Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

prosze wytłumacz mi to, ja nie z tych co zdania nie zmieniają pod wpływem uzasadnionych faktów.

 

Ależ nikt nie ma zamiaru nikomu wmawiać ale wiedza nie boli. Nie mówię że jej nie masz, ale chyba twoje stwierdzenie jest niezasadne.

Skoro tak podpierasz sie doświadczniami z zagranicy, np.niemcy, to czemu nie wpomniszże u nich tak samo jak o fundamentach dawno już nikt nie pamięta o współczynnikach ścian 0,3, a i o 0,18 też niedługa zapomną.

 

 

-bo straty energetyczne to nie są przełożenia wprost proporcjonalne i 0,18 to jest super współczynnik;

 

-no i nigdzie nie napisałem, ze mam jakieś doświadczenia niemieckie (ale tak znam tam budownictwo bo mam tam rodzinę i stąd wiem o płytach fundamentowych) ;

 

-no i coś strasznie przesadziłeś z tymi współczynnikami dla Niemiec (to ile twoim zdaniem tam niedługo wprowadzą 0.05 dla ścian?)

 

bo moja rodzina mieszka koło granicy z Belgią i w tamtym roku wybudowali dom z Ytonga w 1-warstwówce z 36cm i to jest grubo ponad wymagania (tak na prawdę to w "cieplejszych" landach to oni i buduja jeszcze zimniej i twierdza ze im to wystarcza)

 

- tak jak Ci napisałem, ja nie będę się zastanawiał, czy 20 styro czy 25 a może 30, a czemu nie 40..., ja chce postawić dom szybko, bo bede to kredytował (co innego jakbym miał kasę),oszczędzając kasę na systemy wentylacji i ogrzewania, bo sciana to ściana, a wsp. poniżej 0,20 to bardzo dobry współczynnik (moim zdaniem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytam z czystej ciekawości.

Jaka jest przewaga pustaków keramzytowych Liaplan nad Optiroc

 

nie znałem tego systemu, ale z tego co znalazłem teraz w necie (strasznie mało info), to moim zdaniem różni się tym od Liaplana, że Liaplan ma ścianę jednowarstwową ze specjalnym styro wewnątrz i o takie coś mi chodzi w zastępstwie ytonga,

 

widziałem tego Liaplana na "żywo" i bardzo mi się spodobał (jest to cały system tak jak ytong)

 

bede sobie robił porównania cenowe to wtedy wyjdzie na co mam sie zdecydowac

 

dzięki za informacje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-bo straty energetyczne to nie są przełożenia wprost proporcjonalne i 0,18 to jest super współczynnik;

 

-no i nigdzie nie napisałem, ze mam jakieś doświadczenia niemieckie (ale tak znam tam budownictwo bo mam tam rodzinę i stąd wiem o płytach fundamentowych) ;

 

-no i coś strasznie przesadziłeś z tymi współczynnikami dla Niemiec (to ile twoim zdaniem tam niedługo wprowadzą 0.05 dla ścian?)

 

bo moja rodzina mieszka koło granicy z Belgią i w tamtym roku wybudowali dom z Ytonga w 1-warstwówce z 36cm i to jest grubo ponad wymagania (tak na prawdę to w "cieplejszych" landach to oni i buduja jeszcze zimniej i twierdza ze im to wystarcza)

 

- tak jak Ci napisałem, ja nie będę się zastanawiał, czy 20 styro czy 25 a może 30, a czemu nie 40..., ja chce postawić dom szybko, bo bede to kredytował (co innego jakbym miał kasę),oszczędzając kasę na systemy wentylacji i ogrzewania, bo sciana to ściana, a wsp. poniżej 0,20 to bardzo dobry współczynnik (moim zdaniem)

Zero konkretów w twojej wypowiedzi a stwierdzenia że 0,18 to super współczynnik, że rodzinie to wystarcza, to słabe argumenty. ja podam Ci fakty, na pd Szwecji nad morzem gdzie bardzo często bywam klimat jest praktycznie taki sam jak w moich okolicach. Tutaj praktycznie każdy dom budowany jest 3W, stolarka zawsze montowana jest w warstwie ocieplenia, która to jest min 25-30cm.

Dlatego swoje teorie o super ciepłej ścianie 1W 0,18 możesz sobie darować, bo jakie to są ściany 0,1 które za dosłownie kilka coraz częściej będziemy spotykać w Polsce.

I jeśli masz zamiar odpisać na mój post to proszę o fakty, napisz jaka to jest ta przepaść między 0,3 a 0,18; i jaka to niewielka różnica pomiędzy 0,1 a 0,18. Wpowadzasz ludzi w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Arturo72 ja po ostatnim przeinstalowywaniu systemu nie instalowałem już Audytora, bob27 to są własnie fakty. Zobacz jak mała jest ta nieproporcjonalność w granicach 5%. U mnie koszt m2 ściany 2W (24cm Solbet 400+klej+styropian 25cm swisspoor +robocizna styropianu, nie licze robocizny murowania bo to taka sama jest i tynków również nie bo to kwestia gustu) 141PLN/m2. teraz sobie to porównaj nie wiem jaka wyjdzie różnica.

 

PS. choć do tego audytor nie jest potrzebny, hehehe

Nieproporcjonalnie to się zmienia u względem grubości przegrody, ale stary względem u sa proporcjonalne bo to właśnie wsp. strat, więc bob27 gdzie ta nieproporcjonalność.

Aż sam przez chwile zwątpiłem.

Edytowane przez Lobo_M
ps.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, Arturo, mówicie o samych ścianach. Żeby oszczędności zmieniły się proporcjonalnie do U ściany, wszystkie "ucieczki" (fundament, dach, okna itd) należałoby podobnie ograniczać. Pomijam zwrot z iwestycji, to trzeba policzyć (dla całego domu). Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, Arturo, mówicie o samych ścianach. Żeby oszczędności zmieniły się proporcjonalnie do U ściany, wszystkie "ucieczki" (fundament, dach, okna itd) należałoby podobnie ograniczać. Pomijam zwrot z iwestycji, to trzeba policzyć (dla całego domu).

ok, koniec tematu ścian, nie ma co zaśmiecać bo to poza głównym tematem.

Grzeniu, wystarczy że zobaczysz moją stopke i już bedziesz wiedział że ściana to jedna z części składowych mojej "układanki", w której niestety zabrakło tylko jednego elementu własnie płyty fundamentowej. Dlatego też uważam że jak ktos juz inwestuje w płyte fundamentową, to powinien pójść za ciosem a nie tylko wg normy u=0,3, bo kase włożona w płyte idzie na marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero konkretów w twojej wypowiedzi a stwierdzenia że 0,18 to super współczynnik, że rodzinie to wystarcza, to słabe argumenty. ja podam Ci fakty, na pd Szwecji nad morzem gdzie bardzo często bywam klimat jest praktycznie taki sam jak w moich okolicach. Tutaj praktycznie każdy dom budowany jest 3W, stolarka zawsze montowana jest w warstwie ocieplenia, która to jest min 25-30cm.

Dlatego swoje teorie o super ciepłej ścianie 1W 0,18 możesz sobie darować, bo jakie to są ściany 0,1 które za dosłownie kilka coraz częściej będziemy spotykać w Polsce.

I jeśli masz zamiar odpisać na mój post to proszę o fakty, napisz jaka to jest ta przepaść między 0,3 a 0,18; i jaka to niewielka różnica pomiędzy 0,1 a 0,18. Wpowadzasz ludzi w błąd.

 

Pomiędzy 0,30 a 0,18 jest przepaść, ale już miedzy 0,18 a Twoim 0,10 niekoniecznie.

Przyznam szczerze, ze tak się do mnie przypiąłeś i troche niedokładnie interpretujesz moje wypowiedzi, że nie wiem jak to traktować i może odpowiem tak, że przeczytaj powyższe ze zrozumieniem i tam nie ma nic ZŁEGO o różnicy do Twojej ściany o U=0,1 w stosunku do U=0,18 tylko napisałem , że niekoniecznie jest taka sama jak różnica 0,3do0,18 i bardzo dobrze, że to daje do myślenia (nawet arytmetycznie jest niekoniecznie taką różnicą ... :) )

 

a co do tych strat energetycznych to spróbuje obronić się tak, ze rozwinę to głębiej:

- straty energetyczne z samych ścian nie są proporcjonalne dla strat całego budynku i nadal bede twierdził, że 0,18 dla ściany jednowarstwowej to jest kosmicznie dobry współczynnik

 

o czym my tu w ogóle gadamy skoro przy domach pasywnych ( o ile dobrze pamiętam -tak na wszelki wypadek, bo posypią się gromy)zaleca się zeby U ściany było nie większe niż 0,15, wiec niech ja mam dom niskoenergetyczny z tym swoim zakichanym(samobiczowanie) ;) 0,18 a nie pasywny to mi to wystarczy

 

oczywiście szanuję Twój pogląd, ze zrobiłeś sobie takie piekne, energooszczędne ściany, ale nie wmawiaj mi, że już tak cały swiat robi ściany na U=0,1 , bo w takim wypadku to większość firm produkujących materiały do ścian jednowarstwowych zaraz upadnie :)

 

dobra i proponuję zakończyć te polemiki, bo ja grzecznie chciałem zapytać o płytę fundamentową, a zrobił się z tego wątek o ścianach,

 

uważam, że każdy moze mieć prawo do swoich poglądów

 

i tak z Wami starymi wyjadaczami nie mam szans, bo mnie zagadacie, więc pozdrawiam i się nie odzywam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeniu, wystarczy że zobaczysz moją stopke i już bedziesz wiedział że ściana to jedna z części składowych mojej "układanki", w której niestety zabrakło tylko jednego elementu własnie płyty fundamentowej. Dlatego też uważam że jak ktos juz inwestuje w płyte fundamentową, to powinien pójść za ciosem a nie tylko wg normy u=0,3, bo kase włożona w płyte idzie na marne.

 

U tubylców raczej "wybór" nie "inwestycja" (bo koszty często porównywalne do ław, no chyba że L... ;) ). Płyta daje łatwość b.dobrej izolacji (a to nie jedyna jej zaleta), ale wcale jej nie wymaga (to też generuje koszty i zwiększa ryzyko problemów). Przy tańszym paliwie taka super izolacja (pod płytą, czy 25 topowego styro na ścianie, okna pasive haus itp.) ma ogromne szanse się nigdy nie zwrócić. Zachowajmy rozsądek (i nie mówię o "normowym 0,3").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bob27 ocen wątek dom 3litrowy 5litrowy albo wątek ogrzewających prądem, a zobaczysz ile osób ma ściany w granicach 0,1 i to o dziwo w Polsce, wtedy może zejdziesz z kosmosu na ziemię. W wielkim uproszczeniu domy pasywne mają zasadę 30/30/40 jest to grubość izolacji podłoga/ściana/strop. Podpowiem Ci że przy lambda=0,031 25styro + gazobeton 400 masz ok U=0,1, więc wylicz sobie dla 30cm, wtdy wyjdzie ci szacunkowe U ściany dla domów pasywnych. Twoje =0,18 jest dobre, bo jest mniejsze niż normowe 0,3, kosmiczne może i było ale 10 lat temu, bo teraz to wstyd budować coś gorszego, chyba że nie szanuje się własnych pieniędzy, a sam mówiłeś że budujesz na kredyt (jak i ja) więc kosmicznego nadmiaru pieniędzy nie masz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U tubylców raczej "wybór" nie "inwestycja" (bo koszty często porównywalne do ław, no chyba że L... ;) ). Płyta daje łatwość b.dobrej izolacji (a to nie jedyna jej zaleta), ale wcale jej nie wymaga (to też generuje koszty i zwiększa ryzyko problemów). Przy tańszym paliwie taka super izolacja (pod płytą, czy 25 topowego styro na ścianie, okna pasive haus itp.) ma ogromne szanse się nigdy nie zwrócić. Zachowajmy rozsądek (i nie mówię o "normowym 0,3").

każdy musi znaleźć swój złoty środek. ja grzeje prundem więc widzę uzasadnienie mojego 25cm styro, drugi raz dałbym co najmniej tyle samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

noi po to tu przyszedłem tylko zbłądziłem, zacytuję to co pisałem w innym tematcie, ale tu jest to chyba bardziej na temat:

"Pytanie, kuzyn kupił działkę, niestety jest dość podmokła, teraz robił drenaż na całości. Ktoś wspominał mu że najlepiej na takim terenie budowac na "studniach" z tego co mi powiedizał to rury zalewane betonem. Jego sąsiad przywiózł kilkadziesiąt wywrotek ziemi, a drugi tylko kilka, utwardził i zaczyna zaraz budować standardowe ławy+fundament. Pytanie jest następujące czy w takim terenie płyta fundamentowa to rozwiązanie problemu, bo jest równomierny rozkład sił?"

bardzo ogólnikowo ale tyle na początek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, jak juz jest rozmowa na temat to nkt nie rozmawia:(

 

To dla odmiany na temat ;) No pewnie, że nacisk się rozkłada na większą powierzchnię, oczywiście nie zupełnie równo (zbrojenia pod całością, ale pod murami konstrukcyjnymi są mocniejsze), ale wystarcza aby ratować złe sytuacje gruntowe. W uproszczeniu wynalazek albo droższy w wykonaniu zlecany w całości wykonawcy (jak L - dużo droższy - czy Cezbud lub Megatherm) albo w cenie z grubsza porównywalnej z ławami (zależnie od gruntów raz lepiej raz gorzej) i wymagający świadomego inwestora. Po przeczytaniu tego tematu wszystko Ci się rozjaśni, jest tu w chyba wszystko co trzeba wiedzieć w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, i tak kuzyn przecież nie zdecyduje czy i jakie mają powstać tam fundamenty lub płyta. To jest zadanie dla adaptującego projekt - dostosowanie projektu do konkretnych warunków posadowienia. On bierze za to odpowiedzialność. Zazwyczaj wiąże się to z badaniami geotechnicznymi.

Pieczątka i podpis ważniejsze są w tym przypadku od forumowych dyskusji.

 

Widzialem kiedys w 'Inzynierze budowlanym' smutny widok pochylonego do tylu o jakieś 20 stopni domku w stanie surowym :-( To są poważne sprawy.

 

Ale generalnie płyta to mniejsze osiadanie i bardziej równomierne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytane...

Nie ma znaczenia, czy to jest grunt wysadzinowy czy nie. Nawet jak posadowisz

fundament na warstwie zageszczonego piasku czy pospolki, ktora nie jest

wysadzinowa to tez nalezy sie liczyc z tym, ze przed zamarznieciem piasek ten

zostanie nawodniony i tu dziala zwykla fizyka, ktora mowi, ze lod powieksza

swoja objetosc o okolo 10 procent i nie ma na to sily. Tzn sila z jaka

zamarzajaca woda prze do gory jest potwornie duza. Problem wysadzinowosci

pojawia sie przy budowie drog; jest to zagadnienie nieco inne polegajace na

podciaganiu wody z glebszych warstw gruntu do strefy przemarzania i

powstawanie tzw. soczewek lodowych nieraz o znacznej grubosci. Proces ten

powoduje oczywiscie podniesienie sie nawierzchni a pozniej, w czasie roztopow

powstawanie tzw. przelomow drogowych.

 

Czytamy dalej.....

 

 

 

Tylko fundament tradycyjny. Z prostego powodu, ktory spiesznie zapodaje.

Domy

u nas buduje sie na kilkaset lat. W czasie ich uzytkowania nie mozna

wykluczyc

ostrej zimy i pustostanu czy chociazby braku ogrzewania. W tych

warunkach dom

na plycie "posadowionej" powyzej glebokosci przemarzania bedzie po

takiej

zimie nadawal sie tylko do rozbiorki. cbdo.

 

Dobra, to już lecę rozbierać swój domek :-)))

 

...

płyta fundamentowa wbrew opinii przed-przedpiścy jest bardzo

rozpowszechniona w Skandynawii.

a z ciekawostek.. w wawie np tą metodą budowany był hotel Westin...

 

G.

Nie przecze. Palac Kultury i Nauki w W-wie posadowiony jest zas na... wannach,

 

czyli tez na plycie z pionowymi scianami na krzyz na glebokosci 16 m ppt. No

bo w stolicy sa dosc trudne warunki fundamentowania z uwagi na tzw. kurzawke,

nawodniony, drobny, zdechly piasek, ktory praktycznie uniemozliwia wykonanie

glebszego, normalnego wykopu, bo ile go wybierzesz, tyle zaraz naplynie go do

najwyzszych budowli (chyba gdzies okolo 700 m) posadowiona jest tez na plycie,

okraglej, o srednicy 38 m i na glebokosci "az" 2 (dwu) metrow. Drapacze chmur

na Manhattanie zas posadowi sie na zelbetowych palach zakotwionych w litym

granicie zalegajacym pod ta wyspa na glebokosci okolo 10 m. A drewniane domki

mieszkalne w Wirginii posadowione sa na szesciu slupkach z ustawionych jeden

na drugim na sucho pustakach... Tak, ze to zalezy. Zalezy glownie od warunkow

geotechnicznych w danym rejonie i nie mozna na tej podstawie wyrokowac, ktory

fundament jest lepszy, a ktory gorszy. Jesli Cie to interesuje to polecam

podreczniki, ktore maja w tytule mechanike gruntow i fundamentowanie. Uwazam,

ze w naszych warunkach gruntowych fundament plytowy pod dom jednorodzinny to

niepotrzebna a nawet niekorzystna z punktu widzenia uzytecznosci i wykonastwa

inwestycja. To przeciez trzeba zazbroic, glownie na wypieranie (zbrojenie

gora) no bo jak napisalem, nie mozna wykluczyc warunkow ekstremalnych

(nawodnienia podloza i braku ogrzewania w czasie dlugotrwalych mrozow). A gdy

np Twoj wnuk, bedzie sobie chcial do domku na plycie cos dobudowac, poglebic,

poszerzyc, zmodernizowac czy chociazby zainstalowac, to wtedy bedzie mial

powazne utrudnienia. Oczywiscie nie wykluczam koniecznosci takiego

posadowienia w miejscach, gdzie na przyklad istnieje tzw. inwersja nosnosci

podloza tzn. grunt w warstwie powierzchniowej jest nosny zas z glebokoscia

jego nosnosc maleje. Wtedy plyta jest konieczna. Np jedno z osiedli

mieszkaniowych w Krakowie tak jest posadowione. Ale posadowienie na plycie

domku tylko dlatego, ze wydawac sie to moze modne, tansze, czy nowoczesne, dla

pochwalenia sie znajomym, uwazam za czysta proznosc. Bez urazy oczywiscie w

stosunku do kogokolwiek.

 

 

Tak se piszą o płytach

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...