Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

O to Ci powiem że ta folia PVC to mnie zaciekawiłeś tematem.

A o parę wodną idącą z domu ku zimnemu, chodzi aby zupełnie nic się tam nie zbierało.

Pod XPS"em .. Henok pisał o tym jak wywiercił i pobrał próbkę .. była ciężka jak diabli.

Stąd powstał wniosek o nie dawaniu pod .. ale to też błąd .. ponieważ nie chroni izolacji, mimo że XPS niby nie bierze wody ..

to lepiej raz na 100 lat nie kombinować. Pod samym betonem nie było by problemu, beton w zasadzie odpowiada temp jaką ma powietrze w piwnicy ..

do pod nim folia będzie "ciepła" i nie będzie miała gdzie się ta woda skraplać .. Należy pamiętać ... że różnica ciśnień, pary wodnej .

dochodzi nawet do 20hPa sporo .. Wiem że mało kto się tym jeszcze przejmuje, stąd Ty wykonywałeś tak posadzkę

"po staremu" Bodaj polietylenówkę czarną, warto dać.

XPS skutecznie odcina dopływ ciepła pod siebie..

Co do XPS'a to nie musi być on wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tzn. pex podpowiadasz położyć w środku płyty, między górną i dolną siatką ? Jakiś sposób podwieszenia rurek ok 8-10cm pod górną siatką ...lub położenia na dystansach 8-10cm na dolnej siatce ? Jak to w praktyce rozwiązać ?

Wykonanie takiego podwieszenia w praktyce wcale nie jest takie proste i bardzo czasochłonne, dość gęsto trzeba wieszać i wiązać też do dolnego zbrojenia a w czasie zalewania dodatkowo dobrze wypełnić pex wodą inaczej będzie miał tędencje do wypływania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te wszystkie wyliczenia. Jak na razie dostałem od dwóch firm kosztorys płyty na dom 175m2 pow. oby dwie podobnie w granicy 55tyś gdzie należy dodać, że żwir na podsypkę koparko- ładowarka i wytyczenie płyty leży w gestii inwestora. Koszt ławy (stan zerowy )przeliczam przy własnej robocie na lekko ponad 30 tyś. Kto robi te obliczenia? Coś tu nie gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te wszystkie wyliczenia. Jak na razie dostałem od dwóch firm kosztorys płyty na dom 175m2 pow. oby dwie podobnie w granicy 55tyś gdzie należy dodać, że żwir na podsypkę koparko- ładowarka i wytyczenie płyty leży w gestii inwestora. Koszt ławy (stan zerowy )przeliczam przy własnej robocie na lekko ponad 30 tyś. Kto robi te obliczenia? Coś tu nie gra
Dolicz do kosztu ław podłogi na gruncie z izolacją. Dopiero to zrównoważy płytę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te wszystkie wyliczenia. Jak na razie dostałem od dwóch firm kosztorys płyty na dom 175m2 pow. oby dwie podobnie w granicy 55tyś gdzie należy dodać, że żwir na podsypkę koparko- ładowarka i wytyczenie płyty leży w gestii inwestora. Koszt ławy (stan zerowy )przeliczam przy własnej robocie na lekko ponad 30 tyś. Kto robi te obliczenia? Coś tu nie gra

 

To daj do wyceny stan zerowy z fund. tradycyjnym. Ale niech wykonawca wliczy podłogę na gruncie, wszystkie izolacje (cieplne i p-wilgociowe), posadzkę, prace ziemne, itp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod XPS"em .. Henok pisał o tym jak wywiercił i pobrał próbkę .. była ciężka jak diabli.

Stąd powstał wniosek o nie dawaniu pod .. ale to też błąd .. ponieważ nie chroni izolacji, mimo że XPS niby nie bierze wody ..

O tym wierceniu, to nie ja pisałem, tylko Piotr O., a cytuje ten fragment dosyć często perm :).

Jednak folii pod izolacją cieplną nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, w tamtym przypadku chodziło o EPS.

 

O tym wierceniu, to nie ja pisałem, tylko Piotr O., a cytuje ten fragment dosyć często perm :).

Jednak folii pod izolacją cieplną nie polecam.

 

To może zmodyfikować jeszcze mój schemat, który narysowałem i folię paroszczelną (x1 lub x2) wpakować pomiędzy dwie warstwy XPS-a, czyli patrząc od góry:

- płyta betonowa z gotową posadzką (kafelki),

- XPS 10 cm,

- folia PE gruba,

- XPS 15 cm,

- chudziak wyrównawczy,

- piach

 

Unikamy wtedy całkowicie naciągania wilgoci do domu od gruntu i ewentualnego wykraplania w XPS, który na głębokości 10 cm będzie jeszcze stosunkowo ciepły od pomieszczenia i podłogówki (ok. 18-20 st.C - do punkty rosy jeszcze bardzo daleko nawet przy dużej wilgotności), zakładając nawet, że wilgoć z domu przeniknie w XPS, w co nieszczególnie wierzę, bo w domu jest zimą sucho, a XPS (teoretycznie) prawie nienasiąkliwy, zwłaszcza klejony jeden do drugiego krawędziami. I tak kłaść będę dwie warstwy XPS, bo jedna 25 cm to chyba średnio dostępna, do tego trudna w układaniu.

Zaleta druga - nie trzeba się martwić o uszkodzenie folii na XPS ( bo jej nie będzie) i przypinać pexa prosto do XPS.

Jak coś namieszałem, to proszę o komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam wątek przepustów i instalacji.

 

Planuję wykonać płytę ogrzewaną i jedynie cienką wylewkę wyrównującą. Mam jednak wątpliwości odnośnie poprowadzenia instalacji wodnej oraz elektrycznej. Dom parterowy z drewnianym stropem i nieużytkowym poddaszem. Jak to zrobić najlepiej? Będą przepusty i co dalej?

 

1. Bruzdowanie w ścianach dla całej instalacji elektrycznej? Nie widziałem aby ktoś zatapiał instalacje w płycie. Pewnie byłoby to trudne do skoordynowania i ryzykowne.

 

2. Jak rozprowadzić instalację ciepłej i zimnej wody? Też po ścianach? Jeżeli tak to będzie się krzyżować z elektryczną. Może to być jakiś problem?

 

3. Może do rozprowadzenia instalacji wykorzystać drewniany strop? Warto?

 

4. Czy należy uwzględnić jakieś przepusty dla instalacji pompy ciepła?

 

5. Może jednak najlepiej zatopić instalacje w dodatkowej posadzce? Tylko wtedy chyba bym zrezygnował z płyty ogrzewanej, bo zaczyna to tracić sens moim zdaniem i zrobiłbym podłogówkę w posadzce.

 

6. Pytanie do tych co już mają płytę. Na co zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu przepustów i instalacji? Na czym można się złapać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka stronka z kalkulatorem u-wert, wrzuc sobie te warstwy i sprawdz rożne opcje

 

Swoja droga - masz piasek, chudziak, na tym XPS, pewnie opaske dookola i martwisz sie o wykraplającą sie wilgoc w XPS ?

 

Właśnie już się nie martwię :) bo to sobie "analitycznie" przemyślałem. Zrobię, tak jak pisałem powyżej i tyle. Musi być dobrze ...i wygodnie podczas prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma być łatwiejsze dla wykonawcy, tylko dobre dla mnie :) A wykonawca dostał rysunki, wie co będzie robił i na to dał ofertę bez mrugnięcia okiem.

Ja tylko o tym myślałem. Jak coś robię, to się zastanawiam, jak to zrobić dobrze i nic nie popsuć, choćby spójności izolacji.

 

Podłogówkę i wodę, kable,itp. pewnie rozłożę sam, a przy zbrojeniu będą używane tradycyjne pręty 12m. Ogarną to 2-3 osoby max. w tydzień (tak myślę).

Takie rzeczy dobrze się robi w co najmniej 4 osoby. Dwie donoszą i układają wstępnie pręty, a dwie pozostałe kręcą. We dwie osoby jest za dużo łażenia i praca nie idzie tak dobrze, a jeszcze można nogę skręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, w okolicy ma gdzie pożyczyć maslzynkę do wiązania prętów zbrojeniowych.

Jeśli nie to trzeba np przygotować sobie pętelki w kształcie U, odpowiednio podgięte..

Ile miałem lat ? jak uczyłem się wiązać ? 6? :wiggle:

Ja wiązałem właśnie takimi haczykami

w kształcie U :) Odrobina wprawy i się da. Przecież to nie Most Siekierkowski żeby maszynerię zaraz szykować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motylek83 wykonaliśmy płytę w tamtym roku z instalacją elektryczną. Odpadło inwestorowi bardzo dużo bruzdowania w ścianach.

Wstawię Ci fotkę wieczorem - zobaczysz. To nie jest kłopot.

 

Jeśli chodzi o przepusty pod pompę ciepła i inne to nie używaj kolanek 90st a zamiast tego 2x45st. Nie będzie kłopotu z przepchnięciem rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motylek83 wykonaliśmy płytę w tamtym roku z instalacją elektryczną. Odpadło inwestorowi bardzo dużo bruzdowania w ścianach.

 

Czy kable koniecznie muszą iść w rurkach, czy można je po prostu kulturalnie ułożyć w XPS i zalać, pozostawiając oczywiście oznaczone końce z odpowiednim zapasem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...