Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To zdradź te dodatki do betonu, co bym w betoniarni wiedział, co zamówić :)

 

Beton samozagenszczalny SCC cena wyższa ale eliminujesz pracę pompy, wibrowanie i wychodzi podobnie do normalnego tylko dojazd musi być OK by przynajmniej w dwa narożniki z gruszki wylać. Tylko betoniarni z tych solidniejszych szukaj.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche ta dyskusja moim zdaniem nie trafi do sedna. Widze ze niektórzy nawet podwazaja rozne technologie, ponieważ nie sa takie proste do wykonania, inny az twierdza, ze z tego powodu lepiej od razy zrobić lawy fundamentowe itd. Przeciez nigdy nie mowilem, ze plyte nie można wykonać we własnym zakresie, często ludziom doradziłem, ale jednak, zupełnie bez wiedzy, doświadczenia i sprzętu chyba nie bardzo to wychodzi. Czy ktoś by sam lakierowl samochod, abt trochę oszcedzac? Sa ludzi, którzy tyo robia, niektóre nawet pottrafia, ale z tego względu stiwerdzic, ze technologia lakierowania jest niedobra i lepiej zrobić tapety, to tez nie to :D

 

Zatynkowac sufit - można, jeśli się umie. A jak nie, to lepiej dac ta robote komus z doswiadczeniam.

 

Jak widze te laty, rury i rozne inne wynalazki, to se swoje mysle. Niestety, wylewania plyty fundamentowej jako gotowa wylewka wymaga trochę wiedzy, sprzętu i umiejetnosci, wtedy wychodzi dobrze.Niwelator laserowy, listwa wibracyjna i "helikopter", doswiadczona ekipa oraz czujny oko na warunki pogodowe sa do tego podstawa.

 

A podważanie systemu grzewczego w plycie - to albo niewiedza albo zlozliwosc :D Te systemy sa od dłuższego czasu zastosowane z powodzeniem, sa bardzo energooszczędne i komfortowe w obsłudze, nadaje się do niemal kazdegp zrodla ciepla i sa bezawaryjne, jeśli sa wykonane i obslugowane zgodnie z wytycznymi.

Nie mowie, ze wersja plyty izolowanej razem z wylewka nie ma racji bycia, wręcz przeciwnie. Wlasnie w tym zaleta, ze dla każdego można dobrac odpowiedna wersje. Oba technologie maja swoje zalety, o których już nie raz pisałem. 25 - 30 procent naszych plyt sa wykonane z systemem grzewczym, reszta raczej z wylewka na plycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... od góry mamy w zasadzie równą powierzchnię gotową do lania betonu, a kable, woda, odkurzanie centralne - bezpiecznie ukryte w izolacji ...na wieki :) ....

 

...Pozwolę sobie trochę wspomóc :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316618&d=1431249393

...przykład z mojej inwestycji ;) instalacja OC, tak dla uspokojenia tych którzy widzą w tym ryzyko, w budownictwie wielorodzinnym również wykonuje się instalacje w płycie, pod płyta a ta ma często 50, 70 czy nawet 120 cm i tutaj awaria wpływa nie na jednego Kowalskiego ale i na Nowaka, Pataciakową i innych ;) Przy dobrym, dokładnym wykonaniu, przy użyciu dobrych materiałów, bez uszkodzeń mechanicznych podczas montażu, taka instalacja jest na wieki, wieków...

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pozwolę sobie trochę wspomóc :)

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=316618&d=1431249393

...przykład z mojej inwestycji ;) instalacja OC, tak dla uspokojenia tych którzy widzą w tym ryzyko, w budownictwie wielorodzinnym również wykonuje się instalacje w płycie, pod płyta a ta ma często 50, 70 czy nawet 120 cm i tutaj awaria wpływa nie na jednego Kowalskiego ale i na Nowaka, Paciciakową i innych ;) Przy dobrym, dokładnym wykonaniu, przy użyciu dobrych materiałów, bez uszkodźeń mechanicznych podczas montażu, taka instalacja jest na wieki, wieków...

 

No i dobrze. Tak powinno być. Na wieki, albo co najmniej do końca moich dni. A jak znam życie, to za 30 lat wymyślą nowe jakieś rozwiązania do ogrzewania, odkurzania, czy nie wiadomo jeszcze czego, o których to rozwiązaniach nawet nam się nie śni.

Mam nadzieję, że moje zdjęcia pojawią się tu w okolicach 15.06, bo walka powoli się zaczyna. Jutro-pojutrze wytyczenie przyszłego budynku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche ta dyskusja moim zdaniem nie trafi do sedna. Widze ze niektórzy nawet podwazaja rozne technologie, ponieważ nie sa takie proste do wykonania, inny az twierdza, ze z tego powodu lepiej od razy zrobić lawy fundamentowe itd. Przeciez nigdy nie mowilem, ze plyte nie można wykonać we własnym zakresie, często ludziom doradziłem, ale jednak, zupełnie bez wiedzy, doświadczenia i sprzętu chyba nie bardzo to wychodzi. Czy ktoś by sam lakierowl samochod, abt trochę oszcedzac? Sa ludzi, którzy tyo robia, niektóre nawet pottrafia, ale z tego względu stiwerdzic, ze technologia lakierowania jest niedobra i lepiej zrobić tapety, to tez nie to

Nie mogę zgodzić się z tą częścią wypowiedzi. Powody wykonania płyty i nie tylko płyty we własnym zakresie są różne np terminy i brak firmy która by to zrobiła. W moim przypadku poślizg z pozwoleniem i goniące terminy oraz rozmowy z kilkoma miejscowymi firmami spowodowały że zdecydowałem się na wykonanie własne, niekoniecznie szukanie oszczędności. Mimo że miałem ochotę zapłacić za wykonani to te firmy które miały terminy same się zdyskwalifikowały po wstępnej rozmowie. Co do odpowiednich narzędzi to się zgadzam, nie dysponując listwą wibracyjną, śmigłem zdecydowałem się na beton SCC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zgodzić się z tą częścią wypowiedzi. Powody wykonania płyty i nie tylko płyty we własnym zakresie są różne np terminy i brak firmy która by to zrobiła. W moim przypadku poślizg z pozwoleniem i goniące terminy oraz rozmowy z kilkoma miejscowymi firmami spowodowały że zdecydowałem się na wykonanie własne, niekoniecznie szukanie oszczędności. Mimo że miałem ochotę zapłacić za wykonani to te firmy które miały terminy same się zdyskwalifikowały po wstępnej rozmowie. Co do odpowiednich narzędzi to się zgadzam, nie dysponując listwą wibracyjną, śmigłem zdecydowałem się na beton SCC.

 

Moja ekipa dysponuje i śmigłem, i łatą wibracyjną. Czy w takiej sytuacji jest w ogóle sens interesować się tym "polepszonym" betonem SCC? Dojazd jakby co gruszka ma u mnie praktycznie z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ekipa dysponuje i śmigłem, i łatą wibracyjną. Czy w takiej sytuacji jest w ogóle sens interesować się tym "polepszonym" betonem SCC? Dojazd jakby co gruszka ma u mnie praktycznie z każdej strony.

Jeśli ekipa kumata i wiedzą jak tych narzędzi używać to ekonomicznie nieuzasadniony SCC ;- )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tygodnie temu miałem wylaną płytę. Płyta jest "dwupoziomowa", część garażowa jest obniżona o 30 cm w stosunku do części mieszkalnej. Część mieszkalna została wylana jeden dzień po części garażowej. Razem obydwa poziomy mają powierzchnię ok. 140 m2. W piątek ma przyjechać transport z silikatami. Ekipa zażyczyła sobie, żeby część palet porozkładać na płycie. Czy mogę swobodnie obciążać płytę paletami z silikatami ? Ile palet mogę bez stresa rozłożyć na płycie ? Jak je rozkładać, równomiernie, czy też raczej bliżej krawędzi lub środka ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tygodnie temu miałem wylaną płytę. Płyta jest "dwupoziomowa", część garażowa jest obniżona o 30 cm w stosunku do części mieszkalnej. Część mieszkalna została wylana jeden dzień po części garażowej. Razem obydwa poziomy mają powierzchnię ok. 140 m2. W piątek ma przyjechać transport z silikatami. Ekipa zażyczyła sobie, żeby część palet porozkładać na płycie. Czy mogę swobodnie obciążać płytę paletami z silikatami ? Ile palet mogę bez stresa rozłożyć na płycie ? Jak je rozkładać, równomiernie, czy też raczej bliżej krawędzi lub środka ?

 

Po trzech tygodni beton powinno już mieć ponad 90% nominalnej wytrzymalosci, wiec, raczej nie ma problemu. Lepiej palety bardziej do srodka, plyta jest najmniej wytrzymala na krawędzi i na narożnikach. Nie zrob piramidy, wszystkie palety ladnie obok siebie :)

 

(pare lat temu miałem klienta w Poznaniu, który 4 dni po wylewaniu betonu już pakowal palety z silki na plyte, na krawędzi, jedna paleta na druga itd. Az na niego sie zdenerwowalem, ale co mam powiedziec - nic się nie stało. Sila betonu:D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy tygodnie temu miałem wylaną płytę. Płyta jest "dwupoziomowa", część garażowa jest obniżona o 30 cm w stosunku do części mieszkalnej. Część mieszkalna została wylana jeden dzień po części garażowej. Razem obydwa poziomy mają powierzchnię ok. 140 m2. W piątek ma przyjechać transport z silikatami. Ekipa zażyczyła sobie, żeby część palet porozkładać na płycie. Czy mogę swobodnie obciążać płytę paletami z silikatami ? Ile palet mogę bez stresa rozłożyć na płycie ? Jak je rozkładać, równomiernie, czy też raczej bliżej krawędzi lub środka ?

 

Ja tydzien po wylaniu już postawiłem na płycie kilkanaście palet z bloczkami. Rozłóż je tak żeby było wygodnie murowac i było miejsce na rusztowanie, wbrew pozorom to dosyć istotne gdzie te palety będą stały, żeby potem nie cudować. Jak HDS nie będzie sięgał lub coś to powiedz żeby z hurtowni przywieźli paleciaka, to sobie poprzestawiasz gdzie chcesz, jak płyta równa to będzie pikuś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc w sprawie rozładowania palet na płycie :) Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bednarki. W całym zamieszaniu związanym z rozpoczęciem budowy zapomniałem dospawać bednarkę do zbrojenia (wyrównanie potencjałów). Wiem, że niektórzy nie łączą bednarki ze zbrojeniem (sebcioc55, Ty z tego co pamiętam nie łączyłeś), jednak kilka stron wcześniej w tym wątku padły argumenty, że chyba jednak lepiej połączyć. Płyta jest już zalana, bednarka wychodzi w miejscu gdzie będzie rozdzielnia, przed zalaniem została przymocowana do zbrojenia drutem wiązałkowym (żeby nie dyndała :). Pytanie jest następujące, czy wykuć kawałek betonu, aż do zbrojenia i przyspawać bednarkę, a potem ubytek uzupełnić zaprawą ? Jest jeszcze inna opcja, ściany zewnętrzne będą wzmocnione kilkoma słupami żelbetowym, zbrojenie tych słupów wystaje poza płytę (startery) i jest połączone z głównym zbrojeniem płyty (też drutem wiązałkowym), więc ewentualnie mógłbym, np. za pomocą przewodu FeZn fi 8mm, połączyć bednarkę ze zbrojeniem jednego lub dwóch słupów. Wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu. Co robić ? Czy może w ogóle olać temat połączenia bednarki ze zbrojeniem ?

Bednarka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za pomoc w sprawie rozładowania palet na płycie :) Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące bednarki. W całym zamieszaniu związanym z rozpoczęciem budowy zapomniałem dospawać bednarkę do zbrojenia (wyrównanie potencjałów). Wiem, że niektórzy nie łączą bednarki ze zbrojeniem (sebcioc55, Ty z tego co pamiętam nie łączyłeś), jednak kilka stron wcześniej w tym wątku padły argumenty, że chyba jednak lepiej połączyć. Płyta jest już zalana, bednarka wychodzi w miejscu gdzie będzie rozdzielnia, przed zalaniem została przymocowana do zbrojenia drutem wiązałkowym (żeby nie dyndała :). Pytanie jest następujące, czy wykuć kawałek betonu, aż do zbrojenia i przyspawać bednarkę, a potem ubytek uzupełnić zaprawą ? Jest jeszcze inna opcja, ściany zewnętrzne będą wzmocnione kilkoma słupami żelbetowym, zbrojenie tych słupów wystaje poza płytę (startery) i jest połączone z głównym zbrojeniem płyty (też drutem wiązałkowym), więc ewentualnie mógłbym, np. za pomocą przewodu FeZn fi 8mm, połączyć bednarkę ze zbrojeniem jednego lub dwóch słupów. Wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu. Co robić ? Czy może w ogóle olać temat połączenia bednarki ze zbrojeniem ?

[ATTACH=CONFIG]316694[/ATTACH]

 

Zbrojenie płyty jest odizolowane, nie będzie z nim żadnego kontaktu. Dyskusja kilka stron temu była, ale nie padł żaden argument, który by przemawiał za koniecznością łączenia zbrojenia z bednarką. Mam dokładnie tak samo jak Ty. Wg mnie nie ma się nad czym rozwodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beton samozagęszczalny o którym mówicie to nie takie hop siup jak się może wydawać. Wylewamy nim dość często (w tym tygodniu kolejna płyta pod Rzeszowem na betonie samozagęszczalnym - użytkownik z forum), i wiem, że na brak doświadczenia nie pomoże beton samozagęszczalny.

On się sam nie wypoziomuje. Owszem, można nim zrobić idealną płytę, ale trzeba go układać jeszcze dłużej niż zwykły :D

Bez lasera się nie obejdzie.

 

W moim profilu, w linku pod spodem, jest film (słaba jakość - już będzie niedługo nowe nagranie w dobrej jakości) z betonowania tym betonem. Fakt, wygląda na płynny, ale gwarantuje że sam się nie ułoży :(

 

Tak więc, jak ktoś wykonuje płytę samodzielnie a ma małe doświadczenie - to zalecam zwykły beton i przygotować się na wylewkę. Inaczej pieniądze, będą wywalone w błoto, a różnica w cenie jest spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...