Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz rację. Mimo wszystko szerokość ościeżnicy jest dość duża. Trzeba by przynajmniej 25 cm ocieplenia żeby ją zmieścić, a i tak nie wyglądałoby to wg mnie estetyczne. Nawet jak będzie 30 cm ocieplenia, to i tak będzie różnica w stosunku do okien, które będą osadzone głębiej.

 

Swoją drogą ciekawe te profile. Jak wygląda ich cena w stosunku do MOWO? Ja za 75 mb MOWO zapłaciłem coś koło 9000 zł (cały system).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szerokość to jedno. A jak schować próg HST jak nie ma na płycie wylewki?

 

Sa rozne szerokości. Musze poszukać, mam zdjęcia od klienta, który ma plyte grzewcza i HST na takich konsolach montowane. Żadna dodatkowa wylewka, wszystko pięknie gra, nie ma zadnego problemu. HST jest w calosci poza plyta, bezprogowo ustawione, jak dla mnie to jedyne słuszne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Mimo wszystko szerokość ościeżnicy jest dość duża. Trzeba by przynajmniej 25 cm ocieplenia żeby ją zmieścić, a i tak nie wyglądałoby to wg mnie estetyczne. Nawet jak będzie 30 cm ocieplenia, to i tak będzie różnica w stosunku do okien, które będą osadzone głębiej.

 

Swoją drogą ciekawe te profile. Jak wygląda ich cena w stosunku do MOWO? Ja za 75 mb MOWO zapłaciłem coś koło 9000 zł (cały system).

 

tyle co wiem ok 80zl/mb, ale to tylko z pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo's kotów :)

Dokładniej to zrobił to konstruktor, a ja dopiero teraz to wypatrzyłem stąd moje pytania (a projekt mam pół roku)

 

Tak.

Zastosować w tym miejscu XPS'a zamiast EPS'a.

XPS powiedzmy 20cm grubości, czy też od samego dołu do góry czyli 50 cm ?

 

Co do MOWO, to jest to nieekonomiczne.

 

Poniżej jeszcze nieco odmienne rozwiązanie, uwzględniające Wasze uwagi, ale pozwalające na częściowy montaż w warstwie ocieplenia (nie HST).

Nie było by mostka z boków i góry, ale montaż standardowy bez stosowania drogich konsol, MOWO itd. bo najważniejsze podparcie od dołu jest.

Swoją drogą można by było tak okna montować, ale to już wykracza poza temat.

DETAL DRZWI TARASOWE - FUNDAMENT PŁYTOWY-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle co wiem ok 80zl/mb, ale to tylko z pamięci.

 

No to ciekawa i tańsza alternatywa dla MOWO. NIe wiesz czy ta cena dotyczy tylko listew, czy też wchodzi w to klej, grunt, taśma rozprężna itp. jak w MOWO?

 

Dalej jednak twierdzę, że drzwi tarasowe wychodzące tak bardzo na zewnątrz nie będą ładnie wyglądać i będą się różniły pod tym względem od okien. Poza tym, jak zauważył @grzes124, szerokość tych konsol jest zbyt mała.

 

Co do osłabienia płyty, to raczej nie musi ono mieć miejsca. U mnie zbrojenie które miało iść na krawędzi płyty pod oknem zostało trochę odsunięte, natomiast tam gdzie jest podcięcie, też jest, tylko niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie dotyczące poprowadzenie bednarki pod płytą fundamentową. Na dole wykopu pod płytą będzie grube kruszywo (frakcja 60-120), w kolejnej warstwie drobniejsze (0-30/60), a na samej górze 15-20 cm piasku. Bednarka będzie poprowadzona od rozdzielni elektrycznej w budynku do uziomu otokowego. Odcinek bednarki łączący rozdzielnię z otokiem chciałem poprowadzić na samym dole pod grubym kruszywem. Pytanie, czy 0,5 tonowa zagęszczarka i grube kruszywo nie zniszczą bednarki i jej warstwy ocynkowanej ? Może lepiej ten odcinek od rozdzielnicy puścić w górnej warstwie piasku, a dopiero poza płytą poprowadzić w dół do głównego uziomu otokowego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie dotyczące poprowadzenie bednarki pod płytą fundamentową. Na dole wykopu pod płytą będzie grube kruszywo (frakcja 60-120), w kolejnej warstwie drobniejsze (0-30/60), a na samej górze 15-20 cm piasku. Bednarka będzie poprowadzona od rozdzielni elektrycznej w budynku do uziomu otokowego. Odcinek bednarki łączący rozdzielnię z otokiem chciałem poprowadzić na samym dole pod grubym kruszywem. Pytanie, czy 0,5 tonowa zagęszczarka i grube kruszywo nie zniszczą bednarki i jej warstwy ocynkowanej ? Może lepiej ten odcinek od rozdzielnicy puścić w górnej warstwie piasku, a dopiero poza płytą poprowadzić w dół do głównego uziomu otokowego ?

Puść ją w płycie, połącz ze zbrojeniem wyjdź bokiem do otokowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puść ją w płycie, połącz ze zbrojeniem wyjdź bokiem do otokowego.

 

No właśnie są różne opinie na temat łączenia bednarki ze zbrojeniem płyty. Niektórzy (chyba większość) uważają, że to nie ma sensu bo i tak cała płyta jest izolowana XPSem od gruntu, a poza tym zbrojenie nie jest ze sobą spawane, tylko połączone drutem wiązałkowym, co nie daje pewnego połączenia elektrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie są różne opinie na temat łączenia bednarki ze zbrojeniem płyty. Niektórzy (chyba większość) uważają, że to nie ma sensu bo i tak cała płyta jest izolowana XPSem od gruntu, a poza tym zbrojenie nie jest ze sobą spawane, tylko połączone drutem wiązałkowym, co nie daje pewnego połączenia elektrycznego.

Mylisz pojęcia ja nie polecam zbrojenia płyty jako uziomu fundamentowego bo to faktycznie nie ma sensu polecam natomiast połączenie zbrojenia płyty z uziomem by miała potencjał ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie są różne opinie na temat łączenia bednarki ze zbrojeniem płyty. Niektórzy (chyba większość) uważają, że to nie ma sensu bo i tak cała płyta jest izolowana XPSem od gruntu, a poza tym zbrojenie nie jest ze sobą spawane, tylko połączone drutem wiązałkowym, co nie daje pewnego połączenia elektrycznego.

Tu trzeba rozroznic trzy rzeczy: 1. uziemienie instalacji elektrycznej, 2. wyrównanie potencjalu elektrycznego i 3. instalacje odgromowe.

Do 1. wystarczy bednarka która daje opor poniżej 5 (niektórzy elektrycy twierdza 10) ohmow (pewnie po polsku się pisze inaczej, ktoś mi poprawi :))

Do 2. wg norm europejskich trzeba zrobić bednarkę w każdym narożniku (maks. rozstaw 20m, tzn przy większych plytach trzeba zrobić więcej), podlaczone do zbrojenia. To ze zbrojenie nie jest spawane, nie jest problemem ze względu na ilość punktów laczeniowych. Bednarke trzeba spawac jednak do zbrojenia bądź dokrecac specjalnimi zaciskami.

Sa nawet szkoły, które już nie dopuszczają bednarki ocynkowane, lecz ze stali szlachetniej. Inne modele przewiduja siatki pod plyta w gruncie, aby zmnieszyc opor. My robimy standardowo jedna bednarkę pod szkrzynka rozdzielcza oraz te 4 w narożnikach, zazwyczaj to wystarczy nawet w przypadku instalacji niskovoltowych, które sa dość wrazliwe na roznice w potencalu el.

Do pkt 3, moim zdaniem się sugeruje wykonanie poza obrysem plyty, ponieważ w razie czegos powstają wysokie temperatury, których izolacja nie toleruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aha, zostaje kwestia, czy instalacje odgromowe (zewnatrz budynku i plyty) maja być podlaczone do bednarek pod pkt 1. i 2. - ja osobiście uważam, ze nie, ale również tu już spotkałem inne zdanie.

Proponuję poczytać przepisy bo co to znaczy uziemienie instalacji elektrycznej, wyrównanie potencjałów? a GSU do czego jest podłączone. Co do tego czy bednarka i uziom otokowy wystarcza to od tego są pomiary wszystko zależy od gruntu będą suche piachy i się okaże że potrzebne inne rozwiązanie.

Co znaczy trzeba zrobić bednarkę w każdym narożniku? Kolega mówi o zwodach instalacji odgromowej czy o czymś innym?

Robicie bednarkę pod skrzynką i w narożnikach i co nie są z sobą połączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robicie bednarkę pod skrzynką i w narożnikach i co nie są z sobą połączone?

Sa. Przeciez pisałem ze podlaczone do zbrojenia.

Do uziomu instalacji na upartego elektryk ma prawo wbic specjalna sonde do gruntu, nawet poza obrysem budynku, tez zdaje egzamin. Spotkalem nawet już elektrykow i kierbud'ow na budowie, którzy mówili, ze nasze bednarki im sa do niczego nie potrzebna, ponieważ jest uziom (bednarka) pod glowna zewnetrzna skrzynka elektryczna :D (żeby nie było, ja uważam inaczej, ale takie sa często praktyki)

To ze warunki gruntowe, tzn opor, sa istotne, jest oczywiste. Dlatego pisałem wlasnie o oporu tych bednarek.

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa. Przeciez pisałem ze podlaczone do zbrojenia.

 

Do uziomu instalacji na upartego elektryk ma prawo wbic specjalna sonde do gruntu, nawet poza obrysem budynku, tez zdaje egzamin. Spotkalem nawet już elektrykow i kierbud'ow na budowie, którzy mówili, ze nasze bednarki im sa do niczego nie potrzebna, ponieważ jest uziom (bednarka) pod glowna zewnetrzna skrzynka elektryczna :D (żeby nie było, ja uważam inaczej, ale takie sa często praktyki)

No i się nie dziwię że badnarka w narożnikach płyty izolowanej połączona ze zbrojeniem płyty elektrykowi do niczego nie jest potrzebna. Kolega reprezentuje jakąś tam firmę więc proszę więcej się nie ośmieszać w temacie elektrycznym.

Elektryk na upartego specjalnej sądy nie wbija tylko robi uziom pionowy bo np takie są warunki gruntowe. Co do uważania co jest dobre a co nie to wiele wyjaśniają przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się nie dziwię że badnarka w narożnikach płyty izolowanej połączona ze zbrojeniem płyty elektrykowi do niczego nie jest potrzebna. Kolega reprezentuje jakąś tam firmę więc proszę więcej się nie ośmieszać w temacie elektrycznym.

Elektryk na upartego specjalnej sądy nie wbija tylko robi uziom pionowy bo np takie są warunki gruntowe. Co do uważania co jest dobre a co nie to wiele wyjaśniają przepisy.

 

Ok, czyli jak powinna być poprawnie rozwiązana kwestia bedarek do skrzynki elektrycznej wewnątrz budynku oraz innych np zbrojenia płyty?

Załóżmy warunki gruntowe glina i wody gruntowe na 1m, płyta fundamentowa 16x10m na 20cm XPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się nie dziwię że badnarka w narożnikach płyty izolowanej połączona ze zbrojeniem płyty elektrykowi do niczego nie jest potrzebna. Kolega reprezentuje jakąś tam firmę więc proszę więcej się nie ośmieszać w temacie elektrycznym.

Elektryk na upartego specjalnej sądy nie wbija tylko robi uziom pionowy bo np takie są warunki gruntowe. Co do uważania co jest dobre a co nie to wiele wyjaśniają przepisy.

 

 

Czytajac rozne rzeczy na rozne tematy, tez się nie dziwie :)

Nasze plyty sa wykonane zgodnie z DIN 18014:2014, tu przede wszystkiem przepisy na temat fundamentow z powiększonym oporem wobec gruntu oraz plyty z zbrojeniem rozproszonym (tak, tak, nawet w tej normie jest mowa o takich fundamentach). Na upartego moglbym się nawet upierać na jednego punktu w tej normie, gdzie się mowi, ze alternatywnie bądź dodatkowo poleca się wykonanie uziomieniem otokowej poza fundamentem. Te nasze bednarki które sa podlaczone do zbrojenia opaskowej, oczywiście można (uwaga ironia, mam na myśli trzeba) podlaczac do te dodatkowe instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytajac rozne rzeczy na rozne tematy, tez się nie dziwie :)

Nasze plyty sa wykonane zgodnie z DIN 18014:2014, tu przede wszystkiem przepisy na temat fundamentow z powiększonym oporem wobec gruntu oraz plyty z zbrojeniem rozproszonym (tak, tak, nawet w tej normie jest mowa o takich fundamentach). Na upartego moglbym się nawet upierać na jednego punktu w tej normie, gdzie się mowi, ze alternatywnie bądź dodatkowo poleca się wykonanie uziomieniem otokowej poza fundamentem. Te nasze bednarki które sa podlaczone do zbrojenia opaskowej, oczywiście można (uwaga ironia, mam na myśli trzeba) podlaczac do te dodatkowe instalacje.

Nie widzę sprzeczności z DIN 18014:2014 która nie jest polską normą. Rozróżnić należy płytę izolowaną i nie izolowaną oraz uziom naturalny i sztuczny i kiedy zachodzi potrzeba stosowania tego drugiego. Płyta pod domkiem i halą fabryczną to też będą różnice. Ostatnia część wypowiedzi jest zupełnie niezrozumiała "te nasze bednarki które są podłączone do zbrojenia opaskowej" jeśli te bednarki w narożnikach służą do połączenia zbrojenia z uziomem otokowym to super oczywiście połączenia pewne.

Jakie dodatkowe instalacje i do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...