Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie ma potrzeby wymiany gruntu pod płytą, jedynie dosypanie trochę dla wyrównania. Zrobienie opaski dookoła to też nie jest problem.

GoksaP myślę, że 20 cm płyta powinna wystarczyć. Jeśli ławy i fundamenty to ok. 9000 bez robocizny a sam tego nie zrobię to koszty zaczynają być porównywalne.

Czy te straty to gruntu będą porównywalne pomiędzy taką płytą a zwykłymi fundamentami ?

pozdrawiam adam

 

przed takim dylematem stalem i ja tym razem ... domek maly

po obwodzie + sciana nosna przez srodek to 61,5 dlugosci law

koparka 1000 zl (500 sciaganie humusu i wykopywanie korzeni + 500 za 2 podejsciem kopanie law)

1350 zl stal na zbrojenie law , beton 3350 (190x 17,5m3 - poszlo mi o 3,5m3 wiecej bo wykop sie obrywal - trudne warunki), lawy robilem z tata i teściem oraz mialem do pomocy jednego chlopaka "od lopaty co poprawial wykopy po koparce" za 50 zł

sciany fundamentowe - szalunki z betoniarni za free - dowoz 200 zl - ciezkie jak cholera

15,5 m3 betonu *230 (beton z innej betoniarni bede bral 30 km musza dojechac) = 3500 zł

razem 8450 - przy wiekszym domu niz porownujecie

 

naklad prac porownywalny lub niecowiekszy niz przy plycie fundamentowej

do tego nie mam zrobionej izolacji jeszcze , ani posadzek (to porownuje do tego gdyby ktos chcial na plyte dawac dopiero styrpian i wylewac wlasciwa posadzke)

 

czy jestem za 1 lub 2 ? NIE - to za kazdym razem indywidualna decyzja - u mnie decydowaly warunki gruntowe - trudnosc/latwosc wykoannia samemu w okreslonych warunkach / czas i koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kwestia czasem jak gęsto jest zabudowa, jeśli w szczerym polu, to można zamówić https://www.google.pl/search?q=zag%C4%99szczanie+dynamiczne&espv=2&biw=1918&bih=995&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=T_ewVLT-KJbbaoKUgOAI&ved=0CAYQ_AUoAQ

 

u mnie woda na 100% będzie powyżej poziomu posadowienia.. i sobie myślę co zrobić ? pasuje dać warstewkę tłucznia .. przynajmniej te 20cm ..

poziom zero posadzki piwnicy poniżej 1,1 m od płytki wejściowej przy domu.. plus 20/25cm płyt+30cm izolacji co daje 1,6 m zostaje mi raptem 20cm na wykonanie spadu .. do fosy co daje jakiś 1% tego spadu,.. niech by 0,5 % to zostaje mi 10cm lub 5cm zależy jak gruba płyta jest..

warunki gruntowe mam ok .. bo wszystko bardzo zwarte ( I stopień topię się w kaloszkach, II mogę jeszcze rękami wybierać, III łopata wchodzi jak w masło, IV łopata wchodzi pod naciskiem rąk, V pod naciskiem nogi, VI potrzeba czasem kilofa, VII kilof w ciągłym użyciu, VIII udarem trzeba, IX wiercenie cięcie tarczami= skała lita) u mnie jest VII stopień kilof ciągle potrzebny czasem VIII.

 

Stąd 10-15cm chudego betonu :lol2: śmieje bo chudy beton przeważnie jest mniej chudy niż przeciętne B20... a tylko przez W/C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależ jak komu zależy, bo czasem parcie na jakieś wymiany gruntów do głębokości przymarzania i inne tego typu wynalazki.

często gęsto jest tak że grunt który był, wystarczy ułożyć ponownie, oraz dać ~30cm tłucznia .. tyle .. a jeśli grunt "pod kilof" to nie trzeba nic ..

 

30cm tłucznia przy takiej powierzchni (97m2) to sam materiał 2500zł + robota, zagęszczarka i koparka

Do tego wykopanie i ponowne zagęszczenie gruntu 50m3 (97*0,5) to też ponad 1000zł za koparkę wyjdzie.

Robi się z tego marny biznes, a grunt rodzimy może być. DO zagęszczanie w wiekrzości przypadków nadają się tylko grunty niespoiste.

 

Zależy jaka norma, najpłytsze znane mi posadowienie do Hf = 0,35m

Podaj numer i nazwę normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia czasem jak gęsto jest zabudowa, jeśli w szczerym polu, to można zamówić https://www.google.pl/search?q=zag%C4%99szczanie+dynamiczne&espv=2&biw=1918&bih=995&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=T_ewVLT-KJbbaoKUgOAI&ved=0CAYQ_AUoAQ

 

u mnie woda na 100% będzie powyżej poziomu posadowienia.. i sobie myślę co zrobić ? pasuje dać warstewkę tłucznia .. przynajmniej te 20cm ..

poziom zero posadzki piwnicy poniżej 1,1 m od płytki wejściowej przy domu.. plus 20/25cm płyt+30cm izolacji co daje 1,6 m zostaje mi raptem 20cm na wykonanie spadu .. do fosy co daje jakiś 1% tego spadu,.. niech by 0,5 % to zostaje mi 10cm lub 5cm zależy jak gruba płyta jest..

warunki gruntowe mam ok .. bo wszystko bardzo zwarte ( I stopień topię się w kaloszkach, II mogę jeszcze rękami wybierać, III łopata wchodzi jak w masło, IV łopata wchodzi pod naciskiem rąk, V pod naciskiem nogi, VI potrzeba czasem kilofa, VII kilof w ciągłym użyciu, VIII udarem trzeba, IX wiercenie cięcie tarczami= skała lita) u mnie jest VII stopień kilof ciągle potrzebny czasem VIII.

 

Stąd 10-15cm chudego betonu :lol2: śmieje bo chudy beton przeważnie jest mniej chudy niż przeciętne B20... a tylko przez W/C

 

Masz grunty spoiste i wodę powyżej poziomu posadowienia?

Jeżeli tego skutecznie nie odwodnisz to zobaczysz co po odkopaniu zrobi się z ta gliną jak dostanie wody gruntowej lub opadowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zrobi, ponieważ to jest ił bardzo zwarty, oraz przemieszany z piaskowcem.

Robi się najwyżej warstwa błota na około 1cm

łopaty nie wijesz głębiej jak 1/3 sztycha ... tylko kilof ..

Iły są zazwyczaj pęcznieją przy zamoczeniu. Posadowienie na zamoczonym ile fundamentów przy późniejszym obsychaniu gruntu i jego kurczeniu się powoduje osiadania.

Warstwa błota zrobi się na pewno grubsza niż 1cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atalego - pod warstwą humusu mam czysty piasek, przy robieniu płyty pod dom ten piach był dodatkowo zagęszczony dużą zagęszczarką i tak samo zrobiłbym teraz.

Patrząc na koszty R&K przy zwykłym fundamencie to nadal nie wynika co będzie tańsze bo za dużo dodatkowych czynników wychodzi po drodze - gdyby do zwykłego fundamentu doliczyć koszt robocizny 3-5-7 tysięcy to koszty zaczynają się wyrównywać, zależy jeszcze co będziemy wliczać do zakresu prac. W moim przypadku zakres prac minimum bo na dzień dzisiejszy bez ocieplenia i może tak będzie zawsze, ściany nośne tylko po bokach czyli mniej zbrojenia w środek - zależy mi na niskich kosztach wykonania ( na marginesie murarze za robotę wołają 16-18 tyś - fundament, mury gdzie jedna ściana to brama 5m, strop z gotowej płyty rozkładanej dźwigiem c czyli tylko szalunek ) Jeśli robić to samemu to płyta jest łatwiejsza do zrobienia bo odpada robienie szalunku ze styropianu, układania styropianu pod płytą. Wystarczy szalunek z osb wbity na palach i obsypany ziemią, w środek folia i ułożenie zbrojenia - do zrobienia w jeden dzień dla dwóch osób.

Zastanawia mnie jeszcze czy można powierzchnię płyty zatrzeć mechanicznie tak aby była jak najbardziej gładka - a może jest jakiś inny sposób - przykrycie całości folią?? W jaki sposób wypoziomować płytę ? Czy rozprowadzać beton? na rurkach czy szeroką łatą z grubsza w poziomie, czy jakaś linka prowadzona po szalunku ? (chyba się obwiesi środkiem ?).

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to będzie prosty domek to może zwykły fundament i izolacja od wewnątrz?:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=292136&d=1417445597

 

Tanio i ciepło (praktycznie bez mostków).

Barth3z, wg rys. EPS ma być ułożony na poziomie górnej krawędzi ławy fundamentowej? (ok 0,8 - 1m pod poziomem ZERO ?) To znaczy że sypiesz na niego metr pospółki czy zakładasz EPS o tej grubości?

Edytowane przez Tomasz P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

atalego - pod warstwą humusu mam czysty piasek, przy robieniu płyty pod dom ten piach był dodatkowo zagęszczony dużą zagęszczarką i tak samo zrobiłbym teraz.

Patrząc na koszty R&K przy zwykłym fundamencie to nadal nie wynika co będzie tańsze bo za dużo dodatkowych czynników wychodzi po drodze - gdyby do zwykłego fundamentu doliczyć koszt robocizny 3-5-7 tysięcy to koszty zaczynają się wyrównywać, zależy jeszcze co będziemy wliczać do zakresu prac. W moim przypadku zakres prac minimum bo na dzień dzisiejszy bez ocieplenia i może tak będzie zawsze, ściany nośne tylko po bokach czyli mniej zbrojenia w środek - zależy mi na niskich kosztach wykonania ( na marginesie murarze za robotę wołają 16-18 tyś - fundament, mury gdzie jedna ściana to brama 5m, strop z gotowej płyty rozkładanej dźwigiem c czyli tylko szalunek ) Jeśli robić to samemu to płyta jest łatwiejsza do zrobienia bo odpada robienie szalunku ze styropianu, układania styropianu pod płytą. Wystarczy szalunek z osb wbity na palach i obsypany ziemią, w środek folia i ułożenie zbrojenia - do zrobienia w jeden dzień dla dwóch osób.

Zastanawia mnie jeszcze czy można powierzchnię płyty zatrzeć mechanicznie tak aby była jak najbardziej gładka - a może jest jakiś inny sposób - przykrycie całości folią?? W jaki sposób wypoziomować płytę ? Czy rozprowadzać beton? na rurkach czy szeroką łatą z grubsza w poziomie, czy jakaś linka prowadzona po szalunku ? (chyba się obwiesi środkiem ?).

pozdr adam

 

Czyli poziom posadowienia jaki będzie u Ciebie? 15cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum , mam pytanie do fachowców czy jest ktoś w stanie pomóż mi w obliczeniu płyty fundamentowj na odległość co za tym idzie planuje budowę domu szkieletowego w Irlandii na przełomie marca i kwietnia , ponieważ tutaj jest bardzo trudno o dobrego fachowca a co dopiero o projektanta musze radzić sobie na odległość , jakie informacje potrzebne są do zaprojektowania płyty fundamentowj ? A może ktoś by się podjął takiego zlecenia ? ( oczywiście odpłatnie ) pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, wg rys. EPS ma być ułożony na poziomie górnej krawędzi ławy fundamentowej? (ok 0,8 - 1m pod poziomem ZERO ?) To znaczy że sypiesz na niego metr pospółki czy zakładasz EPS o tej grubości?

 

Dlaczego 0,8 - 1m ? U siebie zrobiłem wysokość ściany fundamentowej na 4 bloczki, ale tylko dlatego, że chciałem mieć nieco wyżej poziom zero. Pierwotnie miałem mieć ścianę na wysokość jedynie 2 bloczków fundamentowych, ale tych 14 centymetrowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum , mam pytanie do fachowców czy jest ktoś w stanie pomóż mi w obliczeniu płyty fundamentowj na odległość co za tym idzie planuje budowę domu szkieletowego w Irlandii na przełomie marca i kwietnia , ponieważ tutaj jest bardzo trudno o dobrego fachowca a co dopiero o projektanta musze radzić sobie na odległość , jakie informacje potrzebne są do zaprojektowania płyty fundamentowj ? A może ktoś by się podjął takiego zlecenia ? ( oczywiście odpłatnie ) pozdrawiam

 

paru forumowiczów u nich zamawiało projekt płyty więc myślę że mimo odległości to na podstawie jakiś badań gruntu to projekt zrobią http://www.ppkonstruktor.pl/#firma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 0,8 - 1m ? U siebie zrobiłem wysokość ściany fundamentowej na 4 bloczki, ale tylko dlatego, że chciałem mieć nieco wyżej poziom zero. Pierwotnie miałem mieć ścianę na wysokość jedynie 2 bloczków fundamentowych, ale tych 14 centymetrowych.

 

Hmmm.... z baraniałem. A co ze strefą przemarzania? .

Chyba że to nie dotyczy gruntów niewysadzinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... z baraniałem. A co ze strefą przemarzania? .

Chyba że to nie dotyczy gruntów niewysadzinowych.

 

Na gruntach niewysadzinowych jest 0,5m. Poza tym liczy się też wysokość ławy, a nie samej ściny fundamentowej. U mnie sama ława ma 0,5m wysokości, więc ona praktycznie spełnia wymóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zastanawia mnie jeszcze czy można powierzchnię płyty zatrzeć mechanicznie tak aby była jak najbardziej gładka - a może jest jakiś inny sposób - przykrycie całości folią?? W jaki sposób wypoziomować płytę ? Czy rozprowadzać beton? na rurkach czy szeroką łatą z grubsza w poziomie, czy jakaś linka prowadzona po szalunku ? (chyba się obwiesi środkiem ?).

pozdr adam

 

...zatrzeć można zacieraczką jak ktoś ma wprawę to można zrobić na gotowo, można wybrać mieszankę betonowa samopoziomująca, wyrównać łatą wibracyjna itp. sposobów jest wiele jak poczytasz kilka stron wstecz to znajdziesz to w treści wypowiedzi innych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...