Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widzę, że kolega zawodowo zajmuję się wylewaniem płyt. Może warto byłoby się zastanowić nad wykupieniem profilu płatnego, a nie robić sobie bezpłatną reklamę poprzez podkreślanie w co drugim poście, że robicie, wylewacie i zbroicie . Sądząc po prześmiewczym tonie wypowiedzi, na pewno wszystko robicie bezbłędnie i rewelacyjnie.

 

Ton uważasz za prześmiewczy, a ja nigdy nie miałem takie zamiaru. U nas wygląda to tak, że jak ktoś robi coś nowego, to przychodzą inni oglądać i zadają pytania, szefostwo nigdy nie interweniuje. Nie ma śmiechu, to są prawdziwe pieniądze. Płyty lejemy dobrze, jestem co do tego przekonany, czasami zrobi się jakąś drobną fuszerkę na wyłączną prośbę inwestora, pomimo tłumaczeń. Ale, jak chce, tak ma, chociaż wolałbym nigdy nie wykonywać takich prac.

Znajdź u mnie informację, dla jakiej firmy pracuję, a stawiam skrzynkę piwa albo i dwie. :-)

Nie znajdziesz, bo się mocno pilnuję.

Nie muszę dorabiać gdzieś na forum, bo własnej roboty mam dość i kompletnie mi się nie opłaca jeździć po budowach. Ostatnio kilka razy pomagałem, ale zupełnie gratis, może prawie darmo, bo za obiad i piwko przy kolacji. :-)

Pozdrawiam! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok, dzięki, pocieszyliście mnie :) Zostawiam tak jak jest.

 

Ale czym się pocieszyłeś, niewiedzą piszących? Przepraszam z góry piszących te teksty. Oczywiście izolowana płyta nie stanowi uziomu naturalnego a łączenie zbrojenia robi się w całkowicie innych celach takich samych jak łączenie miedzianej instalacji c.o. czy metalowego pieca z GSW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę na fotografii, że rurki oparte są o szalunek.

Sprawdź odległości, aby wszelkie podejścia wypadły w ścianie lub przy niej (tak jak to masz zaplanowane przy grubości 18cm). Powodzenia.

 

Z jedną rurką się pomylili za daleko od ściany była o parę cm, inne zostawiłem nieco za głęboko w środku ściany ale z tym nie będzie problemu, wyrobię się w drugim pustaku.

Nierozkładałem żyłki ale efekt na oko niezły.

 

IMG_20150512_195426__.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czym się pocieszyłeś, niewiedzą piszących? Przepraszam z góry piszących te teksty. Oczywiście izolowana płyta nie stanowi uziomu naturalnego a łączenie zbrojenia robi się w całkowicie innych celach takich samych jak łączenie miedzianej instalacji c.o. czy metalowego pieca z GSW.

 

Dobrze, to teraz napisz w jakim celu Twoim zdaniem łączy się miedzianą rurkę od wody, stalową rurkę od gazu itp. z GSW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, to teraz napisz w jakim celu Twoim zdaniem łączy się miedzianą rurkę od wody, stalową rurkę od gazu itp. z GSW.

A przepraszam Twoim zdaniem jest to bezcelowe rozumiem Twój dom Twoja instalacja ale nie wmawiaj innym że jest to bezcelowe. Proszę wygoglać sobie hasło "szyna uziemiająca" oraz odszukać gdzieś tutaj podawany link do materiałów dr Musiała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przepraszam Twoim zdaniem jest to bezcelowe rozumiem Twój dom Twoja instalacja ale nie wmawiaj innym że jest to bezcelowe. Proszę wygoglać sobie hasło "szyna uziemiająca" oraz odszukać gdzieś tutaj podawany link do materiałów dr Musiała.

 

A Ty to kłócić się ze mną chcesz czy co? Poprosiłem Cię grzecznie, żebyś napisał po co łączy się miedzianą rurkę z szyną wyrównawczą i nigdzie nie napisałem, że to jest niepotrzebne. Chodzi o to, żebyś wytłumaczył dlaczego tak się powinno robić. Twoja odpowiedź jest mi potrzebna do pokazania Ci, że łączenie GSW ze zbrojeniem w płycie nie ma sensu.

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty to kłócić się ze mną chcesz czy co? Poprosiłem Cię grzecznie, żebyś napisał po co łączy się miedzianą rurkę z szyną wyrównawczą i nigdzie nie napisałem, że to jest niepotrzebne. Chodzi o to, żebyś wytłumaczył dlaczego tak się powinno robić. Twoja odpowiedź jest mi potrzebna do pokazania Ci, że łączenie GSW ze zbrojeniem w płycie nie ma sensu.

 

Po co miałbym się z Tobą kłócić, nie jestem nauczycielem i nie zamierzam Twojej wiedzy uzupełniać, musisz podjąć ten wysiłek i zrobić to sam. A dla zobrazowania potrzeby połączeń wyrównawczych taki przykład z praktyki w czasie malowania elewacji po deszczu zostaje porażony malarz który złapał się kraty okiennej i pytanie dlaczego i ile wolt pokazał woltomierz podłączony do kraty i do - właśnie do czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, piszesz zagadki, a to przecież nikomu nie służy.

Do szyny wyrównawczej podłącza się instalacje wykonane z metali jak np. wspomniane rurki miedziane instalacji CO, czy wodnej, instalacji gazowej itp. w celu wyrównania potencjałów pomiędzy nimi. Chodzi o to, że jak jedną ręką dotknie się np lodówki, a drugą kranu, to w pewnych sytuacjach może pokopać mówiąc kolokwialnie. Lodówka i kran są na wierzchu, nieosłonięte. Można tego dotknąć. NIe ma znowu co demonizować, że zawsze jak nie ma połączenia wyrównawczego to będzie różnica potencjałów bo to nie prawda. Po prostu w pewnych warunkach może się to przytrafić np. podczas wyładowania atmosferycznego napięcie może się wyindukować. Ale w domku jednorodzinnym jakie są szanse na dotknięcie równocześnie wspomnianej lodówki i zbrojenia płyty ???

 

Sądzę, że mylisz dwie różne rzeczy. W sytuacji gdy robi się uziom fundamentowy do którego mocowana jest bednarka prowadząca do głównej szyny wyrównawczej, jak najbardziej wskazane jest solidne połączenie jej ze zbrojeniem, ponieważ poprzez to zbrojenie i wilgotny beton ładunki będą odpływać do ziemi. W przypadku płyty fundamentowej nie robi się uziomu fundamentowego tylko otokowy, gdzie bednarka jest zakopana w ziemi i tylko ona ma za zadanie odprowadzić ładunki. Ani beton ani zbrojenie nie bierze w tym udziału. Nie trzeba więc łączyć jej ze zbrojeniem jak w pierwszym przykładzie, ale też nie trzeba łączyć jak w przypadku miedzianej rury z wodą, ponieważ zbrojenie nie jest na wierzchu i człowiek nie jest narażony na jego dotknięcie.

 

Przypominam, że mówimy tu o płycie fundamentowej w domu jednorodzinnym. Nawet jak ktoś wstawi sobie stalowe kraty w oknach, to będą one osadzone w murze i ze zbrojeniem nie będą się stykać.

 

Niech tam każdy robi sobie jak chce, albo lepiej , jak mu elektryk zaleci. Ja tylko zwracam uwagę dlaczego wg mnie łączenie bednarki i zbrojenia nie jest konieczne. A jak Ty kolego Remiks masz lepszą wiedzę na ten temat, to podziel się, wytłumacz, przedstaw argumenty. Jak dobrze uzasadnisz, to rąbnę się w pierś i przyznam CI rację, ale proszę, nie rzucaj kolejnych zagadek bo to nic nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, piszesz zagadki, a to przecież nikomu nie służy.

Do szyny wyrównawczej podłącza się instalacje wykonane z metali jak np. wspomniane rurki miedziane instalacji CO, czy wodnej, instalacji gazowej itp. w celu wyrównania potencjałów pomiędzy nimi. Chodzi o to, że jak jedną ręką dotknie się np lodówki, a drugą kranu, to w pewnych sytuacjach może pokopać mówiąc kolokwialnie. Lodówka i kran są na wierzchu, nieosłonięte. Można tego dotknąć. NIe ma znowu co demonizować, że zawsze jak nie ma połączenia wyrównawczego to będzie różnica potencjałów bo to nie prawda. Po prostu w pewnych warunkach może się to przytrafić np. podczas wyładowania atmosferycznego napięcie może się wyindukować. Ale w domku jednorodzinnym jakie są szanse na dotknięcie równocześnie wspomnianej lodówki i zbrojenia płyty ???

 

Sądzę, że mylisz dwie różne rzeczy. W sytuacji gdy robi się uziom fundamentowy do którego mocowana jest bednarka prowadząca do głównej szyny wyrównawczej, jak najbardziej wskazane jest solidne połączenie jej ze zbrojeniem, ponieważ poprzez to zbrojenie i wilgotny beton ładunki będą odpływać do ziemi. W przypadku płyty fundamentowej nie robi się uziomu fundamentowego tylko otokowy, gdzie bednarka jest zakopana w ziemi i tylko ona ma za zadanie odprowadzić ładunki. Ani beton ani zbrojenie nie bierze w tym udziału. Nie trzeba więc łączyć jej ze zbrojeniem jak w pierwszym przykładzie, ale też nie trzeba łączyć jak w przypadku miedzianej rury z wodą, ponieważ zbrojenie nie jest na wierzchu i człowiek nie jest narażony na jego dotknięcie.

 

Przypominam, że mówimy tu o płycie fundamentowej w domu jednorodzinnym. Nawet jak ktoś wstawi sobie stalowe kraty w oknach, to będą one osadzone w murze i ze zbrojeniem nie będą się stykać.

 

Niech tam każdy robi sobie jak chce, albo lepiej , jak mu elektryk zaleci. Ja tylko zwracam uwagę dlaczego wg mnie łączenie bednarki i zbrojenia nie jest konieczne. A jak Ty kolego Remiks masz lepszą wiedzę na ten temat, to podziel się, wytłumacz, przedstaw argumenty. Jak dobrze uzasadnisz, to rąbnę się w pierś i przyznam CI rację, ale proszę, nie rzucaj kolejnych zagadek bo to nic nie wnosi.

 

Problem polega na tym że ty widzisz sytuację normalną tzn. wszystko działa, wszystko jest sprawne a w instalacji pewne elementy są na wszelki wypadek. Przecież lodówka nie ma prawa Cię porazić, sprawna lodówka. Ochrona przeciwporażeniowa to również działanie na wszelki wypadek czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo człowieka w przypadku uszkodzenia.

Co do zagadek to mają spowodować wzmóc chęć poszukania odpowiedzi bo przecież nikt nie musi mi wierzyć żadnym autorytetem nie jestem. Jasne odpowiedzi nie poparte wiedzą mogą wyrządzić więcej szkody niż moje zagadki.

Oczywiście nie ma co demonizować jak napisałeś ale niestety nie tylko o różnicę potencjałów chodzi, wyobraź sobie że np nastąpiło uszkodzenie przewodu w płycie albo w ścianie np montowałeś lampę, musiałeś wiercić i uszkodziłeś przewód ale nie tak że spowodowałeś zwarcie ale wkręt dotyka żyły L albo inaczej tak samo robił hydraulik wiercąc pod obejmę metalowej rur już wiesz o czym piszę czy jeszcze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki proste hasło - wyrównanie potencjałów. Dlatego, że metalowe elementy (kiedyś wszystkie metalowe wody, pręty w płycie, beton) mogą gromadzić potencjał (np tak jak czasem potrafi kopnąć np auto bo jest odizolowane od ziemi) łączy się je z uziemieniem czy GSU. Dlatego, że płyta jest odizolowana od ziemi i nie ma jak "oddać" hipotetycznie zbierającego się w niej ładunku łączy się jej zbrojenie z uziemieniem. Wygoglujcie sobie: uziomy fundamentowe i parafundamentowe Edward Musiał. Było o tym kilka stron wstecz. Ma to uzasadnienie przy dużych budynkach lub jakiś produkcyjnych gdzie dużo silników, przy domkach nie wiem czy i ile się tego potencjału nazbiera w czasie,....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki proste hasło - wyrównanie potencjałów. Dlatego, że metalowe elementy (kiedyś wszystkie metalowe wody, pręty w płycie, beton) mogą gromadzić potencjał (np tak jak czasem potrafi kopnąć np auto bo jest odizolowane od ziemi) łączy się je z uziemieniem czy GSU. Dlatego, że płyta jest odizolowana od ziemi i nie ma jak "oddać" hipotetycznie zbierającego się w niej ładunku łączy się jej zbrojenie z uziemieniem. Wygoglujcie sobie: uziomy fundamentowe i parafundamentowe Edward Musiał. Było o tym kilka stron wstecz. Ma to uzasadnienie przy dużych budynkach lub jakiś produkcyjnych gdzie dużo silników, przy domkach nie wiem czy i ile się tego potencjału nazbiera w czasie,....

No niestety nie o to chodzi Musiała proszę poczytać jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że ty widzisz sytuację normalną tzn. wszystko działa, wszystko jest sprawne a w instalacji pewne elementy są na wszelki wypadek. Przecież lodówka nie ma prawa Cię porazić, sprawna lodówka. Ochrona przeciwporażeniowa to również działanie na wszelki wypadek czyli jak zwiększyć bezpieczeństwo człowieka w przypadku uszkodzenia.

Co do zagadek to mają spowodować wzmóc chęć poszukania odpowiedzi bo przecież nikt nie musi mi wierzyć żadnym autorytetem nie jestem. Jasne odpowiedzi nie poparte wiedzą mogą wyrządzić więcej szkody niż moje zagadki.

Oczywiście nie ma co demonizować jak napisałeś ale niestety nie tylko o różnicę potencjałów chodzi, wyobraź sobie że np nastąpiło uszkodzenie przewodu w płycie albo w ścianie np montowałeś lampę, musiałeś wiercić i uszkodziłeś przewód ale nie tak że spowodowałeś zwarcie ale wkręt dotyka żyły L albo inaczej tak samo robił hydraulik wiercąc pod obejmę metalowej rur już wiesz o czym piszę czy jeszcze nie?

 

Lodówka sprawna czy nie Cię nie powinna porazić bo jej obudowa jest połączona z GSW przewodem PE. Natomiast jeśli jakaś inna dajmy na to rurka nie jest połączona z GSW, bo nie zrobiono wyrównania potencjałów to może się w niej chwilowo (np na skutek wyładowania atmosferycznego) zgromadzić ładunek. Jeśli wtedy osoba będzie dotykać tejże rurki i lodówki równocześnie, ten ładunek przez nią przepłynie. Oto tylko chodzi, i nie ma co zaciemniać obraz uszkodzoną lodówką bo to zupełnie inna para butów. NIe potrafię tego powiedzieć prościej.

 

Przywołany przykład wkręta dotykającego przewodu L to jeszcze co innego i nie rozumiem, co ma wspólnego z wyrównaniem potencjałów. Jak będzie sobie taki wkręt wystawał i ktoś go dotknie to jak będzie ta osoba dobrze uziemiona (bo np. dotyka równocześnie lodówki :D) to go trzepnie. Może to spowodować wybicie różnicówki. Ale jak stoi w gumowych kapciach na dywanie to poczuje łaskotanie albo nic nie poczuje. Tak czy inaczej nie widzę związku tego przykładu z wyrównywaniem potencjałów.

 

 

Chłopaki proste hasło - wyrównanie potencjałów. Dlatego, że metalowe elementy (kiedyś wszystkie metalowe wody, pręty w płycie, beton) mogą gromadzić potencjał (np tak jak czasem potrafi kopnąć np auto bo jest odizolowane od ziemi) łączy się je z uziemieniem czy GSU. Dlatego, że płyta jest odizolowana od ziemi i nie ma jak "oddać" hipotetycznie zbierającego się w niej ładunku łączy się jej zbrojenie z uziemieniem. Wygoglujcie sobie: uziomy fundamentowe i parafundamentowe Edward Musiał. Było o tym kilka stron wstecz. Ma to uzasadnienie przy dużych budynkach lub jakiś produkcyjnych gdzie dużo silników, przy domkach nie wiem czy i ile się tego potencjału nazbiera w czasie,....

 

Tak, tak ,tak! Dodam tylko, że nawet jeśli w płycie nazbiera się ładunek, to należy pamiętać, że taka płyta to nie jakiś super kondensator z malutką upływnością. Upływność będzie spora tym bardziej, że przez płytę przechodzi bednarka do GSW, która jednak dotyka zbrojenia. Na podstawie przedstawionych argumentów uważam, że kolega który poruszył ten temat nie musi kuć płyty do zbrojenia i spawać do niego bednarkę. Może zostawić tak jak jest i być spokojnym.

t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejnel gromadzić można ładunek elektryczny a nie potencjał. Horher zawsze zaskakują mnie ludzie którym nawet nie chce się sięgnąć do źródeł.

http://edwardmusial.republika.pl/pliki/polaczenia_wyrownawcze_ochr.pdf lektura. Połączenia wyrównawcze najmniej mają wspólnego z gromadzącymi się ładunkami elektrycznymi, fragment w ww lektury "Połączenia wyrównawcze główne w każdym zelektryfikowanym budynku są obecnie w Polsce wymagane zarówno przez przepisy, jak i normy, niezależnie od układu sieci oraz instalacji (TN, TT, IT) i niezależnie od zastosowanych systemów ochrony przeciwporażeniowej. Mają stworzyć we wnętrzu budynku strefę ekwipotencjalną...... Głównym celem ich stosowania jest zwiększenie niezawodności ochrony przeciwporażeniowej, są w pierwszym rzędzie połączeniami wyrównawczymi ochronnymi, chociaż mogą ubocznie służyć do innych celów (ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa, szeroko pojęta kompatybilność elektromagnetyczna itd.)"

Dla mnie temat wyczerpany materiały są dostępne więc każdy może się zapoznać i wyciągnąć własne wnioski nie musi posiłkować teoriami tworzonymi na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks, tu masz cytat z podanego linku:

 

Połączenia wyrównawcze główne należy wykonać w przyziemnej kondygnacji budynku,

w pobliżu złącza lub rozdzielnicy głównej budynku, w miejscu dostępnym do kontroli. Powinny

one obejmować (rys. 4):

− przewód ochronny PE (PEN) linii zasilającej budynek i wszelkie inne wprowadzone do budynku

przewody (żyły) ochronne i uziemiające,

− żyły zewnętrzne przewodów współosiowych1

, metalowe powłoki bądź ekrany wprowadzonych

do budynku przewodów telekomunikacyjnych, w tym Internetu oraz telewizji i radiofonii przewodowej

oraz przewody uziemiające lokalnych instalacji antenowych,

− uziom fundamentowy budynku i/lub inne sztuczne bądź naturalne uziomy przy budynku, jeśli

występują,

− wszelkie rozprowadzone w budynku metalowe przewody wodne, kanalizacyjne, gazowe, spalinowe,

ogrzewnicze, klimatyzacyjne i inne, niezależnie od tego, czy i jak są uziemione,

− rozległe metalowe części konstrukcji budynku, o ile są dostępne: stalową konstrukcję szkieletową

budynku, dźwigary stalowe, prowadnice dźwigów, zbrojenie betonu, metalowe elewacje budynku

(w tym ściany osłonowe) i metalowe pokrycia dachowe.

 

Pod ktora kategorie zalicza sie zbrojenie płyty fundamentowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks, tu masz cytat z podanego linku:

Połączenia wyrównawcze główne należy wykonać w przyziemnej kondygnacji budynku,

w pobliżu złącza lub rozdzielnicy głównej budynku, w miejscu dostępnym do kontroli. Powinny

one obejmować (rys. 4):

− przewód ochronny PE (PEN) linii zasilającej budynek i wszelkie inne wprowadzone do budynku

przewody (żyły) ochronne i uziemiające,

− żyły zewnętrzne przewodów współosiowych1

, metalowe powłoki bądź ekrany wprowadzonych

do budynku przewodów telekomunikacyjnych, w tym Internetu oraz telewizji i radiofonii przewodowej

oraz przewody uziemiające lokalnych instalacji antenowych,

− uziom fundamentowy budynku i/lub inne sztuczne bądź naturalne uziomy przy budynku, jeśli

występują,

− wszelkie rozprowadzone w budynku metalowe przewody wodne, kanalizacyjne, gazowe, spalinowe,

ogrzewnicze, klimatyzacyjne i inne, niezależnie od tego, czy i jak są uziemione,

− rozległe metalowe części konstrukcji budynku, o ile są dostępne: stalową konstrukcję szkieletową

budynku, dźwigary stalowe, prowadnice dźwigów, zbrojenie betonu, metalowe elewacje budynku

(w tym ściany osłonowe) i metalowe pokrycia dachowe.

 

Pod ktora kategorie zalicza sie zbrojenie płyty fundamentowej

 

"Z kolei w betonowej płycie fundamentowej nad warstwami izolacyjnymi powinna być wykonana krata wyrównawcza o okach nie większych niż 20×20 m, wielokrotnie połączona z uziomem. Połączenie tej kraty z uziomem przez główną szynę wyrównawczą, jest oczywiście niezbędne, ale nie jest wystarczające dla celów ochrony odgromowej."

To też cytat z ww autora, a co do zaklasyfikowania to zastanów się co jest możliwe i czy można wykluczyć wszystkie wymienione opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie:

Taka krata wyrównawcza jest pożądana

 

Pożądana nie oznacza konieczna.

Inna sprawa, ze wg Musiala, uziom otokowy powinien miec nie wiecej niz 10x10m, co jest niespelnione w przypadku pewnie zdecydowanej wiekszosci realizacji.

 

W temacie klasyfikacji - jesli nie wiesz to ci powiem: wg mnie zbrojenie w plycie fundamentowej pod zadna kategorie nie podchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenia wyrównawcze najmniej mają wspólnego z gromadzącymi się ładunkami elektrycznymi, (...) Mają stworzyć we wnętrzu budynku strefę ekwipotencjalną......

 

Nie gniewaj się, ale to zwykły bełkot intelektualny :). To teraz pytam: czy ekwipotencjalizacja (jakie trudne i mądre słowo ;)) jest celem samym w sobie, czy służy do tego, aby nie gromadziły się ładunki elektryczne powodujące różnice potencjałów???

 

 

@Remiks, cytujesz tego pana Musiała, ale przedstaw jakieś konkrety. Czemu ma służyć podłączenie zbrojenia płyty do GSW dalej nie wiem. Daj choć cytat ale nie "co trzeba zrobić", tylko "dlaczego". NIe mam nic do autorytetów, ale jakoś przypomniał mi się pewien eksperyment http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Remiks, cytujesz tego pana Musiała, ale przedstaw jakieś konkrety. Czemu ma służyć podłączenie zbrojenia płyty do GSW dalej nie wiem. Daj choć cytat ale nie "co trzeba zrobić", tylko "dlaczego". NIe mam nic do autorytetów, ale jakoś przypomniał mi się pewien eksperyment http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama

Cytuję dr Musiała bo dzieli się swoją wiedzą. Konkrety przedstawiałem ale ciężko Cię przekonać bo nie czytasz tego co piszę a szukasz możliwości poszczypania dyskutanta. Powiem tak jestem zwolennikiem łączenia zbrojenia płyty z GSU przynajmniej w jednym punkcie a najlepiej w kilku koszt takiego połączenia to góra 100zł więc inwestycja żadna jak ktoś tego nie zrobił tragedii nie będzie piorun też nie w każdy dom uderza nawet w przeciągu 100 lat ;-). Co do tego czemu ma to służyć to jeśli masz ochotę zapraszam na priv.

Co do autorytetów to wierzyłeś konstruktorowi który przygotował Twój projekt itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...