Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy wymaga to wówczas zgody architekta adaptującego ?

 

Kierownik budowy wpisze do dziennika, że budynek stoi na płycie fundamentowej i gotowe.

Zależy który. Są tacy, co oczekują zgody architekta (adaptującego) wyrażonej wpisem w dzienniku. Wszyscy (czterej), których obdzwoniłam (z polecenia) powiedzieli mi to samo: nie ma problemu, ale architekt ma się podpisać. Niektórzy argumentowali: "ja kieruję budową tak, żeby była zgodna z projektem", a inni mówili wprost, że dla nich do dupochron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć, podłączam się pod temat.

 

Poniżej przekrój mojej płyty. Mam dwie oferty na wersję z ogrzewaniem w płycie oraz bez ( ta sama firma). Czytam ten wątek i odnoszę wrażenie, że wykonawca daje za mało xps. Rozmawiałem z nim, jednak ten twierdzi, że te 20 cm eps wystarczy.

 

Moje pytania:

 

1. Mam garaż w bryle budynku. Wykonawca nie stosuje dylatacji, czy to dobre rozwiązanie ? ( Garazu wolałbym nie ogrzewać ).

2. Zależy mi na racjonalnym obniżeniu strat, ogrzewać będę PC czy w tym projekcie grzanie płytą ( akumulacja) się sprawdzi ?

 

 

Bez tytułu2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam garaż w bryle budynku. Wykonawca nie stosuje dylatacji, czy to dobre rozwiązanie ? ( Garazu wolałbym nie ogrzewać ).

2. Zależy mi na racjonalnym obniżeniu strat, ogrzewać będę PC czy w tym projekcie grzanie płytą ( akumulacja) się sprawdzi ?

 

 

[ATTACH=CONFIG]389251[/ATTACH]

 

Mi to wygląda na mezalians płyty z ławami - na dobrą sprawę nośne są ławy (dlatego na XPS) i chudziak na EPS. IMO bez sensu. Płyta ma być równa od spodu i równo zaizolowana XPSem. Masz podobny przekrój, ale z wymiarami?

 

A co do pytań - to lepiej z dylatacją, nieogrzewany garaż bez izolacji (grunt będzie grzał).

20cm EPS + 5cm XPS czy nad, czy pod chudziakiem to szybciej za dużo (w znaczeniu rezygnacja z 5-10 cm da większe oszczędności na etapie budowy, niż zwiększy wydatki na oszczędzanie na kilkanaście czy nawet więcej lat). Ale 10cm całkowitej izolacji i to z brzegu, gdzie jest najzimniej to zdecydowanie za mało.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ale zamknięcie go pod wylewką, gdzie nie ma możliwości odparowania nadmiaru wilgoci jest ryzykowne. Nie wiem jaki wtedy opór cieplny będzie miał wilgotny proszek. Może przed wylanie posadzki trzeba go potraktować gipsem, jak to było w przypadku stosowania perlitu ?
Ale skąd tam ma się wziąć ta wilgoć? Jakby był styropian to ta ewentualna wilgoć też będzie, a będzie jej jakby więcej (wypełni przestrzeń pomiędzy płytami). Ujście dla tej wilgoci mogłoby być bokiem, przy styropianie na ścianie. Z tym gipsem to o co chodzi?

 

A zamiast XPS'a można dać jakiegoś zwykłego styropianu, nawet jakby się ugiął (najlepiej od razu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd tam ma się wziąć ta wilgoć? Jakby był styropian to ta ewentualna wilgoć też będzie, a będzie jej jakby więcej (wypełni przestrzeń pomiędzy płytami). Ujście dla tej wilgoci mogłoby być bokiem, przy styropianie na ścianie.

 

Zrób sobie symulacje podłogi w U-wercie - raz z 20cm styro, a raz z jakimś luźnym/sypkim materiałem i przyjmij lamdbdę na poziomie 0,08-0,1 i sprawdź ilość kondensatu. Może rzeczywiście będzie go pomijalnie mało.

 

 

Z tym gipsem to o co chodzi?

 

Zasypywano nim perlit (izolacja podłogi na gruncie) w celu wiązania wilgoci i ustabilizowania podłogi. Gdzie na tym forum jest wątek o tym sposobie.

 

A zamiast XPS'a można dać jakiegoś zwykłego styropianu, nawet jakby się ugiął (najlepiej od razu)?

 

Nie, bo zbyt mocno ściśnięty styro traci swoje właściwości izolacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie symulacje podłogi w U-wercie - raz z 20cm styro, a raz z jakimś luźnym/sypkim materiałem i przyjmij lamdbdę na poziomie 0,08-0,1 i sprawdź ilość kondensatu. Może rzeczywiście będzie go pomijalnie mało.

Jak daję 20cm styro 0,032 to jest 0,028 kg/m2 jak dam 50cm proszku 0,08 (podobne U wychodzi) to jest 0,031 kg/m2, dużo to czy nie?

 

A czy zamiast tego XPS pod spód ewentualnie mógłby być EPS 120 lub 150, są jednak sporo tańsze od XPS'a. Wychodzi mi, że trzeba go 0,05 * 170 = 8,5 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności :)

Nareszcie udało mi sie ogarnąć finansowanie i jak najszybciej chce ruszyć z budową :)

ma ktoś może namiary na sprawdzoną ,dobrą firmę od płyt fundamentowych?

miejsce budowy -dolny śląsk/kotlina kłodzka

płyta 9m/13,2m.

Mogę ruszać w każdej chwili bo wszystkie papiery leżały rok albo dłużej czekając na kasę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności :)

Nareszcie udało mi sie ogarnąć finansowanie i jak najszybciej chce ruszyć z budową :)

ma ktoś może namiary na sprawdzoną ,dobrą firmę od płyt fundamentowych?

miejsce budowy -dolny śląsk/kotlina kłodzka

płyta 9m/13,2m.

Mogę ruszać w każdej chwili bo wszystkie papiery leżały rok albo dłużej czekając na kasę:)

 

Witam krajana ja z Kudowy -Zdrój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej nieobecności :)

Nareszcie udało mi sie ogarnąć finansowanie i jak najszybciej chce ruszyć z budową :)

ma ktoś może namiary na sprawdzoną ,dobrą firmę od płyt fundamentowych?

miejsce budowy -dolny śląsk/kotlina kłodzka

płyta 9m/13,2m.

Mogę ruszać w każdej chwili bo wszystkie papiery leżały rok albo dłużej czekając na kasę:)

 

Zapytaj Sławka nick vega1. Możesz zaglądnąć też do mojego dziennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daję 20cm styro 0,032 to jest 0,028 kg/m2 jak dam 50cm proszku 0,08 (podobne U wychodzi) to jest 0,031 kg/m2, dużo to czy nie?

 

A w jakim czasie ?

 

A czy zamiast tego XPS pod spód ewentualnie mógłby być EPS 120 lub 150, są jednak sporo tańsze od XPS'a. Wychodzi mi, że trzeba go 0,05 * 170 = 8,5 m3.

 

Tańszy, ale nie wiadomo czy przeniesie długotrwałe obciążenie. Przy EPS'ach chyba nawet nie podają tego parametru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz?

 

nie,

taki uziom po prostu nie działa, płyta jest odizolowana od fundamentu warstwą XPS, którego rezystywność elektryczna jest 10 do potegi 10 razy większa niż betonu. (jest prawie jak izolator elektryczny) .

W przypadku uderzenia pioruna i wykonania takiego uziomu oraz podłączenia instalacji odgromowej prąd popłyną by do płyty i później w kierunku ziemi przez XPS. Powodowało by to perforacje XPS i wnikanie w niego wilgoci i tworzyłoby mostki termiczne. Tak samo jest w przypadku gdy nie ma się w domu instalacji odgromowej. Prąd płynie do najniższej kondygnacji i uszkadza xps-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,

taki uziom po prostu nie działa, płyta jest odizolowana od fundamentu warstwą XPS, którego rezystywność elektryczna jest 10 do potegi 10 razy większa niż betonu. (jest prawie jak izolator elektryczny) .

W przypadku uderzenia pioruna i wykonania takiego uziomu oraz podłączenia instalacji odgromowej prąd popłyną by do płyty i później w kierunku ziemi przez XPS. Powodowało by to perforacje XPS i wnikanie w niego wilgoci i tworzyłoby mostki termiczne. Tak samo jest w przypadku gdy nie ma się w domu instalacji odgromowej. Prąd płynie do najniższej kondygnacji i uszkadza xps-a.

 

A o uziomie otokowym kolega nie słyszał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,

taki uziom po prostu nie działa, płyta jest odizolowana od fundamentu warstwą XPS, którego rezystywność elektryczna jest 10 do potegi 10 razy większa niż betonu. (jest prawie jak izolator elektryczny) .

W przypadku uderzenia pioruna i wykonania takiego uziomu oraz podłączenia instalacji odgromowej prąd popłyną by do płyty i później w kierunku ziemi przez XPS. Powodowało by to perforacje XPS i wnikanie w niego wilgoci i tworzyłoby mostki termiczne. Tak samo jest w przypadku gdy nie ma się w domu instalacji odgromowej. Prąd płynie do najniższej kondygnacji i uszkadza xps-a.

Fajnie to wykoncypowałeś tyle, że to nie do końca tak. Prąd nie popłynie do uzbrojenia płyty, bo ta jak słusznie napisałeś jest izolowana i to dobrze tylko znajdzie sobie krótszą drogę. Woda, kable, rynny czy nawet mokra elewacja. Cokolwiek. Poza tym dziurka, nawet 10 cm2 w XPS o pow. 150 m2. nie ma żadnego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wymieniłem grunt pod budynkami czy muszę robić ta opaskę z styroduru ? Wybrałem ziemie do bardzo twardego iłu , na to nawiozłem około 40 cm kamienia . Kamień będzie ubity walcem a pod płyty xps będzie cienka podsypka z drobnego żwirku ( tak żeby się fajnie /równo styrodur układało ) . Boje się ze przy wszystkich manewrach budowlanych itp z tych płyt opaskowych zostaną strzępy . Odwodnienie jest po długości działki z spadkiem tak wiec nawet przy dużych opadach deszcze wykop był suchy.

18b90b2a0bd36ed0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...