Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a to ciekawe.

A czy skraj płyty ? lepiej gorzej?

dolna granica wylewkowa, mnie chodziło jako dodatek do zbrojenia 25x25cm .

a tu dla przypomnienia, z klasami, aby płacić za to co faktycznie jest .

Najlepiej było przygotować foremkę na sześcian 15x15x15 cm i powiedzieć jeszcze w czasie zamówienia że

próbki będą pobrane w razie "W" troszkę psychologią trzeba zadziałać.

Chyba niczego nie można tak zepsuć jak betonu ... i to wodą, co przy płycie ma kolosalne znaczenie, duża ilość wody duży skurcz .

duża to powyżej 0,4 W/C .

Oczywiście bardziej płynny beton można zrobić np samo zagęszczający, lecz wymaga to więcej cementu . właśnie przez W/C

 

Problem z badaniami wg. DIN 1045 jest, ze w Polsce jest tylko jeden sprzet, który się do tego nadaja, a tam te badanie kosztuja majatek. My w zeszłym roku to z firma Bekaert zalatwilismy, czyli duzy ilość probnikow 15x15x60 o roznych recepturach i dozowan wlokien zostało wyslane do Belgii.

 

Dozowanie: Jeszcze zawsze zależy, jakie sa wlokna. Tu rozne rzeczy graja role, np. smuklosc, rodzaj stali, zkotwienia końcowe itd, i kwestia o co mi chodzi. Czy stosuje wlokna tylko w celu ograniczenia szerokość rys, czy również ze względu na wytrzymalosc plyty, wiec, czy w tej obliczenia wlokna do uwzględnienia.

 

Woda: Do B30 stosunek wody do cementu maks 0,40-0,45:1, a ja zawsze jak wszciekly pies pilnuje tych kolesiow od gruszek, żeby nie doleja wody, bo tak lubia. Trzeba przy zamówienie od razu im tlumaczyc, ze ma być plastyfikator na pokładzie, zresztą maja taki obowiązek. Beton należy zamowic o konsystenci S3, a popiel lotny jako dodatek w niczym nie przezkadza i dużo pomaga. Jeszcze gra role kruszywa, tu frakcja do maks 16 jest korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, czyli projektant nie taki zły powiedział bym bardzo rozgarnięty płyta #15cm .

Już dobrze się zapowiada.

Dla takiej konstrukcji z ostrogami widywałem też w sieci nawet 10cm płyty z tradycyjnym zbrojeniem, i ,co ciekawe, zbrojone tylko jedną warstwą siatki fi ok.8mm.

Ostrogi preferują projekty szwedzkie, czasem niemieckie i amerykańskie,nawet australijskie, co widziałem w sieci.

A propos zbrojenia; w projekcie mam takie: góra dół fi8 15x15 cm, ostrogi dół 4xfi12, góra 2xfi12,stal A-IIIN(RB 500W),A-0 (St)S-b), bez zbrojenia rozproszonego, beton C20/25, klasa ekspozycji XC3, stosunek w/c 0,65, min.zawartość cementu 160kG/m3, max.ziarno kruszywa 16mm

 

Zapytaj Go o możliwość ustabilizowania gruntu poprzez przemieszanie i warstwa po warstwie np pod koniec 50cm z dodatkiem cementu.

zapytam, zbieram wszystkie uwagi od Was

 

30cm pod nasypem skarpy dał bym opaskę przeciw wysadzinom, ponieważ mam większą banie ciepła w gruncie i jest jakby większy zapas tego co ma oddawać ciepło.

widzę, że są tu różne "szkoły", pionowa i pozioma, a skuteczność z grubsza podobna, więc zdecyduje pewnie łatwość wykonania.Gdyby można połączyć opaskę pionową z szalunkiem traconym dla płyty (o tym pytałem w moim 1 poście), to warto spróbować pionowej.

Dodał bym do tego zbrojenie rozproszone stalowe w ilości 20 kg na kubik betonu.

uwagę rejestruję i będę drążyć dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tmann, Witam,

Dzięki za uwagi i Twoją aktywność tutaj. Naczytałem się Ciebie.......Wykuwasz na polskim rynku pewne standardy.Well done. Ale ja "wychowałem się" jednak na szwedzkiej płycie z EPS-em.

Witam,

 

@ slab: tylko na krotko, dopiero przed chwila wracałem do domu, praca w tym roku chybe się nie skończy...:)

 

na temat grunt: musiałbym widzic cala analizę, ale jak najbardziej jest to niewykluczone, ze można po prostu zageszczac zamiast zrobić wymiana gruntu. Osobiscie bym może szedł na czeos pomiędzy: Wykopac pol metra, dobrze zageszczac i dosypać piaskiem do zadenej wysokości.

 

Obliczenia: Te słynne 150kN/m² :D. Jak jest XPS pod plyta, jest to ok, jeśli jest EPS, to już nie tak.

 

Plyta tu mimo wszystko chyba wychodzi najlepiej, inaczej musialbys sciany i lawy "schodkowe" majsterkować, podsypke bys tak samo potrzebowal, czyli... plyta.

 

Jako podsypke tak samo jak na skarpie można uzywac piasek, wszystko na ID 0,7, a na 1m wysokość zrobisz ok 1,5m poza obrysu domu, wtedy powinno się trzymać.

 

Opaska pionowa jak najbardziej, szczegolnia w danym przypadku, ponieważ ona stabilizuje podbudowę. Proponuje XPS 10cm. Ta skarpe możesz jeszcze ustabilizować geowloknina 150g/m², a może później jeszcze jakiś plyty ażurowe lub cos w tym stylu, abu skarpe dodatkowo zabezpieczyć.

 

Tak na marginesie, pionowa opaska daje lepszy bilans energetyczny pod plyta niż pozioma, tak potwierdzone również przez instytut domow pasywnych w Darmstadzie.

 

Plyta powinna moim zdaniem być gladka pod spodem, szczególnie jeśli stosujesz zbrojenie rozproszone. 20kg/m może jest trochę mało, klasa fibrobetonu L0,9/0,9 powinna tam być (szacunkowo, dokładnie mogę to powiedzieć tylko na podstawie obliczen), a wtedy wychodzi beton C25/30 i 25kg wlokna. Problem tu może być obliczenie, nie jest dużo projektantow w Polsce którzy tego umieja. A jeśli ma to być wg. norm (na razie mamy tylko DIN EN 1045), to wymaga teoretycznie badanie fibrobetonu, których w Polsce prawie nikt nie ma.

 

Wiec, podsumujac, Twój projekcik wcale nie jest zle, oprócz jakich szczegolow :)

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Więc od razu powiem, że w projekcie pod ostrogami mam 10cm XPS, a pod płytą EPS 20cm. Ale zmienić go na lepszy materiał przecież zawsze jeszcze można.Tylko czy dla tego domku warto?W tym temacie zostało w tym wątku powiedziane już wszystko, więc nie wracajmy do tego.

Nie zmieniam (na razie) też konstrukcji płyty, może pomyślę z projektantem o dodaniu zbrojenia rozproszonego

Głównie zależy mi na optymalizacji robót ziemnych,czyli zredukowaniu kosztów wymiany gruntu, wyborze opaski przeciw-wysadzinowej, najlepiej połączonej z szalunkiem traconym dla płyty i prawidłowo ułożonym drenażu wokół opaski

Stąd dziękuję za Twoje uwagi dot.gruntu i nasypu.W swoim opisie podałem chyba wszystkie najważniejsze wyniki z badań geologicznych i wnioski geologa. Pominąłem coś ważnego? Też uważam, że trzeba najpierw zdjąć warstwę humusu i zobaczyć co tam pod nią jest, bo badanie w oparciu o tylko dwa odwierty, z czego pierwszy nie dawał najgorszych wyników, chyba nie uzasadnia do stwierdzenia, że trzeba wymienić grunt na -1,5m p.p.t. A tak chce projektant, więc ryzyko bierze na siebie inwestor, jeśli wystąpiłyby jakieś problemy z budynkiem. To problem natury prawnej, ale trzeba o tym pamiętać.

Jeśli opaska pionowa, to jak głęboko dla mojego przypadku z nasypem i skarpami należałoby ją ustawić? Czy można jej funkcję połączyć z funkcją szalunku traconego dla płyty?

"10. Pod płytą i termoizolacją projektant przewidział „grunt stabilizowany cementem o gr.5cm” (dla łatwiejszego układania styropianu (?)), a pod komin i kominek ciepły z akumulacją (masa pewnie ze 2 tony), w części środkowej płyty, projektant przewidział w opisie płyty podbeton C 8/10 o gr. min. 10cm, ale nie pokazał na przekroju jego pozycji. Gdzie go zrobić? Pod termoizolacją? Czy powinno się tę część zazbroić i wylać razem z płytą?"

To było moje kolejne pytanie. Co z tym zrobić?

 

Pozdrawiam

Jerzy (slab)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slab, dzięki za milych slow. Malo mam czasu, ale nie chce Ci zostawić bez odpowiedzi.

 

EPS/XPS: XPS pod ostrogami ok, tam najbardziej te słynne 150kN?m² maja znaczenie. Na temat szwedzkich obliczen i domow tu już dużo pisałem, tez tam wykonuje plyty. ale na XPS :)

Opaska: Pionowa opaska nie tylko lepiej izolują, tez lepiej stabilizuje podsypke, a jeśli masz dobra ekipe, to faktycznie ona może sluzyc jako szalunek tracony.

 

Podbudowa: Ja bym zrobil tak: usunąć humus i może 40-50cm tego niby slabonosnego gruntu, długo i namiętnie zageszczac zgaeszczarka 500kg, zrobić podsypke piaskowej do zadanej wysokości i inwestować 500zl za geologa, żeby on sprawdzal stopien zagęszczania lekka sonda dynamiczna. Wtedy masz pewność i nikt nie będzie kwestionowal podbudowę.

 

Zbrojenie rozproszone/tradycyjne: Oba wersje sa dobre, jeśli chodzi o nosnosc, o ile obliczenia maja rece i nogi. W przypadku tylko zbrojenie rozproszone nie zaleca się wersja z ostrogami, ponieważ one spowodują większe naprezenie w plycie, przy tradycyjnym zbrojeniem nie gra to taka duza role. Mikrorysy wtedy będą większe, ale w tym punkcie i tak wygrywa zbrojenie rozproszone, czyli, nie ma efektu kapilarnego, co znowu ulatwia projektowanie warstw szczelności. Zawsze wlokna stalowe ograniczają mikrorysy dużo lepiej niż siatki stalowe.

Zawsze masz oczywiście opcje dodawania zbrojenie rozproszone jako dodatek, nie uwzględnione w obliczeniu, ale to już nie jest najbardziej ekonomiczna wersja :).

 

Ten podbeton pod izolacja możesz sobie oszczedzac. Jeśli grunt jest nosny, on nic nie da, a jeśli grunt nie jest nosny, to ten chudy beton tez nic nie ratuje.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tmann:

 

Dzięki za cenne uwagi. Na pewno je wykorzystam.

 

Opaska: Wy dajecie 1200mm pionowo, czyli większy wymiar płyty wiadomego producenta(1265x615). Jeśli miałbym ją wykorzystać też do szalunku traconego dla płyty fundamentowej-u mnie 25x25 cm to ostrogi-czyli pozostaje na opaskę w pionie 95cm ,z czego 80cm byłoby ustawione już w nasypie, tam gdzie mam największe obniżenie terenu, reszta w pionie 15cm byłaby już w wymienionym gruncie. I to byłoby chyba bardzo dobrze. A gdybym zastosował arkusz styro (1000x500)mm (innego producenta i gorszy), który wówczas dla opaski w pionie pozostawia 75cm i cała jej wysokość byłaby już w nasypie? To też byłoby ok?

 

BTW: ciekawe, że w materiałach szwedzkiej firmy Jackon ( http://www.jackon.se/dokumentation ) w Jackofoam znalazłem, że opaskę (tam poziomą) o szerokości 60cm i grubości zaledwie 5cm zalecają dopiero dla strefy o parametrze Köldmängd [hºC] ≥30 000-37 500, co panuje dopiero na wysokości powyżej Sztokholmu. Dla Malmö, gdzie ten parametr wynosi <30 000 (a strefa przemarzania na poziomie -1,1m) nie przewidują opaski! Dziwne. U mnie jest -0,8m.

Jak to wytłumaczyć?

 

Pozdrawiam

Jerzy (slab)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tmann:

 

Dzięki za cenne uwagi. Na pewno je wykorzystam.

 

Opaska: Wy dajecie 1200mm pionowo, czyli większy wymiar płyty wiadomego producenta(1265x615). Jeśli miałbym ją wykorzystać też do szalunku traconego dla płyty fundamentowej-u mnie 25x25 cm to ostrogi-czyli pozostaje na opaskę w pionie 95cm ,z czego 80cm byłoby ustawione już w nasypie, tam gdzie mam największe obniżenie terenu, reszta w pionie 15cm byłaby już w wymienionym gruncie. I to byłoby chyba bardzo dobrze. A gdybym zastosował arkusz styro (1000x500)mm (innego producenta i gorszy), który wówczas dla opaski w pionie pozostawia 75cm i cała jej wysokość byłaby już w nasypie? To też byłoby ok?

 

BTW: ciekawe, że w materiałach szwedzkiej firmy Jackon ( http://www.jackon.se/dokumentation ) w Jackofoam znalazłem, że opaskę (tam poziomą) o szerokości 60cm i grubości zaledwie 5cm zalecają dopiero dla strefy o parametrze Köldmängd [hºC] ≥30 000-37 500, co panuje dopiero na wysokości powyżej Sztokholmu. Dla Malmö, gdzie ten parametr wynosi <30 000 (a strefa przemarzania na poziomie -1,1m) nie przewidują opaski! Dziwne. U mnie jest -0,8m.

Jak to wytłumaczyć?

 

Pozdrawiam

Jerzy (slab)

 

Nie tlumacze tego, tak samo jak nie tlumacze ten szwecki program, wg którego EPS200 stabilzuje grunt, czyli, EPS200 pod plyta pozawala na większe obciążenie niż jeśli jest bez tego EPS'a:wtf::jawdrop:

 

XPS: Synthos tez ma 125x60cm, te 25cm więcej sa w danym przypadku istotne :)

 

Jackodur: Niedawno umieszcilem tu link na ich rozwiązanie systemowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mcbr

Witaj Michał,

Szanowny kolego program nie jest trefny.

Wszystkie firmy produkujące EPS pod płyty w Szwecji używa go obliczania płyt.

http://www.sundolitt.se/sundolitt/produkter/sundolitts-isolerskivor-i-eps/grundskiva-s100

http://www.jackon.se/produkter-bygg/jackon-siroc

http://www.thermisol.se/produkter/isolering/eps-produkter/thermisol-100

http://www.byggolit.se/produkter/eco-s60

http://www.tjallden.se/sv/sidor/32/19/20/grundelement.aspx

http://www.cellplastdirekt.se/s100.htm

http://www.dorocell.se/dav/2675a05f24.pdf

 

Program od 2011 opart jest na Eurokodach. Przy produkcji tego programu pracowało wiele znanych firm min. BASF.

Nie jest to program stworzony przez jakiegoś domowego programistę tylko przez firmę Plaskemiforetagen

http://www.plastkemiforetagen.se/sektorgrupper/eps-bygg/Pages/default.aspx

 

Program uwzględnia obciążenia długotrwałe.

Dorzucam krótki artykuł jak to jest z tym EPS pod płytą i zdjęcie dla obciążenia 120KN zakładając EPS60 pod płytą.

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf

 

[ATTACH=CONFIG]216551[/ATTACH]

 

http://www.eps-peps.se/docs/PEPS-Berakningsprinciper_071228.pdf

http://www.eps-peps.se/docs/Berakningsprinciper_med_EPS_070806.pdf

 

 

skorzystałem z jednego z podanych tu linków- do strony Jackon- i znalazłem w ich materiałach dot.opasek przeciw-wysadzinowych poziomych informację, że opaski o szerokości 60cm i grubości zaledwie 5cm zalecają dopiero dla strefy o parametrze Köldmängd [hºC] ≥30 000-37 500, co panuje dopiero na wysokości powyżej Sztokholmu. Dla Malmö, gdzie ten parametr wynosi <30 000 (a strefa przemarzania jest na poziomie -1,1m) nie przewidują opaski! Może czegoś nie zrozumiałem, bo to po szwedzku.Czy w praktyce, w Szwecji, tak rzeczywiście buduje się?

 

Moja wiedza nt.płyt fundamentowych kształtowała się na materiałach szwedzkich (projekty Scandinavian Homes i Thermisol), co pewnie znalazło odbicie w projekcie mojej płyty gr.15cm z ostrogami 25x25 i tradycyjnym zbrojeniem. Z ciekawości zapytam, czy w Szwecji normy nakazują stosować zbrojenie płyt góra-dół, jak u nas? Nawet dla lekkich obiektów, a takim będzie mój parterowy domek. Odpowiem sobie, że projekty typowe:amerykańskie, skandynawskie,nawet australijskie widywałem z prefabrykowanymi siatkami zbrojeniowymi i można znaleźć gotowe tabele do ich doboru, najczęściej dla konstrukcji płyt z ostrogami w różnych konfiguracjach. Mógłbyś to skomentować?

Pozdrawiam

Jerzy (slab)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grubości płyt, nie ma czegoś takiego jak nakaz stosowania podwójnego zbrojenia. Płyta ma zazwyczaj grubość 10 cm z jedną siatką zbrojeniową i pogrubienia pod ścianami nośnymi. Grubsze płyty stosuje się (mówimy o budownictwie jednorodzinnym) w przypadku płyty na palach ale wtedy ona całkiem inaczej pracuje np. coś takiegoplyta1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwecji normy nakazują stosować zbrojenie płyt góra-dół, jak u nas?
to tylko zależy od rozkładu momentów zginających w płycie.

Płyta ma zazwyczaj grubość 10 cm z jedną siatką zbrojeniową i pogrubienia pod ścianami nośnymi
pierwszy dobór płyty to

wyznaczenie grubości .. z rozpiętości płyty i to jest 1/40 do 1/50 długości boku / boków w przypadku kwadratu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Co do grubości płyt, nie ma czegoś takiego jak nakaz stosowania podwójnego zbrojenia. Płyta ma zazwyczaj grubość 10 cm z jedną siatką zbrojeniową i pogrubienia pod ścianami nośnymi. Grubsze płyty stosuje się (mówimy o budownictwie jednorodzinnym) w przypadku płyty na palach ale wtedy ona całkiem inaczej pracuje np. coś takiego[ATTACH=CONFIG]225316[/ATTACH]

Mówisz o Szwecji, czy Polsce, czy generalnie o uniwersalnych zasadach konstrukcji płyt?

Próbowałem do swojej płyty pokazać inne, światowe projekty swojej projektantce z jedną siatką, a ona zbyła mnie takim tekstem, że normy nie pozwalają! Choć i tak te moje15cm i ostrogi 25x25 wyglądają na super smukłe. Zbrojenie:góra dół fi8 15x15 cm, ostrogi dół 4xfi12, góra 2xfi12,stal A-IIIN(RB 500W),A-0 (St)S-b),masa stali 1067kg, bez zbrojenia rozproszonego, beton C20/25, klasa ekspozycji XC3, stosunek w/c 0,65, min.zawartość cementu 160kG/m3, max.ziarno kruszywa 16mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slab, dotyczy to płyt w domach ogrzewanych (min. 17°C) z izolacją od gruntu o oporze < 5 m2K/W (U przegrody 0,2). Znaczy trzeba trochę podgrzewać ten grunt, pasywni mają gorzej ;) Dla tej strefy Sztokholmu ta opaska tylko w narożach. Tak to chyba opisują...

 

może jednak nie doczytałem, ale znaczyłoby to, że i tak bardzo oszczędnie używają tych opasek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z P.T.Forumowiczów ma płytę fundamentową pod swój dom w Polsce ze zbrojeniem tylko jedną warstwą stalowej siatki (nie licząc koniecznego dozbrojenia ostrogów/wieńca pod ścianami nośnymi) i bez zbrojenia rozproszonego? Lub projektował podobną dla klienta w Polsce.Chętnie zapoznam się z takim opisem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z P.T.Forumowiczów ma płytę fundamentową pod swój dom w Polsce ze zbrojeniem tylko jedną warstwą stalowej siatki (nie licząc koniecznego dozbrojenia ostrogów/wieńca pod ścianami nośnymi) i bez zbrojenia rozproszonego? Lub projektował podobną dla klienta w Polsce.Chętnie zapoznam się z takim opisem.

 

Oj... tak nie działa. trzeba mieć odpowiedny program, dobry konstruktor i statykę domu, a wtedy można sprawdzać czy w danym przypadku da się zrobić plyte tylko z gorniem zbrojeniem lub z gornym i dolnym itd. Po co informacje ze ktoś tak budowal jak nie znasz obciążenie, statykę, parametry gruntu itd.?

Osobiscie nie znam żadne normy ktore mowia ze musi być i dolne i gorne zbrojenie, w tym raczej nie problem. Jeśli konstruktor udowodni obliczeniami, ze tak się da, to nie ma co dyskutować, o ile parametry wyjściowe się zgadzają.

Gorne i dolne zbrojenie spelniaja rozne funkcje (nosnosc, szerokość rys, ugięcia, przebicia itd) w zaleznosci od rodzaju obciazen (liniowe, punktowe, momenty) i miejsca (w srodku, na krawędzi, narożne), czyli, nie ma ryczałtowych rozwiazan, trzeba kazda plyte indywidualnie projektować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy forumowicze doradźcie.

Czy badania geotechniczne gruntu lepiej zrobić teraz kiedy poziom wód gruntowych jest niski, czy może lepiej na wiosnę, gdy poziom wód gruntowych będzie wysoki?

 

Odwierty przeważnie robione są w rogach budynku (tzn. tam gdzie będzie budynek).

Ponieważ jeszcze nie wiem na 100% gdzie będzie położony budynek, to czy ma sens robić te odwierty?

Przybliżone miejsca mógłbym wyznaczyć, ale będzie to tak +- 2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tmann

tak nie działa. trzeba mieć odpowiedny program, dobry konstruktor i statykę domu, a wtedy można sprawdzać czy w danym przypadku da się zrobić plyte tylko z gorniem zbrojeniem lub z gornym i dolnym itd.

Masz rację, jak też tak myślę i mam tego świadomość.

 

Po co informacje ze ktoś tak budowal jak nie znasz obciążenie, statykę, parametry gruntu itd.?

Nie jest moim zamiarem kopiowanie takiej płyty. Próbuję obalać pewne mity- wiele z nich tutaj sam obalałeś- że się czegoś nie da zrobić, to tzw. ”niedaizm” pokutujący w narodzie, wynikający często z braku kompetencji - znasz to na pewno lepiej ode mnie i spotykasz się z tym w codziennej praktyce. Więc moje „śledztwo” ma raczej cel edukacyjny i dotyka etyki zawodowej (w tym wypadku projektanta-konstruktora).

 

Osobiscie nie znam żadne normy ktore mowia ze musi być i dolne i gorne zbrojenie,

Każdy profesjonalista tak powinien powiedzieć, ja od swojego projektanta usłyszałem, że muszą być dwa poziomy zbrojenia, bo polskie normy tak mówią (sic!). Teraz dzięki FM wiem, że zostałem wprowadzony w błąd. To tyle i aż tyle!

 

Pozdrawiam

Jerzy(slab)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„…płyty fundamentowe mają to do siebie, że mają dwie warstwy zbrojenia: górną i dolną…”

To cytat z filmu muratora.tv -( pozycja czasowa1:28 ), wypowiedziany przez eksperta budowlanego z dużą praktyką, jak sądzę.

http://muratordom.pl/budowa/fundamenty/zbrojenie-plyty-fundamentowej-film-z-cyklu-stan-surowy-bez-bledow,14_11245.html

Ile było odsłon ? Nie znalazłem, ale pewnie kilkaset tys.! Mity są powielane. Nawet wśród „specjalistów”. Więc jakiś problem chyba jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...