Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.

W tym roku planuję rozpocząć budowę domu parterowego projekt E-116.

Teren pod budowę to 1,9m. torfu i bardzo wysokie wody gruntowe.

Miał być tradycyjny fundament ale postanowiliśmy zrobić płytę fundamentową (podobno w naszym mieście nikt jeszcze tego nie robił)

Zacząłem czytać cały wątek, 500stron trochę mi zajmie a potrzebuję na szybko odpowiedzi na kilka pytań - mam nadzieję że tu uzyskam fachową poradę :rolleyes:

- Czy po wymianie gruntu jeśli piasek będzie źle zagęszczony to może spowodować przekrzywienie płyty

- Jaki użyć styropian i czy przed nim robić wylewkę chudziakiem

- I najważniejsze, czy można zrobić taką płytę w której garaż i kotłownia jest obniżona o ok. 30 cm. względem poziomu reszty domu

 

Ja wymieniłem 3-4 metry torfu i płyta przez 6 miesięcy nie siadła ani o mm, więc liczę że ze ścianami też się nie przewróci :)

 

Co do stopni jak będę miał garaż 20 cm niżej, zapraszam do dziennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy płyte mozna posadowić na torfach ? u mnie jest ok 1m nasypu, i pozniej ok 3.5m torfu.

Czy mozliwa jest wymiana tylko tego 1m nasypu, zageścić to a nastepnie dobrze zbrojona płyta + 1m zapasu

 

czy takie posadowienie będzie bezpieczne ?

posiadam badania gruntu : http://domset.pl/badania.pdf

projekt domu: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/olaf-g2?Category=bs6o5ht05mn2ln&List=Size3&Part=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brochas specjalistą nie jestem ale z tego co się orientuję torf będzie trzeba wymienić aż do gruntu nośnego...kupiłeś tą działkę? jeżeli nie to szukaj innej a jak jest twoja to z budynkiem przesuwaj się ku otworowi nr 3 tam było najmniej torfu. Torf jest dobrym materiałem dla handlujących ziemią. Wiem, że jak kumpel kopał staw to koleś przyjechał ze swoją koparką wybrał mu torf, wywiózł i jeszcze coś kaski odpalił. Edytowane przez Xesxpox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie tato i kuzyn wybierali ziemie pod budowę domu, wóz konny i jazda łopatami.

Zawsze idzie ładować mniej na wywrotkę i brać takie które mają więcej osi.. i tu jest problem nie ma sprzętu, przynajmniej ja nie widziałe

który by miał wiele kół, aby właśnie nie dewastować dróg pod 3,5T

Kostkę brukową idzie poprawić ! nie przejmował bym się nią tak strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płyte mozna posadowić na torfach ? u mnie jest ok 1m nasypu, i pozniej ok 3.5m torfu.

Czy mozliwa jest wymiana tylko tego 1m nasypu, zageścić to a nastepnie dobrze zbrojona płyta + 1m zapasu

 

czy takie posadowienie będzie bezpieczne ?

posiadam badania gruntu : http://domset.pl/badania.pdf

projekt domu: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/olaf-g2?Category=bs6o5ht05mn2ln&List=Size3&Part=1

 

Na początku wyrazy współczucia, przez ostatnie 3 lata walczyłem z takim terenem.

 

No nie mam dla Ciebie dobrych wieści, na czymś takim domu nie postawisz, miałem bardzo podobne wyniki, opcji jest kilka:

1. pale/mikropale - cholernie drogie

2. studnie - wodę masz wysoko, więc kiepska robota, ale wkopujesz kilka studni betonowych i na tym opierasz fundament lub płytę - oczywiście konstruktor musi Ci to zaprojektować

3. wymiana CAŁEGO gruntu, na torfie nie możesz oprzeć fundamentów, ani płyty! Wymiana torfy (jeśli jest przyzwoity) może być dla Ciebie również opłacalna, dogadujesz się na wymianę torf na piasek, jeśli droga kiepska, to małymi samochodami trochę pojeżdżą, ale jeśli się dogadasz wymiana może Cię nic nie kosztować, pamiętaj tylko o zagęszczaniu nawożonego piachu co max. 30 cm

 

Powodzenia, wiem co Cię czeka :)

 

PS. Jeśli dobrze odczytałem mapę, to miejsce w których chcesz się budować jest sporo niżej niż droga. Nie chcę Cię martwić, ale będziesz miał ze wszystkim pod górkę - w przenośni i dosłownie. Woda opadowa - leci z ulicy i sąsiadów do Ciebie, kanaliza - za cholerę nie chce lecieć sama pod górę - konieczna przepompownia

Edytowane przez DrKubus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do robocizny to ciężko powiedzieć, piasek musisz liczyć że 1m3 to jest około 1,6t czyli potrzebujesz około 256t. Koszt tony około 25zł czyli 6400zl za piasek. Styropian też w zależności jaki chcesz użyć ceny około 420za m3 w zależności od firmy czyli 160m2 razy 0,2 xps wychodzi 32m3 czyli około 13400zl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płyte mozna posadowić na torfach ? u mnie jest ok 1m nasypu, i pozniej ok 3.5m torfu.

Czy mozliwa jest wymiana tylko tego 1m nasypu, zageścić to a nastepnie dobrze zbrojona płyta + 1m zapasu

 

czy takie posadowienie będzie bezpieczne ?

posiadam badania gruntu : http://domset.pl/badania.pdf

projekt domu: http://www.archipelag.pl/projekty-domow/olaf-g2?Category=bs6o5ht05mn2ln&List=Size3&Part=1

Już gdzieś pytałeś o ten teren i koniecznie szukasz potwierdzenia że można tam postawić dom? Zrobisz jak chcesz ale nikt rozsądny nie powie buduj bez wymiany tego torfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to wszystko było takie proste to bym nie zadawał pytania. Niestety nie mam idealnych warunków na działce a wręcz trudne i liczę jednak na to, że ktoś kto miał podobne napisze ile go kosztowała płyta.

Czym trudniejsze warunki tym koszta bardziej rosną ze względu na konieczność wylania posadzki betonowej pod płytą, więcej zbrojenia i płyta musi być grubsza.

W Twoim wypadku raczej nie jest to teren trudny, problemem jest tylko odpowiednie zagęszczenie części nasypanej, jej odpowiednia stabilizacja i nie będzie raczej znacząco wpływał na koszt samej płyty. Nie da się dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytania o koszty, dopiero projekt da taką możliwość zwłaszcza że projektanci jak widać wyżej potrafią różne cuda wymyślać. Plusem dobrze zaprojektowanej płyty jest to że można od razu zrobić ją na gotowo czyli pod podłogi, jest izolowana w całości od podłoża, można zrobić też płytę grzewczą itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to wszystko było takie proste to bym nie zadawał pytania. Niestety nie mam idealnych warunków na działce a wręcz trudne i liczę jednak na to, że ktoś kto miał podobne napisze ile go kosztowała płyta.

Czym trudniejsze warunki tym koszta bardziej rosną ze względu na konieczność wylania posadzki betonowej pod płytą, więcej zbrojenia i płyta musi być grubsza.

 

Najprostsza metoda: Wyslac wszystkie informacje, tzn projekt i analizę gruntu, do kogos, który się na to zna i zrobi Ci oferte. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A reszta kosztów czyli betonowa posadzka pod płytę, zbrojenie, beton, robocizna, wykop itp?

 

 

Zbrojenie możesz policzyć minimalnie na 12 dniówek, jeśli to będą grube maty i sporo dozbrajania. Dla porównania, taką płytę z dwóch warstw cienkiej siatki robiliśmy we dwóch w ciągu jednego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiem że jest wiele tego typu pytań, ale ogromna ogromna prośba od laika :)

 

Buduję taki oto domek: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zurawkach-ver-2/m22b1f7488fb4b

po niewielkich poprawkach,

byłem zdecydowany na płytę fundamentową, ponieważ chce robić dom mniej więcej energooszczędny z uwagi na pompę ciepła, jednak mój architekt i kierownik budowy twierdzi że wyjdzie to dla mnie sporo drożej, co o tym sądzicie? Co sądzicie o tej płycie fundamentowej? Czy nie bawić się w to i dobrze docieplić ławy fundamentowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień architekta i kierownika budowy;) ja usiadłem z tyłkiem policzyłem ile wyjdą mnie ławy i ściany fundamentowe, do tego ocieplenie w/w+ ocieplenie podłogi i wylewki później policzyłem orientacyjnie płytę, jeżeli nie masz dużej wymiany gruntu i wykonasz płytę z pomocą znajomych to różnica będzie ok 20% przynajmniej tam mi wychodziło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

editt2 zależy jaki masz grunt pod domem, jeśli torf to faktycznie, każdy rodzaj fundamentu będzie droższy, jeśli tego torfu było by np 1m ..

to wymiana tego fakt ciut więcej pochłania kosztów.. nie mniej policzyć ile tylko na boczne ściany idzie betonu i wyjdzie więcej jak na płytę.

Różnie, różniste rzeczy się chcą dziać, np wymiana gruntu na jakieś przymarzanie .. no już gorzej wymyślić nie można.

Wykonanie ław i fundamentów schodzi śmiało powiem więcej niż robota przy płycie... wykopać dołki, zalać chudziakiem ..

poczekać, zalać ławy plus wcześniej wykonanie zbrojenia, później odczekanie paru dni i szalowanie lub murowanie tych koło 90cm murów

bo sobie ktoś zapomniał że to nie XIX wiek i przymarzanie rozwiązuje się inaczej, później jakieś mazidła wymyślili, o tak aby się pobawić więcej..

bez racjonalnego uzasadnienia, kolejny etap to zasypanie tego czegoś pod wylewki, wykonanie tych wylewek, schodzi, etapów jest więcej.

 

Roboty przy płycie są mniej rozdrobnione na etapy.

Jak wspominałem zależy od podbudowy, jak grunt jest pod płytą i co trzeba z tym zrobić ..

jak u siebie mam iły/ piaskowce w stanie twartoplestycznym i prawie skałę, to prócz warstwy chudego pod XPS"a coś więcej będzie trzeba, a na górce jak np rodzice mieszkają ..to stan jest jeszcze mniej skomplikowany, zebranie humusu i jazda z XPS'em.

Pod ławy przeważnie robi się teraz chudzinkę i nikt zbytnio nie wykonuje podbudowy, choć koncentracja naprężeń pod ławą jest większa niż pod płytą.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem zdecydowany na płytę fundamentową, ponieważ chce robić dom mniej więcej energooszczędny z uwagi na pompę ciepła, jednak mój architekt i kierownik budowy twierdzi że wyjdzie to dla mnie sporo drożej, co o tym sądzicie?

 

Pompa ciepła przy małym budynku jednorodzinnym, jest zupełnie nieopłacalna. Gdy się policzy koszty serwisowania, nie ma żadnego zysku, a wręcz straty. Poczytaj, jakie koszty mają ludzie z dobrze zrobioną płytą i sam sobie policz, czy warto iść w pompę?

 

Co do płyty, znam różne kalkulacje. Rozmawiam w pracy z kolegę, który jest zwolennikiem ław fundamentowych. Pytam na przykład, dlaczego nie doliczył kosztów prac ziemnych? On na to, że to jest zupełnie inna pozycja. :-)

Tak wygląda rozmowa zwolenników płyty z przeciwnikami, że się podaje koszty, których nie ma albo nie dopisuje kosztów, które są. :-) Zrób eksperyment, zapytaj swoich fachowców o szacunkowe wyszczególnienie kosztów przy obu opcjach i na forum to podaj, ale najpierw musisz wiedzieć, na czym chcesz stawiać ten dom, więc badanie gruntu przede wszystkim i w pierwszej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie jakąś solidną i doświadczoną firmę z łódzkiego (okolice Łodzi), która wykonałaby ogrzewaną płytę fundamentowa? Jak nie znajdę takiej firmy to chyba zrezygnuję z płyty.

 

A co ma wspólnego miejsce z doświadczeniem ? Chcesz mieć dobrą płytę przecież, napisz do tmann* , jest na forum, zrobi Ci ofertę i sam zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie jakąś solidną i doświadczoną firmę z łódzkiego (okolice Łodzi), która wykonałaby ogrzewaną płytę fundamentowa? Jak nie znajdę takiej firmy to chyba zrezygnuję z płyty.

 

Nie rezygnuj tak łatwo. Można to zrobić w kilka osób, ktoś może utwardzić podłoże, zaszalować możesz sam, a ktoś Ci szybko skręci całość i zaleje. Najtrudniejsze z tego wszystkiego będzie znalezienie osoby, która starannie rozprowadzi rurki.

Ja też planuję za jakiś czas budowę zdalną u siebie. Mam znajomego, który polata z zagęszczarką i pomoże w wielu sprawach za sensowny zarobek, byle mu wytłumaczyć co i jak zrobić, a wiem, że jest dokładny. Rozprowadzi mi rury, ja będę szalował, zbroił z kimś i zalewał, wezmę z 3 chłopaków do pomocy, choćby zupełnie zielonych, a ogrzewanie zamierzam zrobić w dodatkowej wylewce bez izolacji z płytą, ewentualnie dam komuś to zrobić, jeśli nie będę miał czasu, bo siedzę za granicą. Ja szacuję czas: szalunki systemowe do jednego dnia, instalacje 1 dzień, zbrojenie 1-2 dni i zalewanie 2-3 godziny.

To nie są jakieś super trudne sprawy, szkoda rezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...