Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

beton samozagęszczalny o którym mówicie to nie takie hop siup jak się może wydawać. Wylewamy nim dość często (w tym tygodniu kolejna płyta pod Rzeszowem na betonie samozagęszczalnym - użytkownik z forum), i wiem, że na brak doświadczenia nie pomoże beton samozagęszczalny.

On się sam nie wypoziomuje. Owszem, można nim zrobić idealną płytę, ale trzeba go układać jeszcze dłużej niż zwykły :D

Bez lasera się nie obejdzie.

 

W moim profilu, w linku pod spodem, jest film (słaba jakość - już będzie niedługo nowe nagranie w dobrej jakości) z betonowania tym betonem. Fakt, wygląda na płynny, ale gwarantuje że sam się nie ułoży :(

 

Tak więc, jak ktoś wykonuje płytę samodzielnie a ma małe doświadczenie - to zalecam zwykły beton i przygotować się na wylewkę. Inaczej pieniądze, będą wywalone w błoto, a różnica w cenie jest spora.

 

Porada spóźniona o jakieś 3 lata;-) ja robiłem swoją płytę samodzielnie a właściwie jednoosobowo właśnie betonem SCC bez specjalnego doświadczenia w tym betonie. Płyta zrobiona na gotowo i już pisałem wcześniej że trzeba pomóc w rozpływie i poziomowaniu. Odliczając koszt pompy do betonu w przypadku zwykłego to wychodzi cena dość podobna. A jeśli chodzi o czas to wylanie płyty i poziomowanie jak sobie przypominam zajęło mi ok 5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

20150509_114711_.jpg

 

Jutro mi zalewają B25, wykonawca ma śmigło i łatę wibracyjną, doświadczenie niewielkie w płytach.

Na środku ustawili rurkę fi20 na kopczykach z betonu, używali niwelatora do tego. (zdjęcie z przed paru dni). Wiedzą, że to moja posadzka 0.

Jutro ma być bezchmurnie i 22st. C. Na co zwrócić wykonawcy uwagę ? Podrzuccie w paru punktach, może akurat o czymś nie pomyśleli.

Czy opaskę z EPS zabezpieczyć folią ? Wedle według mnie za mało ją wywnieli, w projekcie było więcej. Twierdzą, że lepiej im będzie uzupełnić folię później bo i tak się poniszczy przy robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]316714[/ATTACH]

 

Jutro mi zalewają B25, wykonawca ma śmigło i łatę wibracyjną, doświadczenie niewielkie w płytach.

Na środku ustawili rurkę fi20 na kopczykach z betonu, używali niwelatora do tego. (zdjęcie z przed paru dni). Wiedzą, że to moja posadzka 0.

Jutro ma być bezchmurnie i 22st. C. Na co zwrócić wykonawcy uwagę ? Podrzuccie w paru punktach, może akurat o czymś nie pomyśleli.

Czy opaskę z EPS zabezpieczyć folią ? Wedle według mnie za mało ją wywnieli, w projekcie było więcej. Twierdzą, że lepiej im będzie uzupełnić folię później bo i tak się poniszczy przy robocie.

Idealnie jak stół bilardowy pewnie nie wyjdzie ale lepsze zagłębienia niż górki wystające ponad stan 0 i tych górek przypilnuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest już zalana, bednarka wychodzi w miejscu gdzie będzie rozdzielnia, przed zalaniem została przymocowana do zbrojenia drutem wiązałkowym (żeby nie dyndała :).

 

 

Są przecież jeszcze klamry! W każdym razie powinny być i do tego dobrze skręcone. Jeśli nie ma, to jest żart, a nie montaż bednarki. Łączenie ma być sensowne z prętami co najmniej o fi 10 mm. O łączeniu drutem wiązałkowym lepiej nawet nie wspominać. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beton samozagęszczalny o którym mówicie to nie takie hop siup jak się może wydawać. Wylewamy nim dość często (w tym tygodniu kolejna płyta pod Rzeszowem na betonie samozagęszczalnym - użytkownik z forum), i wiem, że na brak doświadczenia nie pomoże beton samozagęszczalny.

On się sam nie wypoziomuje. Owszem, można nim zrobić idealną płytę, ale trzeba go układać jeszcze dłużej niż zwykły :D

Bez lasera się nie obejdzie.

 

Ostatnio lejemy codziennie beton samozagęszczalny i też mam podobne obserwacje.

Trzeba z tym powalczyć, bo to jednak nie jest woda i sam się nie ułoży. ;-)

Warto popilnować pogody, żeby nie dolało wody w szalunki. Wodę w kruszywie, wytwórnia betonu musi skalkulować, a nie zawsze jest to zrobione dobrze. Na reklamie wszystko jest cacy, a w życiu otrzymujemy różny beton.

I jeszcze jedno. Przy wylewaniu, dobrze jest lać po całej powierzchni i uzupełniać do poziomu, inaczej, na samym końcu gruszki dostaniemy mleczko prawie bez kruszywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beton samozagęszczalny o którym mówicie to nie takie hop siup jak się może wydawać. Wylewamy nim dość często (w tym tygodniu kolejna płyta pod Rzeszowem na betonie samozagęszczalnym - użytkownik z forum), i wiem, że na brak doświadczenia nie pomoże beton samozagęszczalny.

On się sam nie wypoziomuje. Owszem, można nim zrobić idealną płytę, ale trzeba go układać jeszcze dłużej niż zwykły :D

Bez lasera się nie obejdzie.

 

W moim profilu, w linku pod spodem, jest film (słaba jakość - już będzie niedługo nowe nagranie w dobrej jakości) z betonowania tym betonem. Fakt, wygląda na płynny, ale gwarantuje że sam się nie ułoży :(

 

Tak więc, jak ktoś wykonuje płytę samodzielnie a ma małe doświadczenie - to zalecam zwykły beton i przygotować się na wylewkę. Inaczej pieniądze, będą wywalone w błoto, a różnica w cenie jest spora.

 

cos... znow ten Pan ma racje. Problem z betonowaniem jest, ze ma się tylko jedna podejście, jak się nie uda, to będzie ciezka naprawa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech tygodni beton powinno już mieć ponad 90% nominalnej wytrzymalosci, wiec, raczej nie ma problemu. Lepiej palety bardziej do srodka, plyta jest najmniej wytrzymala na krawędzi i na narożnikach. Nie zrob piramidy, wszystkie palety ladnie obok siebie :)

 

(pare lat temu miałem klienta w Poznaniu, który 4 dni po wylewaniu betonu już pakowal palety z silki na plyte, na krawędzi, jedna paleta na druga itd. Az na niego sie zdenerwowalem, ale co mam powiedziec - nic się nie stało. Sila betonu:D)

 

W projekcie mam informację, że do prac murowych mogę przystopić kilka dni od betonowania ponieważ przyrost obciążeń będzie stopniowy. W pierwszych dniach nie należy nadmiernie obciążać płyty.

 

Ile dni jest optymalne przy tej wiosennej pogodzie ? słońce/deszcz na przemian. Ściany silikat 18cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]316714[/ATTACH]

 

Jutro mi zalewają B25, wykonawca ma śmigło i łatę wibracyjną, doświadczenie niewielkie w płytach.

Na środku ustawili rurkę fi20 na kopczykach z betonu, używali niwelatora do tego. (zdjęcie z przed paru dni). Wiedzą, że to moja posadzka 0.

Jutro ma być bezchmurnie i 22st. C. Na co zwrócić wykonawcy uwagę ? Podrzuccie w paru punktach, może akurat o czymś nie pomyśleli.

Czy opaskę z EPS zabezpieczyć folią ? Wedle według mnie za mało ją wywnieli, w projekcie było więcej. Twierdzą, że lepiej im będzie uzupełnić folię później bo i tak się poniszczy przy robocie.

 

Witam.

Widzę na fotografii, że rurki oparte są o szalunek.

Sprawdź odległości, aby wszelkie podejścia wypadły w ścianie lub przy niej (tak jak to masz zaplanowane przy grubości 18cm). Powodzenia.

 

odl_1.jpg

 

odl_2.jpg

 

odl_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie odnośnie uziemienia Już ten temat był przerabiany kilka stron temu. Ale czy robić uziemienie do płyty fundamentowej. Skoro ona jest całkowicie odizolowana od gruntu styropianem/styrodurem. Ma to jakiś sens?? Czy lepiej zastosować bednarkę obwodowo wokół budynku i podpiąć do niej uziemienie i ewentualnie odgromówkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Płyta wylana w piątek. Obecnie trwa niekończące się płyta party, na którym każdy podlewa kto bliżej.

Zaskoczył mnie jednak ogrom prac ziemnych (myślałem, ze będzie tego mniej), ilość piasku jaka weszła pod płytę. Polewanie płyty ukazuje jej nierówności - myślałem że będzie idealnie równa (ot marzenia laika), ale chyba to jest nierealne bez odpowiedniego szlifowania. Nierówności są niewielkie rządu max. 3-5 mm (mierzone miarką w miejscu gdzie stoi woda), moim zdaniem jest OK. Zwłaszcza że nawet ze szkła woda spłynie lub zatrzyma się gdzieś po środku. Beton wylewany do lasera,firma się sprawiła, chłopaki mocno się nagimnastykowali przy wylewaniu, by dobrze zagęścić i mierzyć na bieżąco. Mając na uwadze, że na to idzie jeszcze 15 styro i wylewka jestem kontent. Jedno co mnie podrażniło to to, że byłem poinformowany, że betoniarnia zabiera "CAŁY" niezużyty beton z powrotem do siebie, i nie poczyniłem żadnych przygotowań na przyjęcie betonu z dramixem. Efekt, mam placek z dramixem na działce (trochę to kłujące) i będę musiał go usunąć chyba ładowarką, a jeden z bezdennie głupich kierowców, który nawet nie zapytał gdzie się może umyć zrobił to i WYWALIŁ TO NA DRODZE DOJAZDOWEJ. Tu winy wykonawcy raczej nie ma (chłopaki byli zajęci laserem, walka z układaniem i zagęszczaniem betonu), raczej tylko betoniarni, lub kierowcy, który chyba nie zdawał sobie sprawy co przewozi i jaki rodzaj betonu chce zostawić na drodze. Skrajny debilizm. No oczy trzeba mieć wszędzie na wszystko. Żona spędziła 2 h na wyciąganiu igieł z drogi. Reszta pokornie po zje..niu. pierwszego kierowcy myła się we wskazanym miejscu. Zróbcie zawczasu jakąś ładną dziurę przy drodze dojazdowej by tylko nakryć potem kolczastego jeża. Ostania gruszka przyjechała chyba z innym betonem ( ale to tylko moje odczucie-pewnie miał nieco więcej spowalniacza, bo był ostatni w kolejce) bo nie chciał za chiny ludowe tężeć i dziwnie się połączył z pozostałym w wierzchniej warstwie (mleczko się skruszyło na łączeniu betonów i teraz jest trochę złuszczonego betonu w tym miejscu). Mam porobione zdjęcia więc powrzucam to i owo.

Ok, tyle na szybko, reszta w weekend jak wrócę co chałupy.

Pozdrawiam

Edytowane przez Szklara
Opadły emocje, dramix z pięty wyciągnięty :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojenie płyty jest odizolowane, nie będzie z nim żadnego kontaktu. Dyskusja kilka stron temu była, ale nie padł żaden argument, który by przemawiał za koniecznością łączenia zbrojenia z bednarką. Mam dokładnie tak samo jak Ty. Wg mnie nie ma się nad czym rozwodzić.

 

Jesli zbrojenie plyty nie bylo spawane, to łaczenie i tak niewiele da. Moj zaprzyjazniony elektryk uznal ze to wrecz szkodliwe. Ja mam tak jak Horher.

 

Ok, dzięki, pocieszyliście mnie :) Zostawiam tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przecież jeszcze klamry! W każdym razie powinny być i do tego dobrze skręcone. Jeśli nie ma, to jest żart, a nie montaż bednarki. Łączenie ma być sensowne z prętami co najmniej o fi 10 mm. O łączeniu drutem wiązałkowym lepiej nawet nie wspominać. :-)

 

Przecież pisałem, że bednarka została związana drutem, żeby ją unieruchomić na czas wylewania betonu, intencją ekipy budowlanej nie było jej trwałe połączenie ze zbrojeniem. Jak widać z postów powyżej, więcej osób nie łączy bednarki ze zbrojeniem.

 

Teraz zbroję i zalewam codziennie [...]

 

Muszę potwierdzić. W mojej pracy wykonujemy płyty dość często i nikomu nie odmawiamy [...]

 

Ostatnio lejemy codziennie beton [...]

 

Widzę, że kolega zawodowo zajmuję się wylewaniem płyt. Może warto byłoby się zastanowić nad wykupieniem profilu płatnego, a nie robić sobie bezpłatną reklamę poprzez podkreślanie w co drugim poście, że robicie, wylewacie i zbroicie . Sądząc po prześmiewczym tonie wypowiedzi, na pewno wszystko robicie bezbłędnie i rewelacyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos drenażu. Profilaktycznie podczas zalewania płyty zamówiłem trochę więcej betonu. Nadwyżkę ekipa wlała do wykopów na stopy fundamentowe pod filary podtrzymujące taras. Wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu. Zbrojenie filarów wystaje w odległości nieco ponad 1 m od płyty. Opaska (pozioma) będzie miała szerokość ok. 1m czyli prawie będzie się stykała z filarami. Dookoła opaski chciałem zrobić wykop pod drenaż. Spód wykopu pod płytę znajduje się poniżej górnej warstwy betonu z zalanym zbrojeniem na filary. Pytanie brzmi jak mam teraz poprowadzić rury z drenażu ? Wykuć rowki w tych betonowych plackach i w nich puścić rury drenarskie ? To chyba bez sensu. Co radzicie ?

Drenaz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...