Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...

super sprawa.. niech kolega Andrzej skomentuje..

 

a czy możesz zrobić jeszcze takie wyliczenie dla 20cm xps pod płytą bez styropianu na płycie? jak widać kilka osób ma takie płyty, xps synthos kosztuje około 420zł za m3..

 

Thomas, nikt sie nie rzuca na kolegę, zauważ że to on wpadł tutaj z jego teoriami i twierdzeniami że "moja racja jest najmojsza" i że wydawanie kasy na izolacje pod płytą to głupota i że "sramy kasą".. nawet jak program nie liczy czegośtam to nie liczy tego dla wszystkich opcji, ze styropianem, bez itp. więc wyniki powinny być porównywalne, i dlatego też proszę kolegę Sebcia żeby przeliczył właśnie opcję 20cm xps pod płytą bo to też parę osób ma a wg kolegi Andrzeja to już zupełna paranoja mostkowa..

jak to jest 13 czy 15 lat to póki co mam zamiar pożyć trochę więcej więc to nie jest wartość "poza zakresem"..

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

a czy możesz zrobić jeszcze takie wyliczenie dla 20cm xps pod płytą bez styropianu na płycie? jak widać kilka osób ma takie płyty, xps synthos kosztuje około 420zł za m3..

XPS a EPS200 jeśli chodzi o przenikalność cieplną są to takie same materiały.EPS200 kosztuje ok.270zł/m3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_artur_ proszę bardzo:

 

Dla płyty 20 cm betonu (wyżej też tyle było) i 20 cm XPS (0,037) mamy U=0,177, więc otrzymamy:

 

Q=8,64*0,00001*3707*100/5,65= 5,69

strata ciepła przez płytę [zł] 5,28*75 = 425 zł w ciągu roku

 

Tutaj widać koszt akumulacyjności (większa utrata ciepła), no ale jeżeli się grzeje w II taryfie i np koszty ogrzewania są niższe o kilkadziesiąt % to te kilkadziesiąt zł/rok można sobie darować :)

Dodatkowo każdy kto korzysta z akumulacyjności powinien sobie policzyć koszt GJ i podstawić do powyższych obliczeń, ciekaw jestem ile np wychodzi koszt GJ Arturo72 bo wiem że jedzie na pompie p-w, i jak to się ma do jego 20 cm EPS.

Jeżeli ktoś nie celuje w akumulację to moim zdaniem więcej niż 10 cm pod płytą to strata pieniędzy, EPS kosztuje dużo mniej i można go dać więcej(lub mniejszą lambdę) pod posadzkę uzyskując lepsze rezultaty.

 

W tej wersji niech każdy sobie policzy czas zwrotu, (poprzednio nie brałem pod uwagę i tak położonego EPS pod posadzkę). Ogólnie wersja bez styropianu na płycie ma słabsze parametry cieplne ze względu na "słabą" lambdę XPSa (wcześniej EPS nad płytę dawałem 0,033). Pytaniem które mnie nurtuje to jaki wpływ ma grubość izolacji pod płytą w miejscu pod ścianą zewnętrzną? Czy faktycznie dawanie tam 20 cm(zamiast 10 cm) zmniejszy JESZCZE bardziej ucieczkę ciepła od ścian do gruntu, czy już przy 10 cm jest ona pomijalna (chodzi mi o same ściany).

 

 

 

Cytat Napisał _artur_ Zobacz post

a czy możesz zrobić jeszcze takie wyliczenie dla 20cm xps pod płytą bez styropianu na płycie? jak widać kilka osób ma takie płyty, xps synthos kosztuje około 420zł za m3..

XPS a EPS200 jeśli chodzi o przenikalność cieplną są to takie same materiały.EPS200 kosztuje ok.270zł/m3...

 

ja powątpiewam w słuszność EPS pod płytą, ale przy odpowiednich obciążeniach i "suchej" podbudowie kto wie... może ktoś byłby w stanie mnie przekonać Chociaż kilkaset stron w tym temacie i pewnie drugie tyle w "reszcie" internetu nie przekonało mnie do EPS pod domem. To tylko moje przemyślenia, broń Boże nie prowokuje kolejnej dyskusji na ten temat ;)

 

EDIT: nie chciało mi się bo już późno no ale cóż .... ;)

 

biorąc pod uwagę całkowity koszt izolacji poziomej podłogi to wygląda tak (ciągle te same warunki):

 

wariant I

10 cm xps synthos (420zł/m^3) pod i 10 cm EPS (031) 220zł/m^3. W obliczeniach jest EPS 033 bo lepszego nie ma w sofcie.

Q=8,64*0,00001*3707*100/6,06= 5,28

strata ciepła przez płytę [zł] 5,28*75 = 396 zł w ciągu roku

 

koszty izolacji:

XPS 100*0,1*420=4200 + EPS 100*0,1*220=2200 = 6400 zł za izolacje

 

czas zwrotu w porównaniu dla płyty z izolacją tylko nad (10 cm EPS 033) wychodzi 12,5 roku. Przypominam że uwzględniłem też koszt 10 cm EPS nad płytą i ogrzewanie gazem.

 

wariant II

20 cm xps synthos (420zł/m^3) pod.

Q=8,64*0,00001*3707*100/5,65= 5,69

strata ciepła przez płytę [zł] 5,69*75 = 425 zł w ciągu roku

 

koszty izolacji:

XPS 100*0,2*420=8400 zł za izolacje

czas zwrotu w porównaniu dla płyty z izolacją tylko nad (10 cm EPS 033) wychodzi 20,2 roku. Przypominam że uwzględniłem też koszt 10 cm EPS nad płytą i ogrzewanie gazem.

 

Tutaj widać że akumulacja musi być przemyślana bo więcej kosztuje na początku, gdybyśmy znali koszt GJ energii cieplnej uzyskanej za pomocą pompy ciepła....

 

pierwszy wynik w google i mamy (co prawda z 2010) wieć trzeba podnieść cenę, wtedy GJ z gazu kosztował 54,07 a GJ z pompy (COP 3,14) w II taryfie 21,17, teraz GJ z gazu kosztuje 75 zł (wzrost o 40%). Zatem teraz GJ energii cieplnej z pompy cop=3,14 w II taryfie kosztuje 29,63 zł (licząc proporcjonalnyn wzrost cen gazu i prądu).

 

Wróćmy do wariantu II:

20 cm xps synthos (420zł/m^3) pod.

Q=8,64*0,00001*3707*100/5,65= 5,69

strata ciepła przez płytę [zł] 5,69*29,63 = 168,6 zł w ciągu roku

 

koszty izolacji:

XPS 100*0,2*420=8400 zł za izolacje

czas zwrotu w porównaniu dla płyty z izolacją tylko nad (10 cm EPS 033) wynosi 11 lat. Przypominam że uwzględniłem też koszt 10 cm EPS nad płytą. Ale mamy 2 różne źródła ciepła.

Teraz to niech już kazdy sobie indywidualnie policzy koszt pompy ciepła, izolacji pod płytą i wyjdzie mu czy się opłacało ;)

 

BTW: sorry za lekkie zejście z tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,
Te obliczenia są dobre (w przybliżeniu) ale tylko na początku, bo nie uwzględniłeś jednej rzeczy. Przy obliczaniu przenikania ciepła przez przegrodę bierze się pod uwagę deltę temperatur. Ta z czasem będzie coraz mniejsza. Wydatek energetyczny również. Z pracy o sensie izolowania hali wynika, że okres wyrównywania się temperatur pod nieizolowaną podłogą wynosi około 1 - 2 lata. Przy zastosowaniu skutecznej opaski przeciw-wysadzinowej i braku wysokiego poziomu wód gruntowych po tym okresie zużycie energii spadnie w sposób znaczący. To bardzo zmienia kalkulację opłacalności. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sebcioc, ale nie policzylećś jednego wariantu..

Nic pod plytą i 20cm EPS 0.031 na płycie....

 

Jst to opcja tańsza, niż z 20, czy nawet 10cm XPS pod płytą, a straty ciepła... ?

 

My tu nie rozmawiamy o stratach związanych grubościa izolacji, bo one są oczywiste., ale o mostkach od scian przez plytę do gruntu.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ja wiem o tym i wiedziałem że coś napiszesz bo już kiedyś czytałem Twoje wypowiedzi na ten temat. To jest liczenie ogólnikowe, na początku chodziło mi o sam sposób izolacji płyty, bo były tu spory czy ją izolować czy nie. Tak jak pisałem nie jestem w stanie policzyć mostków od samych ścian -> do płyty -> do gruntu. Nie mam takich narzędzi i sam jestem ciekaw jak to wygląda zwłaszcza porównując 10 cm oraz 20 cm izolacji pod płytą. W tym niemieckim programie temp ziemi to 0*C, wnętrza domu 20*C i obliczenia są robione bodajże dla czasu 5-6 ms (ale czas zwrotu liczyłem dla całego roku). Jeżeli ilość ciepła uciekającego do ziemi będzie mniejsza to pozostaje nam się tylko cieszyć :)

 

fotohobby tak jak wyżej, oczywiście taka opcja była by najlepsza U=0,159 (dla 20 cm EPS 033 nad), kiedyś się zastanawiałem nad tym, jakby np dać na płytę na gruncie pierwszą warstwę bloczków np isomur lub inne cuda to nie koniecznie byłby to głupi pomysł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ja wiem o tym i wiedziałem że coś napiszesz bo już kiedyś czytałem Twoje wypowiedzi na ten temat. To jest liczenie ogólnikowe, na początku chodziło mi o sam sposób izolacji płyty, bo były tu spory czy ją izolować czy nie. Tak jak pisałem nie jestem w stanie policzyć mostków od samych ścian -> do płyty -> do gruntu. Nie mam takich narzędzi i sam jestem ciekaw jak to wygląda zwłaszcza porównując 10 cm oraz 20 cm izolacji pod płytą. W tym niemieckim programie temp ziemi to 0*C, wnętrza domu 20*C i obliczenia są robione bodajże dla czasu 5-6 ms (ale czas zwrotu liczyłem dla całego roku). Jeżeli ilość ciepła uciekającego do ziemi będzie mniejsza to pozostaje nam się tylko cieszyć :)

 

fotohobby tak jak wyżej, oczywiście taka opcja była by najlepsza U=0,159 (dla 20 cm EPS 033 nad), kiedyś się zastanawiałem nad tym, jakby np dać na płytę na gruncie pierwszą warstwę bloczków np isomur lub inne cuda to nie koniecznie byłby to głupi pomysł....

Tak czy inaczej te wyliczenia sa bardzo obiecujące. Zakładając, że w czasie wydatki energetyczne będą coraz mniejsze pytanie o sens izolacji pod płytą jest coraz bardziej zasadne. Mostki od ścian można policzyć zakładając w tym programie brak izolacji i biorąc powierzchnię do 0,75 m około od krawędzi czyli dla domu 100m2 jakieś 25 m2. Resztę liczysz tak jak poprzednio już dla 75 m2. Jak chcesz się zabawić to fajnie by było.

By ktoś nie zarzucił mi, że forsuję rozwiązania nie-energooszczędne napiszę od razu, że nie jestem zwolennikiem nie dawania izolacji podłogi. Raz, że bez sensu jest ogrzewać piach czy glebę, dwa, że te parametry mogą się zmieniać. Woda gruntowa zmienia takie wyliczenia. Można jednak zastanowić się nad sensem dawania jakichś 30 cm pod płytą, czy tym bardziej pod podłogą na gruncie przy izolowanych od zewnątrz fundamentach.

 

Można też, co kiedyś sugerowałem zastosować płytę bez izolacji pod spodem ale ściany z pierwszą warstwą np Isomur czy szkło piankowe i izolacja na płycie. To powinno być idealne rozwiązanie (pomijając fakt, że odcinamy się od akumulacyjności płyty). Dom stoi na tym na czym powinien czyli kruszywie no i mamy ciepło. Nie bez znaczenia jest też fakt, że pod wylewkę możemy dać najtańszy EPS.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te obliczenia są dobre (w przybliżeniu) ale tylko na początku, bo nie uwzględniłeś jednej rzeczy. Przy obliczaniu przenikania ciepła przez przegrodę bierze się pod uwagę deltę temperatur. Ta z czasem będzie coraz mniejsza. Wydatek energetyczny również. Z pracy o sensie izolowania hali wynika, że okres wyrównywania się temperatur pod nieizolowaną podłogą wynosi około 1 - 2 lata. Przy zastosowaniu skutecznej opaski przeciw-wysadzinowej i braku wysokiego poziomu wód gruntowych po tym okresie zużycie energii spadnie w sposób znaczący. To bardzo zmienia kalkulację opłacalności.

sluszna uwaga, i w sumie m.in. to miałem na myśli mowiac o efektywnego wspolczynnika U. A jeśli straty ciepla na kazda wersje sa mniejsze, to i kwota za roznicy miedzy wersjami jest nizsza.

@fotohobby: Ta wersja niby jest tansza, ale trzeba będzie niezle majsterkowanie z warstwami paroszczelnimi, ponieważ punkt rosy wedruje do góry i będzie w niekorzystnym miejscu. Nie mam czasu teraz, wyjezdzami zaraz na wakacje :), ale na stronie U-wert.net można to sprawdzać. Straty ciepla pod scianami da się uwzglednic, trzeba w odpowiednych warstwach podac sciany jako belke (Balken einfugen)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla dużej hali zimno dostawało się do 6 m w głąb - dla domu daje to wynik ok 4-8m2 powierzchni nienarażonej na czynniki (temperaturę) zewnętrzne

 

dla izolowania płyty od góry należy dodać jeszcze koszt dodatkowej wylewki/podłogi tj ilość m2 domu 1m3 betonu+ koszt foli

 

taka kalkulacja kosztów dopiero pozwala w sposób pełny i poprawny porównać korzyści względem kosztów inwestycyjnych względem czasu zwrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla dużej hali zimno dostawało się do 6 m w głąb - dla domu daje to wynik ok 4-8m2 powierzchni nienarażonej na czynniki (temperaturę) zewnętrzne

 

dla izolowania płyty od góry należy dodać jeszcze koszt dodatkowej wylewki/podłogi tj ilość m2 domu 1m3 betonu+ koszt foli

 

taka kalkulacja kosztów dopiero pozwala w sposób pełny i poprawny porównać korzyści względem kosztów inwestycyjnych względem czasu zwrotu

Tak ale dla kalkulacji przenikania ciepła przez podłogę przyjmuje się strefę brzegową 1m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę Cie - to sa błahostki

a koszt wykonania dodatkowej posadzki KONKRETNY - to kolejne kilka tys zł

 

No ja mam poważne wątpliwości czy to błahostki.

 

A wykonanie płyty pod ułożenie podłogi to chyba też trudniejsze/droższe, podłogówka w płycie (wodna czy kablasta) podobnie. Wiadomo można samemu, ale czas to pieniądz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na poczatek jesli kogos urazilem moimi wczesniejszymi wypowiedziami to wielkie sorry. Niestety taki mamy w Polsce klimat ze nieuprzejmosc jest na kazdym kroku a ja nie ukrywam ze jestem czasami bardzo wylewny.

 

Mam wynokana plyte lezaca na zageszczonym piasku grubosci 1,2m z opaska przeciwwyszadzinowa na glebokosc 1.25m. na plycie mam polozone 12cm EPS I na tym 5-6cm szlichty. Moje sciany z Ytonga poprzez izolacje przeciwwilgociawa maja bezposredni styk z plyta tworzac mostek termiczny.

 

PYTANIE JEST ILE CIEPLA UCIEKA PRZEZ MOSTEK TERMICZNY SCIAN I JAK TO SIE ODBIJA W RACHUNKACH ZA GAZ ORAZ ROZNICY KOSZTOW WYKONANIA PLYTY Z XPS POD PLYTA I PLYTY BEZ XPS Z OPASKA PRZECIWWYSADZINOWA?

 

Policzylem to dzis bo ciekawosc nie dawala mi tu spokoju. Zakladam w obliczeniach bledy wiec nie sa to na 100% gwarantowane obliczenia natomiast napewno nie sa bardzo dalekie od prawdy.

 

WAZNE: Ponizsze obliczenia przedstawiaja obliczenia tylko utrate ciepla przez sciany do gruntu. Nie sa to a obliczenia calosci ciepla przenikajacgo przez cala podloge.

 

 

Ciepło przepływające przez przegrodę określa sie wzorem

 

q=U*S*∆T

 

q jest to iloscia przelywajacego ciepla w jednostce czasu

 

Gdzie:

 

U – to wspolczynnik przenikania ciepla I dla sciany z Ytonga przyjmuje tu wartosc 0.5

 

S- to powierzchnia przegrody, tu policzylem ze na obwodzie wszytkich scian wychodzi mi 9.34m2 powierzchni przegrody

 

∆T (Delta T) to roznica temperatur po obu stronach przegrody. Tu nie znam dokladnej wartosci ale przy uwzglednieniu opaski przeciwysadzinowej wkopanej na 1.25m i niskiej wilgotnosci piasku pod plyta zakladam watosc srednia z calego sezonu 10C.

 

A wiec q = 0.5*9.36*10 = 46.8

 

Teraz zakladajac okres grzewczy w ilosci godzin. Przyjmuje tu wartosc srednia 3600h na sezon a zatem 3600h * 46.8 = 168480Wh na sezon

 

Podziele to na 1000 aby miec bardzej czytelny wynik w kwh zatem 168480Wh/1000 = 168,48 Kwh na sezon utraty ciepla przez sciany z betonu komorkowego.

 

Wypadaloby przelozyc to na jakies sumy finansowe

 

1m3 gazu to approx 8.61kwh

 

A zatem 168.48kwh / 8.61 = 19.65m3 gazu straconego na sezon w cieple ktore ucieklo przez sciany do gruntu. Przy moim kotle kondenacyjnym z 104% sprawnscia moge zalozyc nawet pesymistycznie ze na kazde 8.61kwh z kazdego metra3 gazu trafi wlasnie do budynku.

 

Jak narazie srednia cena gazu z uwzglednieniem oplat dystrybucyjnych i abonamentu to 2,05zl/m3 a wiec przyznaje sie ze w sezonie doplacam 40,28 zlotych w rachunku za gaz wiecej.

 

OPCJA 1 Przez 25 lat doplace 1007,06 zlotych wiecej

 

OPCJA 2. Zaloze jeszcze ze na ∆T moglem byc zbyt optymistyczny I roznica temperatur wynosi 15C a nie 10C jak zalozylem wczesniej a zatem wtedy doplacalbym 60,17zlotych wiecej do rachunku w kazdym sezonie.

OPCJA 2 w skali 25 lat byloby to 60,17*25lat = 1504,28 zlotych wiecej

 

 

Aby zweryfikowac przyblizona wiarygodnosc moich obliczen na moj dom musze wydac okolo 2050zlotych na gaz w ciagu roku CO

 

W OPCJI 1 starty ciepla przez sciany do gruntu beda stanowic 1.97% calosci kosztow CO

 

W OPCJI 2 straty ciepla przez sciany do gruntu beda stanowic 2.92% calosci kosztow CO

 

Uwazam ze w skali calego domu I tego ile ciepla ucieka przez dach, okna sciany , wentylacje wyniki te wygladaja dosc realnie i raczej nie sa naciagane. Napewno jest tu jakas granica bledu w obliczeniach I tu jestem tego pewien

 

Teraz biorac pod uwage roznice koncowa w cenie plyty pomiedzy plyta STANDARD+ (plyta z opska przeciwwyszadzinowa)

A plyta TERMO (full XPS pod plyta) to w moim przypadku bylo to 4590 zlotych brutto.

W tym przypadku w WARIANCIE 2 inwestycja zwrocila by sie po 76 latach.

 

W optymistycznym WARIANCIE 1 inwestycja zwroci sie po prawie 114 latach chodz to juz moze jest zbyt optymistyczny wariant.

 

Oczywiscie w tych obliczeniach nie mozemy gwarantowac stalej ceny gazu w przyszlosci ale analogicznie trzeba uwzglednic ze bede placic kredyt mniejszy o kwote 4590 zlotych ktore w skali 30 lat splacania zamienia sie blisko w 9000-10,000 tys zlotych do splaty.

 

Macie wszyscy racje z tym ze lepiej jest dac ten XPS pod plyte ale to jest z energetycznego punktu widzenia. Biorac pod uwage zalozenia finansowo ekonomiczne uwazam ze raczej nie dlatego nie zaluje mojego swiadomego wyboru tanszej plyty.

 

Mam dom na plycie w dobrej cenie a efekt koncowy i tak jest lepszy niz gdybym postawil dom na samych lawach tak jak przewidywal to projekt.

 

Z gory zakladam ze teraz sa tu bledy w obliczeniach wiec jesli ktos sie na tym lepiej zna to bardzo prosze o ewentualne sprostowanie jak to policzycaby bylo dokladniej.

Edytowane przez yendrek3
literowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do yendrka3 - dobra robota. Co do mostków, to należałoby doliczyć mostki od kominka oraz schodów betonowych.

 

Można troszkę łatwiej to policzyć korzystając ze strony podanej swego czasu przez Thomasa - u-wert.net.

 

Wracając do rozważań na temat ile i czy wogóle dawać XPS pod płytę to podam przykłady uwzględniające rzeczy, których yenrek nie brał pod uwagę.

 

Przykład 1:

W tym przykładzie będzie 10cm EPS nad i 10cm XPS pod. Na EPS'ie będzie wylewka anhydrytowa z "działającym" ogrzewaniem podłogowym (temp. przewodów grzejnych 26oC). Do tego wziąłem pod uwagę 40cm piasku (lambda=0,7), jako warstwa podłogi oraz rozstawiłem ściany nośne co 4m, które mają uwzględniać mostki schodów betonowych, kminka i ścian działowych:

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=miDW1iUX&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=800&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps%2C+10cm+Eps%2C+sciany+porotherm24

 

U takiej przegrody wynosi 0,161W/m2K. Dla delta T = 17oC (temp. w domu 22oC - temp. gruntu 5oC) straty przez 100m2 podłogi przy założeniu 4000h grzewczych wynoszą 1094kWh. Licząc dla PC w taryfie płaskiej 1094kWh x 0,55zł /COP=3 = 200zł/rok

 

Przykład 2:

10cm EPS nad, pod tylko piasek. U=0,285W/m2K

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=miDW1iUX&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=800&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps%2C+10cm+Eps%2C+sciany+porotherm24

 

Straty roczne dla takie przegrody = 1938kWh x 0,55zł / COP=3 = 355zł/rok

 

I tak jak pisał perm, z czasem temp. gruntu pod płytą fundamentową rośnie, więc delta T maleje i różnica w oszczędnościach z czasem również maleje.

 

Oszczędność 150zł / rok dla inwestycji w dodatkowe 10cm XPS, czyli 4500zł jest nieekonomiczne.

Przy oprocentowaniu 4% (bez podatku belki) inwestycja w XPS nigdy się nie zwróci ;)

 

Nie sądzę zatem, że płyta na piasku bez izolacji jest głupotą.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w ten sposob kalkulujac co sie zwraca a co nie na emeryturze jem stary chleb.

Abstrahujac od oprocentowania, pokaz mi kogos kto zaoszczedzone pieniadze wrzuci na lokate zamiast wydac je na bardziej wypasne wakacje.

Oczywiscie kredyt zmienia punkt widzenia.

 

Tutaj się z Tobą zgodzę. Zdecydowana większość zaoszczędzone pieniądze wyda na droższe kafle, deski 3W, czy armaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...