Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie nietypowej płyty fundamentowej.

Chciałbym wybudować niewielki budynek gospodarczy (ok 3x5x3m )

Na działce po poprzednim właścicielu zostały mi 3 płyty drogowe 1,5x3 m .

 

Czy mógłbym zbudować taki fundament pod budynek murowany:

- podsypka z piasku

- płyty drogowe

- zbrojenie na płytach i dookoła nich

- wylewka ~10 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zależy czym chcesz grzać.. czy akumulacja to będzie wada czy zaleta

 

Jeżeli nad płytą betonową ma być jeszcze EPS i podłogówka, to akumulacja jest moim zdaniem niepożądana, bo część ciepła, która przejdzie w dół przez EPS i tak będzie uciekać do gruntu przez XPS, który szczególnie gruby nie będzie (10-15cm). Moim zdaniem sensowne jest: XPS 15cm-->beton płyty-->EPS 10cm-->podłogówka w wylewce albo: XPS 25cm i podłogówka w betonie płyty albo: XPS 10cm-->beton płyty-->EPS 20cm-->podłogówka w wylewce.

 

A co do samej akumulacji, to dla mnie ma być zaletą, dlatego mam 24cm XPS i podłogówkę w betonie płyty.

Edytowane przez rydzadam
..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planowałem płytę fundamentową izolowaną od spodu 12-15 XPS.

Na płytę chciałem dać 8 cm EPS + podłogówka.

Mój KB mówi, że 8 cm to mało bo podłogówka będzie ogrzewać płytę i proponuje zwiększyć warstwę EPS. Co radzicie?

 

Ja wybrałem opcję 10 cm XPS pod płytą ( izolacja + zabezpieczenie prze wilgocią ) i na to 10 cm EPS 031 pod wylewką z rurkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze inaczej:

XPS 20-25cm-->beton płyty-->folia PE--> końcowa wylewka 5cm z rurkami podłogówki.

 

Jak widzisz, sposobów wykonania płyty/podłogi trochę jest

Była w tym wątku niejedna dyskusja na w/w temat. Ja się spiąłem i przeczytałem cały wątek, zanim zdecydowałem. Zajęło mi to kilka dni, oczywiście z przerwami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego tak wybrałeś ? Dlaczego nie wykorzystałeś zalanych już rurek ?

 

z premedytacją, kable miały być od razu a rurki są "na wszelki wypadek" jakbym kiedyś zdecydował się na gaz czy PC (gaz 7km od wsi, PC za droga) - więc są na wszelki wypadek, ksztowały tyle co materiał, nie mam ich uzbrojonych w rozdzielacze ani nic - w ścianach mam wnękę, zasłoniętą płytą GK i zatynkowaną..

ale po pierwszym sezonie z kablami mam wrażenie że nigdy ich nie wykorzystam.. kable kosztowały sporo mniej a za cały sezon ogrzewanie wyszło 2000 z hakiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy założeniu: garaż w bryle domu, PF od spodu 12-15 XPS, PC, WM z reku, ocieplenie 20 cm

 

Co z ogrzewaniem garażu i kotłowni?

 

Garaż:

a) ogrzewany tj. styropian, pętle podłoga co 20-30 cm i wylewka 8-10 cm

b) nieogrzewany - brak styro tylko wylewka + styropian na ścianie garaż/dom i sufit? Będzie temp. dodatnia w garażu?

c) ogrzewany- w dzienniku Hajnela widziałem, że ma ogrzewaną ścianą pomiędzy domem a garażem?

 

Kotłownia:

- styropian na podłodze?

- styropian na styku kotłownia/garaż? Jeśli garaż ogrzewany - nie, jeśli nieogrzewany - tak?

 

Jakie Wasze sugestie/doświadczenia?

parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie !

 

Mam dylemat odnośnie kruszywa na podbudowę. Chcę użyć pospółki, ale wszystkie kopalnie kopią materiał, cytuję

"Złoże kruszywa naturalnego tworzy czwartorzędowe osady akumulacji rzecznej, wykształcone w postaci utworów piaszczysto-żwirowych i piasków różno-ziarnistych"

Nie będzie problemów z zagęszczeniem tego? Pod nosem mam dwie kopalnie - jedna kopie z rzeki, druga ze zbiornika wodnego w pobliżu rzeki.

Będzie różnica pomiędzy nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...