Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z czego wykonać hydroilzolacje poziomą na styku murów i płyty? Płytę wykonałem w szalunku z XPSa, oglądając filmy instruktażowe wiedzę, że papę podgrzewa się palnikiem, w moim przypadku to chyba nie przejdzie (XPS się stopi)?

 

Ale chyba po to masz szalunek z XPS, żeby już nie dawać papy pomiędzy płytą a murem. Nie wiem jak ci ma wilgoć podciągać jak całość płyty jest w hydroizolacji ? Jestem laikiem, jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do " lepiej " znających temat, zastanawiam się jak odciąć garaż w moim projekcie od bryły budynku. Garaż nie będzie ogrzewany, a pomiędzy garażem a budynkiem warstwa izolacji będzie taka sama jak na reszcie budynku - 20/25 cm styropianu.

 

Może widzieliście dzienniki budowy w których są pokazane są różne rozwiązania ? Jakie są mogą być konsekwencje takiego rozwiązania, 2 części budynku pod jednym dachem ?

 

http://i61.tinypic.com/21mya88.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydroizolacja na styku mur i płyta ? to taka forma placeba, aby spać "spokojnie"

Jeśli podeszła by tak wysoko woda = zalanie parteru. Kolejna sprawa że XPS stanowi już dobrą zaporę przed wilgocią

z tego co pamiętam miałeś jeszcze chyba chudzinkę ?

 

Nie, chudzinki nie mialem tylko prawie metrowe ostrogi wokół płyty.

 

Mam płytę w 10 cm wannie XPSowej, XPSa mam nie okładać folią, na styku płyta mur nie robię hydroizolacji - wszystko załatwia XPS, czy gdzieś jednak jakąś folie powinienem położyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry już widzę zdjęcia, z DB lepiej daj hydroizolację nie zaszkodzi o ile nie masz np drenażu

czy innych odprowadzeń wód, w tedy nie było by potrzeby.

Chodzi o sytuację jak by się woda przelała do "żelbetu" jemu nigdy nic nie będzie, mur mógł by zacząć spijać wodę

hipotetycznie. Chyba że cały dom na podwyższeniu i takie akcje nie grożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odwodnienia, właśnie się za nie zabieram, miałem robić opaskę przeciwwysadzinową, ale wyczytałem że moje ostrogi, to inaczej fartuch który właśnie pełni rolę opaski przeciwysadzinowej... czyli pozostaje mi tylko zakopać rurę na 1 m wokół budynku, podpiąć do rowu i mam sprawę hydroizolacji z głowy :lol2:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaskę bym zrobił, ponieważ to zwiększenie izolacji całości płyty, większy obszar, większa bania ciepła pod domem.

Jeśli da się wykonać drenaż to sprawa jest totalnie zaparta i nie durkać tj nie dobijać się do drzwi :)

Nie zapomnij przy drenażu o geowłókninie najlepiej grubej i polipropylenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opaskę bym zrobił, ponieważ to zwiększenie izolacji całości płyty, większy obszar, większa bania ciepła pod domem.

Jeśli da się wykonać drenaż to sprawa jest totalnie zaparta i nie durkać tj nie dobijać się do drzwi :)

Nie zapomnij przy drenażu o geowłókninie najlepiej grubej i polipropylenowej.

 

A opaskę z czego byś zrobił? Na jaką odległość i na jakiej głębokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na takie dystanse:

kxaoyam.jpg

 

do podniesienia dolnej siatki zbrojenia płyty a na spodzie ułożenie rurek z wodą? Rurki spoczywałby na styro i nie miałby chyba kontaktu ze stalą a także wyeliminowane zostałby zagrożenie uszkodzenia czegokolwiek przy laniu z gruchy. Tylko czy to nie jest zbyt duże podniesienie zbrojenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na takie dystanse:

[ATTACH=CONFIG]305445[/ATTACH]

 

do podniesienia dolnej siatki zbrojenia płyty a na spodzie ułożenie rurek z wodą? Rurki spoczywałby na styro i nie miałby chyba kontaktu ze stalą a także wyeliminowane zostałby zagrożenie uszkodzenia czegokolwiek przy laniu z gruchy. Tylko czy to nie jest zbyt duże podniesienie zbrojenia?

 

Wielkość otulenia zbrojenia betonem powinieneś mieć w projekcie, ja jeśli dobrze pamiętam miałem 50 mm i dokładnie takie podkładki stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa szybkie pytania:

1) Czy płyty XPS układane pod płytą fundamentową należy ze sobą sklejać ? Chodzi o połączenia pionowe, XPS z frezem (na zakładkę).

2) Grunt na działce to głównie glina piaszczysta. Konstruktor w projekcie wymyślił podbudowę piaskową o grubości od 40 do 50 cm. Wykonawca sugeruje, żeby zrobić trochę głębszą podbudowę i zamiast piasku dać tłuczeń o zmiennej frakcji (od dołu najgrubszy, w środku drobniejszy), a dopiero na samej górze zagęścić piasek. Moim zdaniem podbudowa z tłucznia będzie solidniejsza, ale z piasku pewnie będzie tańsza. Komu wierzyć konstruktorowi czy wykonawcy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa szybkie pytania:

1) Czy płyty XPS układane pod płytą fundamentową należy ze sobą sklejać ? Chodzi o połączenia pionowe, XPS z frezem (na zakładkę).

Jeśli z frezem i do tego dwie warstwy na zakładkę to moim zdaniem nie, ja nie kleiłem. Kleiłem część obwodową i narożniki.

2) Grunt na działce to głównie glina piaszczysta. Konstruktor w projekcie wymyślił podbudowę piaskową o grubości od 40 do 50 cm. Wykonawca sugeruje, żeby zrobić trochę głębszą podbudowę i zamiast piasku dać tłuczeń o zmiennej frakcji (od dołu najgrubszy, w środku drobniejszy), a dopiero na samej górze zagęścić piasek. Moim zdaniem podbudowa z tłucznia będzie solidniejsza, ale z piasku pewnie będzie tańsza. Komu wierzyć konstruktorowi czy wykonawcy ?

Konstruktor raczej wie co robi ale często dostępność materiałów decyduje, ja mam płytę na tłuczniu + mieszance 0-30 grubości ok 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie i nie wie, ponieważ żeby wiedzieć trzeba trochę sobie wiedzę wzbogacić o nowości.

A taką jest płyta fundamentowa na izolacji.

Podbudowa 40-50cm jest powiedział bym już masną podbudową.

Proszę Cię pisz na temat, twój wpis nic nie wnosi. Płyta fundamentowa jest nowością tylko na tym forum, świat buduje tak już od lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby ? projektowanie płyty na izolacji termicznej jest u nas jeszcze nowością.

Ja wiem że świat buduje tak od lat, ale witamy w Polsce. Akurat to moja branża to wiem doskonale co piszę.

I nie jest to w cale zabawne, tylko smutne jak trzeba obracać się na pięcie i nie wchodzić w dyskusję z leśnymi.

Nawet nie masz pojęcia co starszy kolega inż po fachu może na wymyślać.

 

A to jaką osiągnie się "solidność" zależy od ułożenia i zagęszczenia danego materiału. Najdokładniej pasowało by endometrem określić

Moduł pierwotny i wtórny odkształcalności gruntu.

 

Można i trzeba zrobić nie samym piaskiem a dodać grubszej frakcji, ba nie tylko dodać ale też określić ile dodać.

Ale to wam do szczęścia nie potrzebne. Można np dodać cementu i w tedy zagęszczać warstwami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...