Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jak ustawiacie boki płyty?-tak jak na rysunku pierwszym czy drugim?

w niedługiej przyszłości czeka mnie ta "przyjemność" no i zaczynam się przygotowywać.

 

[ATTACH=CONFIG]316971[/ATTACH]

 

Beton na XPS-ie i na betonie-ściany domu zlicowane swoją zewnętrzną powierzchnią z zewnętrznym obrysem betonu PF-wej. XPS ułożony pionowo otacza też beton PF z boków i musi stykać się "szczelnie", np. przyklejony do XPS-a poziomego tego pod betonem. Jak to rozwiążesz, nie ma znaczenia. Zależy jak Ci wyjdzie optymalnie w zależności od planowanej grubości XPS-a, ilości jego warstw i grubości PF. Styropian (przeważnie) ścian zewnętrznych - oparty na tym pionowym XPS-ie. Też zależy, jak Ci to wyjdzie - jaki wysoki cokolik, jaki gruby EPS na ścianach, itp. Przykładowo u mnie będą poziomo i pionowo dwie warstwy XPS-a po 12cm=24cm i pomiędzy tymi warstwami folia izolacyjna wywinięta do góry aż do końca cokolika/początku EPS na ścianach zewn., a jak to umieszczę - muszę sobie dopiero naszkicować tak, żeby wyszło XPS jak najmniej odpadów w ciętych płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie gniewaj się, ale to zwykły bełkot intelektualny :). To teraz pytam: czy ekwipotencjalizacja (jakie trudne i mądre słowo ;)) jest celem samym w sobie, czy służy do tego, aby nie gromadziły się ładunki elektryczne powodujące różnice potencjałów???

 

Nie nie gniewam się ale manipulujesz tekstem mieszasz moją wypowiedź z cytatem i to nie kompletnym, mogę się zgodzić że to bełkot w taki układzie ale ten tekst jest nie kompletny, co chcesz udowodnić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawiacie boki płyty?-tak jak na rysunku pierwszym czy drugim?

w niedługiej przyszłości czeka mnie ta "przyjemność" no i zaczynam się przygotowywać.

 

[ATTACH=CONFIG]316971[/ATTACH]

 

Stawiam na rys. 2

W takiej sytuacji możesz od razu zrobić opaskę wysuwając pierwszą wastwę XPS'a poza obrys budynku. Poza tym, w wersji nr 2 pionowe boki PF możesz zrobić z EPS'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"XPS ułożony pionowo otacza też beton PF z boków i musi stykać się "szczelnie", np. przyklejony do XPS-a poziomego tego pod betonem. Jak to rozwiążesz, nie ma znaczenia. "

no znaczenia może nie ma bo boki płyty-czyli tzw koryto otaczające beton muszą być sklejone z poziomym xps-em niezaleznie z jakiego styropianu to wykonam, Ale może któraś metoda jest szybsza/łatwiejsza w wykonaniu, tak myślę, że na rys 1 mozna podkopać trochę ziemi zagłębiając styro (jak to już robili chłopaki z forum) i obędzie się bez cięcia płyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"XPS ułożony pionowo otacza też beton PF z boków i musi stykać się "szczelnie", np. przyklejony do XPS-a poziomego tego pod betonem. Jak to rozwiążesz, nie ma znaczenia. "

no znaczenia może nie ma bo boki płyty-czyli tzw koryto otaczające beton muszą być sklejone z poziomym xps-em niezaleznie z jakiego styropianu to wykonam, Ale może któraś metoda jest szybsza/łatwiejsza w wykonaniu, tak myślę, że na rys 1 mozna podkopać trochę ziemi zagłębiając styro (jak to już robili chłopaki z forum) i obędzie się bez cięcia płyt.

 

Koledzy piszą dobrze, wszystko zależy, jak to rozplanujesz. Na prawdę każdy sposób jest ok, byle z głową. U mnie będzie chudziak pod PF, minimalnie wyleję go też poza obrys. Na nim oprę pionowy XPS docięty na odpowiednią wysokość (przykleję go), więc też będzie ok, do tego łatwo i przyjemnie, stabilnie wymiarowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rydzadam kupiłeś xps-a?-na jakiej kwocie staneło? ja dziś byłem w pobliskiej hurtowni i cena to 361zł/m3 przy grubości 10cm i 24m3 czyli mam na miejscu dobrą cenę. Tylko zapomniałem dopytać o firmę:( Ja chudego raczej pod płytą nie będę lał więc pewnie i nie będę ciął styro tylko boki trochę zagłębie w gruncie. Jakiej gęstości geowłókninę najlepiej zastosować na spodzie podbudowy a jaką do owinięcia drenażu?

brochas na forum są ludzie co to robią np Vega1 i Tmann*, a nie pytałeś z wykonawcami budowy czy Ci płyty nie zrobią? W moim regionie każdy kto robił mi wycenę domu to powiedział, że płytę wykona wg projektu a cena wykonania będzie taka sama jak wykonanie ław/fundamentów -oczywiście jeżeli nie trzeba wymieniać gruntu w kosmicznych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rydzadam kupiłeś xps-a?-na jakiej kwocie staneło? ja dziś byłem w pobliskiej hurtowni i cena to 361zł/m3 przy grubości 10cm i 24m3 czyli mam na miejscu dobrą cenę. Tylko zapomniałem dopytać o firmę:( Ja chudego raczej pod płytą nie będę lał więc pewnie i nie będę ciął styro tylko boki trochę zagłębie w gruncie. Jakiej gęstości geowłókninę najlepiej zastosować na spodzie podbudowy a jaką do owinięcia drenażu?

brochas na forum są ludzie co to robią np Vega1 i Tmann*, a nie pytałeś z wykonawcami budowy czy Ci płyty nie zrobią? W moim regionie każdy kto robił mi wycenę domu to powiedział, że płytę wykona wg projektu a cena wykonania będzie taka sama jak wykonanie ław/fundamentów -oczywiście jeżeli nie trzeba wymieniać gruntu w kosmicznych ilościach.

 

1. XPS-a nie kupowałem, czeka mnie to jak tylko dostanę pnb. Powinno być do poniedziałku (nieprawomocne jeszcze) i wtedy od razu zaczynam odświeżać oferty XPS-owców i odezwę się w temacie na forum, jak dobiję targu.

2. Co do chudziaka, to będę jeszcze debatował z wykonawcą na etapie zagęszczania gruntu, czy wylewać go również pod pionowym XPS, czy faktycznie zagłębić niecięte płyty 60cm, jednocześnie je poziomując. Zależy, jak się będzie "zachowywał" piach podczas klepania, itp. Jak będzie OK, to zewnętrzne 12cm obrysu XPS zrobimy "na wymiar", ułożymy kanalizę, zalejemy chudziakiem dno i wtedy ułożymy dno z XPS 12cm, folię PE i drugie "wewnętrzne" 12cm pionowe i poziome. Będę się chwalił na bieżąco jak to wyjdzie, bo rzeczywistość weryfikuje różne pomysły.

3. Koszt - mi za robociznę biorą 4.000 za kompletną, zatartą PF z kanalizą, drenażem, zagęszczaniem gruntu (wymiany nie będzie). Za tradycyjny fundament z jego izolacjami ta ekipa wzięła by pewnie około 12.000. Spytam ich po całej robocie i napiszę (około połowy czerwca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co w ogóle rozkładać tam geowłókninę ?

ja mam wodę na metrze a może być wyżej, podbudowę robie ok 60cm więc będzie czasem stała w wodzie (chociaż drenaż powinien niedopuścić wody tak wysoko) i tak myslałem że może mi podbudowa mieszać się z gruntem rodzimym przy różnych poziomach wód?- zaznaczam to tylko taki mój wymysł w głowie powstał i nie wiem czy wogóle jest ona tam potrzebna? Jeszcze dodam, że grunt pod domem będzie podniesiony o 20cm od obecnego poziomu 0 i okolica domu będzie obsypana piachem a więc czy w tych wyższych/wierzchnich partiach podbudowa nie będzie rozjeżdżać się na boki i mieszać z piachem który nawioze w okół domu?-geowłóknina by to trzymała chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawiacie boki płyty?-tak jak na rysunku pierwszym czy drugim?

w niedługiej przyszłości czeka mnie ta "przyjemność" no i zaczynam się przygotowywać.

 

[ATTACH=CONFIG]316971[/ATTACH]

 

Na maila mogę Ci wysłać jak rozrysowałem izolację PF, bo nie mogę dołączyć pliku na forum, jest za duży. Może ktoś podpowie, jak dołączać trochę większe pliki? Jakiś serwer zewnętrzny albo co? Raz się może w końcu nauczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukałem odpowiedzi na moje wątpliwości przez setki stron wątku, i w dalszym ciągu nie wiem, więc pytam :)

Mam działkę na niezbyt ciekawym terenie grunt to 0,5 m humusu, a pod spodem to co kiedyś w wiekach dawnych rzeka naniosła czyli raczej mokre i nie zbyt nośne. Chciałbym budować na płycie lecz muszę się podnieś od obecnego poziomu zero o jakieś 1,5 metra żeby dorównać do drogi. I nie wiem jak to zrobić żeby było dobrze i ekonomicznie.

Wszystkie nowo powstałe w okolicy domy wykonywane są na płytach umieszczonych poniżej poziomu zero ( rys 1 ), czyli patrząc od spodu najpierw płyta, potem na płycie ścianki fundamentowe, zaizolowane z zewnątrz- pomiędzy ścianami ubita pospółka, na tym podłoga na gruncie i pustaki izomuru ( lub podobne ) w tym rozwiązaniu mamy i płytę i podłogę na gruncie ze wszystkimi jej bolączkami , i jeszcze trzeba doliczyć pustaki izomuru, i robi się skomplikowanie.

Z drugiej strony, jeżeli chciałbym pokombinować z normalną płytą izolowaną od dołu to trzeba by usypać dosłownie kopiec ( rys 2 ) żeby się podnieść na odpowiedni poziom, co wydaje się być karkołomną sztuczką. Dlatego też zastanawiam się czy w moim przypadku nie była by dobra płyta z dużymi ostrogami ( rys 3 ) ale czy wykonanie tak wysokich ostróg jest możliwe, jak w tym wydatku dobrze zagęścić pospółkę przy samych ostrogach ?

Ewentualnie przychodzi mi do głowy taka koncepcja ( ryz 4 ) czyli ostrogi wylane najpierw jako takie ściany fundamentowe, wewnątrz tej „wanny” zagęszczona pospółka i na tym dopiero wylana płyta. Tak sobie tylko gdybam.

1.Płyta denna.jpg

2.Płyta.jpg

3.PŁYTA OSTROGI 1.jpg

4.PŁYTA OSTROGI 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zważ na pogodę. Beton samozagęszczalny wiąże dużo wolniej. Po 12h potrafi być jeszcze na tyle delikatny, że deszcz może go zmacerować.

 

Wiąże różnie, zależy jaka jest receptura. Po 12 godzinach potrafi być już twardy.

Ale z pogodą racja, lepiej się nie pchać w taki beton, jeśli będą opady, wystarczy że szalunek zmoknie, już się robi woda i jest problem z równą gęstością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...