Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Mam tak jak pisze p. Birkmann - uziom otokowy wyprowadzony w 4 narożnikach i połączony z zbrojeniem płyty plus 6 punktów dla podłączenia pioruniochronów plus jeden do rozdzielnicy elektrycznej. Ten do rozdzielnicy elektrycznej wyprowadziłem w czasie robienia kanalizacji, a nie pod wszystkimi warstwami.

Po pomiarach we wszystkich punktach opór poniżej 2 omów. Łączenia oczywiście spawane. I mam załatwione wszystkie 3 funkcje i których pisze wyżej. Można się oczywiście zastanawiać skąd się ma nagromadzić ten potencjał w izolowanej płycie, jak nie mamy w domu silników, itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Mam tak jak pisze p. Birkmann - uziom otokowy wyprowadzony w 4 narożnikach i połączony z zbrojeniem płyty plus 6 punktów dla podłączenia pioruniochronów plus jeden do rozdzielnicy elektrycznej. Ten do rozdzielnicy elektrycznej wyprowadziłem w czasie robienia kanalizacji, a nie pod wszystkimi warstwami.

Po pomiarach we wszystkich punktach opór poniżej 2 omów. Łączenia oczywiście spawane. I mam załatwione wszystkie 3 funkcje i których pisze wyżej. Można się oczywiście zastanawiać skąd się ma nagromadzić ten potencjał w izolowanej płycie, jak nie mamy w domu silników, itp...

Pełny profesjonalizm.

Potencjał się nie gromadzi. Chodzi o to by nie przywlec przez konstrukcję potencjału innego niż ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bednarkę położyłem wokół płyty pod drenażem jako uziom otokowy, wyprowadziłem 4 wąsy w narożnikach domu, i jeden poprzez płytę do miejsca, gdzie będzie rozdzielnica elektryczna. Przyszedł elektryk i pomierzył - wyszło 8 Omów. Cała filozofia ;).

A, i jeszcze jeden wąs idzie do złącza kablowego na granicy działki, z tym, że jeszcze nie jest podłączony z bednarką ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bednarkę położyłem wokół płyty pod drenażem jako uziom otokowy, wyprowadziłem 4 wąsy w narożnikach domu, i jeden poprzez płytę do miejsca, gdzie będzie rozdzielnica elektryczna. Przyszedł elektryk i pomierzył - wyszło 8 Omów. Cała filozofia ;).

A, i jeszcze jeden wąs idzie do złącza kablowego na granicy działki, z tym, że jeszcze nie jest podłączony z bednarką ZE.

Może i cała filozofia jednak powinno być tak jak u hajnel w najgorszym przypadku ta bednarka przechodząca przez płytę powiązana trwale ze zbrojeniem. Te 8 om w zależności kiedy mierzone np jak było bardzo sucho to ok ale jeśli w wilgotnej porze to niekoniecznie.

Niektóre ZE nakazują połączanie swojej bednarki z odbiorcą bo sobie poprawiają uziom a niektóre wręcz zabraniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nic nie jest jeszcze wykonane, pytam z ciekawości aby wykonać to poprawnie :)

Jak będziesz układał bednarkę w wykop, może być pod odwodnieniem, zostaw dwa końce wystające a jeden na tyle długi by można było doprowadzić w miejsce gdzie będzie rozdzielnica. W narożnikach domu wyprowadź wąsy z bednarki przyda się albo nie do instalacji odgromowej. W trakcie zbrojenia płyty ułóż ten pozostawiony długi koniec bednarki na zbrojeniu i wyprowadź w miejscu rozdzielnicy część leżącą na zbrojeniu przymocuj trwale do zbrojenia, można też połączyć zbrojenie z wąsami w narożnikach. I zerknij w warunki przyłączenia czy przypadkiem ZE nie nakazuje połączyć się bednarką z przyłączem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i cała filozofia jednak powinno być tak jak u hajnel w najgorszym przypadku ta bednarka przechodząca przez płytę powiązana trwale ze zbrojeniem. Te 8 om w zależności kiedy mierzone np jak było bardzo sucho to ok ale jeśli w wilgotnej porze to niekoniecznie.

Niektóre ZE nakazują połączanie swojej bednarki z odbiorcą bo sobie poprawiają uziom a niektóre wręcz zabraniają.

 

Wg przepisów, maksymalna rezystancja przy odgromówce to 10 omów. U mnie pomiar był robiony jak było sucho, ale z tego co mam na protokole z pomiaru, wynika, że są jakieś przeliczniki w zależności od pory roku i aktualnych warunków.

 

Elektryk z ZE powiedział, że bez problemu można podłączyć.

 

Powiązanie bednarki ze zbrojeniem fundamentu ma bardzo poważną wadę, mianowicie po jakimś (bardzo krótkim) czasie z ocynku pozostanie wspomnienie :).

Poza tym żeby zbrojenie było poprawnie połączone, to musiałoby być spawane, a wiadomo, że zbrojenie się ze sobą skręca drutem. Takie połączenie to żadne połączenie, nic nie daje. U mnie bednarka, która wchodzi do rozdzielnicy styka się z prętem zbrojeniowym w płycie i to wszystko.

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisów, maksymalna rezystancja przy odgromówce to 10 omów. U mnie pomiar był robiony jak było sucho, ale z tego co mam na protokole z pomiaru, wynika, że są jakieś przeliczniki w zależności od pory roku i aktualnych warunków.

 

Elektryk z ZE powiedział, że bez problemu można podłączyć.

 

Powiązanie bednarki ze zbrojeniem fundamentu ma bardzo poważną wadę, mianowicie po jakimś (bardzo krótkim) czasie z ocynku pozostanie wspomnienie :).

Poza tym żeby zbrojenie było poprawnie połączone, to musiałoby być spawane, a wiadomo, że zbrojenie się ze sobą skręca drutem. Takie połączenie to żadne połączenie, nic nie daje. U mnie bednarka, która wchodzi do rozdzielnicy styka się z prętem zbrojeniowym w płycie i to wszystko.

 

Powiązanie bednarki ze zbrojeniem ma swoje zadanie a by ochronić ocynk na bednarce najlepiej jej w ogóle nie układać.

Jak coś jest niepewne i wymaga spawania to się spawa. albo topi w płycie dodatkową bednarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiązanie bednarki ze zbrojeniem fundamentu ma bardzo poważną wadę, mianowicie po jakimś (bardzo krótkim) czasie z ocynku pozostanie wspomnienie :).

Poza tym żeby zbrojenie było poprawnie połączone, to musiałoby być spawane, a wiadomo, że zbrojenie się ze sobą skręca drutem. Takie połączenie to żadne połączenie, nic nie daje. U mnie bednarka, która wchodzi do rozdzielnicy styka się z prętem zbrojeniowym w płycie i to wszystko.

 

Kładziemy czasami bednarkę na zbrojeniu, gdy fachowcy mają już wolne, a termin nagli.

Bednarka jest naprawdę solidnie przykręcana do grubych prętów, co najmniej fi 10 mm, przykręcana do prętów i siebie grubymi klamrami.

Myślę, że to jest robione zgodnie ze standardami, przyglądałem się specom, robią tak samo.

 

Co znaczy "styka się"? :-)

Nie obawiasz się takiego połączenia?

 

Pss. Chciałbym coś poczytać sensownego na temat uziemienia, ale akurat w tym temacie jest groch z kapustą i kilka wykluczających się wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładziemy czasami bednarkę na zbrojeniu, gdy fachowcy mają już wolne, a termin nagli.

Bednarka jest naprawdę solidnie przykręcana do grubych prętów, co najmniej fi 10 mm, przykręcana do prętów i siebie grubymi klamrami.

Myślę, że to jest robione zgodnie ze standardami, przyglądałem się specom, robią tak samo.

 

Co znaczy "styka się"? :-)

Nie obawiasz się takiego połączenia?

 

Pss. Chciałbym coś poczytać sensownego na temat uziemienia, ale akurat w tym temacie jest groch z kapustą i kilka wykluczających się wersji.

 

Ja czytałem, ale nie na forum, bo faktycznie trudno się tutaj połapać, ale gdzieś w internecie znalazłem książkę pdf jakiegoś mega mózga w tym temacie.

Styka się czyli połączenie jest byle jakie albo go nie ma :). Ale załóżmy nawet, że bym bednarkę przyspawał do pręta, to przecież ten pręt będzie się z innymi tylko stykał, bo połączeń spawanych nie ma. Poza tym nijak nie będzie dostępu do zbrojenia, nikt tego nigdy nie dotknie, więc uznałem, że nie ma co cudować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego Musiała czytałem :).

 

@Remiks, przykręcę bednarkę do jednego z prętów zbrojenia płyty, porządnie. Ale ten pręt trzyma się innych prętów byle jak, bo na drucie wiązałkowym. Te inne też trzymają się byle jak. Co więc da, że przymocuję dobrze bednarkę do pręta?

 

I nie odpowiedziałeś mi, po co wyrównywać potencjały między zbrojeniem a ziemią, jak zbrojenie jest odizolowane. To wyspa, bez kontaktu ze światem zewnętrznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać wątku. Utworzyłem posta w dzienniku budowy. Próbuję oszacować koszt fundamentu tradycyjnego i porównać go z płytą. Przy obecnych kalkulacjach płyta wychodzi o około 10 tys. drożej (istotne różnice współczynnika U w projektach - płyta vs. ławy). Wydaje mi się jednak, że nie wszystko zostało uwzględnione w przypadku ław (w obu przypadkach będzie ocieplana posadzka).

POST JEST TUTAJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać wątku. Utworzyłem posta w dzienniku budowy. Próbuję oszacować koszt fundamentu tradycyjnego i porównać go z płytą. Przy obecnych kalkulacjach płyta wychodzi o około 10 tys. drożej (istotne różnice współczynnika U w projektach - płyta vs. ławy). Wydaje mi się jednak, że nie wszystko zostało uwzględnione w przypadku ław (w obu przypadkach będzie ocieplana posadzka).

POST JEST TUTAJ

 

No nie do końca. Porównujesz plyte na 10cm Styrodur z trad. fundamentami bez poziomej izolacji. Plyta bez poziomej izolacji, ale z drenażem i wszystkiem co do tego jeszcze trzeba (opaska przeciwwysadzinowa itd.) jest tansza od trad. fundamentow o ok 1000 zl. :)

 

Ale moim zdaniem troche skromnie liczylesz dlugosci scian nośnych wew., wg mnie roznica trad. fund. bez poziomej izolacji do plyty na 10cm Styrodur wynosi ok 3 tys zl,a plyta bez izolacji poziomej jest nawet tansza o 8500 zl. :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Remiks, przykręcę bednarkę do jednego z prętów zbrojenia płyty, porządnie. Ale ten pręt trzyma się innych prętów byle jak, bo na drucie wiązałkowym. Te inne też trzymają się byle jak. Co więc da, że przymocuję dobrze bednarkę do pręta?

 

 

Mocno skręcasz obejmami, na to pójdzie beton, bo przykręca się do dolnej siatki z góry, inaczej byłoby trudno. :-)

Poza tym, skręcenie drutem wcale nie jest takie słabe, jeśli się umie to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać wątku. Utworzyłem posta w dzienniku budowy. Próbuję oszacować koszt fundamentu tradycyjnego i porównać go z płytą. Przy obecnych kalkulacjach płyta wychodzi o około 10 tys. drożej (istotne różnice współczynnika U w projektach - płyta vs. ławy). Wydaje mi się jednak, że nie wszystko zostało uwzględnione w przypadku ław (w obu przypadkach będzie ocieplana posadzka).

POST JEST TUTAJ

 

U mnie płyta wyszła w kalkulacjach około 8500 zł taniej, uwzględniając nawet koszt projektu 900 zł, ale to zależy sporo od stopnia izolacji. Ja pod płytą będę miał 25 cm XPS, więc fundamenty też musiałyby być b.dobrze zaizolowane z obu stron (EPS-em), żeby dojść do podobnego standardu izolacji domu.

Nie zapomnij o porządnej papie 2 warstwy i smarowidłach na ściany fundamentowe.

Patrząc z innej strony, w projektach typowych, gdzie są ławy, są one najczęściej przewymiarowane, więc ich szerokość też wypadałoby dostosować do warunków gruntowych na działce. Mało kto to robi i ludziska leją w ziemię beton na ławy bez umiaru, po 60-70 cm szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać wątku. Utworzyłem posta w dzienniku budowy. Próbuję oszacować koszt fundamentu tradycyjnego i porównać go z płytą. Przy obecnych kalkulacjach płyta wychodzi o około 10 tys. drożej (istotne różnice współczynnika U w projektach - płyta vs. ławy). Wydaje mi się jednak, że nie wszystko zostało uwzględnione w przypadku ław (w obu przypadkach będzie ocieplana posadzka).

POST JEST TUTAJ

 

Możesz sobie szacować mniej więcej, ale tego co masz w ziemi nie zobaczysz, póki nie zaczniesz robić wykopu. U mnie były badania geotechniczne, i fakt, że wyszła glina, ale dziadostwa które ukazało się po zrobieniu wykopu przestrzennego nikt się nie spodziewał. Musiałem wymieniać grunt i na podbudowę poszło ponad 500 ton kamienia. Tak więc płyta nie zawsze jest tańsza, a jedynie czasami :). Za to jest zawsze lepsza niż tradycyjne ławy. Właśnie z powodu "lepszości" nie żałuję decyzji i robiłbym ją ponownie nawet gdybym wiedział o dodatkowych kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy zwykłymi fundamentami a płytą jest coś pośredniego ;)

[ATTACH=CONFIG]312127[/ATTACH]

 

Tak, jest to o tyle fajne, że nie ma żadnych mostków termicznych i tańsze, bo można bez problemu zastosować EPS 100.

Ale to ma tylko sens przy ocieplaniu od wewnątrz jak u Ciebie, z kolei ocieplania od wewnątrz ja bym się bał - ale może to tylko przez brak dostatecznej wiedzy i stereotypy.

Powiedz tylko, jak na ścianie powiesisz szafki ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...