Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tutaj wkleję na czym powinna być posadowiona płyta fundamentowa. Proszę zobaczcie blog kolegi bo chyba niektórzy nie mają o tym pojęcia:

http://budowagryfice.blogspot.com/search/label/szklo%20piankowe?m=0

 

ps. wklejam też w tym wątku bo jest przyklejony na górze - mam nadzieję, że mi moderator wybaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich. Jakiś czas przeglądałem to forum ale do tej pory nic tu nie pisałem. Jednak z uwagi na to, że właśnie szykuję się do budowy domu to postanowiłem napisać. Mnie także bardzo interesuje ta technologia podbudowy płyty fundamentowej o której tu piszecie. Mam jednak kilka pytań. Czy ktoś by mógł mi wyjaśnić w jakich warstwach (grubości) można sypać te szkło spienione aby później się je dało dobrze ubić? Czy ktoś też może wie jakim sprzętem je ubijać? Gdzieś słyszałem, że nie może to być za ciężka ubijarka bo się może materiał pokruszyć? A więc jaka? Taka do 100KG czy może lżejsza? No i jeszcze jedno - w jaki sposób je ładnie wypoziomować (warstwę) aby płyta fundamentowa którą będę wylewał na nim miała równą podstawę? Nie jest to przecież piasek i nie można w ten sposób tego wypoziomować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wkleję na czym powinna być posadowiona płyta fundamentowa. Proszę zobaczcie blog kolegi bo chyba niektórzy nie mają o tym pojęcia:

http://budowagryfice.blogspot.com/search/label/szklo%20piankowe?m=0

 

ps. wklejam też w tym wątku bo jest przyklejony na górze - mam nadzieję, że mi moderator wybaczy :)

 

Pokaż jakieś badania współczynnika przewodzenia ciepła dla warstwy kruszywa szkła piankowego zagęszczonej mechanicznie i w dodatku zawilgoconej , wtedy będziemy mogli porozmawiać o cudowności szkła piankowego w postaci kruszywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło spienione ma zamknięte pory więc nie gromadzi wody. WIęc jedyna woda to ta pomiędzy kawałkami szkła jakby miałą się już tam znaleźć.

POzatym jak grunt suchy to woda ta wsiąknie.

Szkło się ciężko "obrabia" Ale da się to zrobić.

Jest droższe od XPS. 30cm szkłą to jak 10cm XPS. No i żeby było 30cm szkła trzeba wsypać luzem 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to jest suchy na powierzchni, a podbudowa ze szkła jest pod poziomem gruntu gdzie wilgoć występuje zawsze. Rozumiem, że granulki szkła nie nasiąkają wilgocią, ale co z wilgocią pomiędzy nimi? Czy woda nie wpływa nie gromadzi się w takiej podbudowie, która nie jest odizolowana od gruntu? Szukam wśród materiałów wpływu wilgotności na izolacyjność i nic nie mogę znaleźć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to jest suchy na powierzchni, a podbudowa ze szkła jest pod poziomem gruntu gdzie wilgoć występuje zawsze. Rozumiem, że granulki szkła nie nasiąkają wilgocią, ale co z wilgocią pomiędzy nimi? Czy woda nie wpływa nie gromadzi się w takiej podbudowie, która nie jest odizolowana od gruntu? Szukam wśród materiałów wpływu wilgotności na izolacyjność i nic nie mogę znaleźć.

 

Woda się nie gromadzi bo to nie basen:) Spływa drenażem lub też wsiąka w grunt a szkło nie podciąga kapilarnie wody i całość jest sucha po wieki!:) Było to już badane tutaj na tym forum kilka lat temu i są ludzie którzy mają w ten sposób wykonane izolacje fundamentów które bardzo sobie chwalą. Mam nadzieję, ze może ktoś z nich będzie tak uprzejmy i wyjaśni tutaj jak to jest w rzeczywistości?? Z tego co ustaliłem jest to obecnie najlepszy materiał izolacyjny na rynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Z uporem maniaka opowiadasz głupoty, masz problem ze zrozumieniem faktów czy jak ? Bo ja tego nie rozumiem jak można takie głupoty opowiadać.

Weź sobie łopatę i rozgrzeb kupę piasku i co zobaszysz suchy piasek ? Tak wiec nie pierdziel głupot, wilgoć w gruncie jest i zawsze będzie no chyba, że nam Polska spustynnieje . Drenaż odsącza nadmiar wody , ale jej nie wysysa do cna. Drenaż ma pewną przepustowść i przy pewnej intensywności opadów pod takim domem może być własnie basen przez pewien okres!!!! I przy pewnych warunkachwilgoć pomiedzy garnulatem szkła czyli na jego powierzchni plus zawilgocony pył tam będzie często i nie ma żadnych badań które by taki naturalny stan rzeczy uwzgledniały !!1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 month później...

Cześć,

 

krótkie pytanie dot. adaptacji projektu i zmianie z ław fundamentowych na płytę.

 

  • W projekcie garaż nieocieplony, izolowany od części mieszkalnej, jak na załączonym przekroju (izolacji styropianem od gruntu bym już nie robił, żeby zrobić naturalny "GWC" :p) - tu jest dla mnie wszystko jasne.
  • Adaptacja zakłada fundament płytowy, izolowany szczelnie 20cm XPS (po obrysie i pod płytą), projektowany jako monolit tj. w jednym "kawałku", bez dylatowania.

 

Pytanie - co z garażem, w kontekście osławionego mostka termicznego? Puszczać tam podłogówkę z b duży rozstawem pętli i grzać do 13-16 stopni? Zostawić, bo Δt nie będzie tak duża i nie ma sensu spinać się o kilka kWh? Może przy ciągłej izolacji od spodu pod płytą fundamentową jeszcze inaczej powinienem to rozpatrywać?

 

Zrzut-ekranu-2020-11-28-o-00-31-23.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki rozmiar bednarki należy dać pod płytę w chudziak? Musi być na jakiś podporach ułożona kratownica czy bezpośrednio na piachu i będzie ok ?

 

Generalnie jest tak, że robi się zbrojenie i beton pod nim, bez izolacji, bednarka leży na zbrojeniu, ale pilnuje się, żeby przy bednarce były pręty co najmniej 10 mm i tworzyły sensowny obwód. W sumie mało warunków, ale dla wielu i tak za dużo ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jest tak, że robi się zbrojenie i beton pod nim, bez izolacji, bednarka leży na zbrojeniu, ale pilnuje się, żeby przy bednarce były pręty co najmniej 10 mm i tworzyły sensowny obwód. W sumie mało warunków, ale dla wielu i tak za dużo ;-)

 

Z tego co tu widziałem robi się pierwsza kratownice w chudziak i potem druga na górnym zbrojeniu płyty i się je łączy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...