Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A XPSa się nie robi przypadkiem w formach (a nie tnie z bloków jak EPS)?

 

Tak też podejrzewałem, ale jednak znalazłeś większe formaty :) Dzięki za tego linka!

 

EDIT: BASF też ma takie płyty - Styrodur 3035 CN

 

A po co Ci to? Pewnie na płytę skoro pytasz w tym wątku :D

 

Nie koniecznie - bo np. pod pakiety szybowe, ale wątek wydawał się najlepszy na te pytanie.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie z problemem udaj się do konstruktora. Niech poszuka przyczyny i rozwiązania problemu.

 

Jak u Ciebie wygląda sufit? Wiązary wykończone już sufitem podwieszanym, bo widzę na tej fotce, że jeszcze nie?

Masz zrobione stężenie wiązarów płytami OSB?

Mam pełne deskowanie od góry a na podłodze poddasza mam podłogę, więc stężenie jest i dodatkowo w połowie długości budynku jest stężenie konstukcyjne od producenta wiązarów.

 

Mam projekt Z91 ze studia Z500 - rozmiar parteru ok. 10 m x 15 m. Na ich www piszą (w projekcie też było), że wiązary należy stężyć płytami OSB, bo nie ma żadnych ścian nośnych wewnętrznych. I tak zrobiłem.

Po jakimś czasie na ich www była informacja, że wprowadzają dodatkowy słup żelbetowy w projekcie dla podparcia wiązarów, bo klienci niby nie robili tego stężenia płytami OSB i ściany zewnętrzne pracowały od dachu.

 

ja mam około 14m x 18m

 

Piszę tylko jak było u mnie, u Ciebie może być zupełnie co innego.

 

Na pocieszenie dodam, że miałem kiedyś pęknięcia ścian działowych, które jednak cały czas się zdarzają nadal... Ale są jednak mniejszej grubości niż z Twojego zdjęcia.

 

ta fota jest z pół metra z przybliżeniem, kierbud określiła to jako pęknięcia włoskowate, których na PF w zasadzie nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed decyzją płyta czy ławy. Jeśli ławy z podłogą na gruncie wyszłyby zdecydowanie taniej to pewnie na to bym się zdecydował. Ale trudno to oszacować. Ogrzewanie podłogowe planuje na płycie, a więc i tak wylewkę muszę dać.

Po opinii geotechnicznej wiem że mam glinę, ale bez iłów. Do 1,3 m glina, glina piaszczysta twardo plastyczna o stopniu plastyczności 0,20 PP . Potem glina od 1,3 do 2m ze żwirem , plastyczna, stopień plastyczności już 0,42 PP . Poniżej 2m znowu glina twardo plastyczna.

Płytę projektowano by mi na etapie projektu budowlanego. Także nie mam za bardzo wpływu na jakiego projektanta trafię. Rozumiem, że tu panuje pogląd, że w moim przypadku nie trzeba by było wymieniać gruntu do 1m. Opaska wysadzinowa załatwiłaby problem gliny. Acha wody nie stwierdzono, co dziwne dla mnie. Ale może to przez suszę w lato. Tak czy siak napisano, że trzeba zabezpieczyć fundament i wykop przed możliwością zawilgocenia.

Druga sprawa instalacje. W przypadku płyty trzeba je już wcześniej zaplanować. Projekt kanalizacji i wody domu będzie w projekcie. A co z prądem. Też musi być przed wylaniem płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed decyzją płyta czy ławy. Jeśli ławy z podłogą na gruncie wyszłyby zdecydowanie taniej to pewnie na to bym się zdecydował. Ale trudno to oszacować. Ogrzewanie podłogowe planuje na płycie, a więc i tak wylewkę muszę dać.

Po opinii geotechnicznej wiem że mam glinę, ale bez iłów. Do 1,3 m glina, glina piaszczysta twardo plastyczna o stopniu plastyczności 0,20 PP . Potem glina od 1,3 do 2m ze żwirem , plastyczna, stopień plastyczności już 0,42 PP . Poniżej 2m znowu glina twardo plastyczna.

Płytę projektowano by mi na etapie projektu budowlanego. Także nie mam za bardzo wpływu na jakiego projektanta trafię. Rozumiem, że tu panuje pogląd, że w moim przypadku nie trzeba by było wymieniać gruntu do 1m. Opaska wysadzinowa załatwiłaby problem gliny. Acha wody nie stwierdzono, co dziwne dla mnie. Ale może to przez suszę w lato. Tak czy siak napisano, że trzeba zabezpieczyć fundament i wykop przed możliwością zawilgocenia.

Druga sprawa instalacje. W przypadku płyty trzeba je już wcześniej zaplanować. Projekt kanalizacji i wody domu będzie w projekcie. A co z prądem. Też musi być przed wylaniem płyty.

 

Prądu ile się da ukryj w płycie. Jak o czymś zapomnisz albo nie przemyślisz to zawsze możesz puścić po ścianie więc tragedii nie będzie. Gorzej z wodą i c.o. a kanalizację trzeba już dość precyzyjnie rozmieścić bo cokolwiek zmieniać potem jest ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bob,

z tego co widzę spora powierzchnia (ca 12 x 16m?) i bez ścian wewnętrznych nośnych?.

 

No niestety, ale projektowanie płyt fundamentowych tylko pod obciążenie ze ścian zewnętrznych nośnych to nieporozumienie w przypadku większych wymiarów takich jak te 12x16m. Skupia się całe obciążenie na krawędzi płyty a środek płyty praktycznie nieobciążony, dodatkowo opaska antywysadzinowa też na krawędzi płyty.... stąd dość duże ugięcia na krawędzi, środek może nawet idzie lekko do góry, ale takie coś dobry konstruktor licząc płytę w programie mesowskim na podłożu sprężystym jest w stanie zauważyć analizując ugięcia płyty i odpowiednio zaprojektować płytę, sugerując np. dodanie ścian nośnych wewnętrznych lub inne rozwiązanie. Ale tak to jest każdy sobie rzepkę skrobie, firma od wiązarów ma gdzieś jak cała reszta będzie pracować , oni zaprojektowali dobrze, tak samo firma od płyt nie zasugeruje dołożenia np. ścian wewnętrznych, a inwestor niech martwi się sam ....

 

 

....Nie mam pewności czy łączenie nośnych z działówkami na strzępia jest dobre (co innego z nośnymi wewnętrznymi). Zdaje mi się że w zeszytach producentów silikatów tego nie zalecano.

.

 

Przy pewnych ugięciach płyty powstają zbyt duże siły, żeby jeden jak i drugi sposób mocowania powstrzymał przed zarysowaniem....

 

.....

Sądzę, że to była to jednorazowa likwidacja naprezeń i gdyby dom stał rok w SSO, to problemu by nie było, bo stałoby sie to przed tynkami.

 

Wszystko zależy przy jakim obciążeniu powstały te zarysowania, jeżeli np. nie było to w zimie przy dużych opadach śniegu, to się jeszcze możesz zdziwić czy to była jednorazowa likwidacja naprężeń .....

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Czyli jak spadnie mocny śnieg to musze wypatrywać zarysowań.

Szkoda, że Brinkmann nie wypowie się tutaj bardziej oficjalnie i wzbudzi dyskusje, może to przyda sie innym inwestorom.

Mi odpowiedzial w mailu, że różnica temperatur 30k może spowodować rozszerzenie płyty o tych wymiarach ( 14x18 ) o 6mm!!!!!!!!!!!!

Szok

Czekam może się odezwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga. Czyli jak spadnie mocny śnieg to musze wypatrywać zarysowań.

Szkoda, że Brinkmann nie wypowie się tutaj bardziej oficjalnie i wzbudzi dyskusje, może to przyda sie innym inwestorom.

Mi odpowiedzial w mailu, że różnica temperatur 30k może spowodować rozszerzenie płyty o tych wymiarach ( 14x18 ) o 6mm!!!!!!!!!!!!

Szok

Czekam może się odezwie.

 

Rysy na pewno nie sa z "winy" plyty. Plyta jest projektowana zgodnie z sztuka i z normami (niemieckie i eurokod).

A parametry dilatacji (przedluzenia materialu pod wplywem temperatur) sa niezalezne od rodzaju zbrojenia, sa takie same w przypadku tradycyjnego zelbetu (stal i beton maja praktycznie takie same parametry rozszerzalnosci, miedzy innymi dlatego uwazam wlokna "plastykowe" lub szklarne za zle).

 

Poza tym, w tej plycie rowniez jest dozbrojenie tradycyjne, jak zreszta zawsze. Do tego zostaly uwzglednione obciazenie zgodnie z pierwotnym projektem. Nie ingerujemy w decyzji, czy inwestor chce wiazary czy strop zelbetowy itd, to nie nasza rola.

 

Jesli sciany zostaly murowane w zimnym okresie lub przed, jesli zostal tynkowane przy nizszych temperaturach niz obecnie itd id, takie rysy moga powstac, to nic z plyta nie ma wspolnego. Tu trzeba miec dobrego kierbuda, dobrze planowany przebieg budowy, aby takie rzeczy wykluczac, biorac pod uwage rowniez temperatury badz ich roznicy. Tylko, ze przewaznie na to nikt nie patrzy, a naprawa takich rys nie jest problemem.

Rowniez pisalem o tym, ze wlasnie po ustabilizowaniu temperatur w domu i skonczeniu izolacji te zjawiska juz raczej nie wystepuja.

 

Jesli kierbud (i zreszta kazdy, ktory sie uwaza jako fachowca i znawca chociaz podstawowych zasad fyzyki), by wiedzial i bral pod uwage, ze niemal wszystkie materialy zmieniaja swoje wymiary pod wplywem temperatur, to mozna by bylo tego unikac. Nie spodziewalem sie ze to moze byc szokujaca wiadomosc, ze nawet nasz beton nie jest tu wyjatkiem i ulega takim samym prawem fizyki, jak cala reszta swiata. Dlatego budowanie w zimie jest czesto uwazane jako zly pomysl. :)

 

W dodatku jeszcze tu inwestor przyznal, ze z powodu nierownych/krzywych scian warstwa tynku jest nietypowo gruba, co tez moze miec i ma wplyw na takie rzeczy.

 

Setki domy stoja juz na naszych plytach, a jakos nie zauwazylem ani na forum ani gdzies indzie, ze ludzie maja masowo problemy z rysami. A plyty czesto robimy wieksze, bardziej obciazone niz u tego klienta. Moze nawet zwyczajnie tynkarze maja jakich problem z materialem, z wyrobieniem mieszanki lub nawet z temperaturami materialow podczas wykonania. Ciekawy czy o nich (a moze jeszcze o kierbuda) Pan rowniez pisze w internecie.

 

Nie podoba mi sie jednak proba "wymuszania" aktywnosci na forum. Nie mam czasu na to, pewnie juz zostalo zauwazane, ze w forum rzadko bywam i pisze.Jest na to powazny i smutny powod, niestety. Rowniez nie podoba mi sie, ze Pan najpierw o nas w forum pisze w taki sposob, zamiast najpierw pisac do nas i dac nam szanse aby sie ustosunkowac.

 

Dalsze pytanie lub reklamacje wiec prosze "oficjalnie" do nas kierowac pisemnie, forum na to nie jest miejsce. :)

 

Pozdrawiam

 

edit: Wklejam tu pozniejszy odpowiedz, aby juz pokazac rozwiazanie tematu.

 

Troche to trwalo, ale w koncu mam czasu aby to tu wrzucac: Merkava mial racje, uguecia plyty ok. 4 mm, ale nie tam, gdzie sa te rysy.

 

tu komentarz konstruktora:

 

 

1- Płyta ze styrodurem – podłoże uwarstwione osiadanie (Rys1 + Rys 11)

 

Osiadanie na płycie wychodzi poniżej 0,5cm (generalnie dopuszcza się 2cm)

tak więc osiadanie płyty nie ma wpływu na uszkodzenia konstrukcji powyżej

bo jeśli by miało – to skutki byłyby w narożach gdzie to osiadanie jest największe (0,4 cm) natomiast na ścianie prostej gdzie wystąpiły rysy osiadanie jest znacznie mniejsze bo ok 0,2 cm

 

 

 

Rys1.jpg

 

 

Rys11.jpg

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi odpowiedzial w mailu, że różnica temperatur 30k może spowodować rozszerzenie płyty o tych wymiarach ( 14x18 ) o 6mm!!!!!!!!!!!!

Szok

nie no, jakieś cuda .. no przecież beton jest tak betonowy, nie w głowie mu takie ruchy :lol2:

Beton - a raczej żelbet jest dość wrednym materiałem, szczególnie jeśli mieszanka betonowa była wykonana w technologi waser zupki

pół kruszywa w litrze wody. Zarysowanie płyty w granicach do 0,4 mm to jest normowo przyjęty graniczny zakres rozwarcia rys, totalnie normalny stan ..

ograniczenie rys do np poniżej 0,1 mm gdzie są w stanie się zasklepić i nie puszczać wody - to tyczy się zbrojenia .. ale wychodzi ono gigantyczne.

Nie będę pisał co powinno być między murem - a płytą.

 

Zawsze się zastanawiałem ile takie płyty ze zbrojeniem rozproszonym są warte
i co to ma do rzeczy, wiele osób nawet nie potrafi wykonać dobrej mieszanki betonowej ..

 

W badaniu geotechnicznym wyszły mi torfy. Geotechnik zalecił wymianę gruntu na głębokość 4 metrów.

Czy wymiana gruntu to jedyna opcja?

Czy jest szansa na wykonanie płyty bez wymiany gruntu.

szansa zawsze jest .. ale niech określi parametry tych torfów, tak jak by dla "normalnego" innego gruntu. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton - kurczy się pod wpływem wiązania - im więcej wody tym skurcz większy, ba jeszcze naprężenia termiczne potrafią robić to z betonem łódkę.

A zbrojenie napina niczym łuk - sam beton odkształca się swobodnie, a pręty mogą robić to że w jednym miejscu trzyma .. w drugim swobodnie jak "bimetal"

gnie płytę .to jest "normalne"

warstwa poślizgowa .. folia .. w tedy ruchy płyty są oddzielone od ruchu murów..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...