Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

skoro BASF tak podaje to u mnie jest dobrze bo XPSa chce dać 30cm.

do 1m głębokości mam glinę bo kiedyś kopałem dziurę to wiem. wody też mam wysokie bo następnego dnia było lustro wody ale kopałem pod koniec lutego. więc ogólnie myślę że na 50cm wymienię grunt lub do 1m bo być może gwc będę dawać pod domem ale to się później okaże więc przy gwc dałbym żwir i jak się to przykryje i zagęści odpowiednio to potem piach lub pospółkę w zależności jaka cena za piach będzie. wybiorę to co tańsze.

badań gruntu jeszcze nie robiłem ale o płytę pytam ogólnie o to czy może być tak jak na obrazku. rzuty będę miał później bo rysuję je dokładniej uwzględniając słupy w narożnikach i ścianę z BK o długości bloczka 59cm aby wygodnie się robiło. mam na to koncepcję i to rysuję w programie wiec chwilę to potrwa.

barth będzie miał 30cm od gruntu i wyszło mu uwzględniając wymianę gruntu na piach i z opaską współczynnik U podłogi 0,8 więc ja będę miał podobnie przy 30cm XPSa a jeszcze chciałbym na niego pod podłogą dać 10cm EPSa. czemu przez to będą większe naprężenia? największe siły będą iść pod ścianami nośnymi a tam bym miał więcej betonu. nie rozumiem tego a tym bardziej że taki pomysł na forum ktoś podał mi link do stronki gdzie zajmują się płytami i takie oferują. nie pamiętam tej stronki ale pokażę wam ich schematy:

img019.jpg img020.jpg

oni pewnie to mają pod domy szkieletowe o lekkiej konstrukcji więc skoro ja chcę dom piętrowy masywniejszy to założyłem grubość płyty pod podłogą 20cm a pod ścianami nośnymi 30cm. oni dali 20cm XPSa a ja chcę 30cm. oni pokazują pod podłogę standardowe zbrojenie a ja bym chciał zbrojenie rozproszone a pod ściany nośne tradycyjne. więc co źle rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

GWC pod domem wg mnie to nieporozumienia, perpetuum mobile nie działa. To cieplo, co uzyskac przez gwc, uzupełniasz cieplem od góry. Pomysl jest, ze temp pod domem sie stabilizuje.

 

A 30cm XPS + 10cm EPS to wg mnie 40cm, wiec, za dużo. Nie rozumiem logyke, ze, jeśli 30XPS jest maks ze względu na nosnosci i elastyczności materialu, 30cmXPS plus 10 EPS ma być ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wczesniej pisalem planowalem i chce dac 30cmXPSa a wzorujac sie na tych schematach co pokazalem chcialbym dac jeszcze 10cmEPSa. Nie wazne czy to za cieple czy nie bo izolacji nigdy za malo. Pytam czy moge tak zrobic plyte i najlepiej do tego zastosowac zbrojenie rozproszone a pod nosne sciany dac tradycyjne zbrojenie. Czy jak tak zrobie to cos zlego sie z tym stanie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wczesniej pisalem planowalem i chce dac 30cmXPSa a wzorujac sie na tych schematach co pokazalem chcialbym dac jeszcze 10cmEPSa. Nie wazne czy to za cieple czy nie bo izolacji nigdy za malo. Pytam czy moge tak zrobic plyte i najlepiej do tego zastosowac zbrojenie rozproszone a pod nosne sciany dac tradycyjne zbrojenie. Czy jak tak zrobie to cos zlego sie z tym stanie?

 

Czy cos się stanie, to ja nie wiem. Ale nie jest to zgodnie z tym co mowi producent izolacji (BASF, maks grubość 30cm, nie wolno zignorować ten EPS, bo nie XPS), również nie zgodnie z tym co poleca producent wlokien stalowych do części konstrukcyjnych i DIN1045 (nie ma polskich norm dot. fibrobetonu w częściach konstrukcyjnych)

 

Z tym EPS'em to może jeszcze pol bieda, ponieważ jakos takos może te ostrogi go o tyle odciaza, ze ok, ale wlasnie miedzy scianami masz naprezen w plycie, ona niby chce do góry, a ten efekt będzie o wiele bardziej wyraźnie przez te ostrogi. Polecalby się chociaz zrobić takie "wasy" w poprzecznym kierunku do tych pogrubień. Obliczenie szerokości rys ciężko Ci wychodzą w te wersji, najprawdopodobnie wg obliczen będziesz musial wsadzić gorne siatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z tym zbrojeniem rozproszonym to nie ma szans. a tak tradycyjne można by było zrobić[ATTACH=CONFIG]278498[/ATTACH]?

 

 

Bez te nieszczęśliwe ostrogi i przy plycie o grubości 20cm jak najbardziej to mialby szans. :)

 

Te prety na polowej wysokoscie tych ostrog (faza neutralna) możne se oszczedzac, nic nie daja. Proponuje ze ktoś by obliczal ta plyte, takie majsterkowanie do niczego nie prowadzi, tzn w najlepszym przypadku do przewymiarowanie plyty i zbrojenia, a w najgorzszym...

 

Ten rysunek "Regelschnitt" już wiele razy się tu pojawil. Jak idziesz na stronie i oglądasz pelny rysunek, bedzies widział, ze tam jest pisane, ze pod częściami nosnimi ma być XPS 500, wiec, to nie tak rozowo jak się wydaje. Jak zawsze w przypadku ryczałtowych rozwiazan... :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez te nieszczęśliwe ostrogi i przy plycie o grubości 20cm jak najbardziej to mialby szans. :)

 

Te prety na polowej wysokoscie tych ostrog (faza neutralna) możne se oszczedzac, nic nie daja. Proponuje ze ktoś by obliczal ta plyte, takie majsterkowanie do niczego nie prowadzi, tzn w najlepszym przypadku do przewymiarowanie plyty i zbrojenia, a w najgorzszym...

 

Ten rysunek "Regelschnitt" już wiele razy się tu pojawil. Jak idziesz na stronie i oglądasz pelny rysunek, bedzies widział, ze tam jest pisane, ze pod częściami nosnimi ma być XPS 500, wiec, to nie tak rozowo jak się wydaje. Jak zawsze w przypadku ryczałtowych rozwiazan... :)

 

na maila wysłałem Panu rzuty do analizy w wolnej chwili, będę wdzięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o pomoc dotyczącą projektu mojej płyty.

Dom, który na niej powstanie to szkieletor drewniany. W projekcie pod płytę 10cm EPS200. Przy tej powieżchni to oszczędność około 1k6 zł, dlatego będzie XPS. Moje wątpliwości budzi jednak rozwiązanie zbrojenia. Forsowałem pomysł z matą, ale konstruktor powiedział że jej zastosowanie nie będzie dobre. Nie pozostawił mi wyboru i zrobił mi płytę na żebrach z fi16 i prętach fi12. Stali co prawda przy około 115m2 jest 2,4T, ale facet zrobił w moim mniemaniu coś dziwnego. Główne oko jest o rozmiarze 38x38, ale płyta ma w różnych miejscach "zagęszczane zrbojenie" widać to na rysunku, który dołączyłem.

 

płyta fundamentowa na potrzeby formu muratora1.jpg

 

Dodatkowo w linku poniżej dodałem obliczenia do tej płyty, o które go poprosiłem. Ździwiłem się widząc je, że nie zgadza się rozmiar płyty krótą liczył. Powiedział, że wziął jej wycinek "najbardziej obciążony" i na podstawie tego wycinka obliczył stal. Tak naprawdę się robi ?

 

https://drive.google.com/file/d/0By2qEbnHAqmARzRmOEt4U0pNcmM/edit?usp=sharing

 

Na działce mam glinę twardoplastyczną. Ze względu na wysadziny postanowiłem wymienić grunt na piasek kopany. Zagęszczałem warstwami, ale nie robiłem jeszcze badania zagęszczenia. Czy gdzieś w tych obliczeniach pisze jaki powinien być stopień zagęszczenia podbudowy ?

 

Dzięki za pomoc.

płyta fundamentowa na potrzeby formu muratora1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno szybkie pytanie, jaki beton laliście w płytę? W projekcie w jednym miejscu mam wpisane B20 w drugim C20/25 i teraz mam dylemat czym to zalać. W betoniarni twierdzą że B20 spokojnie wystarczy, szczególnie że oni robią lepszy niż trzeba (opinia potwierdzona przez wykonawców i ich badania).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elmo007: Wg mnie mocno przewymiarowana plyta. Grubosc 25cm, dop. odpor gruntu przyjęte jako 150kN/² na EPS, stal jak pod palacem kultury. Naprezenie na gruncie wg tych obliczen106 kN/m², troche duzo jak na EPS.

Przyjete 75kN/mb pod sciana, mocno watpie ze pod domem szkieletowym tyle będzie, nawet obliczeniowo.

Parametry gruntu sa podane, ale i tak przyjal te ryczałtowe 150 kPa...

Wymiana gruntu moim zdaniem niepotrzebne, można by było zrobić opaske. Podbudowa powinna być zageszczona na ID ok 0,6 do 0,7, nie tylko ze względu na parametry, lecz po prostu ze względu na nierównomierne osiadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno szybkie pytanie, jaki beton laliście w płytę? W projekcie w jednym miejscu mam wpisane B20 w drugim C20/25 i teraz mam dylemat czym to zalać. W betoniarni twierdzą że B20 spokojnie wystarczy, szczególnie że oni robią lepszy niż trzeba (opinia potwierdzona przez wykonawców i ich badania).

 

roznica w cenie C15/20 do C20/25 jest marginalna, wiec, ja bym zawsze stawial na ta wyzsza klase. C20/25 XC2 jak najbardziej się nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczko 38x38cm to za duże oczko ...

taka płyta pod lekkiego szkieletora prócz konstrukcyjnego zbrojenia ... nie wymaga w zasadzie dogęszczania siatki

a pręty fi 16 ... no cóż

 

Nie wiem co z tymi betonami ale zaczynają przypominać te nazwy ... imiona gwiazd seriali brazylijskich.

XC 0 XC1 ...itp to klasa ekspozycji środowiska w jakiej będzie beton pracował ... a dodawanie tego tajemniczej nazwy do mieszanki betonowej jest

śmieszne. Jak jest XC1 suche lub stale mokre (zagrożenie korozją karbonatyzacją) to mnim klasa betonu to C16/20 i stosunek wodnocementowy 0,65 co jest i tak po za klasą ... ponieważ 0,5 nie powinno się nigdy przekraczać.

 

Przyjete 75kN/mb pod sciana, mocno watpie ze pod domem szkieletowym tyle będzie, nawet obliczeniowo.
chyba tylko jeśli dach jest rozporowy i dom jest w górach i ... ale to cuda na patyku ...

tu był dom kolegi gzes124 i przy murowańcu i rozporowym dachu obl obciążenie to -72kN/m

 

Z tą wymianą gruntu to jest czysta mniemanologia leśnych ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczko 38x38cm to zadanie.e oczko ...

taka płyta pod lekkiego szkieletora prócz konstrukcyjnego zbrojenia ... nie wymaga w zasadzie dogęszczania siatki

a pręty fi 16 ... no cóż

 

chyba tylko jeśli dach jest rozporowy i dom jest w górach i ... ale to cuda na patyku ...

tu był dom kolegi gzes124 i przy murowańcu i rozporowym dachu obl obciążenie to -72kN/m

 

Z tą wymianą gruntu to jest czysta mniemanologia leśnych ...

 

Już po wymianie więc k za późno. Zanim zacząłem budowę wychodziłem z założenia, że największym autorytetem będę dążył konstruktora i architekta. Rzeczywistość zweryfikowała moje podejście i przestałem im ufać.

Pierwszy projekt płyty to był czołg. Wątek o płycie czytam od dawna, więc postanowiłem negocjować z konstruktorem i pozbyłem się chodziaka pod płytą paru warstw folii i z wymianą zeszliśmy z 1m do 0.7m. W sumie parodia, bo to co im mówiłem (jestem laikiem ) oni prawie bez sprzeciwu wpisywali do projektu. Z tego powodu mam wątpliwości czy rzeczywiście zbrojenie jest dobrze policzone. Nigdy nie przeczytałem tu na foru, zżeby ktoś miał około prawie 40cm i dozbrajał prętami. budowa jest na Śląsku. Nie ma szkód górniczych. Dom będzie lekki, strop drewniany. Na stropie suchy jastrych (50kg/m2) blachodachówka. To jak to jest z tym zbrojeniem? Jeśli jest na wyrost to pozostaje się cieszyć, bo nie wiem co będzie w przyszłości z kopalnia mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć więcej jak 30cm XPSa pod płytą nie może być. też ponoć lepiej jak cała płyta jest równa bez dodatkowego EPSa którego bym chciał zastosować. więc wpadłem na pomysł z trochę inną płytą i ogólnie taka by też mogła być [ATTACH=CONFIG]278908[/ATTACH]. nawet bardziej mi odpowiada bo mniej XPSa pójdzie więc trochę mniejszy koszt i płyta nie musi być taka równa i dokładna bo jeszcze wylewka w środku będzie którą się wszystko wyrówna. tylko problem może być z pierwszą warstwą gdyż boczne ocieplenie może przeszkadzać. jak myślicie, czy to ocieplenie będzie przeszkadzać? czy lepiej boczne ocieplenie zrobić później po wymurowaniu pierwszej warstwy a do zalania płyty użyć deskowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Nie wiem co z tymi betonami ale zaczynają przypominać te nazwy ... imiona gwiazd seriali brazylijskich.

XC 0 XC1 ...itp to klasa ekspozycji środowiska w jakiej będzie beton pracował ... a dodawanie tego tajemniczej nazwy do mieszanki betonowej jest

śmieszne. Jak jest XC1 suche lub stale mokre (zagrożenie korozją karbonatyzacją) to mnim klasa betonu to C16/20 i stosunek wodnocementowy 0,65 co jest i tak po za klasą ... ponieważ 0,5 nie powinno się nigdy przekraczać.

...

 

Merkava, mozesz napisac bardziej jasno o co ci chodzi z tym XC(...)

tmann uzywa XC2, wg ciebie jaki beton powinien byc na PF ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć więcej jak 30cm XPSa pod płytą nie może być. też ponoć lepiej jak cała płyta jest równa bez dodatkowego EPSa którego bym chciał zastosować. więc wpadłem na pomysł z trochę inną płytą i ogólnie taka by też mogła być [ATTACH=CONFIG]278908[/ATTACH]. nawet bardziej mi odpowiada bo mniej XPSa pójdzie więc trochę mniejszy koszt i płyta nie musi być taka równa i dokładna bo jeszcze wylewka w środku będzie którą się wszystko wyrówna. tylko problem może być z pierwszą warstwą gdyż boczne ocieplenie może przeszkadzać. jak myślicie, czy to ocieplenie będzie przeszkadzać? czy lepiej boczne ocieplenie zrobić później po wymurowaniu pierwszej warstwy a do zalania płyty użyć deskowania?

 

Ja mam podobna konstrukcje plyty, troche inne grubosci i XPS tylko pod betonem, bo ocieplenie boczne robi od razu za opaske pionowa ( Aqua o dl 1,2 m) i mialem je od razu obsypane piaskiem. Mozesz tez zrobic jak sadysta, on to ma robione wrecz wzorcowo

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215184-Dom-na-p%C5%82ycie-energooszcz%C4%99dny-projekt-i-wykonanie-w%C5%82asne/page2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil ponosi Cie ułańska fantazja, akurat nie ma przeciw wskazań co do grubości XPS może być i 5m ...

 

Merkava, mozesz napisac bardziej jasno o co ci chodzi z tym XC(...)

tmann uzywa XC2, wg ciebie jaki beton powinien byc na PF ?

nie wiem czemu tak przyjmuje ... to są klasy ekspozycji konstrukcji ... stąd dobiera się klasę betonu ... minimalną na daną ekspozycję XC 0 →obleci na C8/10

Razem z tym idzie dobranie otulenia zbrojenia, zabezpieczenie przeciw korozji w stal. Próby wmawiania że beton sam z siebie będzie wodoszczelny czy coś i dopisywanie magicznych zaklęć w8 w... coś tam niczemu nie służy to tak jak by gościu z gruchy powiedział ...

C20/25 bez naplucia weń i z napluciem będzie mocniejszy ... czyste placebo.

Jeśli słoneczko przygrzeje albo mrozik skuje, nie pomoże nic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...