Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie będę pisał, kto wykonywał płytę. Zobaczymy czy Panowie poprawią - w końcu mężczyznę poznaję się po tym, jak kończy. Do tej pory kontakt dobry i chyba nie będzie problemu z korektami. Chyba, bo blisko ekipa do mnie nie ma. Spróbuję wrzucić zdjęcia - jest jakiś problem, chyba z rozmiarem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Niepotrzebne mi sa liczby. Wole doswiadczenia innych i wyniki domow juz zbudowanych i ogrzewanych niz gapienie sie w cyferki ktore nie odzwierciedlaja idealnie rzeczywistosci tym bardziej budowlanej rzeczywistosci.

 

Ile takich domów udało Ci się porównać, żeby wysnuć wniosek, iż:

plyte moglbys odchudzic ze styropianu do 20 cm a itak efekt bedzie podobny do tradycyjnego z gola sciana fundamentowa.

 

Opowiadasz bajki bez żadnych podstaw.

 

Wielu tu składa deklaracje wiary, jak to bardzo płyta jest bardziej energooszczędna od tradycyjnych ław. Tylko jak dotąd żaden nie potrafi tego przeliczyć i wykazać na liczbach. A tak naprawdę pytanie jest ile cm izolacji trzeba dać na ścianę fundamentową, żeby dom na ławie był równie ciepły (a powyżej tych cm cieplejszy) od płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie:

Sprawdzałem możliwości ściągnięcia tego betonu z burt.

Jeśli będę drapał, to EPS pęka. Beton schodzi razem z wierzchnią warstwą EPS.

 

Drugie zdjęcie:

Ewidentnie coś poszło nie tak...

W dwóch miejscach burta się rozlazła, w kilku popękał EPS. Widzę dopiero teraz, bo wieczorem ni chu chu. Zalewane ok. 15:00. Nie miałem komfortu i możliwości oglądania całego wylewania betonu.

 

Reklamacja do wykonawcy. Zobaczymy.

 

small burta.jpg

3zjeb.jpg

Edytowane przez blitzkrieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebne mi sa liczby. Wole doswiadczenia innych i wyniki domow juz zbudowanych i ogrzewanych niz gapienie sie w cyferki ktore nie odzwierciedlaja idealnie rzeczywistosci tym bardziej budowlanej rzeczywistosci.

Ja raczej stosuję zasadę "nie uwierzę zanim nie zobaczę albo policzę". Bo jednak te cyferki to sedno sprawy. Niestety matematyka wśród naszej populacji to ciężki temat.

 

Zamierzam grzać prądem z fotowoltaiki. Jak rząd nas nie wydyma, to będę miał darmowe ogrzewanie przez najbliższe 15 lat za 20 000zł. A jak będzie próbował to będzie wodna podłogowa do której można podłączyć wszystkie inne źródła.

 

Jeżeli płyty z ostrogami nie są popularne to może warto je spopularyzować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile takich domów udało Ci się porównać, żeby wysnuć wniosek, iż:

 

 

Opowiadasz bajki bez żadnych podstaw.

 

Wielu tu składa deklaracje wiary, jak to bardzo płyta jest bardziej energooszczędna od tradycyjnych ław. Tylko jak dotąd żaden nie potrafi tego przeliczyć i wykazać na liczbach. A tak naprawdę pytanie jest ile cm izolacji trzeba dać na ścianę fundamentową, żeby dom na ławie był równie ciepły (a powyżej tych cm cieplejszy) od płyty.

Wyzej Accel wyliczyl Roznice miedzy 30cm a 20 i wyszlo ze od 150 do 200 a wczesniej podal ze mostek przez sciane to ok 115w i widac ze niewiele sie pomylilem bez sleczenia nad cyferkami.

Jakbys nie zauwazyl to kolega chce budowac sam a przy takiej budowie plyta ma ogromna przewage ale co Ty mozesz o tym wiedziec jak Tobie budowala firma. Zmniejszenie strat przy plycie jest faktem czy Ci sie to posoba czy nie. Jak tak bardzo wierzysz w cyferki to poszukaj sobie w samorobach urzytkownika Mmark budujacego powiekszone z7. On wstawil ozc przy lawach i po zmianie na plyte i jest czarno na bialym ile jest oszczednosci.

Biegasz po forum i rozpierdzielasz kazdy temat w ktorym sa walkowane inne rozwiazania niz te ktore zastosowałes u siebie. Jak ktos chce pompe ciepla to juz go przekonujesz jakie to kable sa cudowne. Jak plyte to jaka to ona droga i praktycznie nie ma zalet w stosunku do law. Jak ktos buduje z silki to znowu jaki to beton komorkowy jest doskonaly.7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej stosuję zasadę "nie uwierzę zanim nie zobaczę albo policzę". Bo jednak te cyferki to sedno sprawy. Niestety matematyka wśród naszej populacji to ciężki temat.

 

Zamierzam grzać prądem z fotowoltaiki. Jak rząd nas nie wydyma, to będę miał darmowe ogrzewanie przez najbliższe 15 lat za 20 000zł. A jak będzie próbował to będzie wodna podłogowa do której można podłączyć wszystkie inne źródła.

 

Jeżeli płyty z ostrogami nie są popularne to może warto je spopularyzować :D

Liczyc mozesz tylko pamietaj ze po obliczeniach przychodzi czas na realizacje. Lepiej korzystac z doswiadczenia ludzi ktorzy juz zbudowali i wiedza jakie sa efekty. Jak zamierzasz grzac tak jak mowisz to moim zdaniem nie ma sensu bic sie o kazdy wat. Bardziej skupilbym sie na latwosci wykonania fundamentu a tu na pierwszym miejscu bedzie plyta potem plyta z ostrogami i na koncu lawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam wyliczone. Przy 20 cm obciążenie 4650 W a zapotrzebowanie 6100 kWh/rok. Natomiast przy 30 cm mamy odpowiednio 4700 W i 6390 kWh/rok.

 

To grubosci xps na scianie fundamentowej? Bo tego nikt mi nie potrafi policzyć, jak zmienią się kWh/r w zależnosci od grubosci styropianu na ścianie i porównać do płyty z x cm pod i y po bokach.

Policzenie kWh w zależnosci od izolacji płyty czy podlogi - stosunkowo proste. Wpływ izolacji ściany fundamentowej w domu niepodpiwniczonym - mission impossible jak dotąd.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To grubosci xps na scianie fundamentowej? Bo tego nikt mi nie potrafi policzyć, jak zmienią się kWh/r w zależnosci od grubosci styropianu na ścianie i porównać do płyty z x cm pod i y po bokach.

Policzenie kWh w zależnosci od izolacji płyty czy podlogi - stosunkowo proste. Wpływ izolacji ściany fundamentowej w domu niepodpiwniczonym - mission impossible jak dotąd.

 

 

Nie - to wyliczenia dla płyty. Ale śmiem twierdzić że przy zwykłych fundamentach co prawda ogólne wartości będą wyższe ale różnica będzie porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - to wyliczenia dla płyty. Ale śmiem twierdzić że przy zwykłych fundamentach co prawda ogólne wartości będą wyższe ale różnica będzie porównywalna.

 

Do gołych fundamentów, jak zgaduje Dulin7, czy do takich z 5cm czy może 15cm XPS na ścianie?

 

Ja wiem, że na FM dogmatem jest, że płyta jest bardziej energooszczędna i jako taki nie wymaga dowodów. Ja jednak w tym względzie jestem niewierzący i wolałbym dowody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam wyliczone. Przy 20 cm obciążenie 4650 W a zapotrzebowanie 6100 kWh/rok. Natomiast przy 30 cm mamy odpowiednio 4700 W i 6390 kWh/rok.

 

Możesz doprecyzować? Bo wychodzi że przy 30cm jest większe zużycie;)

 

Nie, nie wyliczył. Wysufitował nie podając nawet założeń.

 

Tak. Obliczenia są uproszczone:

20cm betonu komórkowego (na odcinku pokrytym styropianem z obu stron) o lambdzie 0,105, daje nam U=0,525. 0,525 x 60mb fundamentu x0,24m x (23C°-7,9°C) = 114W. Czyli przez 7 miesiecy sezonu grzewczego ok 584kWh.

 

Bo dla fundamentu zwykłego trudno to policzyć uwzględniając rozchodzenie się ciepła na wszystkie strony w tym wypadku.

Dlatego przyjmuję że to 115W to max.

Edytowane przez ACCel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co to za liczenie i zastanawianie sie czy lepsze jest bmw czy audi? Trzeba robic to co jest latwiejsze i tansze. Jak taniej Ci wyjda fundamenty i krocej je bedziesz robil to je rob, nie ma znaczenia czy rocznie bedzie to 50 zl wiecej czy mniej za ogrzewanie. Lepiej sie skup na konkretnych problemach i trudnosciach jak to ze do zwyklych fundamentów musisz zrobic duuuzo szalunkow i to solidnych, co wg mnie jezeli bedziesz robil sam to te szalunki bedziesz kręcił tyle czasu ile robil cala plyte!

BTW czy masz juz projekt tych fundamentow na lawach? Bo decydowanie na wlasna reke gdzie bedzie zbrojenie, a gdzie nie nie jest dobrym pomyslem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Dostałem dzisiaj projekt domu. Zauważyłem dziwne rozwiązanie. Płyta fundamentowa wystaje poza obrys budynku, a część wystającej płyty nie jest zaizolowana. Czy to błąd architekta czy tak ma to wyglądać. Nigdzie indziej nie znalazłem podobnego rozwiązania dlatego nierozumienie co autor miał na myśliPłyta przekrój.jpg

Płyta przekrój.jpg

Edytowane przez Piotrekpp11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co to za liczenie i zastanawianie sie czy lepsze jest bmw czy audi? Trzeba robic to co jest latwiejsze i tansze. Jak taniej Ci wyjda fundamenty i krocej je bedziesz robil to je rob, nie ma znaczenia czy rocznie bedzie to 50 zl wiecej czy mniej za ogrzewanie. Lepiej sie skup na konkretnych problemach i trudnosciach jak to ze do zwyklych fundamentów musisz zrobic duuuzo szalunkow i to solidnych, co wg mnie jezeli bedziesz robil sam to te szalunki bedziesz kręcił tyle czasu ile robil cala plyte!

BTW czy masz juz projekt tych fundamentow na lawach? Bo decydowanie na wlasna reke gdzie bedzie zbrojenie, a gdzie nie nie jest dobrym pomyslem.

 

Jeżeli tradycyjny fundament będzie tak znacząco tańszy to zlecę to firmie i po problemie.

 

Na szalunki też mam potencjalnie pomysł - ława w folii w glinie bez szalunków, ściany - od zewnątrz szalunek tracony ze styropianu zakopany przed zalaniem, od środka zwykły, zakopany w piasku aby nie rozsadziło. Swoją drogą, przy tak lekkim budynku ława 60x40 jest mocno przewymiarowana, poniżej przykład jakby mogły wyglądać fundamenty przy jakimś rozsądnym policzeniu:

 

y4mLCeFbknklWhRdpvpdBSQZ7PSBLb00vlv4q_4AvNn8bRXBdx-qE8u-zL4MBEm5hwFwP0F3WdHS4HF7TR04UtO5gc4Bo0K_L9XYAx_veBVBWF5HrgNCPR-ZpTx0nM38D4EJsfL9eFZXnBHWJRs0hwGwH5dTevGnA1A6YIdft1py4Y3MQ-cnNsqWDFvVvyr5GK3KxwL8GGHQqOCFg9n5M77tw?width=556&height=639&cropmode=none

(rysunek wygląda jakby nie martwili się*strefą przemarzania, ale zignorujmy to - lewa strona miałaby być pod ziemią).

 

Nie mam żadnych projektów jeszcze, wiadomo że przy takim budynku trzeba mieć. Ale wolę najpierw zrobić rozpoznanie, żeby znaleźć projektanta, który zrobi według mojego pomysłu.

Po świętach podpytam kilku projektantów co by proponowali w zakresie odchudzonych płyt z ostrogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie. Dostałem dzisiaj projekt domu. Zauważyłem dziwne rozwiązanie. Płyta fundamentowa wystaje poza obrys budynku, a część wystającej płyty nie jest zaizolowana. Czy to błąd architekta czy tak ma to wyglądać. Nigdzie indziej nie znalazłem podobnego rozwiązania dlatego nierozumienie co autor miał na myśli[ATTACH=CONFIG]438402[/ATTACH]

 

błąd/niewiedza. Było już tutaj pare takich wynalazków. Chyba że to wychodzi z obliczeń że inaczej nie da rady, ale szczerze w to wątpie.

 

Panowie i Panie,

Jakie jest racjonalne rozwiązanie przy rozjechanych i popękanych burtach z EPS?

Piankować?

Wycinać i wstawiać od nowa EPS?

 

[ATTACH=CONFIG]438403[/ATTACH]

 

Piankować. Jak kupisz nowy pistolet do piany masz tam rurkę którą dojdziesz na kilkadziesiąt cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szalunki też mam potencjalnie pomysł - ława w folii w glinie bez szalunków, ściany - od zewnątrz szalunek tracony ze styropianu zakopany przed zalaniem, od środka zwykły, zakopany w piasku aby nie rozsadziło.

 

czy dobrze rozumiem, że chcesz zrobić szalunek z EPS? Wiesz o tym że to nie wytrzyma naporu ziemi/piachu? Nie bardzo wiem jak chcesz to zrealizować ;) Szalunek od wewnątrz potem bedziesz odkopywał, zostawiał? To dodatkowy koszt, którego nie doliczyłeś do kalkulacji.

no i ta folia na ławy to też kiepski pomysł, bo ta folia będzie trzymać tam wodę dłużej niż w normalnych warunkach by się tam znajdowała. Jak będzie trudna sytuacja po wykopie na ławy to trzeba zrobić chudziaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...