Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

30 grudnia 2013r. wylałem płytę fundamentową o grubości 33 cm w szalunku z XPS Basfa. Zrobiłem dookoła opaskę przeciwwysadzinową ze styropianu Paneltech Terra Aqua Eco 5 cm tylko nie jest obsypane do poziomu płyty.

Mam pytanie: Czy grozi mi pęknięcie płyty jeśli przyjdą duże mrozy? Czy muszę to zasypać? Jak głęboko wchodzi mróz pod styropian o gr 5cm?

[ATTACH=CONFIG]234630[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]234631[/ATTACH]

sorry, ale jak dla mnie, za ciekawie nie wygląda. Po pierwsze, tak jak już ww, nie wygląda na to ze dobrze zagęszczone, a po drugie, ta opaska... 5cm to trochę mało, ja wszystkie obliczenie zawsze robilem na 10cm, a wtedy wychodzi już tak sobie (nie przemawiają do mnie te poziome opaskie), a ta opaska chyba nawet nie ma sztywna polaczenie z szalunkiem, wiec, latwo się popsuje/rusza.

A po co 33cm? Palac kultury budujesz? Pod hala produkcyjna o 3500m² z czescia biurowa pietrowa zrobiliśmy plyte 30cm...

Zamiast dac taki nadmiar betonu, bym może pare zloty (dosłownie, przecież to żadne ilości) więcej wydawal na porzadna opaske z XPS o grubości 10cm, ten styropian ma o 10 razy wieksza nasiakliwosc niż XPS. Jak mocno i dlugo leje lub snieg się topi, to trochę nieciekawie może być.

Pytanie oczywiście, jaki masz grunt. Jeśli jest przepuszczalny, niewysadzinowy, to nie ma co się bac, jeśli nie, to raczej bym cos z tym robil.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wylaczyłem z rana kabel.. podgrzało do 15 z kawałkiem (w domu nie ma ocieplenia i tynków) kabel się nie przepalił ;) zobaczę po ilu godzinach tenperatura wróci do temperatury porównywalnej z innymi w posadzce..

 

uff... no to dobrze, ze nic się nie przepalil. Chociaz, rano o Tobie myslalem: Mam w salonie taki sciemniac do swiatla (chyba tak się nazywa ten teges, aby regulować moc swiatla). Ten ma taki bezpiecznik, tj zwykly drut oporowy. Po 5 lat nagle, bez powodu, się przepalil. Żaden problem, da się wymienić...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał pod płytą (gr.25cm) 24cm. XPS (2x12cm) - na całości domu planuję ogrzewanie podłogowe wodne (nie w płycie), moje zapytanie ile dać jeszcze styropianu pod podłogówkę? Czy 5cm. wystarczy, czy też to może być XPS? Edytowane przez Hanss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał pod płytą (gr.25cm) 24cm. XPS (2x12cm) - na całości domu planuję ogrzewanie podłogowe wodne (nie w płycie), moje zapytanie ile dać jeszcze styropianu pod podłogówkę? Czy 5cm. wystarczy, czy też to może być XPS?

 

Rozumiem będziesz grzał czystym prądem że aż tak bogato izolujesz?

 

Jak dajesz dodatkowo pod wylewkę, to już bym min. dał te 10cm, wygodniej lepiej rury wodne (cyrkulacja) itp puścić. EPS100 starczy, chyba że masz nadmiar XPSa, też się nada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem będziesz grzał czystym prądem że aż tak bogato izolujesz?

 

Jak dajesz dodatkowo pod wylewkę, to już bym min. dał te 10cm, wygodniej lepiej rury wodne (cyrkulacja) itp puścić. EPS100 starczy, chyba że masz nadmiar XPSa, też się nada :)

 

Zastanawiam się właśnie, ale generalnie myślę o pellet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff... no to dobrze, ze nic się nie przepalil. Chociaz, rano o Tobie myslalem: Mam w salonie taki sciemniac do swiatla (chyba tak się nazywa ten teges, aby regulować moc swiatla). Ten ma taki bezpiecznik, tj zwykly drut oporowy. Po 5 lat nagle, bez powodu, się przepalil. Żaden problem, da się wymienić...

 

jak to bezpiecznik to nie z drutu oporowego..

ale z ciekawostek - teraz temperatura posadzki jest jeszcze o prawie 3 stopnie wyższa niż sąsiednich pomieszczeń (a już z 10 godzin nie działa).. czyli jak będzie izolacja plus tynki to wygląda na to że akumulacja będzie całkiem przyzwoicie działać..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał pod płytą (gr.25cm) 24cm. XPS (2x12cm) - na całości domu planuję ogrzewanie podłogowe wodne (nie w płycie), moje zapytanie ile dać jeszcze styropianu pod podłogówkę? Czy 5cm. wystarczy, czy też to może być XPS?

 

A czemu 25cm betonu? Taki ciezki, wysoki dom?

 

Pod wylewka bym zawsze dal 10cm, aby mieć warstwę instalacyjna. Kiedys już tu podalem analize wspolczynnika U za taka wersje. Nie wiem na jaki poziom energooszczednosci celujesz, ale 10cm XPS plus 10cm EPS daje już cos w pobliżu 0,155 W/m²K.

 

Pod wylewka nie ma potrzeby na XPS, wystarczy spokojnie EPS100. XPS owszem nie zaszkodzi, ale EPS100 możesz mieć z lambda 0,031, wiec, lepiej niż XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to bezpiecznik to nie z drutu oporowego..

ale z ciekawostek - teraz temperatura posadzki jest jeszcze o prawie 3 stopnie wyższa niż sąsiednich pomieszczeń (a już z 10 godzin nie działa).. czyli jak będzie izolacja plus tynki to wygląda na to że akumulacja będzie całkiem przyzwoicie działać..

 

No ba! Pewnie ze tak, tego wiemy już od czasów, jak mielismy piece kaflowe :)

Plyta grzewcza to z punktu widzenia energooszczednosci super, tylko ze ma tez swoich wad. Ale tak chyba zawsze w zyciu, cos za cos, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dajesz dodatkowo pod wylewkę, to już bym min. dał te 10cm, wygodniej lepiej rury wodne (cyrkulacja) itp puścić. EPS100 starczy, chyba że masz nadmiar XPSa, też się nada :)

 

no wlasnie mam taki sam dylemat.. a jak dam dwa razy po 5 cm EPS 100 na przekladke, na to ogrzewanie podlogowe i wylewka i na tym moge stawiac scianki dzialowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie zbrojenia rozproszonego: z tego watku dowiedzialem się, że pręty dramix dodaje się do betonu podczas mieszania frakcji suchej.

Na tym filmie

(zaczyna sie na 2:36) widać jak jest ono dodawane bezposrednio do gruszki. Czy to jest zgodne ze sztuka budowlana?

Czy naprawde tylko jedna osoba z tego forum zdecydowala sie na zbrojenie rozproszone? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222515-Plyta-Fundamentowa-ze-zbrojeniem-rozproszonym-dzienniki-budowy)?

pozdrawiam,

mx

 

Ja mam płytę zrobioną przez tmann'a w której jest zastosowane zbrojenie rozproszone Dramix oraz dodatkowo obwodowe tradycyjne, płyta wylana we wrześniu 2012, dom z dachem ceramicznym, z posadzkami i tynkami wewnątrz. Płyta jeszcze nie popękała;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu 25cm betonu? Taki ciezki, wysoki dom?

 

Pod wylewka bym zawsze dal 10cm, aby mieć warstwę instalacyjna. Kiedys już tu podalem analize wspolczynnika U za taka wersje. Nie wiem na jaki poziom energooszczednosci celujesz, ale 10cm XPS plus 10cm EPS daje już cos w pobliżu 0,155 W/m²K.

 

Pod wylewka nie ma potrzeby na XPS, wystarczy spokojnie EPS100. XPS owszem nie zaszkodzi, ale EPS100 możesz mieć z lambda 0,031, wiec, lepiej niż XPS.

 

Tak mam zaprojektowane, również myślałem, że 20cm. wystarczy. Dom wysoki od poziomu posadzki na 8,20m., ściany Solbet 24cm., strop Teriva, dachówka płaska-betonowa. Co masz na myśli "warstwa instalacyjna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał pod płytą (gr.25cm) 24cm. XPS (2x12cm) - na całości domu planuję ogrzewanie podłogowe wodne (nie w płycie), moje zapytanie ile dać jeszcze styropianu pod podłogówkę? Czy 5cm. wystarczy, czy też to może być XPS?

 

Ja mam pod płytą 10 cm XPS-a, a pod wylewką 15 cm styro grafitowego + 3cm systemowej maty, w sumie 18 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz poobdzwaniać autorów programów cieplno-wilgotnosciowych i im oznajmić, że żyją w blędzie.

 

Wiesz napisać czysto teoretyczną aplikację to zawsze można, problem zawsze jest taki, żeby umiejetnie oddać najbardziej zbliżoną do rzeczywistości istotę problemu.

 

lubie to :D

 

Nie moglbym to lepiej tlumaczyc :)

 

W medycynie są lekarze, którzy zachwalają szczepionki przeciw grypie i są tacy którzy są przeciwni ich stosowania, ale Ci i Ci mogą być równie dobrymi lekarzami i się nie mylić.

Tak samo jest w budownictwie. Są różne rozwiązania i różni inżynierowie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jedne mają wiecej wad, inne więcej zalet. Na forum były prezentowane różne rozwiązania, ale wskazywanie żę folia na styropian pod płytę jest najgenialniejsze jest trochę na wyrost.

Wadą tego rozwiązania jest właśnie to, że w specyficznych warunkach wodno-gruntowych w warstwie piasku wymienionego pod płytą fundamentową okresowo może znaleźć się wilgoć. Po pierwsze wilgoć jest w samym zagęszczanym piasku - piasku nie da się zagęścić bez odpowiedniej wilgotności, po drugie z okresowo mocnych opadów deszczu, poziom wody gruntowej może się podnieść okresowo - drenaż też działa z opóźnieniem wilgoć pozostanie. Przy odpowiednich warunkach powstaje para wodna która zgdonie z teorią w tym przypadku będzie migrować w górę czyli w styropian i to po zimej stronie. Dlatego moim zdaniem folię lepiej dać pod styropian, a następnie dać izolację przeciwwilgociową ( przy okazji antydyfuzyjną ) pod wylewkę

 

pozdr

 

jacentyy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no,dokładnie, takich śladów nie powinno być, powinno być tak zagęszczone (ubite zagęszczarkami) że pręt zbrojeniowy nie powinien dać się wbić w podbudowę

 

Piasku czy też pospółki powerzchniowo nie da się permanentnie tak zagęścić, aby chodząc po piasku nie było śladu. To nie jest kruszywo łamane, tylko natruralne, które zagęszcza się przy odpowiedniej wilgotności, a dobrze zagęszcza się na pewnej głębokości (około 10 cm). Tak więc nawet w najlepiej zagęszczoną pospółkę/piasek wbijesz pręt na głębokość 5-10 cm bez większej siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam płytę zrobioną przez tmann'a w której jest zastosowane zbrojenie rozproszone Dramix oraz dodatkowo obwodowe tradycyjne, płyta wylana we wrześniu 2012, dom z dachem ceramicznym, z posadzkami i tynkami wewnątrz. Płyta jeszcze nie popękała;)

 

Ale ten czas leci... :) Plyta będzie się dobrze trzymala, mimo ze ma "tylko" 20cm, mamy zawsze duzy margines bezpieczeństwa. Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam zaprojektowane, również myślałem, że 20cm. wystarczy. Dom wysoki od poziomu posadzki na 8,20m., ściany Solbet 24cm., strop Teriva, dachówka płaska-betonowa. Co masz na myśli "warstwa instalacyjna"?

 

Warstwa instalacyjna, gdzie można prowadzic rury od wody użytkowej, kanalizacja fi 50, ewentualnie odkurzac centralnie itd.

Oszczedza to robienia bruzdy w scianach, ekrany gipsowe, ew. nawet sufit podwieszane.

 

no wlasnie mam taki sam dylemat.. a jak dam dwa razy po 5 cm EPS 100 na przekladke, na to ogrzewanie podlogowe i wylewka i na tym moge stawiac scianki dzialowe ?

 

scianki działowe bym stawial na plycie, a po tym robic wylewke. Wylewka może być za slaba, tak samo jak styropian, poza tym masz duzo lepsza izolace dzwiekowe miedzy pokojami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie wiem czy bedzie widac ale po tym co przeczytalem to cos takiego mysle ze zrobie, bedzie dobrze?

 

Masz ten rysunek w większej wersji? Za dużo nie widać... :)

 

@jacentyy: Na temat wilgoc jak również na temat paroizolacji i na temat piasek nie masz racje, sorry. Nie będę teraz caly wykład pisal, wszystkie tematy w tym watku zostały już wyczerpująco dyskutowane.

 

Jak masz wysoki poziom wod gruntowych, sa inne metody i technologie niż folia pod izolacja. A piasek, jeśli jest piaskiem który się nadaje jako podsypka, da się tak zageszczac ze nawet koparka prawie sladow nie zostawia, jeśli wygląda tak jak na te zdjęcia, to jet po prostu kiepsko robione albo zostało używane piasek nie nadający się. Mogę Ci pokazac setki zdjęć jak to wygląda jeśli jest dobrze zrobione. Zageszczania piasku o wiele bardziej jest zależny od roznorodnosci frakcji i kata tarcia niż od wilgoci.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...