Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wow, wiesz no niektore dziedziny zycia ida z postepem, nie mnie oceniac dana technologie, ale to, ze jej nie widziales nie oznacza, ze jest zla albo nie dziala.

 

Ja tez widzialem jak wiezowce stawiaja, ale jaki to ma zwiazek z moja wiarygodnoscia odnosnie zastosowanych tam technologii?

 

Ponawiam prosbe o przedstawienie obliczen, ktore moglyby poprzec Twoja teze.

 

Co do wkurzania, brakiem wyobrazni uzasadniles, ze dana technologia wg Ciebie jest zla to co mialem Cie pochwalic?

 

widziałeś tam gdzieś że napisałem że jest zła?

napisałem moją opinie na ten temat i o technologii której osobiście użyłem

 

obliczeń nie mam bo nie jestem konstruktorem

 

a czy Ty widziałeś jak się dozbraja taką płytę prętami i co najmniej wieńcem obwodowym?

ja widziałem dlatego mam wątpliwości

jeżeli jest to taka super technologia to dlaczego wymaga dozbrojenia "starą i bezużyteczną" technologią pręta stalowego i wieńca?

 

a wyobrażasz sobie np kotwienie starterów pod słup konstrukcyjny? i w czym go kotwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbrojenie rozproszone pod dom ?? przecież to nie posadzka, ja zbroiłem prętami stalowymi, inaczej sobie nie wyobrażam

dla wykonawcy to lepiej, mniej roboty i szybciej kasa ale chyba nie tedy droga

 

Na szczęście to nie kwestia wyobraźni. lecz obliczen. Mamy norme, mamy model code, wiec, jest pelna podkladka z statusem prawnym. Niemcy raczej by takie rzeczy nie dopuszczali i nie dodawali wytyczne fibrobetonu (SFRC=Stee Fibre Reinforced Concrete) do normy DIN 1045, która jest glowna norma na konstrukcje betonowe. :)

A w Szweci tez robia wloknami, nawet my tam od czasu do czasu wykonujemy, a te wlokna do części konstrukcyjne (inne niż te do posadzek) maja w każdej betoniarnii, tylko w Polsce musze ich zamowic za granica. Moja konstruktorka w Niemczech projektuje rocnie 1500 takich plyt!

 

Tak na marginesie, oszczednosci przez ta technologie nie sa duże, ale taki beton ma dużo lepsze cechy niż tradycyjny zelbet: mniej kruchy, tzn bardziej elastyczny, bardziej rownorodny w strukturze, zbrojenia az do krawędzi i bezkierunkowe, niekapilarny (wlokna zredukują kapilarność o 95%!) oraz powstanie pierwszych rys pod obciążeniem wystepuje dużo później niż w tradycyjnym betonie.

Poza tym, nie jest tak, ze nie ma w ogole pretow w tych plyt, ale dużo mniej, i przede wszystkim praktycznie zawsze odpadają te siatki gorne i dolne na calej powierzchni. One sluza przede wszystkiem do zredukowania (mikro)rys i skurzenia się betonu podczas wiazania, a to znowu te wlokna zalatwiaja duzo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsze dla wykonawcy bo szybciej

teoretycznie oczywiście spełniają normy tylko niemieckie bo polskiej na to nie ma

teoretycznie EPS 100 też spełnia normy tylko kto się odważy

 

!

 

No wlasnie nie. Tzn., spelnia jakies normy, ale żadne na temat odprowadzenia/przekazanie sil konstrukcyjnych. Dobrze mówisz, nasiakliwosc i dyfuzyjność tez raczej dyskwalifikuja ten material, przynajmniej tak ja uważam. Farba akrylowa wew. tez spelnia jakich normy, ma deklaracje zgodności, ale nie oznacza to, ze może je uzywac do fasady. A wytyczne producenta sa integralna czescia zasad, których należy się trzymać. EPS200 pozwala na dop. odpor gruntu 60kPa, to prawie zawsze za mało. Mielismy ten temat wielokrotnie, nie zatrzynamy od nowa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczenia i projekt PRAWDĘ CI POWIE!

 

A tu 100% zgoda :)

Dlatego wiem ze z fibrobetonu w naszym wydaniu można zrobić m.in. plyty fundamentowe zgodnie z sztuka i z normami oraz przepisami, które spelniaja swoja funkcje jako czesc konstrukcyjny tak samo dobrze jak plyta zelbetowa, tylko ze mamy pare zalety (jak ww) dodatkowo "w cenie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jest liczone i wychodzi że się tak da to pewnie się da

nie neguję absolutnie technologi bo jak już napisałem nie mówię, że jest zła

uważam że tradycyjna jest lepsza zbrojenia kratownicą + wieńce

jako całość będzie się lepiej zachowywać

poza tym są dodatki do betonu , które kosztują ułamek tego co zbrojenie rozproszone a mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na mieszankę botonową

 

każdy swoje chwali i dobrze i nie mówię , że się tego nie da zrobić porostu uważam że technologia betonu i pręta stalowego jest lepsza

ponieważ jest szerzej stosowana i konstruktorzy mają w tym większe doświadczenie

a duże obiekty i tak będą stawiać jako konstrukcję zbrojoną prętem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu 100% zgoda :)

Dlatego wiem ze z fibrobetonu w naszym wydaniu można zrobić m.in. plyty fundamentowe zgodnie z sztuka i z normami oraz przepisami, które spelniaja swoja funkcje jako czesc konstrukcyjny tak samo dobrze jak plyta zelbetowa, tylko ze mamy pare zalety (jak ww) dodatkowo "w cenie" :)

 

dobrze nie sprzeczam się jeżeli komuś to odpowiada to niech sobie robi co tylko sobie chce

a jak będzie płakać to niech nosek w rękaw wytrze

 

Pan broni swego bo chce Pan sprzedać ja bronie swego bo takie są moje przekonania

a do tych mamy na szczęście (jeszcze) prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

uważam, że potrzebę zastosowania czy to XPS czy EPS powinien określić projektant!! nie właściciel firmy czy wykonawca albo Zenek z budowy

!

 

No niestety się tak sklada, ze my tez projektujemy. Aby zaprojektować plyte zgodnie z sztuka na EPS200, to musiałbym przyjąć dop. odpor gruntu maks 60kPa. Totrzebowalbym wiec dużo więcej zbrojenia, może grubsza plyte. Oszczednosci za EPS w ten sposób się egalizuja. Drugi problem, tzn, pełzanie materialu tego EPS'a przy przekroczeniem tych parametrow, ma wtedy ( i tak przeważnie jest) efekt, ze ten material powoli straci swoje parametry cieplne.Ciezko mierzyc bądź udowodnić, wiec, domy se stoja. Ale mija się to trochę z celem, prawda?

Na temat zbrojenie i EPS: Miałem ostatnio projekt na biurku, gdzie konstruktor projektowal plyte o grubości 30cm C25/30, z ostrogamy na krawędzie o grubości 50cm, siatki gorne i dolne oczywiście oraz prety, pod tym 10cm EPS200, a jeszcze podbeton B15 10cm.Na krawędzie wiec w calosci 60cm Beton! Grunt mega, piaszczysty o ID 0,65. A musialem pisać do inwestora, ponieważ mialem tylko projekt plyty, nic na temat jaki dom itd. Wiec pisałem do niego, ze wychodzę z zalozenia, ze to budynek wielokondygnacyjny i ze ten EPS się raczej nie nadaje. Okazalo się, ze dom parterowy, sciany Ytong, dach wiązary z pasem dolny, czyli, calosc wazy trochę więcej niż namiot :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę planuję bez ocieplenia tak więc nie jest dla mnie istotne czy xps czy eps. Czy przy wykorzystaniu włókien mogę sobie wywiercić otwór wiertnicą później w miarę potrzeb czy muszę mieć gotowe przepusty wcześniej ? Strop z gotowych płyt kanałowych, mury z ytonga, jakiś dach. pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytę planuję bez ocieplenia tak więc nie jest dla mnie istotne czy xps czy eps. Czy przy wykorzystaniu włókien mogę sobie wywiercić otwór wiertnicą później w miarę potrzeb czy muszę mieć gotowe przepusty wcześniej ? Strop z gotowych płyt kanałowych, mury z ytonga, jakiś dach. pozdrawiam

 

Wiertnicą będzies się męczył. Kiedys sprobowalem dla klienta zrobić dodatkowy wypust, jak beton miał ok 3 tygodnie, i już nie moglem się tak przewiercić. W końcu wziąłem wiertla 10mm i wierciłem na krawędzie planowanego przepustu dziury co 15mm, dopiero w ten sposób wiertnica w końcu dala rade. Wiec, lepiej zrob przepusty, to zdecydowanie latwiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PONAWIAM PYTANIE Witam. Szukam firmy która zrobi mi płytę fundamentową (zwykłą, nie podgrzewaną itp.) od A do Z. Na działce występują szkody górnicze. Posiadam badanie geologiczne gruntu i decyzję kopalni o szkodach. W razie potrzeby mogę przesłać na maila. Powierzchnia zabudowy 175m2.Województwo dolnośląskie okolice Polkowic. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem projekt. Płyta pow.betonu 115 m2, gr.23 cm, góra dół pręty fi10 co 15 cm, na brzegach "U" fi8 łączące górną i dolną siatkę, co 15 cm, razem 2100 kg stali. "Wieńca" po obwodzie projektant nie przewidział, może i dobrze, będzie łatwiej zbroić. XPS 25 cm poziomo i pionowo (wanna) - razem 38 m3 (!). Pod XPS 6-8 cm chudziaka dla wyrównania, pod chudziakiem grunt ten co jest (piasek średni), tylko dogęścić. Na XPS rurki podłogówki - czekam na projekt Asolta, ale coś doczekać się nie mogę :) W XPS-ie woda ciepła, zimna, cyrkulacja, pewnie parę kabli w peszelkach, a pod górną siatką, albo w XPS-ie (jeszcze nie wiem) rurka, może dwie od odkurzacza centralnego. Płyta zatarta na gładko "śmigłem". Dom parter z poddaszem, silikat 18cm. Za 2-3 miesiące działamy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rydzadam masz swój dziennik budowy już na forum? widzę że powierzchnia podobna do mojej (116m2) i też silka tylko u mnie 24, dużo masz wymiany gruntu? ile płaciłeś za projekt płyty? kto decydował jaka grubość xps-a pod płytę?-tzn projektant ile zalecił a ile asolt wyliczył? w jakie zapotrzebowanie budynku na ciepło celujesz? rurki z wodą dajesz na styro a zbrojenie na jakich dystansach?

ja czekam za projektem płyt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rydzadam masz swój dziennik budowy już na forum? widzę że powierzchnia podobna do mojej (116m2) i też silka tylko u mnie 24, dużo masz wymiany gruntu? ile płaciłeś za projekt płyty? kto decydował jaka grubość xps-a pod płytę?-tzn projektant ile zalecił a ile asolt wyliczył? w jakie zapotrzebowanie budynku na ciepło celujesz? rurki z wodą dajesz na styro a zbrojenie na jakich dystansach?

ja czekam za projektem płyt

 

Dziennika nie mam, chyba nie będę zakładał. Od paru lat i tak już nie robię wiele poza siedzeniem przy kompie :)

Silka jeszcze nie wiem jaka, ale na 90% 18cm. Pogadam jeszcze z moim projektantem, czy czasem nie wlepi 24cm (oby nie). Wtedy zweryfikuję z konstruktorem gr.betonu lub stal w PF. W oryginale jest YTONG 24cm, ale ja mam awersję do gazobetonu (i ścianek z płyt GK też). Poza tym chcę możliwie dużą akumulację budynku.

Wymiany gruntu żadnej. Mam piękny piasek, dość gruby, z otoczakami różnej wielkości, rodzimy, pamięta jeszcze lodowiec :) Tylko dogęścić do wymaganego Id

Grubość XPS - moja fanaberia, a co z tego wyjdzie, powie (napisze) Asolt. Mam nadzieję, że z całą resztą moich rozwiązań i materiałów będzie ok 35-40W/m2, ale na prawdę nie wiem.

Rurki na XPS, a otulinę dolnej siatki jeszcze dyskutuję z konstruktorem, bo jest w projekcie 3 cm (czyli to w zasadzie wielkość planowanego dystansu), ale czekam na odpowiedź, czy ją zwiększać do np. 4cm ze względu na rurki, czy zostawić 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcowym Muratorze jest porównanie fundamentów tradycyjnych i płyty. Sensownie to policzyli Waszym zdaniem? Wykorzystano zbrojenie rozproszone.

 

Dom piętrowy o powierzchni zabudowy 150 m2. Bryła dosyć nieregularna, wysynięty garaż.

 

Fundament tradycyjny (bez szalunku z desek - folia jako hydroizolacja, wymiary 40x70 cm uzbrojone prętami stalowymi):

- Roboty ziemne - 3242 zł

- Konstrukcja: chudy beton, ławy, ściany fund., zbrojenie - 19 571 zł

- Izolacja termiczna i hydroizolacja (folia i EPS100 12 cm) - 6130 zł

- Podłoga na gruncie - 26555 zł

Razem: 55 498 zł

 

Płyta fundamentowa:

- Roboty ziemne - 4500 zł

- Żelbetowa płyta fundamentowa. Beton C25/30 i zbrojenie rozproszone oraz pręty śr.12mm - 19600zł

- Izolacja termiczna płyty oraz jej bocznych krawędzi razem z opaską przeciwysadzinową, XPS 20 cm na krawędzi i 10 cm pod płytą - 13335 zł

- Hydroizolacja pod płytą - 1720 zł

- Instalacje, przepusty - 1000 zł

Razem: 40 155 zł

Edytowane przez Motylek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcowym Muratorze jest porównanie fundamentów tradycyjnych i płyty. Sensownie to policzyli Waszym zdaniem? Wykorzystano zbrojenie rozproszone.

 

Dom piętrowy o powierzchni zabudowy 150 m2. Bryła dosyć nieregularna, wysynięty garaż.

 

Fundament tradycyjny (bez szalunku z desek - folia jako hydroizolacja, wymiary 40x70 cm uzbrojone prętami stalowymi):

- Roboty ziemne - 3242 zł

- Konstrukcja: chudy beton, ławy, ściany fund., zbrojenie - 19 571 zł

- Izolacja termiczna i hydroizolacja (folia i EPS100 12 cm) - 6130 zł

- Podłoga na gruncie - 26555 zł

Razem: 55 498 zł

 

Płyta fundamentowa:

- Roboty ziemne - 4500 zł

- Żelbetowa płyta fundamentowa. Beton C25/30 i zbrojenie rozproszone oraz pręty śr.12mm - 19600zł

- Izolacja termiczna płyty oraz jej bocznych krawędzi razem z opaską przeciwysadzinową - 13335 zł

- Hydroizolacja pod płytą, XPS 20 cm na krawędzi i 10 cm pod płytą - 1720 zł

- Instalacje, przepusty - 1000 zł

Razem: 40 155 zł

Troszkę niezgodności tutaj jest np XPS 10cm pod całą płytą to jakieś 15m3 to koszt przynajmniej 6tys spora różnica.

Roboty ziemne jeśli nie trzeba wymiany gruntu to raczej powinno być na korzyść płyty.

Brak w wycenie płyty jakiejkolwiek podbudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę niezgodności tutaj jest np XPS 10cm pod całą płytą to jakieś 15m3 to koszt przynajmniej 6tys spora różnica.

Roboty ziemne jeśli nie trzeba wymiany gruntu to raczej powinno być na korzyść płyty.

Brak w wycenie płyty jakiejkolwiek podbudowy?

XPS - umiesciłem wcześniej w hydroizolacji zamiast w izolacji termicznej. Wyedytowałem post.

Podbudowa - nie ma takiej pozycji. Choć w cenie materiałów jest podana cena pospółki 47-50 zł/m3. Ile tego by wyszło w wariancie optymistycznym tego nie wiem ale może być tak, że cena jest wliczona w roboty ziemne. To by się zgadzało z tym o czym piszesz, że roboty ziemne na korzyść płyty.

Edytowane przez Motylek83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XPS - umiesciłem wcześniej w hydroizolacji zamiast w izolacji termicznej. Wyedytowałem post.

Podbudowa - nie ma takiej pozycji. Choć w cenie materiałów jest podana cena pospółki 47-50 zł/m3. Ile tego by wyszło w wariancie optymistycznym tego nie wiem.

To może w hydroizolacji umieszczono. Rozpisane to jest mało dokładnie Mnie płyta 63m2 20cm + 20cm izolacji nie xps wyniosła 18tys z podbudową 35cm z kamienia pracami ziemnymi itp. czyli stan zero bez robocizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...