Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Przeczytałem większą część wątku o płytach i nie odnalazłem odpowiedzi co będzie w moim wypadku lepsze - planuję dom z poddaszem użytkowym ok.160 m2 ogrzewany pompą ciepła PW + jako alternatywa kocioł na gaz ziemny, dodatkowo rekuperacja z wymiennikiem ciepła i do zasilania fotowoltaika.

Podobne pytanie znajduję się kilka stron wcześniej, ale nie ma odpowiedzi. Czy dla takiego sposobu ogrzewania lepsza będzie płyta fundamentowa z zatopionym ogrzewaniem i ociepleniem 20cm XPS pod płytą (większa akumulacja), czy płyta z np. 10 cm XPS pod, na na płycie 10 cm EPS, ogrzewanie podłogowe i wylewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Ostatnio zainteresowałem się płytą fundamentową i nurtuje mnie jedno pytanie.

 

 

Dom parterowy z użytkowym poddaszem. Strop teriva i strop na poddaszu (skosy) chciałbym lane zamiast karton gipsów.

 

Czy w takim wypadku wchodzi w grę płyta? czy w tym wypadku płyta musi być jakoś wzmocniona??

 

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytałem większą część wątku o płytach i nie odnalazłem odpowiedzi co będzie w moim wypadku lepsze - planuję dom z poddaszem użytkowym ok.160 m2 ogrzewany pompą ciepła PW + jako alternatywa kocioł na gaz ziemny, dodatkowo rekuperacja z wymiennikiem ciepła i do zasilania fotowoltaika.

Podobne pytanie znajduję się kilka stron wcześniej, ale nie ma odpowiedzi. Czy dla takiego sposobu ogrzewania lepsza będzie płyta fundamentowa z zatopionym ogrzewaniem i ociepleniem 20cm XPS pod płytą (większa akumulacja), czy płyta z np. 10 cm XPS pod, na na płycie 10 cm EPS, ogrzewanie podłogowe i wylewki?

 

A czy lepszy jest samochód terenowy czy sportowy, ładniejsze są blondynki czy brunetki ? Sam musisz sobie odpowiedzieć co dla Ciebie jest ważne, dlatego nie znalazłeś odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo, z uwagą przyglądam się wątkowi. Też poszukuję odpowiedzi na nurtujące pytania (prawie identyczne jak forumowicz Dzior). A jakie mam wnioski?

Nie zawsze eksperckie wypowiedzi mogą naprowadzić na właściwą odpowiedź. Raczej jeśli ktoś już*się*chce wypowiedzieć (i jest ekspertem) to powinien przynajmniej spróbować dopasować poziom odpowiedzi do odbiorcy a nie krytykować poziomy pytającego.

Pozdrawiam

Edytowane przez kotarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytałem większą część wątku o płytach i nie odnalazłem odpowiedzi co będzie w moim wypadku lepsze - planuję dom z poddaszem użytkowym ok.160 m2 ogrzewany pompą ciepła PW + jako alternatywa kocioł na gaz ziemny, dodatkowo rekuperacja z wymiennikiem ciepła i do zasilania fotowoltaika.

Podobne pytanie znajduję się kilka stron wcześniej, ale nie ma odpowiedzi. Czy dla takiego sposobu ogrzewania lepsza będzie płyta fundamentowa z zatopionym ogrzewaniem i ociepleniem 20cm XPS pod płytą (większa akumulacja), czy płyta z np. 10 cm XPS pod, na na płycie 10 cm EPS, ogrzewanie podłogowe i wylewki?

 

Po pierwsze po co gaz, jeśli ogrzewać będziesz pompą ciepła?

Po drugie nie piszesz nic o ociepleniu domu. Jakie parametry energetyczne bedzie miał twój dom ? To determinuje sposób działania ogrzewania czy to w płycie czy w wylewce. W wylewce ogrzejesz dom szybciej, ale i szybciej się ochłodzi. Ogrzewanie w płycie fundamentowej lepiej wykorzysta 2 taryfę bez znaczącego wpływu na dyskomfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ostatnio zainteresowałem się płytą fundamentową i nurtuje mnie jedno pytanie.

 

 

Dom parterowy z użytkowym poddaszem. Strop teriva i strop na poddaszu (skosy) chciałbym lane zamiast karton gipsów.

 

Czy w takim wypadku wchodzi w grę płyta? czy w tym wypadku płyta musi być jakoś wzmocniona??

 

Pozdrawiam

Artur

witam szacowne grono.Przymierzam się do budowy domu na płycie.Jestem po kilku godzinach konsultacji z konstruktorem i architektem.Poczytałem trochę ten wątek i czegoś nie rozumiem.Gdybym ja pojechał mojemu konstruktorowi z tekstem, " ale tu chyba trzeba wzmocnić " , wylałby mi kawę na łeb i miałby rację.Po przeczytaniu klkunastu stron wyrywkowo rozumiem sugestie , wyliczenia, teorie dotyczące sfery ekonomicznej, ogrzewanie takie , siakie i po to tutaj zajrzałem. Natomiast dyskusja ,czy dać pręty 8-mki czy 78 -mki to jakiś psychiatryk. Ja z kolegą przy grilu mogę toczyć taką dyskusję o zbudowaniu budy dla psa.Chyba,że wszedłem przez pomyłkę na forum inżynierów budownictwa. Kolego powyżej, jak możesz zadawać takie pytania, Ty sam , projektujesz dom ,takie zestawy sprzedają w kiosku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szacowne grono.Przymierzam się do budowy domu na płycie.Jestem po kilku godzinach konsultacji z konstruktorem i architektem.Poczytałem trochę ten wątek i czegoś nie rozumiem.Gdybym ja pojechał mojemu konstruktorowi z tekstem, " ale tu chyba trzeba wzmocnić " , wylałby mi kawę na łeb i miałby rację.Po przeczytaniu klkunastu stron wyrywkowo rozumiem sugestie , wyliczenia, teorie dotyczące sfery ekonomicznej, ogrzewanie takie , siakie i po to tutaj zajrzałem. Natomiast dyskusja ,czy dać pręty 8-mki czy 78 -mki to jakiś psychiatryk. Ja z kolegą przy grilu mogę toczyć taką dyskusję o zbudowaniu budy dla psa.Chyba,że wszedłem przez pomyłkę na forum inżynierów budownictwa. Kolego powyżej, jak możesz zadawać takie pytania, Ty sam , projektujesz dom ,takie zestawy sprzedają w kiosku ?
Gdybyś porozmawiał z kilkoma architektami, to wiedziałbyś, że fundament płytowy dalej jest dla wielu czymś trudnym do ogarnięcia. Jedynym powodem, jak się wydaje jest lenistwo. Piszą tu inwestorzy, którym płytę, pod domek jednorodzinny zaprojektowano tak, jakby miał na niej stanąć wieżowiec. Nie dziw się więc takim pytaniom i wątpliwościom.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Gdybyś porozmawiał z kilkoma architektami, to wiedziałbyś, że fundament płytowy dalej jest dla wielu czymś trudnym do ogarnięcia. Jedynym powodem, jak się wydaje jest lenistwo. Piszą tu inwestorzy, którym płytę, pod domek jednorodzinny zaprojektowano tak, jakby miał na niej stanąć wieżowiec. Nie dziw się więc takim pytaniom i wątpliwościom.

Dokładnie,a właśnie po sugestiach inwestora ten sam KONSTRUKTOR zmienia diametralnie czy to schemat płyty czyli powstaje calkowicie nowy i inny projekt płyty.

 

Osobiście miałem 3 wariacje projektu zanim powstał docelowy i to wszystko robił ten sam konstruktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szacowne grono.Przymierzam się do budowy domu na płycie.Jestem po kilku godzinach konsultacji z konstruktorem i architektem.Poczytałem trochę ten wątek i czegoś nie rozumiem.Gdybym ja pojechał mojemu konstruktorowi z tekstem, " ale tu chyba trzeba wzmocnić " , wylałby mi kawę na łeb i miałby rację.Po przeczytaniu klkunastu stron wyrywkowo rozumiem sugestie , wyliczenia, teorie dotyczące sfery ekonomicznej, ogrzewanie takie , siakie i po to tutaj zajrzałem. Natomiast dyskusja ,czy dać pręty 8-mki czy 78 -mki to jakiś psychiatryk. Ja z kolegą przy grilu mogę toczyć taką dyskusję o zbudowaniu budy dla psa.Chyba,że wszedłem przez pomyłkę na forum inżynierów budownictwa. Kolego powyżej, jak możesz zadawać takie pytania, Ty sam , projektujesz dom ,takie zestawy sprzedają w kiosku ?

Nie obrażam architektów czy projektantów, bo niektórzy wiedzą co mówią. Powtarzam: niektórzy. To w temacie płyt. Większość niestety posiada wiedzę w temacie mniejszą niż przykładowy jak ja lamer po paru latach codziennego siedzenia na forum i śledzenia tego wątku. Powód prosty. Projektanci zatrzymali się z poziomem wiedzy na etapie swoich studiów i nie ogarniają nowinek technicznych albo wręcz je negują. Cos w stylu: panie, płyta grzewcza nie ma prawa działać w domu jednorodzinnym, może w jakiejś hali produkcyjnej.... albo: panie, po co płyta jak jest grunt dobry. Płyta to wyłącznie na torfie albo ginie, itp.... Zasada, którą zauważyłem jest taka, że z reguły młodsi projektanci są niestety bardziej dopasowani do dzisiejszych realiów. Choć są wyjątki. Właśnie dzięki temu forum i wątkowi podziękowałem dwu projektantom, jeden przykładowo chciał zapodać 30cm betonu z prętami 12 albo zbrojenie wyłącznie PE rozproszony. Zleciłem PF prawdziwemu konstruktorowi a adaptację bystremu gościowi w wieku max 30-32 lat i on wiedział co robi. Takie realia ...w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze po co gaz, jeśli ogrzewać będziesz pompą ciepła?

Po drugie nie piszesz nic o ociepleniu domu. Jakie parametry energetyczne bedzie miał twój dom ? To determinuje sposób działania ogrzewania czy to w płycie czy w wylewce. W wylewce ogrzejesz dom szybciej, ale i szybciej się ochłodzi. Ogrzewanie w płycie fundamentowej lepiej wykorzysta 2 taryfę bez znaczącego wpływu na dyskomfort.

 

Wydaje się całkiem słuszne, ale jesteś w stanie jakoś rozwinąć - jakie przesłanki warunkują pierwsze lub drugie rozwiązanie - jaka jest logika właściwego wyboru?

Rozmawiałem z jakimś wykonawcą płyty - zupełnie niezobowiązująco i zaaplikował mi do głowy pomysł płyty grzewczej. Ale z drugiej strony jak czytam net to tam są z reguły wylewki na styropianie (czyli płyta z dociepleniem od góry). No i bądź mądry i wybierz jak nie są znane właściwe argumenty przemawiające za jednym albo drugim rozwiązaniem (wiadomo że do argumentów ewentualnego wykonawcy zainteresowanego zleceniem trzeba podchodzić ze zdrową rezerwą :D)

 

Sam osobiście nie mam żadnego doświadczenia z OP ale chyba sterować tym się nie da specjalnie bez względu czy jest to 20 cm betonu i ocieplenie bezpośrednio pod płytą czy też parę centymetrów wylewki na dodatkowej warstwie izolacji(no chyba że się mylę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szacowne grono.Przymierzam się do budowy domu na płycie.Jestem po kilku godzinach konsultacji z konstruktorem i architektem.Poczytałem trochę ten wątek i czegoś nie rozumiem.Gdybym ja pojechał mojemu konstruktorowi z tekstem, " ale tu chyba trzeba wzmocnić " , wylałby mi kawę na łeb i miałby rację.Po przeczytaniu klkunastu stron wyrywkowo rozumiem sugestie , wyliczenia, teorie dotyczące sfery ekonomicznej, ogrzewanie takie , siakie i po to tutaj zajrzałem. Natomiast dyskusja ,czy dać pręty 8-mki czy 78 -mki to jakiś psychiatryk. Ja z kolegą przy grilu mogę toczyć taką dyskusję o zbudowaniu budy dla psa.Chyba,że wszedłem przez pomyłkę na forum inżynierów budownictwa. Kolego powyżej, jak możesz zadawać takie pytania, Ty sam , projektujesz dom ,takie zestawy sprzedają w kiosku ?

 

Obyś nie musiał zmieniać zdania po zakończeniu albo w trakcie budowy;-) Normalny konstruktor raczej starał by się wyjaśnić o co chodzi zamiast wylewania kawy;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wydaje się całkiem słuszne, ale jesteś w stanie jakoś rozwinąć - jakie przesłanki warunkują pierwsze lub drugie rozwiązanie - jaka jest logika właściwego wyboru?

Rozmawiałem z jakimś wykonawcą płyty - zupełnie niezobowiązująco i zaaplikował mi do głowy pomysł płyty grzewczej. Ale z drugiej strony jak czytam net to tam są z reguły wylewki na styropianie (czyli płyta z dociepleniem od góry). No i bądź mądry i wybierz jak nie są znane właściwe argumenty przemawiające za jednym albo drugim rozwiązaniem (wiadomo że do argumentów ewentualnego wykonawcy zainteresowanego zleceniem trzeba podchodzić ze zdrową rezerwą :D)

 

Sam osobiście nie mam żadnego doświadczenia z OP ale chyba sterować tym się nie da specjalnie bez względu czy jest to 20 cm betonu i ocieplenie bezpośrednio pod płytą czy też parę centymetrów wylewki na dodatkowej warstwie izolacji(no chyba że się mylę)

W nowym domu normalnie uzytkowanym a sądzę,że nie myślisz o hotelu, w jakim celu potrzebne Ci jest sterowanie temperatura ?

Czy stała czyli bez bezsensownych wahań,temperatura w domu czyli + - 0,5st.C nie jest najbardziej komfortowa ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam szacowne grono.Przymierzam się do budowy domu na płycie.Jestem po kilku godzinach konsultacji z konstruktorem i architektem.Poczytałem trochę ten wątek i czegoś nie rozumiem.Gdybym ja pojechał mojemu konstruktorowi z tekstem, " ale tu chyba trzeba wzmocnić " , wylałby mi kawę na łeb i miałby rację.Po przeczytaniu klkunastu stron wyrywkowo rozumiem sugestie , wyliczenia, teorie dotyczące sfery ekonomicznej, ogrzewanie takie , siakie i po to tutaj zajrzałem. Natomiast dyskusja ,czy dać pręty 8-mki czy 78 -mki to jakiś psychiatryk. Ja z kolegą przy grilu mogę toczyć taką dyskusję o zbudowaniu budy dla psa.Chyba,że wszedłem przez pomyłkę na forum inżynierów budownictwa. Kolego powyżej, jak możesz zadawać takie pytania, Ty sam , projektujesz dom ,takie zestawy sprzedają w kiosku ?

 

Po to jest forum żeby zadawać pytania....

 

Pytam bo sam nie jestem związany z branżą budowlaną, nie posiadam też zaufanych znajomych budowlańców, a i tematyką zainteresowany jestem od niedawna.

Dom robie dla siebie, wole 10 razy zapytać żeby posiąść chociaż podstawową wiedzę bo nigdy nie wiesz na kogo trafisz. Akurat trafi się człowieka który nie będzie miał czasu/ nie będzie mu się chciało sprawdzić rozwiązania a będzie mu się wydawało i machnie łapą - Panie będzie OK. Tylko kto wtopi kupę kasy i będzie miał spieprzony dom? JA.. A na forum jest dużo ludzi, którzy na codzień zajmujących się tą dziedziną, dlatego wolę skonsultować wszystkie wątpliwości, niż zaufać 1 czy 2 osobą.

 

PS. pewnie zadam jeszcze milion pytań na forum :) , bo ten rok zostawiłem sobie na czytanie i przemyślenie co tak w ogóle chcę i potrzebuję, zanim podejmę jakiekolwiek decyzje.

 

PS2. Też jestem z P-n, jak masz zaufanych architektów/konstuktorów i wykonawców płyt fundamentowych to jak możesz podrzuć proszę kontakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym domu normalnie uzytkowanym a sądzę,że nie myślisz o hotelu, w jakim celu potrzebne Ci jest sterowanie temperatura ?

Czy stała czyli bez bezsensownych wahań,temperatura w domu czyli + - 0,5st.C nie jest najbardziej komfortowa ?

 

 

Nie miałem na myśli zmiany temperatury w ciągu doby - być może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Raczej zależało mi na rozwinięcie tematu wyboru konkretnego rozwiązania płyty w zależności od energetycznej charakterystyki budynku. O tym wspominał Barth3z (cytuję: "Jakie parametry energetyczne bedzie miał twój dom ? To determinuje sposób działania ogrzewania czy to w płycie czy w wylewce").

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli zmiany temperatury w ciągu doby - być może nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Raczej zależało mi na rozwinięcie tematu wyboru konkretnego rozwiązania płyty w zależności od energetycznej charakterystyki budynku. O tym wspominał Barth3z (cytuję: "Jakie parametry energetyczne bedzie miał twój dom ? To determinuje sposób działania ogrzewania czy to w płycie czy w wylewce").

Pozdrawiam

 

Płyta fundamentowa ma dużą bezwładność grzewczą i dużą pojemność cieplną. Dlatego masz dużą szansę, aby ogrzewać dom ładując płytę fundamentową tylko w drugiej taryfie. Z ogrzewaniem w samej posadzce nie będzie to możliwe, będziesz musiał dogrzewać drogiej taryfie albo posiadać budynek blisko pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Czyli z tego można zaryzykować stwierdzenie że rozwiązanie grzewcza płyta fundamentowa jest lepsze (?).

Jeśli tak to dlaczego takie rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane?

Przecież łatwiej chyba wykonać od razu wszystko od a do z bez dodatkowych wylewek, ekip, dylatacji itd. Jeden projekt, jeden wykonawca - brak "odpowiedzialności rozmytej" (kto wie, może wychodzi też taniej?).

Gdzieś znalazłem wątek o takim rozwiązaniu ale zatrzymał się na etapie budowy i już Inwestor nie napisał jak to się sprawdza w praktyce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Czyli z tego można zaryzykować stwierdzenie że rozwiązanie grzewcza płyta fundamentowa jest lepsze (?).

Jeśli tak to dlaczego takie rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane?

Przecież łatwiej chyba wykonać od razu wszystko od a do z bez dodatkowych wylewek, ekip, dylatacji itd. Jeden projekt, jeden wykonawca - brak "odpowiedzialności rozmytej" (kto wie, może wychodzi też taniej?).

Gdzieś znalazłem wątek o takim rozwiązaniu ale zatrzymał się na etapie budowy i już Inwestor nie napisał jak to się sprawdza w praktyce.

Pozdrawiam

 

Rozumowanie prawidłowe. Wszystko jest w tym wątku: za i przeciw. Możesz moje posty przejrzeć. Pisałem trochę o plusach i minusach. Problemem jest objętość tego tematu ale przeczytaj wszystko np. od początku 2015 w przód. Powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki, mam zamiar stawiać chałupę na płycie fundamentowej, do wymiany około 30-40 cm humusu płyta ma się zaczynać na obecnym poziomie gruntu. Czy w takim rozwiązaniu da się zastosować żwirowy wymiennik gruntu wysypując w warstwie pod płytą żwir lub tłuczeń, jaka musi być gruba warstwa tego tłucznia, czy to jest w ogóle wykonalne ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumowanie prawidłowe. Wszystko jest w tym wątku: za i przeciw. Możesz moje posty przejrzeć. Pisałem trochę o plusach i minusach. Problemem jest objętość tego tematu ale przeczytaj wszystko np. od początku 2015 w przód. Powinno wystarczyć.

 

Dzięki - tak zrobię

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...