Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaka wentylacja gdy sąsiedzi palą węglem i dymią?


Recommended Posts

Ja tam jak robię komuś jakiekolwiek instalacje i poczuję smród plastiku od sąsiada od strzała dzwonię na policję czy straż miejską. Inwestorom jakoś nie wypada nasyłać policji na sąsiadów, a mnie jak najbardziej. Największym moim osiągnięciem było przemówienie do rozsądku sporawej fabryczce, gdzie po prostu spalali w wielkim kotle folie opakowaniowe. Do tego stopnia, że musieliśmy zejść z dachu z solarów bo oddychać się nie dało. Dwa razy była policja, za trzecim obdzwoniłem wszystkie możliwe okoliczne urzędy, zrobili im totalną kontrolę, wsadzili sporą grzywnę, a od dwóch lat klient cieszy się świeżym powietrzem :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy są tu posiadacze GWC żwirowych? Nie wiem jak inni ale dla mnie największą zaletą GWC żwirowego jest dobra filtracja wszelkich zapachów wydobywających się z sąsiednich kominów. Jak włączam GWC przepustnicą na jesień tak wyłączam wiosną po sezonie grzewczym i z zapachami mam spokój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokusiłbym sie o zrobienie filtra z węgla aktywowanego. Tutaj powinni dobrać odpowiedni typ. I sprzedać. Filtracja polega na przepuszczeniu powietrza przez złoże wegla. Czyli skrzynkę zasypaną węglem.

http://www.wegiel-aktywny.pl/component/option,com_virtuemart/page,shop.browse/category_id,4/Itemid,31/

Mam w reku kasetę filtracyjną wielkości 490 x 234 x 30 mm - coś jak tu: http://aukcjusz.pl/uploads/auction_images/20072011/21/40/4654153/0b7089a0e867b2e4d7bdb56a3791afe2e4ee0b8f_500x500.jpeg

Wkładam tam jako pierwszą tkaninę EU4, a później 2 maty węglowe do okapów. Przed reku jest jeszcze jeden filtr - jako pierwsza EU4, a później mata węglowa okapowa. Tak, jak pisałem, do końca nie spełnia to swej roli. Centralę skręciłem w dół ile się dało (na ok. 70 m3/h).

 

Zastanawiam się czy nie dorobić bardziej sztywnych ścianek w tej kasecie o grubości 3 cm i wsypać tam węgiel, który podajesz w linku. Nie wiem czy nie mało będzie tego węgla objętościowo, ale spróbować można.

 

Kiedyś nydar napisał:

Robiąc samemu filtr węglowy,trzeba pamiętać,że minimalny czas kontaktu powietrza z węglem to 0,2sek.

Wzór na obliczanie .

Tk =Q (m3 węgla) / Q pow.(m3/h)

należy tak dobrać ilość węgla aby Tk<0,2

 

Ale chyba troszkę trzeba zmodyfikować ten wzór:

Tk=Q (m3 węgla) / Q pow. (m3/h) * 3600

Tk ma być większe od 0,2

 

0,49*0,234*0,03=0,00343 m3 węgla

0,00343/70*3600=0,17 s

Więc czas kontaktu przy 70 m3/h prawie wyniósłby 0,2 s - może dałoby efekt.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Czy ktoś ma jakieś sugestie dotyczące OP?

 

Odgrzewam temat, gdyż kwestia smogu jest niestety boleśnie aktualna (moi sąsiedzi palą a ja wdycham).

Współczuję panu zadającemy pytanie, jestem w tej samej sytuacji.

Zaznaczam też że nie chcę dyskutować tu o smogu bo jako temat bywa wałkowany do nieprzytomności na innych forach, nie interesuje mnie ani polskie górnictwo, ani to czy zakładając ogrzewanie gazowe jestem czy nie jestem agentem Gazpromu, ani to, czy jest prawdą że najbardziej kopcą domy, a nie diesle, ani czy węgiel mniej dymi kiedy jest zapalany od góry czy od dołu.

Chce tylko mieć czyste powietrze w domu.

 

Do tematu:

Moja sytuacja jest niemal identyczna z opisaną powyżej. Mieszkam w dzielnicy z nieznacznym ruchem samochodowym, za to z potwornym zanieczyszczeniem "oszczędnie" grzejących.

Bardzo mi zależy na filtrowaniu powietrza do wentylacji z rekuperacją.

Rekuperator już mam zainstalowany. Niestety nie mam modelu z naddatkiem mocy, jest w sam raz na istniejącą instalację.

 

Zagadnienie 1:

Dodanie pasywnego filtru w kasecie zamontowanej na czerpni zapewne obciąży jednostkę centralną. Być może musi mieć własny wiatraczek, podpięty pod elektronikę sterującą reku. Czyli rusza reku = rusza wiatrak wspomagający filtr. Czy są jakieś opinie na ten temat? O ile można przeciążyć centralkę pasywnym filtrem? Czy zainstalowanie filtra o większej powierzchni (poprzez powiększenie kasety albo poprzez wybranie filtra harmonijkowego) mniej obciąża reku?

 

Zagadnienie 2:

Jaki filtr?

HEPA?

A może elektrokatalityczny działający wg. podobnej zasady jak Daikin daikin mc70L, tylko nie wolnostojący, ale przeznaczony do instalacji w ciągu (między czerpnią a reku).

 

Jeśli ktoś ma kompetentne informacje na te tematy będę wdzięczny za informacje.

 

PS

Uściślenie do OP:

Substancjami toksycznymi którymi powinien się Pan martwić są pyły (PM2,5 oraz PM10) oraz benzo(alfa)piren w przypadku opalania drewnem i węglem. Te zanieczyszczenia odfiltruje w dużej mierze filtr HEPA lub elektrokatalityczny.

Jeśłi sąsiedzi palą śmieciami do miksu dochodzą dioksyny i tysiące innych związków. Nie wiem czy HEPA / elkat wychwycą je. Wątpie.

Jeśłi chodzi o tlenek węgla, jestem pewien że filtry tego nie wychwycą, niemniej prawdopodobieństwo przeniknięcia do Pana mieszkania tlenku węgla z innego domu jest praktycznie zerowe. Na żródła z własnego mieszkania proponuję kupić za parę stówek wykrywacz wielkości talerzyka deserowego, instalowany na ścianie. Nam uratował życie piszcząc, kiedy komin spalinowy odwrócił ciąg.

Edytowane przez rokikiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, jescze 1 pytanie:

Czy osoby używające filtrów węglowych wiedzą na pewno, że są one skuteczne na te właśnie rakotwórcze związki, które wydzielają się przy paleniu w piecu węglem, drewnem i śmieciami? Będę wdzięczny za link, ja wiedziałem tylko o HEPA i el-kat w tym kontekście.

Edytowane przez rokikiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Nie można wyłączać centrali zimą...

Kombinuj z filtrami. Dorzuć matę nawęglaną albo filtr F9 (uwaga, bo powoduje znacznie zwiększone opory!) U mnie tylko częściowo zlikwidowało to problem.

 

Inna sprawa - poinformuj trucicieli o problemie. Nie jest to tylko ich sprawa - podchodzi to prawnie pod immisję materialną pośrednią (art. 144 KC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wyłączać centrali zimą...

Kombinuj z filtrami. Dorzuć matę nawęglaną albo filtr F9 (uwaga, bo powoduje znacznie zwiększone opory!) U mnie tylko częściowo zlikwidowało to problem.

 

Inna sprawa - poinformuj trucicieli o problemie. Nie jest to tylko ich sprawa - podchodzi to prawnie pod immisję materialną pośrednią (art. 144 KC).

 

Ja wykonuje taką kanapkę F3/FW/FW/F3 własnie muszę wymienić bo zaczyna być czuć. Wytrzymuje ok miesiąca w takim okresie jak teraz. Ten filtr węglowy to raczej taka mata nawęglona. W niedługim czasie będę robił testy z węglem aktywnym kupowanym na kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedługim czasie będę robił testy z węglem aktywnym kupowanym na kg.

Jak chcesz zrobić filtr z węglem aktywnym? W rekuperatorze czy w innym miejscu?

 

Też o tym myślałem jakiś czas temu, ale zabrakło koncepcji. Mam Brinka z kasetą. Może na bokach kasety dać dziurkowaną przesłonę, a w środek wsypać węgiel?

Z obliczeń, które kiedyś robiłem, taka ilość węgla wystarczyłaby przy wydajności ok. 70 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zrobić filtr z węglem aktywnym? W rekuperatorze czy w innym miejscu?

 

Też o tym myślałem jakiś czas temu, ale zabrakło koncepcji. Mam Brinka z kasetą. Może na bokach kasety dać dziurkowaną przesłonę, a w środek wsypać węgiel?

Z obliczeń, które kiedyś robiłem, taka ilość węgla wystarczyłaby przy wydajności ok. 70 m3/h.

 

Planuję zrobić jakiś system przeciwzamrożeniowy i przy okazji przeróbki przed nagrzewnicą wpiąć dodatkową skrzynkę na filtr w której byłyby zastawki które mozna regulować szerokość czy raczej grubość warstwy węgla aktywnego metodą prób i błędów tak aby opory nie były zbyt duże. Obawiam się czy taka skrzynka na kanał fi 160 która ma wymiar ok 200x200 nie będzie mała czy nie trzeba czegoś poszukać o większych wymiarach.

 

A jak tam twój GGWC i jak nim sterujesz. Czy latem coś daje? Bo nie wiem czy zrobić coś tylko na zimę czy na lato też. Mam przecież 6x100 w glebie do wykorzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz robić filtr z węglem aktywnym, to nydar pisał o czasie kontaktu powietrza z węglem >0,2 sekundy - tak dobierz objętość jego:

 

Tk=Q (m3 węgla) / Q pow. (m3/h) * 3600

Tk ma być większe od 0,2

 

Ja w reku też mam 'kanapki' i to jeszcze więcej plastrów niż u Ciebie, np. F3/FW/FW/FW, a do tego przed nagrzewnicą GGWC jest F3/FW. Niestety jak sąsiad dowali, to i to nie skutkuje...

 

Jak będziesz robić przeróbkę, to daj przed nagrzewnicą właśnie dodatkowy filtr F3 albo F4 jako chroniący ją. Mam coś takiego:

p_46474_foto1.jpg

 

----------

 

Ogólnie zysk z mojego GGWC jest nieduży w stosunku do kosztów poniesionych. Wczoraj w ziemi na -2 m było tylko +8*C.

Latem oprócz GGWC, walczę też za pomocą rolet zewnętrznych i auto-by-passu w reku.

Główny sens zastosowania u mnie to było właśnie działanie antyzamrożeniowe reku i to działa przy małym strumieniu zimowym nawet do -25*C na zewnątrz.

 

Trzeba pamiętać, że system antyzamrożeniowy w reku (moim - Brink Renovent) to spowodowanie różnic w strumieniach nawiewu i wywiewu, co daje podciśnienie w domu - mi zerwało folię paroszczelną z sufitu na etapie budowy! Czym prędzej zdezaktywowałem to w ustawieniach sterownika (dopuszczalna nierównowaga > NIE).

 

------------

 

Sterowanie: sterownik dwukanałowy Szkoper RTSZ-6v2.2 - chyba już nie produkowany. Czujnik temperatury w czerpni daje sygnał - start pompki GGWC Leszno Efekta 25/10 poniżej 0*C i powyżej 20*C.

Drugi kanał tego sterownika używany jest to sterowania cyrkulacją CWU, oprócz sterownika gniazdkowego godzinowego (załącza to gniazdko cyrkulacyjne gdy powrót CWU do bojlera jest niższy niż np. 38*C).

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Też zmagam się z problemem palenia śmieci, zadymienia i WM.

Na razie stosuję filtr węglowy (mata do okapów) i jako tako zdaje to egzamin,

chociaż wiało ostatnio mocno i nie było stagnacji dymu.

 

Żeby lepiej się ochronić przed smrodem wymyśliłem sobie filtr rurowy i chciałem zapytać czy ktoś coś podobnego robił.

Myślę żeby w rurę PCV fi 160 włożyć trochę mniejszą "rurę" z siatki stalowej a przestrzeń między siatką a rurą wypełnić węglem w granulkach.

Długość rury myślę że min. 0,5 metra.

Co o tym sądzicie?

 

siatka do filtra  rurowego.jpg przekrój kanału z filtrem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...