Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum, mimo że wątek przeczytałem wcześniej prawie cały (troche to zajęło ;) )

Dostałem dziś rzuty i troche mnie to zaniepokoiło. Od początku byłem z architektem umówiony że chcę płytę i koniec. Jako że mam słabe grunty (gliny) zaprojektowali mi coś takiego co chyba jest lekką przesadą. Ławy i na tym płyta:

fundament1.JPGfundament2.JPG

 

Co o tym myślicie? Prosić o ponowne przeliczenia? sama płyta powinna wystarczyć czy te ławy faktycznie są tam konieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Płyta fundamentowa Parati 10 lat gwarancji, projekt zamienny gratis.

 

Z Prawa Budowlanego:

"w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę – nakłada, określając termin

wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego"

 

Robiąc projekt zamienny nie skazujecie inwestora na ponowne uzyskanie pozwolenia/zgłoszenie?

 

A przecież płyta fundamentowa nie jest istotnym odstąpieniem i nie ma potrzeby robienia projektu zamiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym myślicie? Prosić o ponowne przeliczenia? sama płyta powinna wystarczyć czy te ławy faktycznie są tam konieczne?

 

Zależy czego oczekiwałeś i co wyszło z badań.

Wszyscy architekci z którymi rozmawiałem (może miałem pecha?) nie wiedzieli praktycznie nic o współczesnych płytach. Pewnie na studiach mieli o tym, że to coś na trudne grunty, ale to ledwo przypomina to, co współczesny internauta znajduje wrzucając w google "płyta fundamentowa". I chyba na kogoś takiego trafiłeś.

Dlatego ja szybko zrezygnowałem z "przymuszaniem" architekta wykonującego adaptację do zajmowania się tym tematem i poszukałem firmy (dokładnie to jestem w trakcie), co wykonuje płyty fundamentowe wraz z projektem. Chciałeś piłkę, to masz - ale chciałeś do piłki nożnej, a dostałeś do metalu ;)

 

To co masz to może i konstrukcyjnie na trudne grunty (może jakiś konstruktor skomentuje - ale pewnie podałeś za mało informacji) ma to jakiś sens, ale pod względem energooszczędności IMO takie rozwiązanie jest zupełnie bez sensu. Ekonomicznie też słabo to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7.1. Na podstawie wykonanych otworów badawczych stwierdza się, że podłoże dokumentowanego

terenu kształtują osady czwartorzędowe, wykształcone w postaci utworów spoistych, głównie

glin pylastych oraz w postaci osadów piaszczystych – piasków średnio- oraz drobnoziarnistych.

Utwory spoiste występują w podłożu w stanie od twardoplastycznego po miękkoplastyczny,

natomiast osady piaszczyste są średnio zagęszczone.

7.2 Wodę gruntową stwierdzono we wszystkich wykonanych otworach badawczych. W otworach

nr 2 i 3 występuje ona na głębokości 1,6÷1,8 m p.p.t. w postaci warstwy wodonośnej o zwierciadle

swobodnym. Kolektorem wody gruntowej jest warstwa różnoziarnistych osadów piaszczystych,

o współczynniku filtracji rzędu 1*10-3 - 1*10-5 m/s. Natomiast w otworze badawczym

nr 1 wodę gruntową nawiercono na głębokości ok. 2,2 m p.p.t. w postaci intensywnych

sączeń. Woda stabilizuje się w otworze na głębokości 2,8 m p.p.t. W okresie intensywnych

opadów atmosferycznych oraz w okresie roztopowym w podłożu może dochodzić do intensyfikacji

sączeń, a także do podnoszenia się poziomu wód gruntowych. W związku z powyższym

zaleca się zastosować izolację przeciwwodną fundamentów.

7.3. Na głębokości posadowienia występują grunty mało i średnio ściśliwe, nośne, korzystne dla

realizacji niniejszej inwestycji. Niemniej jednak w strefie efektywnego oddziaływania obiektu

obok ww. gruntów występują utwory ściśliwe, średnio i słabonośne. Z uwagi na zmienną i

zwiększoną ściśliwość podłoża gruntowego, zaleca się projektowany obiekt posadowić na zbrojonej

płycie fundamentowej. Realizując podbudowę należy pamiętać, że budujące podłoże

grunty lessopodobne to grunty tiksotropowe, tj. upłynniające się pod wpływem mechanicznych

wibracji. Dlatego, prace ziemne należy prowadzić ze szczególną starannością.

7.4.W podłożu dominują osady lessopodobne, a więc utwory bardzo wrażliwe na działanie wód

gruntowych, które przy kontakcie z nimi drastycznie pogarszają swoje parametry wytrzymałościowe. Proponuje się zatem, aby wszelkie prace ziemne prowadzone były w okresie suchym,

bez opadów atmosferycznych, z pominięciem okresu zimowego.

Podczas prac ziemnych należy zwrócić SZCZEGÓLNĄ uwagę aby zrealizowany wykop fundamentowy

nie był zalewany przez wody opadowe i powierzchniowe. Nie należy również pozostawiać

wykopu fundamentowego na dłuższy okres przed wykonaniem prac posadowieniowych.

Ponadto, bezpośrednio po zrealizowaniu, fundamenty należy obsypać do powierzchni przyległego

terenu gruntem, zagęszczonym warstwami do uzyskania wskaźnika zagęszczenia

IS ≥ 0,98.

 

Z tego co z geologiem rozmawiałem w trakcie badań to "tragedii nie ma" dlatego troche mnie ten fundament martwii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem już nie raz sytuację, że architekt adaptujący projekt, dzwonił do mnie z pretensjami i żalem, że wciskam jego klientowi jakąś płytę fundamentową. Że to popęka, że zbrojone jest poziomo a nie pionowo, więc prawa nie ma to stać.

A ja przecież nikomu nic nie wciskam. To inwestorzy dziś, będąc bardziej świadomymi szukają lepszych rozwiązań. I nagle trafiają na kogoś, kto burzy im cały plan i pomysł wybudowania fajnego domu.

 

Reasumując, jak chcesz mieć dobry i nie drogi projekt pod dom na płycie fundamentowej, poszukaj dobrego fachowca. Takiego, który zajmuje się tym na co dzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum, mimo że wątek przeczytałem wcześniej prawie cały (troche to zajęło ;) )

Dostałem dziś rzuty i troche mnie to zaniepokoiło. Od początku byłem z architektem umówiony że chcę płytę i koniec. Jako że mam słabe grunty (gliny) zaprojektowali mi coś takiego co chyba jest lekką przesadą. Ławy i na tym płyta:

[ATTACH=CONFIG]368550[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]368551[/ATTACH]

 

Co o tym myślicie? Prosić o ponowne przeliczenia? sama płyta powinna wystarczyć czy te ławy faktycznie są tam konieczne?

 

Ale Ty się umawiałeś na nieizolowaną płytą żelbetową ?

"Pan architekt" nie widział jeszcze płyty izolowanej z opaską przeciwysadzinową ?

 

Wysyłam Ci na priv kontakt do mojego konstruktora płyty - pracuje na Politechnice w Gliwicach.

Jeśli zaprojektuje Ci płytę, to pokaż później ten projekt swojemu architektowi.

Na naukę nigdy za późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Prawa Budowlanego:

"w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę – nakłada, określając termin

wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego"

 

Robiąc projekt zamienny nie skazujecie inwestora na ponowne uzyskanie pozwolenia/zgłoszenie?

 

A przecież płyta fundamentowa nie jest istotnym odstąpieniem i nie ma potrzeby robienia projektu zamiennego.

 

Kaizen- zgadza się. Obecnie wielu kierowników dla "świętego spokoju" wymaga przedłożenia projektu zamiennego. Dlatego też jest on w cenie i zawsze przekazywany inwestorowi.

Absolutnie nie jest wymagane ponowne uzyskanie zezwolenia, stosowna adnotacja wprowadzona jest do dziennika budowy i wszystko działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen- zgadza się. Obecnie wielu kierowników dla "świętego spokoju" wymaga przedłożenia projektu zamiennego. Dlatego też jest on w cenie i zawsze przekazywany inwestorowi.

Absolutnie nie jest wymagane ponowne uzyskanie zezwolenia, stosowna adnotacja wprowadzona jest do dziennika budowy i wszystko działa.

 

Sam sobie przeczysz. Projekt zamienny (nie mylić z innymi rodzajami projektów) powstaje właśnie w sytuacji zmian istotnych.

Byli już tacy co zmiany nieistotne dokumentowali projektem zamiennym i potem oddając do użytku mieli problem. Właściwie tylko przez to, że w dokumentacji pojawił się "projekt zamienny".

Jak zmiany są nieistotne, to nie może być projektu zamiennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie przeczysz. Projekt zamienny (nie mylić z innymi rodzajami projektów) powstaje właśnie w sytuacji zmian istotnych.

Byli już tacy co zmiany nieistotne dokumentowali projektem zamiennym i potem oddając do użytku mieli problem. Właściwie tylko przez to, że w dokumentacji pojawił się "projekt zamienny".

Jak zmiany są nieistotne, to nie może być projektu zamiennego.

 

Widocznie tu mamy problem z nomenklatura. Kaizen ma racje, projekt zamienny jest potrzebny w przypadku zmian istotnych. Natomiast rowniez prawda jest, ze nie wolno zrobic zmiany w konstrukcji budynku bez konstruktora oraz bez zgody konstruktora, ktory podpisal sie w dokumentacji ktora poszla do urzedu. Wiec, robi sie projekt. Czy tak miedzy nami to nazywami projekt zamienny czy zastepczy czy moze nawet wykonawczy (choc to znowu cos innego)... powiedzmy ze to projekt i juz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesna płyta fundamentowa :)

 

Dziś podczas spaceru zobaczyłem takie oto cudo ...

 

Płyta fundamentowa a wewnątrz niej wbudowany słup energetyczny :)

 

Zawsze klient dewelopera może się pochwalić że ma słup energetyczny w domu ;)

Taki styl "loftowy" ;-)

 

Zastanawiam się co za klient zdecydował sie na aby wewnątrz jego domu był słup energetyczny ...

Zapewne kiedyś zostanie zlikwodowany ale ....

 

Głupota ludzie nie zna granic ...

Jak można zgodzić się na takie coś ???

 

nowoczesna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawie budowlanym jest mowa o odległościach od przewodów energetycznych więc parterówkę się upcha :lol2:

 

Możesz zacytować? Bo jak szukałem informacji, to jedynie normy budowania sieci energetycznych jakieś odległości definiują - ale formalnie patrząc, to one nie dotyczą budowania domów, a tylko sieci energetycznych. Czyli nie może być podstawą odmowy zbudowania domu pod kablem, ale może być podstawą walki z próbą zbudowania kabla nad domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duży może więcej. W Rzeszowie na ul. Wieniawskiego, zbroiliśmy 10 lat temu strop w bloku dwupiętrowym, gdzie kable szły przez środek II piętra przez środek bloku. Kilka razy, pompa podczas betonowania nawet nimi zaiskrzyła. Ale to był developer, więc każdy przymykał oko. W PL jest wiele rzeczy możliwe. Wciąż nam bliżej do do wschodu niż zachodu :D

 

3 lata temu miałem taką robótkę: jedna z najstarszych kamienic w Rzeszowie. Bogaty inwestor, kupił ostatnie piętro kamienicy i jakimś cudem załatwił pozwolenie na rozbiórkę dachu, dobudowanie piętra z balkonami i nowego pokrycia dachowego.

Wykonywaliśmy tam strop żelbetowy, w miejsce (a w zasadzie na nim) ponad 100 letniego drewnianego. Lokatorzy protestowali intensywnie, mówiąc że chcieli na własny koszt wymienić drzwi i okna w klatce bo w zimie wiało, to nie dostali pozwolenia bo to zabytkowe (kamienica - ponad 100 letnia). Nagle przychodzi koleś z kasą i robi z kamienicy zabytkowej, całkiem inne coś. Dobudowuje piętro, balkony i zmienia ogólny wystrój. Ścisłe centrum Rzeszowa.

 

Tak więc wiecie, jeden może budować dom ze stojącym słupem, a drugi w tym miejscu nie dostanie nawet PnB. Taki kraj wciąż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regius, niepotrzebnie wrzuciłeś wszystko razem, o ile dobrze zrozumiałem.

Przywiąż najpierw dobrze kobyłki do dolnej siatki, chociaż część solidnie, żeby się nie kiwało, potem idzie cała warstwa prętów prostopadle do kobyłek, złapiesz 3-4 razy i powinno wystarczyć.

Potem prostopadłe do nich, takie montażowe, co jakiś kawałek, odmierz dobrze. Dopiero potem zagęszczasz, pręt w środku, potem znowu w środku albo dwa równomiernie rozłożysz i wyjdzie równo. Ale jeśli masz już zrobioną dolną warstwę, to będzie prosto, bo górna jest nad nią, więc nie trzeba nic mierzyć.

Bigle na końcu, jeśli Ci się rusza, chociaż nie powinno, możesz skręcić co 1,5 metra kilka sztuk, nie za często, bo potem będzie ciężko bigle wkładać.

Możesz też dać z 2-3 montażówki pod pierwszą warstwę, jeśli będzie za trudno.

 

Jeśli masz wytyki pod ściany, to wiąż je razem z biglem poziomym, a dopiero potem taki zestaw przykręcaj.

 

Dzięki MiśYogi za podpowiedź z prętami montażowymi. Początkowo chciałem układać po kolei pręt po pręcie od jednego brzegu płyty fundamentowej do drugiego podpierając dolne pręty górnej siatki deskami.

 

http://images83.fotosik.pl/40/6168b6c853f05c83med.png

http://images84.fotosik.pl/40/a8e22b70cb28ba4cmed.png

 

Przy okazji (takie lessons learned) zorientowałem się, że źle wykonałem kobyłki - źle policzyłem wysokość i musiałem wszystkie przerabiać (całe szczęście udało się wykorzystać stare). Nie zwróciłem uwagi na to że kobyłki podpierają oba pręty górnej siatki i w rezultacie wyszły mi o 12 mm za wysokie (z lewej strony za wysoki oryginał, z prawej obniżony prototyp).

 

http://images82.fotosik.pl/40/d2719c33d449564dmed.jpg

Edytowane przez Regius
dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej klasy betonu używaliście do zalania płyty fundamentowej?

W projekcie mam B25, ale korci mnie B30, bo różnica 7,5 PLN na kubiku (w sumie 200 zł na całej płycie) wydaje się do przełknięcia. Z drugiej strony boję się trochę, że zamiast poprawić mogę pogorszyć sprawę (np. bardziej mi się płyta porysuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zacytować? Bo jak szukałem informacji, to jedynie normy budowania sieci energetycznych jakieś odległości definiują - ale formalnie patrząc, to one nie dotyczą budowania domów, a tylko sieci energetycznych. Czyli nie może być podstawą odmowy zbudowania domu pod kablem, ale może być podstawą walki z próbą zbudowania kabla nad domem.

 

PN-EN 50423-1:2007 "Elektroenergetyczne linie napowietrzne prądu przemiennego powyżej 1kV do 45kV włącznie. Część 1 Wymagania Ogólne Specyfikacje wspólne." tabela 5.4.4.2 - Minimalne odstępy izolacyjne od budynków mieszkalnych i innych

Linia nad budynkami (przewód goły)

Dla dachu trudno zapalnego nachyleniu większym niż 15 od poziomu - 3m

Dla dachu trudno zapalnego nachyleniu równym 15 od poziomu lub mniejszym - 5m

dla dachu łatwo zapalnego lub nad instalacją o szczególnym zagrożeniu pożarowym np stacja paliw - 10,6m

linia w pobliżu budynku (odstęp poziomy) - 3 m.

Fakt - norma dotyczy budowy linii napowietrznych ale w związku z brakiem wytycznych w "Warunkach jakim mają odpowiadać budynki..." urzędnicy i zakłady energetyczne podpierają się tą normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej klasy betonu używaliście do zalania płyty fundamentowej?

W projekcie mam B25, ale korci mnie B30, bo różnica 7,5 PLN na kubiku (w sumie 200 zł na całej płycie) wydaje się do przełknięcia. Z drugiej strony boję się trochę, że zamiast poprawić mogę pogorszyć sprawę (np. bardziej mi się płyta porysuje).

niech Cię nie korci. Trzymaj się projektu, bo zbędne polepszanie naprawdę nie ma sensu. Tym bardziej, że betoniarnie i tak jak zamawiasz B25, przywożą klasę wyższy. Mówimy oczywiście o betoniarniach z jakąś tam marką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech Cię nie korci. Trzymaj się projektu, bo zbędne polepszanie naprawdę nie ma sensu. Tym bardziej, że betoniarnie i tak jak zamawiasz B25, przywożą klasę wyższy. Mówimy oczywiście o betoniarniach z jakąś tam marką.

 

Dzięki Vega za odpowiedź. Widzę, że zawaliłem sprawę bo dzisiaj wieczorem potwierdziłem B30 (jutro zalewanie płyty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...