Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Drodzy, jest tutaj ogromna liczba ludzi ktorzy nie tylko buduja zawodowo, jak i przede wszystkim uzytkuja zarowno plyty fundamentowe, jak i dobrze wykonane fundamenty tradycyjne.

 

Czekam na uprawomocnienie sie swojego wniosku o PnB, kilka miesiecy przed rozpoczeciem projektu domu wyleczylem sie z plyty fundamentowej ze wzgledu na jej cene. Poczytalem troche osatatnio o cenach dobrze wykonanych i ocieplonych fundamentow i zlapalem sie za glowe... Dom raczej prosty, stodola parterowa, lekki dach na wiazarach przykryty blacha, wykonany z silki 24cm z 7ma slupami wspierajacymi wieniec, wymiary upraszczajac ok 10,5x18,5m, fundament spiety w 2ch dodatkowych miejscach po srodku, powierzchnia zabudowy ok 185m2. Jesli dobrze kalkuluje i czytam zeznania forumowiczow, raczej marne szanse zeby zrobic to porzadnie za mniej niz 40kPLN. Ile zatem moglaby kosztowac plyta pod moj dom, na XPSie 20cm+powiedzmy 23cm plyty bo moze trzeba przeprosic sie z architektem i zrobic projekt zastepczy...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drodzy, jest tutaj ogromna liczba ludzi ktorzy nie tylko buduja zawodowo, jak i przede wszystkim uzytkuja zarowno plyty fundamentowe, jak i dobrze wykonane fundamenty tradycyjne.

 

Czekam na uprawomocnienie sie swojego wniosku o PnB, kilka miesiecy przed rozpoczeciem projektu domu wyleczylem sie z plyty fundamentowej ze wzgledu na jej cene. Poczytalem troche osatatnio o cenach dobrze wykonanych i ocieplonych fundamentow i zlapalem sie za glowe... Dom raczej prosty, stodola parterowa, lekki dach na wiazarach przykryty blacha, wykonany z silki 24cm z 7ma slupami wspierajacymi wieniec, wymiary upraszczajac ok 10,5x18,5m, fundament spiety w 2ch dodatkowych miejscach po srodku, powierzchnia zabudowy ok 185m2. Jesli dobrze kalkuluje i czytam zeznania forumowiczow, raczej marne szanse zeby zrobic to porzadnie za mniej niz 40kPLN. Ile zatem moglaby kosztowac plyta pod moj dom, na XPSie 20cm+powiedzmy 23cm plyty bo moze trzeba przeprosic sie z architektem i zrobic projekt zastepczy...?

 

185 m2 zabudowy to już nie jest mały domek. Będzie z 35k za sam materiał, plus koparka i robota...

 

Płyta na 20 cm XPS się nie opłaca. 10 cm XPS pod, 10 cm EPS nad płytę.

 

Płyta na forum przy rozsądnych projekcie waha się między 250-350 zł/m2, więc przy dwóch wewnętrznych ławach cena powinna być zbliżona (jak nie niższa jeśli np. stopy są szerokości 70-80cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, powierzchnia zabudowy ok 185m2. Jesli dobrze kalkuluje i czytam zeznania forumowiczow, raczej marne szanse zeby zrobic to porzadnie za mniej niz 40kPLN. Ile zatem moglaby kosztowac plyta pod moj dom, na XPSie 20cm+powiedzmy 23cm plyty bo moze trzeba przeprosic sie z architektem i zrobic projekt zastepczy...?

 

u mnie płyta 180m2 ale 10cm XPSa i dużo zbrojenia

wyszła 40kzł ale robota własna....

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?271706-Parter%C3%B3wka-na-w%C4%85sk%C4%85-dzia%C5%82ke&p=7448846&viewfull=1#post7448846

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie płyta 180m2 ale 10cm XPSa i dużo zbrojenia

wyszła 40kzł ale robota własna....

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?271706-Parter%C3%B3wka-na-w%C4%85sk%C4%85-dzia%C5%82ke&p=7448846&viewfull=1#post7448846

 

Czyli 220zł/m2 przy XPS 10 cm. Dokładając robociznę będzie dokładnie tak jak podałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za konkrety, uciu! Co rzuca sie w oczy to chudziak pod plyte oraz czalkiem sporo kasy na podbudowe. Tak czy inaczej koszty fundamentow i plyty zaczynaja sie niebezpiecznie schodzic - jesli bylbym w stanie zrobic plyte, ktora przekroczylaby cene fundamentow o max 3-5kpln to bym sie nie zastanawial.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za konkrety, uciu! Co rzuca sie w oczy to chudziak pod plyte oraz czalkiem sporo kasy na podbudowe. Tak czy inaczej koszty fundamentow i plyty zaczynaja sie niebezpiecznie schodzic - jesli bylbym w stanie zrobic plyte, ktora przekroczylaby cene fundamentow o max 3-5kpln to bym sie nie zastanawial.

 

Chudziak nie jest niezbędny, dobrze zagęszczony piach spokojnie da radę, choć ostateczna decyzja należy do kierownika budowy :)

 

Jeśli nie masz zamiaru budować pasywniaka, możesz pod płytę dać 5 cm XPSa, albo nawet nic !!! Dajesz potem styro na płytę a ściany i tak są na izolacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapłacić za płytę wspomnianą wyżej maksymalną kwotę 350zł netto. Wczoraj dostałem wycenę na moją płyte (poprzednia strona) z OLX, śląski wykonawca płyt. Bez instalacji kanalizacyjnej(bo nie mam jeszcze projektu) i opaski, bez xps'a wokół płyty. Cena 44 tys netto za płytę 95m2 z 10cm XPS :) na szybko można przyjąć, że materiał na te płytę to 20 tys zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem

Dzięki, przejrzałem Twój dziennik, napiszesz może (może być PW) ile kosztuje m3 tego betonu.

 

W dzienniku piszesz:

 

"Generalnie powierzchnia jest gładka. Ja będę jeszcze na to kładł styropian, więc ewentualne nierówności nie są problemem."

 

Czy powierzchnia jest na tyle akceptowalna by zostawić ją w garażu bez wykończenia ?

Czy beton rozpływa się równomiernie po sztangowaniu, nie tworzą się fale które zostają po wyschnięciu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ze spokojem nadaje się na finalną powierzchnię. Pewnie by trzeba to zabezpieczyć czymś, żeby nie pyliło przez ścieranie nawierzchni.

 

Rozpływa się równomiernie i fal nie było, ale trzeba pamiętać, że rozpływa się w ograniczonym zasięgu, wiec jak za dużo nalejesz w jednym miejscu, to górka zostanie w tym miejscu. To nie woda, żeby się na całej powierzchni płyty wszystko wyrównało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

185 m2 zabudowy to już nie jest mały domek. Będzie z 35k za sam materiał, plus koparka i robota...

 

Płyta na 20 cm XPS się nie opłaca. 10 cm XPS pod, 10 cm EPS nad płytę.

 

Płyta na forum przy rozsądnych projekcie waha się między 250-350 zł/m2, więc przy dwóch wewnętrznych ławach cena powinna być zbliżona (jak nie niższa jeśli np. stopy są szerokości 70-80cm).

 

Ja mam płytę na 10 cm XPS, dziś robiłbym na 20 cm XPS z podłogówką w płycie. Różnica w cenie niewielka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacji np. z papy. Temperatura płyty zimą będzie oscylować w okolicy 14-16 stopni, więc mostek np. do ściany z ytonga żaden.

 

Wątpię, by nieodizolwana od gruntu płyta była cieplejsza o te jakieś 8* od gruntu pod nią. Chyba, że aż takie mostki będą, że tak się ogrzeje od wnętrza domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, by nieodizolwana od gruntu płyta była cieplejsza o te jakieś 8* od gruntu pod nią. Chyba, że aż takie mostki będą, że tak się ogrzeje od wnętrza domu.

 

A ile stopni ma taka płyta jak już się sytuacja ustabilizuje po 3-5 latach? Poza tym straty wcale nie są proporcjonalne, prędzej ucieknie nieszczelnym oknem niż tym mostkiem do płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, by nieodizolwana od gruntu płyta była cieplejsza o te jakieś 8* od gruntu pod nią. Chyba, że aż takie mostki będą, że tak się ogrzeje od wnętrza domu.
Będzie miała podobną temperaturę. Z danych przekazanych przez forumowiczów, którzy mają czujniki pod podłogą wynika, że, dla 10 cm EPS na płycie ta temperatura to średnio 14oC. Średnio przez cały rok a w sezonie grzewczym około 12oC. Warunkiem odizolowanie krawędzi albo ociepleniem fundamentu albo opaską w przypadku płyty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie miała podobną temperaturę. Z danych przekazanych przez forumowiczów, którzy mają czujniki pod podłogą wynika, że, dla 10 cm EPS na płycie ta temperatura to średnio 14oC. Średnio przez cały rok a w sezonie grzewczym około 12oC. Warunkiem odizolowanie krawędzi albo ociepleniem fundamentu albo opaską w przypadku płyty.

 

Jak pod płytą jest izolacja, to grunt jest o 8* (lub więcej) chłodniejszy od płyty.

 

http://imageshack.com/a/img922/4458/7G072k.jpg

 

To oznacza, że likwidacja izolacji termicznej między płytą a gruntem otworzy ciepłu autostradę do piekła. A ile ciepła nią ucieknie - zależy od warunków gruntowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...