Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obydwaj dobrze wiemy co i jak ...;) z tym 150 kPa i co i ile jeszcze parametrów trzeba znać aby móc powiedzieć może być pod płytą EPS 150

co można powiedzieć że to 150 to raczej wyróżnik pewnej cechy niż tego jak to tam będzie chciało się zachowywać.

 

no wiemy, wiemy :D... ale jak moglbym przegapić taka okazje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwaj dobrze wiemy co i jak ...;) z tym 150 kPa i co i ile jeszcze parametrów trzeba znać aby móc powiedzieć może być pod płytą EPS 150

co można powiedzieć że to 150 to raczej wyróżnik pewnej cechy niż tego jak to tam będzie chciało się zachowywać.

 

Typ EPS 150 oznacza, że styropian ma zadeklarowane naprężenie ściskające przy 10 % odkształceniu, oznaczane symbolem CS(10), na poziomie 150 kPa - tj. CS(10)150. Oznacza to, że po przyłożeniu krótkotrwale działającego obciążenia o wartości 150 kPa, czyli 15 ton/m2, styropian odkształci się o 10 %. Badanie takie wykonuje się na próbkach - kostkach o boku 50 mm, więc odkształcenie takiej próbki wynosi 5 mm.

Do celów projektowych, z uwagi na występujące w budynku obciążenia działające w sposób długotrwały, przyjmuje się maksymalne dopuszczalne obciążenie o wartości 0,3 x CS(10). Dla odmiany EPS 150 będzie to 45 kPa, tj. 4,5 t/m2. Przy takim obciążeniu, po 50 latach jego trwania, styropian nie powinien odkształcić się o więcej niż 2 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typ EPS 150 oznacza, że styropian ma zadeklarowane naprężenie ściskające przy 10 % odkształceniu, oznaczane symbolem CS(10), na poziomie 150 kPa - tj. CS(10)150. Oznacza to, że po przyłożeniu krótkotrwale działającego obciążenia o wartości 150 kPa, czyli 15 ton/m2, styropian odkształci się o 10 %. Badanie takie wykonuje się na próbkach - kostkach o boku 50 mm, więc odkształcenie takiej próbki wynosi 5 mm.

Do celów projektowych, z uwagi na występujące w budynku obciążenia działające w sposób długotrwały, przyjmuje się maksymalne dopuszczalne obciążenie o wartości 0,3 x CS(10). Dla odmiany EPS 150 będzie to 45 kPa, tj. 4,5 t/m2. Przy takim obciążeniu, po 50 latach jego trwania, styropian nie powinien odkształcić się o więcej niż 2 %.

 

Dziekuje za informacje. Dobrze mówisz, się "przyjmuje" i "powinien".

 

A czy jest jakas aprobata dla EPS150 dla zastosowan pod czesciami konstrukcyjnimy, odprowadzajace sil konstrukcyjnych, typu plyt fundamentowych, stykiem z gruntem? Wg moich informacji nie ma takich badan na temat pełzanie, ponieważ aby zdac takie badanie, trzeba by było zrobić EPS o gestosci 40-50kg/m³, co jest zupelnie nieoplacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS 150 kPa paczka waży bardzo dużo ..to znaczy m3 38kg

http://www.arbet.com.pl/files/UserFiles/file/Deklaracje/HY%2018.08.2014.pdf tego właśnie używałem ...

a ja coś wiem :) i wiem że badania są przebogate na ten temat ... tylko u nas jeszcze za republiką Konga ... jesteśmy

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EPS 150 kPa paczka waży bardzo dużo ..to znaczy m3 38kg

http://www.arbet.com.pl/files/UserFiles/file/Deklaracje/HY%2018.08.2014.pdf tego właśnie używałem ...

a ja coś wiem :) i wiem że badania są przebogate na ten temat ... tylko u nas jeszcze za republiką Konga ... jesteśmy

 

38kg/m³? Raczej nie, chyba ze mokry :D

Peripor300 w odmianie firmy Izodom wazy ledwo 40kg/m³ a kosztuje wiecej niz XPS300...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze troszkę brakuje ...ale knujesz już całkiem nieźle ... oczywiście że 150kPa wystarczy

I zmień strzałki między 1-9 na strzałeczki takie mikro ... i od 9 do 15 ... z naciskiem na te trzy ...

Układ XPS pod ścianami ciut inaczej

 

tego nie policzysz w darmowym programie ...

ponieważ go nie ma ... musisz sięgnąć do literatury ... ale nie tej co mówią aby liczyć jak strop odwrócony bo na pewno tak to nie pracuje ...

 

strzałki nie oznaczają wielkości siły tylko ogólnie że będzie nacisk. jak inaczej układ XPSa pod ścianami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

specjalistą nie jestem ale zaczynam trochę liczyć obciążenie płyty. przypuśćmy że biorę dłuższą ścianę północną do obliczeń bo ma mało otworów okiennych więc będzie najcięższa. szerokość ściany będzie nie licząc ocieplenia bo one dużej wagi nie da więc się zaokrągli będzie mieć 10,9m, murować będę na 11 bloczków więc ściana z bloczkami będzie mieć powierzchnię ok.29m2. 1 bloczek o klasie gęstości 500 ma wagę 17kg a 1m2 bloczków waży 114kg więc ściana o powierzchni 29m2 będzie ważyć 3300kg. mając dwie kondygnacje to cała ściana z samych bloczków będzie ważyć 6600kg. ściana ta będzie mieć powierzchnie zabudowy jakieś 2,62m2 więc na 1m2 powierzchni zabudowy będzie masa 2520kg więc ok.25kPa a to same bloczki. planuje strop z terivy wiec na mój domek jak będzie ważyć 25t to będzie, dach planuje wiązary więc dach z pokryciem i wieńcem jak będą ważyć drugie 25t to też będzie cud więc dodatkowo dojdzie jakieś max 50t ale ta masa rozłoży się na łącznie 5 ścian nośnych a nie tylko jedną ale te najdłuższe przejmą najwięcej czyli przypuśćmy ze nawet te 20t na tą ścianę dojdzie to na 1m2 powierzchni zabudowy będzie działać masa 10152kg więc ok 102kPa/1m2. a jeszcze trzeba pamiętać że przy płycie fundamentowej ciężar rozłoży się na całą płytę a nie tylko tą część co są ściany wiec dając z dużym zapasem to EPS150 lub EPS200 powinien pod ściany nośne wystarczyć a pod podłogę to EPS100 lub EPS150. a ja chce pod nośne dać XPS300 a pod podłogą EPS150 lub EPS200 czyli mniej więcej taki http://www.paneltech.pl/styropian_eps_034_terra_aqua_standard.php lub taki http://www.paneltech.pl/styropian_eps_033_terra_aqua_super.php. ewentualnie jak się nada to taki http://www.swisspor.pl/products.html?cat=3&prod=103
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj szerzej tego XPS'a, tak aby podtrzymał jeszcze te poszerzenie.

 

wydaje mi się to zbędne. dla mnie ważna jest informacja czy ogólnie tak to może być niezależnie od tego jaka to jest izolacja tylko układ że przy ścianach nośnych jest wgłębienie w izolacji na 30cm a pod podłogą jest de facto 10cm ale wszystko połączone siatką zbrojona. czy przykładowo pod podłogą musi być grubsza płyta czy może zostać cieńsza. jeżeli ogólnie tak może być to ja to daje swojemu konstruktorowi od płyty i mówię że chce aby to miało taka formę a Pan musi mi dobrać izolację i zbrojenie tak aby to wszystko wytrzymało. w czwartek lub piątek chyba pojadę do jednego gościa o to zapytać czyli do konstruktora z firmy abakon. szczerze mówiąc nie chce mi się tam jechać ale muszę z jakimś fachowcem w cztery oczy o tym porozmawiać. ale opinie tu na forum są dla mnie tez bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj szerzej tego XPS'a, tak aby podtrzymał jeszcze te poszerzenie.

 

już rozumiem o co chodzi Tobie i czołgiście ale przy XPSie pod poszerzeniem to wyjdzie na to że cała pierwsza warstwa będzie musiała być z XPSa czyli tak:

przekrój.płyty1.jpg i myślę że ostatecznie to będzie najlepsza możliwa wersja czyli najcieplejsza i najlepsza cenowo. wszystko jeszcze będzie zależeć od tego jaki ten EPS będzie musiał być ale mam nadzieje że tu nada się ten http://www.swisspor.pl/products.html?cat=3&prod=103

dzięki takiej płycie pójdzie mniej betonu a więcej EPSa który będzie miał cenę zbliżoną do ceny betonu więc wyjdzie tanio i ciepło i chyba najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem mieć płytę w pierwotnym projekcie. A tak wygląda rozkład obciążenia na płycie:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=222119&d=1383425289

 

czyli da się obliczyć obciążenie na płycie jakby na każdy jej m2. na Twoim przykładzie jak byk widać że tylko pod ścianami nośnymi są duże obciążenia a pod reszta są niewielkie i EPS100 na to nawet starczy. nawet jak te obciążenia wzrosną dwukrotnie przez to że będę miał domek z dwiema kondygnacjami to i tak pod podłogą EPS100 wystarczy a pod nośne EPS200 by nawet obleciał więc dając XPSa można spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil ale bez podstaw budownictwa co róż będziesz robił krzaczki, przy Twoim domu obciążenie na ścianę boczną to jest jakieś 50-nawet do 70kN/m

Płyta w przęśle raczej niech nie będzie cieńsza niż 15cm i dwie grubości tylko daj.

Przy zbieraniu obciążeń zapominasz to śniegu na dachu i współdziałającym z nim wiatrem ... w odpowiedniej kombinacji ...

Ale to Ci się przyda do zagadania z konstruktorem.. co by przypadkiem chciał liczyć jako strop odwrócony ...

to od razu http://emotikona.pl/emotikony/pic/2smiech.gif

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0bicz.gif

Plus jeszcze trzeba to policzyć jako nieliniowe ... dopiero po tym można poznać jakie jajka się dzieją

Jeśli przy XPS 300 ... ugięcie jest 4mm to przy EPS 150 jest już 30mm i więcej

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil ale bez podstaw budownictwa co róż będziesz robił krzaczki, przy Twoim domu obciążenie na ścianę boczną to jest jakieś 50-nawet do 70kN/m

Płyta w przęśle raczej niech nie będzie cieńsza niż 15cm i dwie grubości tylko daj.

Przy zbieraniu obciążeń zapominasz to śniegu na dachu i współdziałającym z nim wiatrem ... w odpowiedniej kombinacji ...

Ale to Ci się przyda do zagadania z konstruktorem.. co by przypadkiem chciał liczyć jako strop odwrócony ...

to od razu http://emotikona.pl/emotikony/pic/2smiech.gif

http://emotikona.pl/emotikony/pic/0bicz.gif

Plus jeszcze trzeba to policzyć jako nieliniowe ... dopiero po tym można poznać jakie jajka się dzieją

Jeśli przy XPS 300 ... ugięcie jest 4mm to przy EPS 150 jest już 30mm i więcej

 

nie wiem jak to się liczy i tylko policzyłem masę ściany jaka idzie na płytę w tym miejscu i wyszło 10000kg na 1m2 bez uwzględnienia ocieplenia i izolacji na ściany. ale nawet jak wzrośnie to dwukrotnie to 200kPa będzie działać a dla jakby bezpieczeństwa i na wiatry to XPS300 powinien wystarczyć pod ściany nośne. tak to rozumiem na mój skromny rozumek ale te sprawy zostawię konstruktorowi. dla mnie ważne aby rozumiał co chce temu osiągnąć a chcę osiągnąc niższy koszt budowy , cieplejszą płytę można powiedzieć tym samym kosztem a nawet mniejszym co robiąc płytę przykładowo taką płyta fundamentowa.JPG czyli grubość betonu 25cm i 20cm lub 30cm samego XPSu. jeżeli płyta o której myślę też się nada to będzie być może tańsza i lepsza. ale to trzeba sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już rozumiem o co chodzi Tobie i czołgiście ale przy XPSie pod poszerzeniem to wyjdzie na to że cała pierwsza warstwa będzie musiała być z XPSa czyli tak:

[ATTACH=CONFIG]279133[/ATTACH]

 

Tak, to miałem na myśli.

Co do liczenia obciążenia to daj sobie spokój. Niech to konstruktor wrzuci do jakiegoś programu i Ci policzy. Może Ci nawet wyjdzie, że pierwszą warstwę będziesz mógł zrobić z grafitowego EPS80 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to miałem na myśli.

Co do liczenia obciążenia to daj sobie spokój. Niech to konstruktor wrzuci do jakiegoś programu i Ci policzy. Może Ci nawet wyjdzie, że pierwszą warstwę będziesz mógł zrobić z grafitowego EPS80 ;)

 

może. jak rozmawiałem przez telefon to już konstruktor marudził trochę na to bo nietypowe ale jak będzie miał rzuty itd to będzie w stanie to policzyć i taka formy być może będzie do osiągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...