Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hmm, chyba już rozumiem. Dla mnie (początkującego ;)) każda folia, to w moim prostym rozumowaniu hydroizolacja (izolacja przed wodą w uproszczeniu), stąd pewnie nieporozumienie.

 

Natomiast nadal nie rozumiem, jak piasek może nie podciągać wody.

Podciąga, tym bardziej im jest drobniejszy. Frakcje pyliste czy z domieszką iłów na podbudowę się nie nadają, własnie dlatego, że podciągają kapilarnie wodę. Stosuje się piaski średnie, grube albo pospółkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

Dostałem od projektanta projekt bud do zaakceptowania. Generalnie chodzi mi o opinie jeśli chodzi o płyte fundamentową

 

Badania geotechniczne

https://zapodaj.net/094f560f60c4c.jpg.html

https://zapodaj.net/b004745b6ef0f.jpg.html

 

Projekt płyty i przekroje

https://zapodaj.net/e23615fa84623.jpg.html

https://zapodaj.net/4f17666a43da5.jpg.html

https://zapodaj.net/9165ce4bd795c.jpg.html

 

Domek osadzony na III kat szkód górniczych

 

Będzie również podniesiony względem obecnego terenu do poziomu drogi i tak:

 

- poziom od strony wjazdu garażu

istniejący (251,40)

projektowany (252,00)

 

-poziom od strony "końca domu"

istniejący(250,80)

projektowany(252,00)

 

Generalnie projekt płyta 25cm + 10 cm XPS

 

Proszę o opinie czy uważacie za poprawnie zaprojektowane, jakieś sugestie itp:yes:

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez meqi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co widzę, to masz mieć 10cm XPS pod płytą i 20cm XPS na płycie.

Ten na płycie zamień na EPS, będzie 2 razy taniej.

No i po co ta zasypka piaskowo - żwirowa na płycie?

 

Twój konstruktor na pewno wie jak się projektuje płyty fundamentowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dostałem od projektanta projekt bud do zaakceptowania. Generalnie chodzi mi o opinie jeśli chodzi o płyte fundamentową

....

Domek osadzony na III kat szkód górniczych

 

Pozdrawiam!

 

Ogólnie przy III kategorii wychodzi więcej zbrojenia niż normalnie, ale tak czy siak jest mocno zazbrojona płyta -> grubość 25 cm plus siatka fi 12 co 10 cm górą to dużo jeżeli jest ona na całości, dołem fi 12 co 200 mm wyglada sensowniej - ale może tak wychodzi z obliczeń.

 

Co do warstwy z piasku na płycie to zależy czyj to jest pomysł i jak to jest uargumentowane - jeżeli potrzebujesz przestrzeni na jakies instalacje to tak - jeżeli nie to nie ma ona uzasadnienia - > wg obecnych norm nie ma minmalnej glębokości posadowienia jeżeli jest spełniony warunek zabezpieczenia fundamentu przed przemarzanioem gruntu .

 

 

Bardzej przyjrzałbym sie stropowi - > na kiego grzyba wieńce ledwo 10 cm grubsze niż strop ? Po co Ci podciąg ? Strop powienien być "gładziutki " chyba ze masz jakies mega rozpiętości ....

 

 

Aaa jeszcze po co pręty odgiete w płycie na przebicie? przy domkach nie ma zazwyczaj tak dużych sił aby przebic słupem 25 cm żelbetu .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje ryzyko że słabonośny grunt (pył ilasty) uplastyczni się w czasie zagęszczania piachu warstwami po 20 cm? Ten piach to oczywiście podbudowa pod płytę. Zalecenie jest aby używać lekkich zagęszczarek płytowych. Czy jest jakaś metoda aby sprawdzić czy grunt pod piachem się uplastycznił w czasie zagęszczania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy stosowanie gotowych siatek w porównaniu ze zbrojeniem z prętów ma jakieś wady / zalety?

 

Według mojego kierbuda owszem siatka znacznie przyspiesza tempo, ale z drugiej strony zmniejsza też łączną grubość betonu na łączeniach takich siatek.

 

Ale czy siatka zapewnia taką samą wytrzymałość płyty jak pręty? Pytam, bo ja planuję płytę pod piwnicą, więc sumarycznie ciężar budynku będzie większy niż przeciętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje ryzyko że słabonośny grunt (pył ilasty) uplastyczni się w czasie zagęszczania piachu warstwami po 20 cm? Ten piach to oczywiście podbudowa pod płytę. Zalecenie jest aby używać lekkich zagęszczarek płytowych. Czy jest jakaś metoda aby sprawdzić czy grunt pod piachem się uplastycznił w czasie zagęszczania?

 

 

 

 

Na etapie bezpośredniego nasypywania na (iły - *poprawka* od jacentyy ) > pył ilasty zagęszczaj statycznie tj. nasyp piachu i koparka niech kolo przy kole po tym jeździ ugniatając. Dopiero następną warstwę piachu zagęszczarką.

Edytowane przez itguy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam konstruktora do płyty fundamentowej ,wiecej informacji na priv

 

Ja mogę polecić Pana Wojciecha Sochę. Kierownik budowy chwali projekt, na forum też nikt kamieniami nie rzucał ;) Jedyne minusy współpracy są związane z czasem:

1) termin realizacji określony na za 4 tygodnie (zlecenie złożone w pierwszych dniach maja, termin wykonania ustalony na 30 maja)

2) opóźnienie terminu realizacji projektu o ponad tydzień, mimo iż termin ukończenia został ustalony przez projektanta i nic w tej kwestii nie narzucaliśmy. Jak się ostatecznie okazało nam to akurat nie pokrzyżowało planów, ale ostrzegam bo może Ci zależy na czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doli., zbrojenie siatką? Nie z prętów?

Po prostu waham się między różnymi projektantami. Byłem raczej nastawiony na pręty, a nie na siatkę, ale teraz już sam nie wiem.

 

Mam jeszcze pytanie do wszystkich.

Na moje pytanie, czy konstruktor może mi zaprojektować płytę C30/37 W8 otrzymałem taką odpowiedź:

płyta z betonu raczej C25/30 ze względu na zarysowania

Jak to rozumieć? Czy chodzi o to, że płyta z C30/37 byłaby trudniejsza do zaprojektowania ze względu na te zarysowania? Tzn. skurcz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doli., zbrojenie siatką? Nie z prętów?

Po prostu waham się między różnymi projektantami. Byłem raczej nastawiony na pręty, a nie na siatkę, ale teraz już sam nie wiem.

My mamy z siatki. Tu możesz zobaczyć nasz projekt.

Edytowane przez Doli.
pomyłka - poprawione na czerwono
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w projekcie widzę "siatki fi8 15x15", ale jest też dopisek "dopuszcza się zamienne zastosowanie zbrojenia z pręta fi8 co 15cm zbrojonego krzyżowo".

Czyli zrobiliście z prętów?

Jeszcze nie zrobiliśmy - ogarniamy ekipy na razie. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji co do sposobu wykonania płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...