Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie mogę namierzyć podkładek dystansowych do podłoża styropianowego ST30

 

http://sklep.comensal.com.pl/p/wkladki-dystansowe-st30-stopka

 

Producent sprzedaje tylko na firmy. Proszę o jakieś namiary gdzie to zamówić ? lub w jakiej sieci sklepów to mają ?

 

Zadzwoń tam jeszcze raz, w zeszłym roku kupowałem od nich podkładki jako klient indywidualny.

 

W razie problemów napisz do mnie PW to pomogę w zakupach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Muszę zdecydować co ile kłaść rurki w płycie. Z OZC dość łatwo można wyliczyć rozstaw rurek, ale jakoś rzadko wtedy wychodzą. Dostałem zalecenie żeby używać co 10 cm, ale nie wiem czy to nie przesada. Mam zamiar grzać całą płytę. Wg. OZC i zalożeń w każdym miejscu może być ta sama rozdzielczość rurek.

 

Dane:

Parter: 160m2

piętro: 107m2

zapotrzebowanie projektowe: 6,5 kW

ilośc metrów w pętli: 200

 

I przypadek:

Przy założeniu co 10 cm wychodzi 1600 metrów rurki. Czyli 20 pętli po 80metrów. (spore straty materiału). Są rozdzielacze na tyle pętli?

 

II przypadek

Co 15 cm 1066m rurki po 88 metrów.

 

Osobiście bym sie skłaniał do drugiego rozwiązania.

 

Który wariant jest optymalniejszy przy pompie ciepła?

 

Jak umocować rurki do dolnego zbrojenia? Dystanse?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcelix, zastanawiałeś się nad tym, jak pompa ma przepchać wodę przez te metry? Dla mnie to jest absurd, trzeba będzie zamontować mocną pompę i na to tracić pieniądze, poza tym, po co pchać zimną wodę? Jest jakiś poziom przy którym to się opłaca i jest spory przepływ wody przez rurki, a potem to się robi nieopłacalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Witam wszystkich najlepszych kierowców ,trenerów piłki nożnej (co ten Nawałka zrobił !) no i witam najlepszych majstrów budownictwa :)

Tak jak pewnie większość znalazłem sie tutaj na tym forum z powodu chęci zbudowania domu i wiążących sie z tym pewnych watpliwości co do najlepszych metod wykonania tego czynu .

Choć mało pojęcia mam o fachu jakim jest budowa domu to przyznamy się że co do posadowienia domu wybór płyty jakos samoistnie wysuwał sie na pierwszą pozycje choc kogo by sie nie spytać ....to odpowiada a po co a na co to drogie itp.

Ale do rzeczy .... Troszke poprzeglądalem to forum i troszke inne i tak mnie zastanawia dlaczego jest taka nagonka na technologie zbrojenia rozproszonego ?

Czy jest to spowodowane tym że firmę która to stosuje jest Niemiec ? Hm....a moze poparte jest to jakimiś sensownym przykładem wyliczenia ze to jest be ?

Z tego co się orientuję to to zbrojenie nie jest jedynym stosowanym przez Pana Brinkmanna

Nie ukrywam ze i u mnie pojawiły sie jakies obawy co do tej technologii i były spowodowane te obawy czytaniem postów na Tym forum co jak najbardziej jest słuszne by tutaj wylewać swoje poglądy obawy moze i swoje racje choc niestety duzo jest tu obelżywych uwag (przynajmniej dla mnie) w stosunku co do jednej osoby .

Tak wiem jestem tu nowy ...zarejestrowany od niedawna wiec kryptoreklama itp. Przyjmę to na klatę bo mi to dynda

Nick jest moim imieniem i nazwiskiem dla zainteresowanych checia wyłania pomyj na mnie jestem gotów udostępnić moj tel. By mogli sprawdzić ze nie zaciągam po niemiecku :) i nie miałem dziadka w wermachcie

Pozwoliłem sobie zasięgnąć informacji takze informacji w firmie ktora wytwarza beton i takze oni nie widza przeciw wskazań do stosowania zbrojenia rozproszonego oczywiscie musi to byc poparte wyliczeniem projektem itp. Dodam ze jest to duża firma ktora szykuje beton na wielkie inwestycje w trójmiescie i nie był to pan ktory gdzieś tam przyciska przycisk od taśmy na lini produkcyjnej tylko technolog ktory odpowiada za stworzenie betonu od podstaw dla wykonawców miedzy innymi tunelu pod martwą Wisłą w gdansku miałem taką możliwość zasięgnięcia informacji wiec skorzystałem .

Ale jest takze sporo informacji ktore mozna znalezc w internecie gdzie było stosowan takie zbrojenie i nie było ono stosowane tylko w Niemczech :)

I zapewniam was ze były to o wiele bardziej wymagające konstrukcje od posadowienia domu .

I tak na ogólnym forum podziękuje Panu Thomasowi za odpowiedzi udziela na pytania a i takze na podpowiedzi umieszczone na forum choć takze i sa tu inne osoby ktore wnoszą fajne informacje na temat płyty fundamentowej jak np .vega choc jakby nie było konkurencja to nie pluje jadem ;)

Pozdrawiam wszystkich czule choc papież niemiecki powiedziałby pozdrawiam was ciule :)

Taki żarcik bo mysle ze trzeba miec dystans do siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Muszę zdecydować co ile kłaść rurki w płycie. Z OZC dość łatwo można wyliczyć rozstaw rurek, ale jakoś rzadko wtedy wychodzą. Dostałem zalecenie żeby używać co 10 cm, ale nie wiem czy to nie przesada. Mam zamiar grzać całą płytę. Wg. OZC i zalożeń w każdym miejscu może być ta sama rozdzielczość rurek.

 

Dane:

Parter: 160m2

piętro: 107m2

zapotrzebowanie projektowe: 6,5 kW

ilośc metrów w pętli: 200

 

I przypadek:

Przy założeniu co 10 cm wychodzi 1600 metrów rurki. Czyli 20 pętli po 80metrów. (spore straty materiału). Są rozdzielacze na tyle pętli?

 

II przypadek

Co 15 cm 1066m rurki po 88 metrów.

 

Osobiście bym sie skłaniał do drugiego rozwiązania.

 

Który wariant jest optymalniejszy przy pompie ciepła?

 

Jak umocować rurki do dolnego zbrojenia? Dystanse?

 

Ja Ci powiem co ja zrobiłem u siebie, a Ty sam podejmiesz decyzję.

 

Mój dom to parterówka 150 m. Rurki dałem co 10 cm wszędzie, z tym, że w łazience dodatkowo będą grzane dwie ściany. Jak nie planujesz dodatkowego ogrzewania w łazience, to rurki w podłodze musza być gęściej niż pozostałych pomieszczeniach. Rurę jaką wykorzystałem to Kan Therm Blue Floor fi 18 mm. Sprzedawana jest w kręgach po 600 m i z doświadczenia Ci powiem, że odpadu prawie nie było. Jest to rura jednowarstwowa, więc nic się po latach nie rozwarstwi, a do tego kosztuje 2,2 zł za mb. O rozwarstwianiu po latach pisał kolega Thomas i o ile pamiętam jego wypowiedz, w Holandii rura wielowarstwowa nie jest dopuszczona do zalewania w płycie. Zrobiłem tą rurą 15 pętli plus zasilanie dwóch ścian i jednego grzejnika - w sumie 18 obwodów.

 

Marcelix, zastanawiałeś się nad tym, jak pompa ma przepchać wodę przez te metry? Dla mnie to jest absurd, trzeba będzie zamontować mocną pompę i na to tracić pieniądze, poza tym, po co pchać zimną wodę? Jest jakiś poziom przy którym to się opłaca i jest spory przepływ wody przez rurki, a potem to się robi nieopłacalne.

 

Nie zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Dla pompy nie jest ważna ilość pętli, tylko ich długość. Jeżeli długość nie będzie zbyt duża, to zdecydowana większość pomp sobie poradzi z wydajnością.

 

Gęste upakowanie rurek (10 cm) miało jeszcze jeden cel, mianowicie im szerzej, tym musi być wyższa temperatura wody. Ja to robiłem pod kątem pompy ciepła, więc interesowała mnie jak najniższa temperatura zasilania.

 

Rurki mocowałem tradycyjnie - do dolnego zbrojenia na trytki.

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienkę mam zamiar na szybko dogrzewać w razie potrzeby grzejnikiem elektrycznym. Wydaje mi się to znacznie sensowniejsze niż utrzymywanie cały czas wysokiej temperatury, której z resztą nie preferuje. 21 st. C jest idealną temperaturą dla mnie i rodziny do łazienki. Podzczas kąpieli i tak powietrze nagrzewa się szybko od wody.

 

Po dwóch semestrach z mechaniki płynów też widzi mi się że im więcej pętli tym mniejsze opory dla pompy, ale tez i mniejsza prędkość przepływu w pojedyńczej pętli.

 

Dzięki za zwrócenie uwagi na jednowarstwowe rurki. Macie jakiś link do ww. postów?

 

Pytanie czy ekonomiczne jest ukladanie rurek co 10 cm przy zapotrzebowaniu max 6,5 kW i podłodze grzejnej 260m2 (25W/m2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za zwrócenie uwagi na jednowarstwowe rurki. Macie jakiś link do ww. postów?

 

Pytanie czy ekonomiczne jest ukladanie rurek co 10 cm przy zapotrzebowaniu max 6,5 kW i podłodze grzejnej 260m2 (25W/m2)

 

To jest gdzieś w tym wątku, chyba rok temu, może jeszcze wcześniej. Ale zapytaj Thomasa, to potwierdzi.

 

U mnie jest obciążenie cieplne 3,6 kW i dałem co 10 cm, ale nie wiem czy to ekonomiczne :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I przypadek:

Przy założeniu co 10 cm wychodzi 1600 metrów rurki. Czyli 20 pętli po 80metrów. (spore straty materiału). Są rozdzielacze na tyle pętli?

 

II przypadek

Co 15 cm 1066m rurki po 88 metrów.

 

przyklad Piczmana i kilku innych osob z forum pokazuje ze przy domach o niskim zapotrzebowaniu mozna robic rozstaw rurek bodajrze 20-25 cm bez utraty komfortu - co obniza znaczni kszty wykonania takiej podlogowki - oczywiscie jest to nie na reke instalatorom i sprzedawcom .... ktorzy beda Cie przekonywac do rozwiazania co 10 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyklad Piczmana i kilku innych osob z forum pokazuje ze przy domach o niskim zapotrzebowaniu mozna robic rozstaw rurek bodajrze 20-25 cm bez utraty komfortu - co obniza znaczni kszty wykonania takiej podlogowki - oczywiscie jest to nie na reke instalatorom i sprzedawcom .... ktorzy beda Cie przekonywac do rozwiazania co 10 cm

 

Rozstaw co 20cm będzie na pewno tańszy inwestycyjnie. Rozstaw co 10cm, przy tej samej prędkości tłoczenia przez pompę obiegową da dwukrotnie mniejszy przepływ w rurkach. To znów spowoduje, że będziesz miał niższą temp. zasilania podłogówki, co przełoży się na lepszy COP pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest gdzieś w tym wątku, chyba rok temu, może jeszcze wcześniej. Ale zapytaj Thomasa, to potwierdzi.

 

U mnie jest obciążenie cieplne 3,6 kW i dałem co 10 cm, ale nie wiem czy to ekonomiczne :).

 

Witam,

 

tylko na krotko, bo mam tu urwanie glowy:

 

my projektujemy te systemy grzewcze na sredni rozstaw 10cm, tzn ok 10mb na 1 m². Rury układamy na styrodurze szynami i klipsami, zazwyczaj na tzw. podwojn e meandry, co jest praktycznie tak samo skuteczne jak podwojne "ślimaki". Wtedy temp. zasilania jest ok 25°C, delta T ok 3K, naprezenie w betonie z powodu roznic temperatur sa minimalne, a rozkład temperatur na powierzchni plyty bardzo równomierny. Dlugosc petli maks 100m, ilość petli w zaleznosci od wielkości domu.

W ten sposób nie ma potrzeby mocowania tych rur do jakich zbrojenie, a systemy dzialaja bardzo dobrze.

Nie ma zadnych problemow z pompkami, rozdzielac 12-grupowy bez zadnego problemu dziala, nie mam pojęcia na jakie podstawie ktoś twierdzi ze pompka se nie radzi.

Owszem można zrobić inny rozstaw, ale z ww powodow nam się wydaje, ze system działa nieco lepiej i dodatkowe koszty za rury nie sa takie wysokie, ze to byłoby argumentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...