Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie sądzę - szanse na te przykłady które przytoczyłem powyżej są o rzędy wielkości większe niż np meteoryt kolego. Są to udokumentowane liczne przypadki o których można poczytać nawet tutaj na tym forum. Tak więc fakt, że kolega niczego nie zauważył nic nie zmienia. Ja wolę nie ryzykować i każda moja kolejna budowa będzie bez plastiku pod fundamentem (płytą).

Tutaj przykład wykonania takich płyt pod domem pasywnym (!):

http://www.hogerszklospienione.pl/?fbclid=IwAR2LBpLZ_ZXS81FqAz-9t3CpnDxZZL6y1amxIhQuWD2RJM6M0NnMD8jIWkw

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

ekipa jest w trakcie wykonywania płyty fundamentowej pod dom. Projektant wymyślił stopę fundamentową pod płytą, pod słupem narożnym, gdzie schodza się 2 duże okna. Własnie dowiedziałem się, że nie bedzie ocieplenia xps od spodu stopy. Grubość stopy to 20 cm, razem z płytą daje to tylko 40 cm.

 

Obawiam się, że płyta będzie przemarzać. Cała grubość płyty jest teraz ponad poziomem gruntu.

 

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim rozwiązaniem i wie jak to dobrze rozwiązać?

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje!

 

Wygląda to tak:

 

stopa pod płytą.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę - szanse na te przykłady które przytoczyłem powyżej są o rzędy wielkości większe niż np meteoryt kolego. Są to udokumentowane liczne przypadki o których można poczytać nawet tutaj na tym forum. l]

 

Proszę o linka do przypadków, ze

chałupa Ci się przechyliła bo mrówki wyżarły EPS albo spełzł całkiem??

 

Jestem tu dość długo, ale jakoś sobie nie przypominam...

 

Swoją drogą -45cm szkła pod dom pasywny ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

ekipa jest w trakcie wykonywania płyty fundamentowej pod dom. Projektant wymyślił stopę fundamentową pod płytą, pod słupem narożnym, gdzie schodza się 2 duże okna. Własnie dowiedziałem się, że nie bedzie ocieplenia xps od spodu stopy. Grubość stopy to 20 cm, razem z płytą daje to tylko 40 cm.

 

Obawiam się, że płyta będzie przemarzać. Cała grubość płyty jest teraz ponad poziomem gruntu.

 

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim rozwiązaniem i wie jak to dobrze rozwiązać?

 

Z góry dzięki za wszelkie informacje!

 

Wygląda to tak:

 

[ATTACH=CONFIG]452616[/ATTACH]

 

-0.63cm to szansa aby tam było na minusie jest bardzo mała szczerze mówiąc. Jednak jest to ewidentnie mostek termiczny i to nie mały... Jeżeli będziesz grzał płytą fundamentową to będziesz miał tam zimne pole i duże straty energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o linka do przypadków, ze

 

 

Jestem tu dość długo, ale jakoś sobie nie przypominam...

 

Swoją drogą -45cm szkła pod dom pasywny ?

 

Czytałem o tym ładnych kilka lat temu - spróbuje w wolnej chwili poszukać.

ps. szkła było chyba ponad 50cm ale się zagęściło:) Trochę mało wg mnie jak na dom pasywny... Natomiast tutaj jest kolega na tym forum który sypał bodajże 90cm szkła(!?) spod Szczecina... Może się sam wypowie jakie ma wrażenia z użytkowania swojej płyty??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę może komuś po coś się przyda taka informacja.

Dom piętrowy na planie prostokąta o wymiarach 8x13 m.

Podsypka piaskowa, chudziak 10 cm, 20 cm XPSa, 30 cm płyty.

Brak wylewek, brak ocieplonego dachu. Tylko tynki i ocieplone ściany.

 

Sprawdziłem dziś co pokazują czujniki temp, umieszczone pod chudziakiem.

Czujniki rozmieszczone w narożach (odległość od krawędzi ścian 50 cm) i jeden na środku domu.

W trzech narożach 5C w jednym 4C. Na środku 8,5C. Temperatura w domu 1,5C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dosyć nietypowa. Podłogówka w płycie fundamentowej. W części salon- kuchnia wysokość 6,5m rozstaw rurek 5cm. W pozostałej części budynku wysokość standardowa rozstaw co 10 cm. Poza tym, rozdzielacz boje się umieścić w garażu, bo osłabia brzeg płyty, dałem go w centralnej części budynku. Garaż na płycie oddzielony, niżej jakieś 30cm.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

 

198bb86d2be685a0gen.jpg

Edytowane przez Drops2
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że temat izolacji płyty przed wodą był już poruszany nie raz, ale co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy ktoś z Was robił podobnie?

Pod płytą 15XPS ułożonego na chudziaku 10cm - chciałbym na chudziaku zgrzać papę a następnie zabezpieczyć boki płyty papą w jednym kawałku od razu przed murowaniem ścian - jak poniżej na screenie.

 

papa - plyta fundamentowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że temat izolacji płyty przed wodą był już poruszany nie raz, ale co sądzicie o takim rozwiązaniu i czy ktoś z Was robił podobnie?

Pod płytą 15XPS ułożonego na chudziaku 10cm - chciałbym na chudziaku zgrzać papę a następnie zabezpieczyć boki płyty papą w jednym kawałku od razu przed murowaniem ścian - jak poniżej na screenie.

 

[ATTACH=CONFIG]453038[/ATTACH]

A nie lepiej,łatwiej i praktyczniej zastosować folie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej i praktyczniej na pewno, ale czy lepiej to się właśnie zastanawiam.

Grunt mam dość mokry z warstwą gliny, która przy dużych ulewach może przytrzymać trochę wody - oczywiście planuję drenaż ale co do folii nie jestem jej zwolennikiem, bo i tak zrobi się z niej sitko - chciałbym to zrobić raz i o tym zapomnieć ale oczywiście nie upieram się przy tym pomyśle, po prostu wydaje mi się sensowy w wykonawstwie i dość solidny dlatego pytam o opinie i Wasze doświadczenia.

Czy przy zastosowaniu folii zostaje ona też wywinięta pod ściany zewnętrzne budynku? Jeżeli nie to ciężko zastosować ciągłość izolacji. I co z izolacją na gotowej już płycie - też folia? W moim wariancie wydaje mi się, że izolacja na płycie będzie już niepotrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dosyć nietypowa. Podłogówka w płycie fundamentowej. W części salon- kuchnia wysokość 6,5m rozstaw rurek 5cm. W pozostałej części budynku wysokość standardowa rozstaw co 10 cm. Poza tym, rozdzielacz boje się umieścić w garażu, bo osłabia brzeg płyty, dałem go w centralnej części budynku. Garaż na płycie oddzielony, niżej jakieś 30cm.

Co sądzicie o tym rozwiązaniu?

 

198bb86d2be685a0gen.jpg

 

Bardzo dobre rozwiązanie! W sensie umieszczenia podłogówki w płycie fundamentowej! Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc o rozdzielaczu osłabiającym brzeg płyty (!?) a co do garażu to rozumiem, że tam nie ma podłogówki i jest odseparowany termicznie od reszty chałupy (płyta też fizycznie)?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej i praktyczniej na pewno, ale czy lepiej to się właśnie zastanawiam.

Grunt mam dość mokry z warstwą gliny, która przy dużych ulewach może przytrzymać trochę wody - oczywiście planuję drenaż ale co do folii nie jestem jej zwolennikiem, bo i tak zrobi się z niej sitko - chciałbym to zrobić raz i o tym zapomnieć ale oczywiście nie upieram się przy tym pomyśle, po prostu wydaje mi się sensowy w wykonawstwie i dość solidny dlatego pytam o opinie i Wasze doświadczenia.

Czy przy zastosowaniu folii zostaje ona też wywinięta pod ściany zewnętrzne budynku? Jeżeli nie to ciężko zastosować ciągłość izolacji. I co z izolacją na gotowej już płycie - też folia? W moim wariancie wydaje mi się, że izolacja na płycie będzie już niepotrzebna.

Pod płytą nie miałem jakiekolwiek izolacji bo nie widziałem takiej potrzeby, wystarczyła podbudowa z kruszywa, która nie dopuszcza wody pod płytę.

Na płycie ale przed ukladniem styro, mam folię, która wchodzi na pierwszą warstwę ściany.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzednim zdjęciu rozdzielacz jest w środku, 2 dobiegi idą do kotłowni. Jeżli umieszczę rozdzielacz w garażu tak jak na tym zdjęciu, to 16 rurek może osłabić brzeg płyty domu.

Garaż miał być nieogrzewany, ale zmieniłem na ogrzewany, ok 15 st.C. Wrzucę tam 2 pętle x 120m. Garaż jest fizycznie odseparowany od budynku ca 10cm.

Pojawił się jeszcze jeden problem garaż jest obniżony jakieś 30 cm względem domu. Chodzi o ścianę na uskoku. Jak to można zaszalować żeby wylać 2 płyty za jednym razem?

 

 

13312de8e2264aabgen.jpg

Edytowane przez Drops2
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poprzednim zdjęciu rozdzielacz jest w środku, 2 dobiegi idą do kotłowni. Jeżli umieszczę rozdzielacz w garażu tak jak na tym zdjęciu, to 16 rurek może osłabić brzeg płyty domu.

Garaż miał być nieogrzewany, ale zmieniłem na ogrzewany, ok 15 st.C. Wrzucę tam 2 pętle x 120m. Garaż jest fizycznie odseparowany od budynku ca 10cm.

Pojawił się jeszcze jeden problem garaż jest obniżony jakieś 30 cm względem domu. Chodzi o ścianę na uskoku. Jak to można zaszalować żeby wylać 2 płyty za jednym razem?

 

 

13312de8e2264aabgen.jpg

 

Dlaczego rozdzielacz miał być w garażu?? Przecież będzie słabiej ogrzewany niż dom z tego co napisałeś (+15 - nie wystarczy np +5? wtedy nie robić izolacji termicznej pod płytą tylko korzystać z ciepła gruntu gratis). Rozdzielacz powinien być w pobliżu źródła ciepła (mam nadzieję, że pompa ciepła?). Co do szalowania płyty to skoro jest fizycznie odseparowany to chyba też posiada osobny szalunek?? Jedynie co to musi to być jakiś solidny szalunek aby go nie rozparło/przewróciło skoro nie będziesz mógł go podeprzeć na całej długości z garażem. Pytanie do szalunkarzy...

ps. dlaczego garaż ma być 30cm niżej? Nie może być na tym samym poziomie? W ogóle co chcesz dać pod płytą? Słyszałeś o szkle piankowym?

Edytowane przez amir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia z pompą ciepła planowana jest w garażu, dlatego rozdzielacz w garażu. Obecnie mam projekt w wersji z tradycyjnym fundamentem i myślę czy warto zamienić na płytę. Garaż jest niżej w odniesieniu do domu, strop garażu stanowi taras dla poddasza domu. Wyrównując poziom z domem obniża się wysokość garażu. +5 st.C trochę mało, chciałbym trochę pomajsterkować.

Pod płytę zamierzam dać xps Synthos Prime 2 x 10 cm. Tak słyszałem o szkle spienionym. Dobry materiał jakoś 2 x większe grubości trzeba dawać w stosunku do xps-a, jak pamiętam. Sprawdzę jak to cenowo wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia z pompą ciepła planowana jest w garażu, dlatego rozdzielacz w garażu. Obecnie mam projekt w wersji z tradycyjnym fundamentem i myślę czy warto zamienić na płytę. Garaż jest niżej w odniesieniu do domu, strop garażu stanowi taras dla poddasza domu. Wyrównując poziom z domem obniża się wysokość garażu. +5 st.C trochę mało, chciałbym trochę pomajsterkować.

Pod płytę zamierzam dać xps Synthos Prime 2 x 10 cm. Tak słyszałem o szkle spienionym. Dobry materiał jakoś 2 x większe grubości trzeba dawać w stosunku do xps-a, jak pamiętam. Sprawdzę jak to cenowo wychodzi.

 

No to jak chcesz dać w garażu kotłownię to już samo to będzie nieźle grzało cały ten garaż:) Co do zmiany na płytę to jak najbardziej warto bo wtedy jak zrobisz płytę akumulacyjną to jedziesz tylko na 2 taryfie w chałupie a co więcej możesz np pozbyć się buforów w układzie hydraulicznym pompy ciepła.

Co do szkła to tak z 0,5m trzeba dać warstwę aby to dobrze działało oraz drenaż opaskowy. Jednak korzyści są niezaprzeczalne. Cenowo nie jest źle - za 180pln można kupić w Mińsku Mazowieckim za 1m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...