Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Żeby była jansość, z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji (obu) to co planujesz zrobić jest przynjamniej niebezpieczne.

 

 

wstępne emaile z 3 inżynierami którzy zajmują się płytami świadczą o czymś innym.

dopiszę że tam bedzie dylatacja 15 cm. nie bedą się stykały oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie powinno się generalizować, ze płyta jest bez sensu, przedrożeniem itd. Wszystko co pisał perm o normach obowiązujących w Niemczech jest absolutną prawdą. Austria, Szwajcaria można powiedzieć to samo. Choć i tam miałem okazję spotkać się z dziadostwem.

 

Nie widzę tez żadnego uzasadnienia dla kombinacji typu eps+xps, albo tylko xps, albo tylko szkło piankowe. Są to materiały stworzone pod płytę fundamentową i nie zalecam żadnych mixów. Oszczędność? Jaka?

 

Izolacji eps zabezpieczonej nie ruszy insekt, przynajmniej w nie znaczącym stopniu jednak eps nie powinien być polecany pod fudament a już bezwzględnie nie setka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem jednego elementu plyty o ktorym się również pisze. zakładając że warunki wodno-gruntowe są ok. jako termoizolacje niektorzy tu piszą że należy ze styropianu wykonać jakąś "opaskę" wystającą nawet do metra ? wokół styropianowej "wanny" .

 

jest coś takiego? bo jakoś wsród zdjęć przy wykonywaniu płyt nie widze tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokuszę sie o zgrubne wylicznie kosztów płyty 100m2 na korzystnym gruncie.

 

prace ziemne- wymiana humusu na zagęszczony piasek. 4000pln

20cm xps , po 455 za m3. wyjdzie 9000 pln

obrzeza- nie wiem jak to liczyć dajmy 2000 pln.

beton 20cm po 255 za m3 wyjdzie 5000pln

zbrojenie nie wiem jak liczyć dajmy 6000 pln.

rury i reszta dupereli 1500

robota liczę 0

 

calość 27500.

 

można taniej o polowe zakupic zamiast xps - eps200. rowniez prace ziemne moga wyjsc taniej. ale pozostałych kosztów ni czorta nie da sie mniej :popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kwestie która pomijasz to taka że każdy rodzaj fundamentu należy posadawiać na gruncie rodzimym lub na gruncie ktory został wymioniony ale przy tym własciwie ubity (mechanicznie). Jak sąsiad budowął swój fundament musiał wykonac rozkop i następnie zasypł to pewnie czym popadło. Jest to grunt który należy wybrac i zasypac warswowo pospołką.

I jeszcze jedno jak posadowisz na innym poziomie niż ma sąsiad czyli wyżej to rekacja z Twojej płyty będzie wpływala na ściany piwnicy sasiada. Wiecej zagrożeń niesie posadownie sąsiedniego budynku na innym poizomie niż wykoannie nowego w poziomie starego.

 

Też chciałbym się dowiedzieć jak kolega rozwiązuje sprawę oddatkowego obciążenia naziomu ciężarem przekazywanym na płytę i wpływem na ścianę piwnicy sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze sprawa ( jak mi - laikowi sie zdaje) skomplikowania prac ziemnych- doklejanie fundamentu schodkowego do istniejącego budynku....aż sie boje o tym myśleć.... a niech sąsiadowi coś siądzie...nawet po latach....a przy płycie osiadanie sąsiada raczej odpada:hug:

Budowa domu, to zbyt poważna sprawa, aby opierać się na tym, co Tobie "się zdaje".

W tej sprawie musi wypowiedzieć się konstruktor, który zapozna się z całą sytuacją i dobierze do niej odpowiednie rozwiązanie.

Oczywiście nie wykluczam, że Twój pomysł jest poprawny. Jednak dane, które podałeś są zbyt lakoniczne, aby stwierdzić to jednoznacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na chwile obecna kilku konstruktorow plyt, napisalo do mnie ze nie ma problemu z jej posadowieniem. nawet legallet:P

 

wiadomo ze jak przyjdzie do tworzenia projektu to wtedy sie okarze na 100%. jedna z forumowiczek tez sadowila dom na plycie obok sasiada.

 

jednak na chlopski rozum- plyta bedzie naciskac na grunt z duzo mniejsza sila, i zakladajac ze nie mam tam grzaskiego gruntu - nie powinno byc problemow.

 

tylko co z ta kwestia ze jak sasiad kopal swoje fundamenty to on tam wybral troche ziemi i to zasypal, i nie jest to juz grunt rodzimy, co prawda pewnie bedzie to tylko waski pas ziemi ale zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa domu, to zbyt poważna sprawa, aby opierać się na tym, co Tobie "się zdaje".

W tej sprawie musi wypowiedzieć się konstruktor, który zapozna się z całą sytuacją i dobierze do niej odpowiednie rozwiązanie.

Oczywiście nie wykluczam, że Twój pomysł jest poprawny. Jednak dane, które podałeś są zbyt lakoniczne, aby stwierdzić to jednoznacznie.

 

dobierze takie jakie zna- czyli zalezy do kogo sie wybiore. wiekszosc na plytach sie nie zna/ nie praktykuje, z tego co czytamy, wiec nie sadze aby ktos mi zaproponowal wybor plyty, tylko mi zaproponuje tradycyjne lawy schodkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i nie będzie płyty.

 

po dokladniejszym przyjrzeniu się rozkładowi pomieszczeń- musze jednak mieć tę piwnicę na połowie domu, i fundament schodkowy:cool:

 

wyjdzie pewnie jakieś 10-15 tys więcej za stan zero, ale będzie większy salon, no i kawałek ( 35m2) piwnicy.

 

stan zero 80m2 i 35m2 piwnicy szacuje na 35-40 tys.

 

plyta 90m2 wyszla by jakieś 25-30. tys.

 

 

moze następny na płycie będzie:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jakieś 3 tygodnie temu wykonałem płytę fundamentową według projektu projektantpłyt. Z myślą o potencjalnych mieszkańcach (gryzoniach, insektach), wykonałem ją w otulinie betonowej. Poniżej kolejność wykonanych prac. Zdjęcie humusu, wypełnienie i zagęszczenie powstałej dziury pospółką (pole prac to obwód domu plus 1,6m), wytyczenie budynku przez geodetę (początkowo pomiary własne, od granic), poprowadzenie kanalizacji (bazpośrednio na zagęszczonej pospółce, bez wchodzenia w głąb, do ustalenia spadków i unieruchomienia rur został użyty suchy beton), doprowadzenie wody (tu już na 1,5 m p.p.t). Następnie cały przygotowany teren (obwód domu plus 1,6m) został oszalowany deskami, na wysokość 20cm, wyłożony folią do foliowców i zalany chudym betonem B12,5 z gruchy. Następnie został ułożony szalunek tracony (na klej do styro) wykonany z xps'a o grubości 14 cm firmy basf (3035cs), wokół została ułożona opaska przeciwwysadzinowa z xps'a o grubości 8cm. Wnętrze powstałego obwodu zostało wypełnione xps'em o grubości 10cm, od spodu, a na wierzch, dodatkowo, dano 10cm eps100. Na to wszystko poszła folia na foliowce, zbrojenie i beton. Szalunek tracony od zewnątrz został obłożony kątownikami z blachy (3cm na 30cm), wokół opaski podwyższono szalunek z desek (ten od pierwszego chudziaka) i zalano opaskę przeciwwysadzinową betonem B20.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szalunek tracony ... wykonany z xps'a o grubości 14 cm...

...wnętrze powstałego obwodu zostało wypełnione xps'em o grubości 10cm...

...na wierzch, dodatkowo, dano 10cm eps100...

Czy dobrze rozumiem, że w sumie ocieplenia POD płytą i wokół niej po bokach jest 14cm xps + 10cm xps + 10cm eps = 34cm ocieplenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak kosztował 190pln za m3, jego grubość to 20cm (miałem dać 10cm ale brat mnie namówił żeby jeszcze trochę podnieść płytę). Można oczywiście dać suchy beton i go przejechać zagęszczarką, efekt będzie ten sam a kasy wyda się połowę :-) Co by nie było to i tak wszystko w ziemię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiesz :)

U mnie będzie pod płytą 20cm a z boku 15 lub 18cm ;)

 

A jak rozumiem, że "wnętrze" wypełnia 20 izolacji.

 

Karoll, jak to wygląda z tą izolacją pod? A wogóle to dość pancerna konstrukcja :) To wg projektanta, czy raczej Twoja inicjatywa z tą otuliną betonową, blachą, kanalizą na "chodniczku" (co do kanalizy też mam lekką paranoję, rury masz jakieś lepsze czy zwykłe?) itp? Możesz to jakość kosztowo podsumować, jak to u Ciebie wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...