Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Perm

dzięki za radę - też tak myślę, że folia jest niepotrzebna. W sumie to będę mieć aż 2 warstwy styropianu - jedną w płycie, drugą pod wylewkam (razem to będzie 25 cm styropianu!). Chyba nie będę używać ogrzewania ;-)

 

Parteron

zapraszam do dziennika - tam masz zdjęcia z realizacji płyty przez CEZBUD.

Fajna technologia - musisz tylko dopilnować kilku szczegółów (moje uwagi w poście nr 1427).

Pianobeton kojarzy mi się z pumeksem - nie wiem czy to właściwe określenie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Parteron, według mnie najlepiej zrobić projekt u niezależnego projektanta, później według projektu niech robi to firma wykonawcza a każdy etap prac niech odbiera TWOJ kierownik budowy który ma być przy każdej czynności. Czyli po zebraniu humusu, nawiezieniu, wymianie pospółki, sprawdzeniu przez specjalistę stopnia zagęszczenia, sprawdzeniu wymiarów płyty, odbioru kanalizy, ułożeniu styropianu, UŁOŻENIU ZBROJENIA ZGODNIE Z PROJEKTEM, wylewaniu i zagęszczeniu betonu. Płatność za wykonaną płytę dopiero jak kierownik podpisze, że wszystkie elementy zostały wykonane prawidłowo. Dodatkowo miło by było by ktoś każdy z etapów fotografował abyś mógł sam zobaczyć prace które ulegną zakryciu. Wszystkie te elementy wykonane prawidłowo zapewnią Ci spokojny sen przez długie lata.

U siebie zrobiłem poziom posadzki wewnątrz dokładnie na poziomie ogrodu (miejscami nawet niżej wyszło ale to już wina posadzkarzy :( ) Teraz myślę, że warto było zrobić jednak o grubość styropianu ponad poziom ziemi. Teraz jest super ale jeśli styro zniknie to się zapadnę o 30 cm :) pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parteron

zapraszam do dziennika - tam masz zdjęcia z realizacji płyty przez CEZBUD.

Fajna technologia - musisz tylko dopilnować kilku szczegółów (moje uwagi w poście nr 1427).

Pianobeton kojarzy mi się z pumeksem - nie wiem czy to właściwe określenie.

Pozdrawiam

Z-35 - Dzięki za info na temat Cezbudu. Czytałem dziennik. Potwierdza, że sprawy związane z pionami trzeba trzy razy sprawdzić przed zalaniem płyty.

Zastanawiam się, czy na korzyść rozwiązania z pianobetonem nie przemawia fakt, że nagrzewana jest sama podłogówka, a nie cała płyta.

Dużej akumulacyjności nie uważam za wadę, ale może akumulacyjność całej płyty to przesada.

Nie znalazłem żadnych opinii na temat Megathermu.

Gdyby ktoś mógł wskazać byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam jeszcze jedno pytanko:

Architekt (i jego zaprzyjaźniony budowlaniec) odradzają mi płytę twierdząc, że w domu o długości 25m (razem z garażem) płyta się nie sprawdzi, bo przy takiej długości potrzebna będzie dylatacja (z wszelkimi komplikacjami), a poza tym płyta jest 60% droższa.

Czy spotkaliście się z takimi ograniczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam płytę 9x21m projektowaną przez ProjektantPłyt. Na początku też miałem mieć dylatację między garażem a resztą domu w celu zniwelowania naprężeń (chyba).

Na moją prośbę dozbroił i przeprojektował trochę to połączenie i mam bez dylatacji.

 

Możesz go zapytać na priv dlaczego czasem stosuje się dylatację, choć prawdopodobnie chodzi o równomierne rozłożenie sił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie dowiedziałem się więcej z innych źródeł.

Podobno płyty powyżej 20m trzeba dylatować, ale tak jak pisał Yeti - do pewnych (?) rozmiarów można wymóg dylatacji ominąć poprzez zastosowanie silniejszego zbrojenia, np. obwodowego.

 

Płyty fundamentowe należny dylatować co 20m? A nie co 30 m jeśli betonowane w jednym ciągu, wg PN jak w przypadku monolitycznych płyt stropowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty fundamentowe należny dylatować co 20m? A nie co 30 m jeśli betonowane w jednym ciągu, wg PN jak w przypadku monolitycznych płyt stropowych?

Dlatego napisałem "podobno". Jestem dylatantem ;) i dlatego pytam na FM. Takie informacje dostałem od jednego z producentów płyt. Być może to są wewnętrzne standardy tego akurat producenta, bo np nie chce on stosować wartości granicznych. Kto go tam wie.

Tak czy inaczej - dla moich celów wystarczy że się upewniłem, że przy 25m (a może nawet 30) można się obyć bez dylatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Nikt z własnej, nieprzymuszonej woli nie stawia na płycie bo jest zdecydowanie drożej. Ale jak masz słabe warunki gruntowe, to jest to jakieś wyjście.

 

Co to znaczy dużo drożej, chciałem porównać koszt ław fundamentowych +izolacje + wylewki z izolacjami wewnątrz vesrus

płyta fundamentowa z izolacjami czyli komplet stanu zerowego ławy z kompletem stanu zerowego płyty (izolacje tego samego standardu).???

pozdrawiam (kazjan)

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uszczególowić i przejść do meritum w sprawie porównania fundamentów domu: Ławy versus płyta!

Ale widzę ze nie ma zainteresowania?! Od kilku miesięcy drążę sprawy ogónie budowlane i chciałbym pogłębić wiedzę jaką koncepcję buwowy obrać.

Do dalszych rozwiązań jest bardzo ważna decyzja na czym budujemy i jak uchronić budynek przed wilgocią i zimnem przenikającym od fundamentów.

Możę jakiś specjalista lub doświadczony wykonawca podpowie mi w sprawie płyty ? Wydaje mi sie łatwiejsza w zaizolowaniu od wilgości a tym samym od przenikania chłodu od podłoża jest płyta. Położenie foli i steroduru pod fundament powinno go lepiej zaizolować, ale czy wytrzyma mechanicznie obciążenie wielu to konstrukcji i jaka jest jego żywotność budujemy przecież na 30, 40, 50 lat. chodzi o to aby po 10 latach nie poprawiać fundamentów do to bardzo drogie i niepotrzebne!!! Grund ma bardziej stabilną temperaturę (poniżej strefy przemarzania ) niż powierzchnia ziemi i oczywiście powietrze!

Wachania sesonowe temperatury -25 zima do +35 lato to aż 60 stopni C- mocno niszczą zewnętrzną część konstrukcji.

Pilnie czekam na podpowiedzi!!!

Pozdrawiam ... Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...