Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zabezpieczyć otwory kanalizacji i inne. Jak PF jest goła bez styropianu po bokach to moim zdaniem nic nie trzeba robić. Żadna siła jej nie zniszczy. Jak jest xps to też nic nie powinno się stać. Zapianować szczelinę między betonem a xps lub styropianem żeby woda nie weszła i nie zamarzła. Jak zachowa się EPS nie wiem. Były opinie żeby PF foliować albo obkładać słomą :) ale ja tego nie kupuję.

 

 

takie info mam w wycenie firma http://plyta-fundamentowa.pl/

-- PASSIVE -- wynosi 46,400 zł z 8%VAT

1. projekt Budowlany Płyty Fundamentowej

2.usunięcie wierzchniej warstwy ziemi tzw. Humusu

3.wykonanie podbudowy płyty fundamentowej z podsypki żwirowo-piaskowej do 0,3m

4.warstwowe zagęszczenia podbudowy płyty

5.wykonanie zewnętrznego krawędziowego docieplenia z XPS o grubośdi 100mm

6.uszczelnienie elemantów bocznych

7.ułozenie poziomej izolacji termicznej

8.ułożenie i wyprowadzenie instalacji kanalizacyjnej poza obręb płyty

9.ułożenie i wyprowadzenie poza obręb płyty przepustów instalacji elektrycznej, instalacji wodnej, innych przepustów technicznych

10.wykonanie zbrojenia betonu wg. projektu konstruktora, stosujemy tylko i wyłącznie siatki wiązane na placu budowy lub siatki zgrzewane, prafabrykowane

11.zalanie konstrukcji betonem C20/C25/C30/C37

12.zwibrowanie betonu w celu odpowietrzenia oraz zagęszczenia mieszanki

13.zatarcie powierzchnie zacieraczką mechaniczną (+/- 10mm)

14.montaż ścianki przeciw-wysadzinowej po całym obwodzie płyty

15.montaż pętli grzewczych wraz z wykonaniem próby cisnieniowej instalacji - dotyczy fundamentów grzewczych ENERGO+ oraz PASSIVE+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

....bardzo dobry system dla domków jednorodzinnych, a szczególnie przy budowie systemem gospodarczym, szalunki lekkie, wszystko do siebie pasuje itp. oczywiście wszystko trzeba przekalkulować bo problematycznym może być nie sam koszt najmu szalunków ale transport do i z budowy...

 

Koszt jest rzędu 140 zł za paletę na terenie polski a na palecie się mieści około 30 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wyłączyłem subskybcję tego wątku jakieś pół roku temu ale wracam bo mam pytanie do posiadaczy płyt fundamentowych.

 

Płytę miałem wykonaną na przełomie marca i kwietnia 2015 made by brinkmann, pomijam współpracę bo to może kwestia osobowości i charakteru.

No i żeby była jasność nie mam sprecyzowanych uwag odnośnie problemów.

Problemami są pęknięcia na styku ścian zewnętrznych silikat 24 ze ścianami działowymi silikat 12.

Mam nadzieję, że fota wyraźna i można coś zobaczyć.

Fachowo to się chyba nazywa pęknięcie włoskowate.

 

IMG_4762.jpg

 

Aby uprzedzić pytania to ściana działowa z zewnętrzną była zakotwiona odpowiednio, czyli kilka klocków ze ścian konstrukcyjnych na wysokości ścian działowych było wystawionych do ścian działowych i dodatkowo blaszki i pręty. Nawet na fotce widać, że pęknięcie leci po obrysie wystawionego silikatu.

 

Zaprosiłem dziś na budowę kierbuda i ekipę od tynków.

 

Tynkarze:

 

Mówią, że w narożach siatki się nie daje i to nie ich wina - chyba się z tym zgadzam.

 

Kierbud:

 

-Nastąpiło niewielkie ugięcie płyty co spowodowało pękniecie włoskowate na połączeniu zewnętrznych nośnych ścian ze ścianami działowymi. -

 

na zdrowy rozsądek wydaje się to uzasadnione, bo zauważyłem to po wyschnięciu wylewek. Jest tego trochę, dom jest dość szeroki, przyszło tego materiału, jakby policzyć tynki gipsowe ( a było grubo bo było krzywo, nie było kątów i kable na ścianach ) wylewka na 200m2, będzie z kilkadziesiąt ton.

 

Jestem ciekaw opinii mądrzejszych i bardziej doświadczonych ode mnie.

 

Info o płycie:

Jeśli dobrze pamietam grubość PF 20cm, pod nią 15cm xps, zbrojenie rozproszone.

 

Tynkarze niezwykle uprzejmi ludzie postanowili rozgrzebać te naroża, wstawili podwójnie siatkę i zatynkowali od nowa.

 

Mam nadzieję, że pękło co miało pęknąć i więcej problem nie powróci.

Okaże się wszystko za jakieś 2-3 miesiące.

 

Czekam na Wasze opinie.

Edytowane przez bob_budownik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...konstrukcja pracuje w wielu kierunkach, np. dach również ma wpływ na ściany, to że coś pęka szczególnie w pierwszych miesiącach eksploatacji nie jest czymś nadzwyczajnym, w uproszczeniu można by napisać "bo ma pękać" ;) na pewno trzeba obserwować tego typu miejsca... tego typu zarysowania mogą się również pojawić w kolejnych latach użytkowania, a siatka nie zawsze pomaga więc rysy mogą wrócić w tym samym miejscu... na tych ścianach konstrukcyjnych masz jakiś wieniec żelbetowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bob,

z tego co widzę spora powierzchnia (ca 12 x 16m?) i bez ścian wewnętrznych nośnych?

Jak dużo daje sam wieniec przy takich długich ścianach nie wiem (strop żelbetowy by to spiął lepiej, ale przy tym dociążył płytę na krawędziach).

Wylewki chyba nie ma co liczyć, bo ona leży równo po całości.

 

U mnie się coś podobnego (dużo delikaniej) pojawiło na piętrze (strop żelbet nad parterem) w jedym styku działówka / nośna (tylko w pionie, łączenia na blachy).

Nie mam pewności czy łączenie nośnych z działówkami na strzępia jest dobre (co innego z nośnymi wewnętrznymi). Zdaje mi się że w zeszytach producentów silikatów tego nie zalecano.

 

Czy to naprawiać siatką czy lepiej np. taśmą Strait Flex Roll Patch to może pytanie bardziej do karton-gipsiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch narożach miałem podobne pęknięcie miedzy ściana z silikatu 18 a 12 łączonym na blaszki, ale przebiegające równo w rogu - nie wychodzące na ścianę.

Przed malowaniem wypełniłem szpachlą gipsową z włóknami, pomalowałem i przez rok nic nie wyszło.

Dom mam konstrukcyjnie podobny.

Sądzę, że to była to jednorazowa likwidacja naprezeń i gdyby dom stał rok w SSO, to problemu by nie było, bo stałoby sie to przed tynkami.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z problemem udaj się do konstruktora. Niech poszuka przyczyny i rozwiązania problemu.

 

Jak u Ciebie wygląda sufit? Wiązary wykończone już sufitem podwieszanym, bo widzę na tej fotce, że jeszcze nie?

Masz zrobione stężenie wiązarów płytami OSB?

 

Mam projekt Z91 ze studia Z500 - rozmiar parteru ok. 10 m x 15 m. Na ich www piszą (w projekcie też było), że wiązary należy stężyć płytami OSB, bo nie ma żadnych ścian nośnych wewnętrznych. I tak zrobiłem.

Po jakimś czasie na ich www była informacja, że wprowadzają dodatkowy słup żelbetowy w projekcie dla podparcia wiązarów, bo klienci niby nie robili tego stężenia płytami OSB i ściany zewnętrzne pracowały od dachu.

 

Piszę tylko jak było u mnie, u Ciebie może być zupełnie co innego.

 

Na pocieszenie dodam, że miałem kiedyś pęknięcia ścian działowych, które jednak cały czas się zdarzają nadal... Ale są jednak mniejszej grubości niż z Twojego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bob to u Ciebie to spore pęknięcie. Ja dawałem wszedzie na łączenia różnych materiałów ściennych siatke pod tynk i na razie OK (zewnętrzne nośne z BK, wewnętrzne działowe z silikatu). No i całą płytę mam zbrojoną siatką fi10 górą i dołem. Możliwe że ściany popracowały na boki, bo żeby płyta się ugieła to raczej mało prawdopodobne, no chyba że system Thomasa nie jest taki super i lepiej zbroić po całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie wiedzę, czy można zamawiać płyty XPS na wymiar, np. 3m x 1m ?

 

A XPSa się nie robi przypadkiem w formach (a nie tnie z bloków jak EPS)?

 

Tu masz trochę większe formatki:

http://astrobud.pl/pl/p/Finnfoam-styrodur-XPS-duzy-rozmiar-2485x585mm-FL300-/134

 

A po co Ci to? Pewnie na płytę skoro pytasz w tym wątku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...