Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie grawitacyjne czy wymuszone


PliP

Recommended Posts

Wyłączeniami prądu bym sie nie sugerował, bo wtedy wszystko w domu stoi. Można pomóc sobie agregatem.

Przy grawitacji mamy kilkakrotnie droższy koszt wykonania instalacji, większe przekroje rur, problem ze schowaniem rur w bruzdach w cienkich ścianach, bardzo duży zład wody, gorsza regulacja hydrauliczna układu, estetyka całości, montaż grzejników żeberkowych o niskich oporach, itp, i nie wszystkie kotły podejdą pod grawitację.

Pozdrawiam Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając kwestię estetyki bo wiadomo w jednym systemie rurki schowamy a w drugim będą w całości widoczne.

Prąd... no jak wiadomo jest z nim różnie są rejony Polski że w tym roku nie było go przez prawie miesiąc, a palić w okresie zimy raczej trzeba. Przy grawitacyjnym ładuję w piec i mam w nosie energię.

Wiemy również jaki jest stan polskiej sieci energetycznej i póki co nie zanosi się aby było lepiej a co najwyżej gorzej i więcej przerw w dostawach.

Jakie są jeszcze plusy i minusy obu systemów ogrzewania???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie za szczęśliwie wyraziłem w pierwszym poście co miałem na myśli. chodziło mi o to, że nawet teraz są instalacje w których można było by się zastanowić na grawitacją. a co do tego, że wymuszony obieg bije na głowę grawitację nie ma wątpliwości. chociaż widziałem już instalacje (na razie demonstracyjne) gdzie malutkie pompki były zainstalowane przy grzejnikach. a pompa przy kotle miała tylko za zadanie pokonać opory nitki rozprowadzającej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nie za szczęśliwie wyraziłem w pierwszym poście co miałem na myśli. chodziło mi o to, że nawet teraz są instalacje w których można było by się zastanowić na grawitacją. a co do tego, że wymuszony obieg bije na głowę grawitację nie ma wątpliwości. chociaż widziałem już instalacje (na razie demonstracyjne) gdzie malutkie pompki były zainstalowane przy grzejnikach. a pompa przy kotle miała tylko za zadanie pokonać opory nitki rozprowadzającej.

 

Grawitacje to byłbym skłonny podczepić w dzisiejszej dobie do kolektorów słonecznych ze zbiornikiem zintegrowanym nad nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalację należy zawsze wpiąć pompę cyrkulacjną z by-passem umożliwiającym jej objeście w razie czego.

 

By połączyć obie opcje: instalację należy wykonać jak pod grawitację - z zachowaniem odpowiednich spadków, stopniowania średnic (można- choć niekoniecznie, powiększyć je o rząd wielkości tj zamiast 15 - dać 18 itd), odpowiednich różnic wysokości itd.

W razie czego instalacje, omijając pompę pójdzie grawitacyjnie, czyli nie na maksa ale być może w sposób wystarczający do ogrzania.. ( w zależności od temp zewnętrznej).

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijając kwestię estetyki bo wiadomo w jednym systemie rurki schowamy a w drugim będą w całości widoczne.

Prąd... no jak wiadomo jest z nim różnie są rejony Polski że w tym roku nie było go przez prawie miesiąc, a palić w okresie zimy raczej trzeba. Przy grawitacyjnym ładuję w piec i mam w nosie energię.

Wiemy również jaki jest stan polskiej sieci energetycznej i póki co nie zanosi się aby było lepiej a co najwyżej gorzej i więcej przerw w dostawach.

Jakie są jeszcze plusy i minusy obu systemów ogrzewania???

 

Mój kolega chciał wykonać instalację CO z pompą obiegową jak i grawitacyjne, w razie wyłączenia prądu ogrzewanie i tak działa. Z tym że miały to być rurki o małej średnicy i pracownicy z firmy która miała to robić powiedzieli mu że grawitacja w tym wypadku nie przejdzie a jeżeli martwi się o to że kiedyś mogą być problemy z dostawą prądu to może zainstalować sobie pompy obiegowe zasilane bateriami ( normalnie pracują na prąd 230V z gniazdka) ,zasilanie bateriami to opcja dodatkowa do sytuacji awaryjnych. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...