Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zrezygnuj z XPS, "posadź" płytę na piasku czy kruszywie, na wierzch te 10 cm EPS ale do tego obowiązkowo pionowa opaska z jakiegoś EPS hydro przynajmniej na głębokość przemarzania i grubości na styku ze ścianą takiej samej jak ocieplenie ściany. Niżej może być mniej. Zaoszczędzisz sporo na tym XPSie. II taryfa przy pompie ciepła to lekka przesada ale jak już, to te 9000 kWh/rok to nie dużo. Może przez kilka dni w roku będziesz musiał dogrzewać w pierwszej. Nie przejmuj się tym. W końcu będziesz miał PC.

 

Witam, to może w takim przypadku w ogóle zrezygnować z płyty fundamentowej?

a dlaczego II taryfa przy powietrznej pompie ciepła to przesada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, to może w takim przypadku w ogóle zrezygnować z płyty fundamentowej?

a dlaczego II taryfa przy powietrznej pompie ciepła to przesada?

Musisz to policzyć jako równoważnik płyty biorąc stan zero z podlogami na gruncie. Myślę, że wyjdzie podobnie ale płytę jednak zrobisz dużo szybciej. Pompa ciepła to urządzenie , które obniża rachunki za ogrzewanie w stosunku do czystego prądy około 3 razy. Z I taryfy będziesz (jeżeli w ogóle) musiał skorzystać tylko kilkanaście dni w roku. Różnica w koszcie prądu dla PC na poziomie 10 gr dla pierwszej lub drugiej taryfy, dla tych kilku dni jest nieznaczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pompa ciepła to urządzenie , które obniża rachunki za ogrzewanie w stosunku do czystego prądy około 3 razy. Z I taryfy będziesz (jeżeli w ogóle) musiał skorzystać tylko kilkanaście dni w roku. Różnica w koszcie prądu dla PC na poziomie 10 gr dla pierwszej lub drugiej taryfy, dla tych kilku dni jest nieznaczna.

???

PanSiny nie zrozumiał Ciebie albo ja nie zrozumiałem.

System dwutaryfowy przy pompie ciepła jest jak najbardziej wskazany z tym,że nie koniecznie trzeba "się spuszczać" nad grzaniem 100% w drugiej taryfie.

Pierwszy sezon grzewczy miałem taryfę G11 gdzie przy 3300kWh za rok zapłaciłem ok.1800zł,w następnych zmieniałem na G12W a jako,że moc grzewcza była spora i akumulacja też to 100% grzane było w tańszej taryfie i te 3300kWh dało mi ok.1000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

PanSiny nie zrozumiał Ciebie albo ja nie zrozumiałem.

System dwutaryfowy przy pompie ciepła jest jak najbardziej wskazany z tym,że nie koniecznie trzeba "się spuszczać" nad grzaniem 100% w drugiej taryfie.

Pierwszy sezon grzewczy miałem taryfę G11 gdzie przy 3300kWh za rok zapłaciłem ok.1800zł,w następnych zmieniałem na G12W a jako,że moc grzewcza była spora i akumulacja też to 100% grzane było w tańszej taryfie i te 3300kWh dało mi ok.1000zł.

Nie piszę o sensie lub nie wyboru drugiej taryfy, tylko o tym, że przy drugiej taryfie te kilkanaście dni w roku kiedy trzeba będzie trochę dogrzać również w pierwszej nie mają wielkiego znaczenia. Można to zresztą policzyć, choć nie potrafię ocenić na ile ten kalkulator jest miarodajny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

???

PanSiny nie zrozumiał Ciebie albo ja nie zrozumiałem.

System dwutaryfowy przy pompie ciepła jest jak najbardziej wskazany z tym,że nie koniecznie trzeba "się spuszczać" nad grzaniem 100% w drugiej taryfie.

Pierwszy sezon grzewczy miałem taryfę G11 gdzie przy 3300kWh za rok zapłaciłem ok.1800zł,w następnych zmieniałem na G12W a jako,że moc grzewcza była spora i akumulacja też to 100% grzane było w tańszej taryfie i te 3300kWh dało mi ok.1000zł.

 

Przegrzewasz dom w nocy żeby nie grzać w dzień i to tylko dla 800 zł/rok? naturalne jest że w nocy powinno być delikatnie chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć że korzystając z akumulacji w mocy masz chłodniej niż w dzień?:p

Ps. Twój post nic nie wnosi, całe 800 zł oszczędności rocznie i grzanie w nocy czyli wtedy gdy najmniej jest to potrzebne

 

Przy bezwładności ogrzewania podłogowego zalanego 20cm betonu, to szczyt temperatury w domu nastąpi kilka godzin po tym, jak rurki przestaną już grzać....

 

Biorąc pod uwagę fakt, że tuż po południu ma się jeszcze dwie godziny taniego grzania, to można ten szczyt jeszcze trochę przesunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając minimum przyzwoicie ocieplony dom, spodziewam się że grzejąc w II tar. (upraszczając) za dnia mamy do pół stopnia mniej, a grzejąc tylko za dnia odwrotnie. Oszczędność na II taryfie z nawiązką zrekmpensuje konieczność większego grzania nocą (aby po mikro-spadku za dnia mieć komfortową). No ale jak koniecznie potrzeba mieć te pół stopnia zimniej (zamiast cieplej) w nocy no to pozostaje I tar. lub jakieś buforres czy inne cuda :)

 

@perm, koncepcja płyty na gruncie (bez XPS pod nią) to chyba nowość w tym wątku, ale nie twierdzę że to nie ma sensu (choć ja bym pewnie choć to 10cm XPS dał, różnica względem EPS wylewkowego będzie znośna).

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

@perm, koncepcja płyty na gruncie (bez XPS pod nią) to chyba nowość w tym wątku, ale nie twierdzę że to nie ma sensu (choć ja bym pewnie choć to 10cm XPS dał, różnica względem EPS wylewkowego będzie znośna).

Nowa nie jest, bo tak wykonuje się od dziesięcioleci. Izolacja pod płytą to wynalazek kilkunastu ostatnich lat. Uważam, że nie jest potrzebna. Jeżeli zadbamy o to, by ciepło nie uciekało przez strefy brzegowe (stąd ta opaska pionowa). to pod domem utworzy się bąbel ciepła, którego temperatura będzie dużo wyższa lub niższa od skrajnych temperatur powietrza, do tego jej wahania będą przesunięte w czasie. Najcieplej będzie pod domem około grudnia - stycznia, najzimniej czerwiec. Tylko z tego korzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz powiedzieć że korzystając z akumulacji w mocy masz chłodniej niż w dzień?:p

Ps. Twój post nic nie wnosi, całe 800 zł oszczędności rocznie i grzanie w nocy czyli wtedy gdy najmniej jest to potrzebne

Dokładnie to chcę powiedzieć. Najcieplej będziesz miał pomiędzy 6 a 8 rano czyli wtedy gdy jest Ci to najbardziej potrzebne bo wszyscy wstają i szykują się do pracy czy szkoły. Potem straty z dnia zostaną uzupełnione pomiędzy 15 a 17 (w zimie) czyli wrócisz do ciepłego domu. Po powrocie straty w dużym stopniu będą uzupełniane z zysków bytowych (pranie, sprzątanie, gotowanie, komputery, TV i.t.p.) więc za bardzo nie ma szans na jakiś drastyczny spadek temp. O 22 znów włączy się pompa ale najpierw z reguły grzeje CW a potem CO więc idąc spać o 23 -24 będziesz miał praktycznie najniższą tem. w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przegrzewasz dom w nocy żeby nie grzać w dzień i to tylko dla 800 zł/rok? naturalne jest że w nocy powinno być delikatnie chłodniej.

Nie przegrzewam,temp.waha się w granicach 0,5st.C na kilkanascie godzin czyli o 6.00 jest 23,1st.C a po przyjsciu z pracy jest 22,4st.C

Dokładnie to chcę powiedzieć. Najcieplej będziesz miał pomiędzy 6 a 8 rano czyli wtedy gdy jest Ci to najbardziej potrzebne bo wszyscy wstają i szykują się do pracy czy szkoły. Potem straty z dnia zostaną uzupełnione pomiędzy 15 a 17 (w zimie) czyli wrócisz do ciepłego domu. Po powrocie straty w dużym stopniu będą uzupełniane z zysków bytowych (pranie, sprzątanie, gotowanie, komputery, TV i.t.p.) więc za bardzo nie ma szans na jakiś drastyczny spadek temp. O 22 znów włączy się pompa ale najpierw z reguły grzeje CW a potem CO więc idąc spać o 23 -24 będziesz miał praktycznie najniższą tem. w domu.

Tak to działa :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa nie jest, bo tak wykonuje się od dziesięcioleci. Izolacja pod płytą to wynalazek kilkunastu ostatnich lat. Uważam, że nie jest potrzebna. Jeżeli zadbamy o to, by ciepło nie uciekało przez strefy brzegowe (stąd ta opaska pionowa). to pod domem utworzy się bąbel ciepła, którego temperatura będzie dużo wyższa lub niższa od skrajnych temperatur powietrza, do tego jej wahania będą przesunięte w czasie. Najcieplej będzie pod domem około grudnia - stycznia, najzimniej czerwiec. Tylko z tego korzystać.

 

Logiczne jest to co mowisz, ale jestes w stanie przytoczyc jakis przyklad? Jakis link?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa nie jest, bo tak wykonuje się od dziesięcioleci. Izolacja pod płytą to wynalazek kilkunastu ostatnich lat. Uważam, że nie jest potrzebna. Jeżeli zadbamy o to, by ciepło nie uciekało przez strefy brzegowe (stąd ta opaska pionowa). to pod domem utworzy się bąbel ciepła, którego temperatura będzie dużo wyższa lub niższa od skrajnych temperatur powietrza, do tego jej wahania będą przesunięte w czasie. Najcieplej będzie pod domem około grudnia - stycznia, najzimniej czerwiec. Tylko z tego korzystać.

Perm u mnie najzimniej było pod koniec lutego - spadło do 7,4 teraz już rośnie obecnie jest 8,2 a najcieplej wrzesień październik około 13 i od dwóch lat sytuacja się powtarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm u mnie najzimniej było pod koniec lutego - spadło do 7,4 teraz już rośnie obecnie jest 8,2 a najcieplej wrzesień październik około 13 i od dwóch lat sytuacja się powtarza.
Ale ty, zdaje się nie masz 10 cm izolacji jak i opaski pionowej. Jak kolega wyżej napisał opieram się na danych Krzyśka. Ta opaska lub, przy tradycyjnym fundamencie ocieplenie ściany fundamentowej to zupełna podstawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to chcę powiedzieć. Najcieplej będziesz miał pomiędzy 6 a 8 rano czyli wtedy gdy jest Ci to najbardziej potrzebne bo wszyscy wstają i szykują się do pracy czy szkoły. Potem straty z dnia zostaną uzupełnione pomiędzy 15 a 17 (w zimie) czyli wrócisz do ciepłego domu. Po powrocie straty w dużym stopniu będą uzupełniane z zysków bytowych (pranie, sprzątanie, gotowanie, komputery, TV i.t.p.) więc za bardzo nie ma szans na jakiś drastyczny spadek temp. O 22 znów włączy się pompa ale najpierw z reguły grzeje CW a potem CO więc idąc spać o 23 -24 będziesz miał praktycznie najniższą tem. w domu.

 

Dokładnie tak to działa. Niestety przeciwnicy grzania w II traryfie opowiadają głupoty myśląc że jak zacznie grzać źródło to podłoga za moment jest ciepła, a cieplejsza to ona jest po paru godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dziękuję za poprzednią dyskusję. Jednakże mam trochę inny problem.

Po wytyczeniu budynku okazało się że mam duże nachylenie działki, która jest na górce.

Wcześniej tego nie było tak widać , jak po wytyczeniu:)

Moje pytanie: Czy w takim wypadku warto nadal robić płytę? Z jednej strony będę musiał wybudować ścianę oporową na ok 1,3 m i nie wiem czy warto brnąć w ten temat?

wycinek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...