Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wróc, 4 grudnia 2011 napisałeś:

 

 

Bo za dwa lata PCi będą w cenie dzisiejszego LCD 40 cali ;)

A podstawą dla mnie jest budowa domu,który potrzebuje mało energii do ogrzania a nie coś co sztucznie zaniża tą energię :)

Ja buduję na dłuuuugie lata a nie na rok jak Ty ;)

 

 

Ha, ha, ha...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

NIe wiadomo jacy to drogowcy. Nie raz widziałem jak lepią dzury w asfalcie - w dziurze stoi woda, a oni na to asfalt i ubijają gumowcem.

 

Ostatnio rozmawiałem ze swoją ekipą od drogi, również o podbudowie płyty. Polecają kamień łamany bo dobrze się kilnuje i nie rozjeżdża. A mieszanka 0 - 31,5 albo 0 - 63 to po zagęszczeniu jak beton. Nikt mi natomiast nie udzielił informacji czy taka mieszanka z uwagi na drobne frakcje podciąga kapilarnie wodę czy nie, ewentualnie jeśli podciąga to na jaką wysokość i czy ma to znaczenie. Wiadomo, że im mniejsze ziarna tym lepsze podciąganie kapilarne. Może ktoś wie, to proszę o informacje na ten temat.

 

 

Mam w swojej płycie granit frakcja 0-31,5 i nic nie ma prawa podciągać. Woda przelatuje, jak przez sito, bo mniejsze frakcje przy ubijaniu osiadają na dole, grube na górze, zgodnie z mechaniką materiałów budowlanych. Na ubite kruszywo daje się jeszcze z 5 cm zwykłego piasku, ale on już nie wnika do kruszywa, jeśli jest dobrze ubite.

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/560/4i5l.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/35/ftka.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/607/aklh.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV staniały więcej niż PC ;)

 

Już daj spokój... Nie dziwię sie, że nie chciałeś wtedy przyjac zakładu. A teraz piszesz to samo.

 

A co do wyceny z 2010, to spokojnie, takie ceny nadal chodza po rynku i co niektorzy je łykają. Znajomy tak zrobił, zaoferowałem sie, ze mu znajde cos tańszego, ale on chciał miec po prostu bezobsługowy system i firme z polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróc, 4 grudnia 2011 napisałeś:

Bo za dwa lata PCi będą w cenie dzisiejszego LCD 40 cali ;)

A podstawą dla mnie jest budowa domu,który potrzebuje mało energii do ogrzania a nie coś co sztucznie zaniża tą energię :)

Ja buduję na dłuuuugie lata a nie na rok jak Ty ;)

 

Mamy różne wizje obawy przed rachunkami za energię i los rodziny i śmiem twierdzić,że moja wizja jest celniejsza :)

Podaj swoje "przyszłe" rachunki w wirtualnej cenie prądu 1zł/kWh :)

Moje to: 6000kWh*1zł=6000zł/COP3=2000zł

 

Ha, ha, ha...

 

Hehe, no nieźle :rotfl: Wyszło jak zwykle...

 

@perm, z dwojga złego, to ja bym obstawiał, że prędzej rurka padnie, niż taki kabel.

 

:offtopic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bajzel się robi przez te telewizory i pompy ;). Najważniejsze przesłanie jest takie, że kable blokują, a rury otwierają możliwości na inne rozwiązania.

 

Lumiere, dzięki za odpowiedź. Ja jeśli już to będę miał melafir, ale łamaniec to łamaniec, więc chyba nie powinno być gorzej niż u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam tu już od jakiegoś czasu na temat kable nie kable itd.

Tu również oczywiście, temat rzeka, ale generalnie zawsze byłem zdaniem, ze generować ciepla pradem, który znowu zostało generowane pomoca ciepla jest, hm, pol efektywnie.

Kable grzewcze dzialaja na te samej zasady jak zarowki, wiec, predzej czy później się spala. Przynajmniej o wiele prędzej niż rury z woda bądź glikolem itd.

 

Plyta grzewcza to bardzo wydajny i energooszczędny sposób ogrzewania, o ile jest dobrze robione i o ile dom jest odpowiednio ocieplony. Ostatnio rozmawiałem z klientem, który ma taka plyte: Temperatura zasilania 25°C, temp. plyty 22°C, temp w domu na parterze 21°C, a na pietrze 22°. I to bez rekuperacji, bez zadnych grzejnikow lub podlogowki na pietrze. Owszem, to dom szkieletowy, w sumie pasywny, a pogoda jest ciepla, ale delta 3° jest bardzo korzystny i osiagalnie.

Stawiam na wode jako medium. Czemu silniki juz od dawno nie sa chlodzone powietrza? Bo woda duzo lepiej przekazuje temperatury, powietrza jako medium w plycie to moim zdaniem nieporozumienie.

Polecam rury jednowarstwowe tzw PEX, te wielowarstwowe pex-al-pex moga sie faktzcznie rozwarstwiac. W Holandii sa nawet juz zabronione. A te rury PEX poukladane na cieplo (uzupelnione ciepla woda), wtedy nie ma naprezen w tych rurach i nic im nie bedzie w tej plycie.

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable grzewcze dzialaja na te samej zasady jak zarowki, wiec, predzej czy później się spala. Przynajmniej o wiele prędzej niż rury z woda bądź glikolem itd.

 

Thomas, z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy o płytach i elementach konstrukcyjnych tutaj napisałeś wielką bzdurę.. w kablach jest drut oporowy który pracuje zupełnie inaczej niż zarowka (kablami wszak nie świecisz).. kabel żeby się jak zarowka przepalić musiałby być albo zasilony za dużym napięciem, albo skrócony (przy kablach zasilanych jednostronnie co wpływa na jego parametry) albo odpalony na długi czas w środowisku które nie odbiera ciepła lub go nie jest w stanie szybko odprowadzić (dlatego nie można kabli na dłużej niż parę minut w kłębku zasilać), jak jest prawidłowo rozłożony i zalany w posadzce to nic z tych rzeczy nie ma prawa się stać (pomijam przewiercenie alr rurkę też możesz tak uszkodzić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thomas, z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy o płytach i elementach konstrukcyjnych tutaj napisałeś wielką bzdurę.. w kablach jest drut oporowy który pracuje zupełnie inaczej niż zarowka (kablami wszak nie świecisz).. kabel żeby się jak zarowka przepalić musiałby być albo zasilony za dużym napięciem, albo skrócony (przy kablach zasilanych jednostronnie co wpływa na jego parametry) albo odpalony na długi czas w środowisku które nie odbiera ciepła lub go nie jest w stanie szybko odprowadzić (dlatego nie można kabli na dłużej niż parę minut w kłębku zasilać), jak jest prawidłowo rozłożony i zalany w posadzce to nic z tych rzeczy nie ma prawa się stać (pomijam przewiercenie alr rurkę też możesz tak uszkodzić..

 

No cos. Przyznam Ci racji, nie jestem elektrykiem, tak szczegolowo się nie znam na te instalacje. Ale i zarowka i kable grzewczy pracują na te samej zasady: opor elektryczny generuje ciepla. Tylko ze zarowka przypadkiem jeszcze trochę swieci ;)

A w tym moje wątpliwości: Każdy sprzet elektryczny bądź elektroniczny prędzej czy później się spali, wiec, na temat kable grzewcze jestem bardzo sceptyczny. Nie mam pojęcia jak te instalacje sa zabezpieczone, ale zostaje dla mnie duza porcja wątpliwości. Zostaje jeszcze bilans energetyczny, uważam ze rury tu sa bardziej korzystne, chyba ze woda zostanie grzane pradem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel elektryczny to drut oporowy i tyle.. temperatury to kilkadziesiąt stopni maksymalnie.. tam nie ma się co popsuć (żarówka jak słusznie zauważyleś jeszcze świeci, drucik jest z wolframem i tam temperatury są kilka/naście razy wyższe) .. jak nie nastąpi jeden z powyższych warunków to kabel nie ma szansy się spalić.. a rurki i woda.. masz rację. dlatego rurki mam na wszelki wypadek w płycie a kable w wylewce ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel elektryczny to drut oporowy i tyle.. temperatury to kilkadziesiąt stopni maksymalnie.. tam nie ma się co popsuć (żarówka jak słusznie zauważyleś jeszcze świeci, drucik jest z wolframem i tam temperatury są kilka/naście razy wyższe) .. jak nie nastąpi jeden z powyższych warunków to kabel nie ma szansy się spalić.. a rurki i woda.. masz rację. dlatego rurki mam na wszelki wypadek w płycie a kable w wylewce ;)

 

Nie mam wiedze aby z Toba dyskutowac, wierze Ci jeśli tak mówisz.

A co jeśli się cos pop... suje ;) w sterownikem i kable grzeja się dluzej/mocniej niż przewidywane? Proszę mi dobrze zrozumieć, to nie retoryka, tylko jestem ciekawy i chce wiedzieć, jak to jest. Czy to tak wymiarowane, ze nawet, jeśli kable dostana pelna moca przez, np., caly noc, nic się nie stanie? Wiekszosc ludzi przecież raczej grzeja dwutaryfowo, czyli tylko w nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, zresztą mam taryfę weekendową i mogę tanio grzać od pitku do poniedzialku - jak jesteś ciekawy (ja jestem więc zaraz to zrobię) to odpalę jeden kabel na kilkanaście godzin, mam termometry w posadzce to podam wyniki, oczywiście na razie to niemiarodajne do końca będzie bo nie mam jeszcze ocieplenia ale będzie grzał przez kilkanaście godzin.. mogę z domu przez internet go włączyć i odczytać temperaturę.. włączyłem teraz, posadzka ma 4.63*C.. zobaczymy za parę godzin.. pomieszczenie środkowe w domu, powierzchnia ponad 10m2, moc kabla o ile mam dobrze w notatkach 1200W..

wszystko zależy od ośrodka odbierająćego temperaturę.. wylewka czy płyta ma taką masę i akumulacyjność że bez problemu to odbierze.. o ile pamiętam to z grubsza jest tak ze 3m3 betonu mają pojemnoć cieplną odpowiadającą 1m3 wody.. więc jak mam około 30m3 betonu plus wylewka.. czyli w przypadku kable który właczyłem to na taką masę betonu (około 2,5m3) to tak jakby grzałką 1200W chcieć zagotować wodę w baniaku 900litrów.. raczej ciężka sprawa z przegraniem go ;).. włączyłem i niech działa.. najwyżej będę miał robotę jak sie spali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązaliście sprawę z cokołem fundamentowym? Pytam ponieważ po zewnętrznej stronie płyty mam w projekcie 24cm XPS, a na ścianie tylko 20cm grafitu. Mało tego chciałem jeszcze dół obłożyć cegłą klinkierową( jest taka Roben 65mm grubości), a chciałbym cokół cofnięty. Chyba tylko jedynym rozwiązaniem jest odchudzenie XPS do 12cm? Wystarczy 2cm tego uskoku z fasady?

 

Jeszcze jedno zapytanie. Czy na płycie fundamentowej ściana zewnętrzna z SOLBETu 24cm. może być murowana z przesunięciem powiedzmy 5cm., tzn. wchodziła by te 5cm na XPSa? Robił ktoś tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno zapytanie. Czy na płycie fundamentowej ściana zewnętrzna z SOLBETu 24cm. może być murowana z przesunięciem powiedzmy 5cm., tzn. wchodziła by te 5cm na XPSa? Robił ktoś tak?

 

To kwestia dla konstruktora, trzeba sprawdzać czy te 19cm sa wystarczające, aby przekazac obciążenie na plyte. Ogolnie, cokol fundamentowy nie jest obowiązkowy, a optycznie wystarczy do tego nawet 2cm, wiec można po prostu przy plycie o tyle mniej dac izolacje. Ja bym tego cokolu w ogole nie zrobil, ale to może i kwestia gustu.

 

Pionowo przy plycie wystarczy 20cm izolacja nawet dla domow pasywnych, obliczono programem PHPP. http://www.pibp.pl/?page_id=128

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zbrojenia rozproszonego: z tego watku dowiedzialem się, że pręty dramix dodaje się do betonu podczas mieszania frakcji suchej.

Na tym filmie

(zaczyna sie na 2:36) widać jak jest ono dodawane bezposrednio do gruszki. Czy to jest zgodne ze sztuka budowlana?

Czy naprawde tylko jedna osoba z tego forum zdecydowala sie na zbrojenie rozproszone? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222515-Plyta-Fundamentowa-ze-zbrojeniem-rozproszonym-dzienniki-budowy)?

pozdrawiam,

mx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zbrojenia rozproszonego: z tego watku dowiedzialem się, że pręty dramix dodaje się do betonu podczas mieszania frakcji suchej.

Na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=auPzubhS5qo (zaczyna sie na 2:36) widać jak jest ono dodawane bezposrednio do gruszki. Czy to jest zgodne ze sztuka budowlana?

Czy naprawde tylko jedna osoba z tego forum zdecydowala sie na zbrojenie rozproszone? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222515-Plyta-Fundamentowa-ze-zbrojeniem-rozproszonym-dzienniki-budowy)?

pozdrawiam,

mx

 

Dramix jest unikalnym produktem. Te wlokna sa przyklejone i w betonie powoli się rozpraszają, co spowoduje, ze w roznych sposobach można ich domieszać. Najlepiej owszem do suchej masy, ale bez problemu tez do gotowego betonu. Jeśli dasz mi maila na priv, to mogę Ci wyslac rekomendacje firmy Bekaert na ten temat.

Jest więcej osob tu, którzy maja takie plyty, ale widocznie nie maja dziennika budowy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...