Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szukałem czegoś na allegro, gdzie będę mógł podłączyć bezpośrednio czujniki i na wyświetlaczu zobaczę temperaturę.

Znalazłem poniższą aukcję:

 

http://allegro.pl/art-lcd-128x64-atmega8-ds18b20-termometr-2-4-k-w-i6744377951.html?snapshot=MjAxNy0wOC0yMFQxMjoyOTowMi45NjhaO2J1eWVyOzY5YzVjZjBhM2ZhZTA4MjQxYTJjOTIxMjIxMTFkZjRkZTM2YTczOWRkOWMxMTA5NzE5MWNjZTkwZWM0NzM3MTg%3D

 

Na podstawie opisu przyjąłem, że wystarczy te czujniki podłączyć wg schematu i wszystko będzie śmigać, byłem w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na czasie budowy mi nie zależy. Mieszkam niedaleko a nowy dom budowany jest z uwagi na większą i ślicznie położoną działkę, a nie problemy z obecnym lokum.

Chyba jednak nie chce bawić się w oddzielne projekty płyty i wykonawców. Jak widzę ilość postów tego tematu z wyliczeniami zbrojenia, to wiem, że zaraz musiał bym skrobnąć coś na forum aby ktoś ocenił, później by się 10 różnych opinii pojawiło i było by jeszcze gorzej.

Chętnie jednak bym kumatemu konstruktorowi wynagrodził jego czas aby usłyszeć niezależną od oferentów opinię.

Jak na razie to słyszę jedynie od konkurencji Brinkmanna, że zbrojenie rozproszone to g... i jak nie dam parę ton zbrojenia zawartych w ich projektach, to mi się chałupa rozleci. Za to wszyscy jednak go znają

Osobiście nie mam faworyta i dlatego wybór jest trudny. Liczyłem na jedną firmę robiącą "klasyczne" płyty z wieloma pochlebnymi opiniami i realizacjami, ale ofertę taka trochę od niechcenia dostałem i to po przypominaniu się.

 

Masz jakieś namiary na "kumatych konstruktorów"?

 

Coz, co na to powiedziec. Ciesze sie ze mnie znaja :cool:. Moge tyle powiedziec, ze juz kilka firm sprobowali dostac te wlokna od firmy Bekaert, ale jak sie dowiedzieli, ze projekty dla tych wlokien w Polsce robimy my, to im sie odechcialo. Takie zycie.

 

Tommies, wyslij mi ta Twoja oferte, sprawdze co moge zrobic, moze bede w stanie ulatwic Ci decyzje :)

 

Pozdrawiam

 

Thomas

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włókna są ok, tylko trzeba mieć zaplecze, aby dobrą mieszankę przygotować, oraz przywieść to, co zostało zaprojektowane.

Do tego trzeba umieć jeszcze obciążyć płytę, odpór gruntu to trochę za mało, jeśli chce się nie zrujnować inwestora.

Każdy swoje skarby włóknowe trzyma w sekrecie ;) literatura przedmiotu jest "skąpa". Metody nauka radziecka też zna :)

czym i jak. Zawszę patrze, co mogę mieć - przy prętach w płycie, a co przy włóknach. Jak na razie wszystko na włóknach u mnie stoi :)

a też i "klasyką" nie gardzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz, co na to powiedziec. Ciesze sie ze mnie znaja. Moge tyle powiedziec, ze juz kilka firm sprobowali dostac te wlokna od firmy Bekaert, ale jak sie dowiedzieli, ze projekty dla tych wlokien w Polsce robimy my, to im sie odechcialo. Takie zycie.

 

Tommies, wyslij mi ta Twoja oferte, sprawdze co moge zrobic, moze bede w stanie ulatwic Ci decyzje :)

 

Pozdrawiam

 

Thomas

 

 

Dzięki Thomas,

Jak to już napisano wcześniej, do zbrojenia rozproszonego trzeba mentalnie się przekonać jak do styropianu pod domem i samej płyty fundamentowej jako takiej.

Po wcześniejszej budowie i różnych remontach już wiem, że nie ma materiałów i rozwiązań idealnych, tylko mniejsze lub większe kompromisy.

Właśnie dokształcam się z zalet i wad zbrojenia rozproszonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommies, jest jedna zasadnicza roznica: Do EPS pod plyta nie ma aprobat (oprocz EPS300 pod nazwa Peripor) do takich zastosowan, natomiast w przypadku wloknien stalowych sa takie, ktore sie nadaja do zastosowania w czesciach konstrukcyjnych, maja aprobate oraz sa nawet ujete w Eurokod 2 (norma DIN lub PN 1992-1-1 razem z wytyczna DAfStB Stahlfaserbeton Marzec 2010). Wiec, wlokna sa do tego przeznaczone i caly algorytm obliczenia jest dokladnie regulowane. W przypadku EPS 100 lub 200 nie znalazlem jeszcze materialu, gdzie podane jest parametr CC(2/1,5/50), ktory zdefiniuje wytrzymalosc na dlugotrwale obciazenie po 50 lat, chodzi tu o tzw. pelzanie materialu. W przypadku XPS, praktycznie kazdy wyrob ma te parametry w karcie technicznej.

 

P.S. Wyslij mi moze jeszcze raz na priv, bo mialem skrzynke pelna i nie widze co tam wyslales - dziekuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmann*

W przypadku EPS 100 lub 200 nie znalazlem jeszcze materialu, gdzie podane jest parametr CC(2/1,5/50), ktory zdefiniuje wytrzymalosc na dlugotrwale obciazenie po 50 lat, chodzi tu o tzw. pelzanie materialu.
racja racja :) nie mniej nauka radziecka sobie już z tym poradziła ..

A taka wiedza ląduje do biurowego fortu Knox http://emotikona.pl/emotikony/pic/ulan.gif

a co. Tak samo jak włókna :) i ich parametry w mieszance :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommies, jest jedna zasadnicza roznica: Do EPS pod plyta nie ma aprobat (oprocz EPS300 pod nazwa Peripor) do takich zastosowan, ...

 

Styropian to taki skrót myślowy. Mam na myśli wszystkie materiały typu EPS, XPS, PIR, PUR i co tam jeszcze jest.

Po prostu jest pewna bariera psychologiczna posadowienia domu na czymś nietrwałym, podatnym na różnego rodzaju uszkodzenia. W głowie jest obraz ławy żelbetowej vs. kulki styropianu przenoszone przez mrówki ;)

Wiem, że jest szkło piankowe, ale jest też bariera cenowa tego materiału.

 

Przebrnąłem przez cały ten wątek i wiele dzienników budowy z płytą fundamentową. Jestem zdecydowany na płytę, tylko napisałem o rozterkach jakie ma inwestor. Dom to zwykle największy wydatek w życiu - pochłania oszczędności i związuje na lata kredytem. Wątpliwości są naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fraunhofer Institute dopuszcza w Niemczech do stosowania pod płytą fundamentową EPS kilku producentów z zastrzeżeniem, że jest on hydro tj z powłoką hydrofobową i ograniczeniem w postaci dopuszczalnego długotrwałego obciążenia.

 

Tyle co wiem to wszystkie sa materialami EPS300, a u wszystkich polproduktem jest wlasnie ten Peripor firmy BASF. Masz jakich zrodlo, dokladniejsze info? Bo ciekawy jestem, a juz przez dluzszy czas tematu nie scigalem, moze jestem nie na bieżąco... :)

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulat szkła piankowego jest mniej więcej dwukrotnie tańszy od XPS ale trzeba go średnio 2,5 raza więcej dla uzyskania tego samego efektu. Dużo drożej nie będzie a dom stoi na czymś solidnym.

 

W gruncie rzeczy sie zgadza, chociaz, cena jest wieksza niz polowe tego co dobry XPS (transport tu gra duza role, niestety), a wspolczynnik zapasu jest wysoki, trzeba liczyc zageszczania oraz straty przez transport, bo material sie kruszy przez drganie. Suma summarum wychodzi ok 30-40% wiecej za izolacje, to jednak, w zaleznosci od punktu widzenia, duzo drozej. Prosze mi dobrze zrozumiec, jestem fanem tego materialu, chetnie i czesto klientom polecam, ale jednak po kalkulacji ciezko tego sprzedawac, Przewaznie sie zdecyduja jednak na |XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co wiem to wszystkie sa materialami EPS300, a u wszystkich polproduktem jest wlasnie ten Peripor firmy BASF. Masz jakich zrodlo, dokladniejsze info? Bo ciekawy jestem, a juz przez dluzszy czas tematu nie scigalem, moze jestem nie na bieżąco... :)
Muszę poszukać. To dane sprzed kilku lat. Pewnie cos tam się zmieniło. To była tabela z danymi firm i wyrobu mającymi certyfikat dopuszczenia tego instytutu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gruncie rzeczy sie zgadza, chociaz, cena jest wieksza niz polowe tego co dobry XPS (transport tu gra duza role, niestety), a wspolczynnik zapasu jest wysoki, trzeba liczyc zageszczania oraz straty przez transport, bo material sie kruszy przez drganie. Suma summarum wychodzi ok 30-40% wiecej za izolacje, to jednak, w zaleznosci od punktu widzenia, duzo drozej. Prosze mi dobrze zrozumiec, jestem fanem tego materialu, chetnie i czesto klientom polecam, ale jednak po kalkulacji ciezko tego sprzedawac, Przewaznie sie zdecyduja jednak na |XPS.
Zamiast 10 tyś 13 lub 14? Chyba do strawienia, choć jak piszesz praktyka pokazuje, że dla klientów to różnica decydująca. Na Ukrainie robią granulat za, w przeliczeniu 150 zł/m3. Niestety ten transport...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie jeśli się mylę, ale w jakimś dzienniku budowy widziałem, że aby zachować spójność granulatu szkła piankowego wychodzono z nim poza obręb płyty robiąc z niego jakby opaskę. Ponadto weszło więcej niż zakładano, bo podczas transportu granulat trochę się kruszy. Dodatkowo był pewien problem z zagęszczaniem, bo nie ma podobnego efektu jak z piaskiem czy tłuczniem, tylko zagęszcza się do znaczników informujących ze obniżyło się poziom o 30%. I na koniec problem z folią rozdzierająca się na krawędziach granulatu przy układaniu zbrojenia. O ile pamiętam z tego dziennika weszło zużyto 3,5 raza tyle co XPS aby zachowac podobne parametry a ekipa nie robiła tego pierwszy raz.

Mój KB też wspominał, ze trzeba ostrożnie z tym materiałem, bo jak zagęści się za bardzo, to może podciągać kapilarnie wilgoć z gruntu.

Czyli nie do końca tak różowo z tym szkłem.

Jeśli różnica była by 3 tys przy tych samych parametrach, to nawet bym się nie zastanawiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Ale pamietajcie szkło pankowe jako bryłka nie jest nasiąkliwa ale jako warstwa kruszywa to woda sobie miedzy tymi bryłkami hula do woli i nikt nie badał takiej nawodnionej warstwy pod wzgledem izolacyjności !! Tak wiec to sie w grunt nadaje jak wiecie co - musza byc bardzo dobre warunki wodne , tzn sucho jak pieprz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Ale pamietajcie szkło pankowe jako bryłka nie jest nasiąkliwa ale jako warstwa kruszywa to woda sobie miedzy tymi bryłkami hula do woli i nikt nie badał takiej nawodnionej warstwy pod wzgledem izolacyjności !! Tak wiec to sie w grunt nadaje jak wiecie co - musza byc bardzo dobre warunki wodne , tzn sucho jak pieprz.....

 

^^

niestety, to glupoty z teorii. :)

Widzial Pan taki material w praktyce? Frakcja jest ok 30-100mm, ilosc mniejszych kawalkow jest w sumie pomijalna. Jesli material nie jest kompletnie nawodnione, to kapilarnosc jest 0,0. Bo do efektu kapilarnego, tylko aby to tlumaczyc, woda musiala by miec male szczeliny miedzy czastkami, aby silą adhezyjną sie pchac do gory. Wiec nic tam nie hula, chyba ze ktos to by zageszcil do smieci, ale wtedy by potrzebowal ze dwa lub trzy razy wiecej materialu niz zalozone. Producenci mowia, ze zageszczania powinno byc 1:1,3, a w praktyce raczej 1:1,2, poniewaz troche sie juz zageszcza przy wysypaniu i gladzeniu. A sypać tego materialu do wody chyba jeszcze nikomu nie weszlo do glowy, nie mowiac o tym ze material by plynal na wodzie.

Oczywiscie wszystko tez pod zalozeniem, ze, jak przy wszystkych podbudowac sypkich, dbamy o odprowadzenie wod opadowych i nie nawadniamy ta podbudowe jeszcze specjalnie. Ale to chyba oczywiste.

 

A problem, o ktorym pisze Tommies, jest znane. Czesto sie zdarza ze fachowcy przesadzaja z tym zageszczeniem, a wtedy efekty sa slabe. Obnizenie poziomu o 30% wrecz juz za duzo, jak ww.

Niemniej zostaje problem z ilosciami, jak w wczesniejszym poscie pisalem, ze wzgledu na transport. Na wz-kach firmy Refaglass kiedys byl napis, ze te straty moga byc az do 10%. Duzo lepiej jest przy zamowieniach w big bag-ach, najgorzej wychodzi przy transporcie z tzw. walking floor. Temat rzeka :)

Natomiast, aby ten material o tyle za mocno zageszcac, ze robi sie kapilarnie, to juz sie bardzo i specjalnie starac, jakos sobie to nie wyobrazam.

 

Na temat krawedzi tez jest mozliwosc, aby to rozsadnie, trwale i bez nadmiernych dodatkowych ilosciach materialu zrobic. Tommies, masz oferte na GSP zarowno jak na XPS, wydaje mi sie ze roznica jest, w zaleznosci od grubosci wejsciowej tego XPS'a, nawet mniejsza...

Edytowane przez tmann*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ sam piszesz głupoty, materiał ten wsypany do dziury w glinie bedzie magazynowal wode bo taka jest grawitacja i wlasnie wada tego materialu jest to ze to sa frakcje nawet niech to bedzie 100 mm , w wolne przestrzenie miedzy frakcjami wchodzi woda z opadow i dopkoi drenaz nie odbioerze tej wody to ona tam bedzie

a drenaz odbiera tak jak odbiera, dodatkowo to nie jest pompa ssaca ktora wyssie wszelka wilgotnosc spomiedzy frakcji, a badan na taki zawilgocony material jezeli chodzi o lambde nie masz tak wiec nie gadaj glupot,

niestety te szklo piankowe we frakcji pod plyte fundamentowa to najwieksza glupota jaka mozna popelnic, widac ze markteing potrafi zdzialac cuda...

 

jakby to były płyty ze szkła piankowego to jest inna bajka, zrerszta widzialem taka realizajce gdzies w necie to te płyty na krawedzi byly klejone ze soba masa KMB zeby bylo szczelnie !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ sam piszesz głupoty, materiał ten wsypany do dziury w glinie bedzie magazynowal wode bo taka jest grawitacja i wlasnie wada tego materialu jest to ze to sa frakcje nawet niech to bedzie 100 mm , w wolne przestrzenie miedzy frakcjami wchodzi woda z opadow i dopkoi drenaz nie odbioerze tej wody to ona tam bedzie

a drenaz odbiera tak jak odbiera, dodatkowo to nie jest pompa ssaca ktora wyssie wszelka wilgotnosc spomiedzy frakcji, a badan na taki zawilgocony material jezeli chodzi o lambde nie masz tak wiec nie gadaj glupot,

niestety te szklo piankowe we frakcji pod plyte fundamentowa to najwieksza glupota jaka mozna popelnic, widac ze markteing potrafi zdzialac cuda...

 

jakby to były płyty ze szkła piankowego to jest inna bajka, zrerszta widzialem taka realizajce gdzies w necie to te płyty na krawedzi byly klejone ze soba masa KMB zeby bylo szczelnie !!!!!

Pomyślałbyś czasem zanim cos napiszesz. W izolacji pod płytą nie ma prawa być wody. Nie chodzi o wilgoć tylko o wodę. Cokolwiek by to było, czy to styro czy płyty ze szkła czy granulat. Izolacja w wodzie jest nieskuteczna jaka by nie była. W wolne przestrzenie NIE WCHODZI woda z opadów. Skąd woda z opadów pod domem??? Kto ci powiedział, że granulat jest zawilgocony? Skropliła się wilgoć? Na cieplejszym niż ziemia materiale? Ty się w ogóle czytasz? Płyty ze szkła klejone??? Co za pomysł! Może pokaż tę "realizację"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Czasem rozwala mnie Twoje "ograniczenie" w myśleniu, skąd ześ wytzrasnął tekst, że pod izolacją pod płytą nie ma prawa być wody ? Postawisz tam policjanta żeby tego prawa pilnowal?

Wyobraż sobie, że woda z opadów przesiąka przez glebe i przy pewnym jej poziomie (czytaj np długotrwałych opadach) może rownież "wejść" w pobudowę piaskową i tam pozostać do momentu kiedy np drenaż ją nie odbierze, a że Ty sobie ubzdurałeś ze tam nigdy nie bedzie wody to naprawde Twoj problem, rzeczywistość jest trochę inna.

 

A te płyty klejone to sobie wrzuc w google to moze sie przekonasz, wiesz co perm czasem żrniesz takiego madrale we wszystkim , g sie znasz na pewnych rzeczach ( czytaj Twój rozum nie ogarania tego jak to jest w rzeczywistosci tak jak było to z xpsem w wodzie - tak xps nawet zanurzony w wodzie nie traci swoich wlasciwosci bo plyta nie nasiaka !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...