciążenia zmienne x (1.2-1.4) + śnieg x 1.5 + wiatr x 1.5

(wartości charakterystyczne - SGU): obciążenia stałe x (1.0) + długotrwała część obciążeń zmiennych x (0.35) + śnieg x 0 + wiatr x 0

 

Jak widać różnica np. w obciążeniach zmiennych jest kolosalna. Proponuję ten przykład z mapą odporu gruntu zrobić raz jeszcze, różnice będą znaczne.

 

charakterystyczne lub obliczeniowe - dobrze piszesz, jest to wspolczynnik 1,3; 1,4 lub 1,5. Często jednak obciążenie sa wielokrotnie większe niż te dozwolone 45kN/m. Plyta 20cm już daje 5kPa przez wlasny ciezar, i to charakterystycznie. :) Zostaje nam 40kPa do cala reszte, to nie dużo. Te (średnio) 1,4 więcej nie zmieniają zasady, nawet licząc na 63kN nosnosci tego EPS'a.

To ze pewne osoby tego nie rozumieją, no trudno. A jak im brak argumentow, to zaczynają się zachować jak dzieci i obrazac ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moim zapodaniu wstępnego projektu płyty stwierdził,że jednak EPS200 jest dobry pod płytę fundamentową ale tylko przy płycie na szkodach góniczych:

 

Ja twierdzę,że przy gruncie bez szkód EPS200 też jest ok pod płytę i mam ku temu powody ale niech Niemiec dalej się błaźni swoim wyszkoleniem a ja bede punktowal dalej...

 

 

Bringman nie potrafi zaprojektować płyty...

 

Czytania ze zrozumieniem, to w tych 7.klasach nie nauczyli.

 

Czytam i czytam i jakos nie widzę, żeby t.brinkmann GDZIEKOLWIEK napisał, że EPS jest DOBRY pod płyte na szkodach.

Przeciwnie napisał, że jesli zacznie pełzac to straci część swych wlasnosci izolacyjnych.

Plyta wytrzyma, bo zostala zaprojektowana na niestabilne warunki i możliwe osiadanie

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o proszę, teraz nagle się okazuje że nasi konstruktorzy, ściągają obrazki z internetu :wave:

Panie Brinkmann niech pan przestanie oczerniać Polskich konstruktorów i robić z nich nieuków. A to pan pisze, że jeździ pan na jakieś seminaria w Polsce, gdzie jedynie pan umie wszystko dobrze policzyć, a to zaraz, że obrazki z internetu sobie ściągają itd. To już jest śmiech co pan tu wypisuje.

 

perm kolego drogi. Zawsze lubiłem jak piszesz i nadal uważam że jesteś osobą na poziomie. Ale sławny Piotr, który badał ten EPS pod płytą Legallet, kim on jest? To ekspert? Wykonał dokładne ekspertyzy? Czy może gdzieś dokładnie to opisał? A może nawet "metra"/przymiaru nie przyłożył?

Dzięki :). PiotrO jest forumowiczem który od 10 chyba lat promuje tu jak może Legalett mimo iż jak twierdzi nie ma z tą firmą nic wspólnego, poza tym że sam ma taka płytę. Kiedyś, podobnie zażarte dyskusje toczyły się w wątku o Legalett po tym jak zapytałem (nie pierwszy zresztą) o zasadność stosowania EPS 100. PiotrO robił co mógł by udowodnić że ten EPS nadaje się pod płytę. Skąd zatem informacja o zgniecionym styropianie. W swoim zapale i niewiedzy PiotrO podał przykład (jakieś wiercenia czy coś) zgniecionego i mocno stwardniałego styropianu pod płytą czy też płytami (nie pamiętam) Legalett, jako argument że jest to tak wytrzymałe a z czasem staje się coraz bardziej :). Byłem tym bardzo zaskoczony i nie tylko ja chyba bo nie spodziewałem się że efekt pełzania może być tak spektakularny. Styropian sprasowany o 10% czyli dużo więcej niż pozwalają normy, dalej wizualnie i dotykowo jest tym samym styropianem, może trochę twardszym. O ile musiał się sprasować ten spod płyty Legalett przy takiej zmianie jego właściwości? Możesz, jak masz cierpliwość wątek o Legalett poczytać choć przebić się przez to wszystko łatwe nie będzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...