Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pergotenda (pergola ze zwijanym dachem z materiału)


Recommended Posts

Dzieki bardzo mi sie podoba ja robie u siebie kostke z libetu model natulit kolor piaskowo bezowy ...

I szukam cały czas informacji na temat tej pergontendy czyli tego zadaszenia cos podobnego robi selt z opola to niedaleko mnie ale cała .... Cos ala corradi a z wczesniejszych postów wyczytałem ze na słowacji tez sa majstry co sie takim czyms trudnia. Bede wdzieczny jak dacie znac gdzie w polsce idzie kupic lub jak samemu idzie zrobic system zaluzji dotakiego rodzaje zadaszenia jak pergotenda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 330
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rasiu, a możesz już zdradzić jaką firmę wybrałaś? Czytałam wcześniej, że dużo tańsza od włoskiego oryginału. Czy tak?

 

Poczekaj jeszcze tydzień... nie chcę ani reklamować ani chwalić zawczasu. Jeśli będzie wszystko ok na pewno podzielę się z Wami namiarami, ale muszę ich jeszcze trochę pomęczyć i sprawdzić;), bo dopiero wchodzą z tymi produktami na rynek... łatwo nie jest... trzymajcie kciuki za tydzień;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

może część osób zainteresuje ( ja swoją Pergotendę już mam )

http://www.gorbi.com.pl/oslony-tarasow-i-ogrodow/tarasole/

zdecydownie taniej niż Pergotenda biorą komponenty z Włoch, tutaj składają itd ( tańsza roboczogodzina ) stąd i cena inna , odpada też transport gotowego produktu z Włoch który też nabija cenę Pergotendy .

Nie mam w tej chwili materiałów ( mam całą książeczkę, katalog produktów , pod koniec m-ca jesli Ktoś będzie zainteresowany mogę przesłać zdjęcia ( umiesciałbym na forum ) bo wiem ze jest inna firma niż Corradi ( zapomniałam nazwy ) która robi w tych plastikowych elementach poziomych ( gdzie tworzy się fałda materiału ) oświetlenie lub montuje głośniczki ( w Cooradi tego nie było ).

Tarasola ma taką możliwość stąd wnoszę ze to komponenty takie na których bazuje ta druga włoska firma o której wspominałam wyżej . .....

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

 

Rasiu bardzo ładnie wszystko wygląda

Ponieważ obiecałam i niektórzy prosili o jakieś szczegóły

tu jest strona :

http://www.keitaly.it/it/

katalog jest tutaj ( ja mam trochę inny )

http://www.keitaly.it/it/realizzazioni.html

i jeszcze jedno ..w Pergotendzie inne jest prowadzenie wózków mianowicie materiał jeżdzi na prowadnicach zamontowanych z boku sciany czy belek ( tak " __" ) w Tarasoli prowadnice są zamontowane od dołu belek czyli materiał jest podczepiony od dołu nie z boku ( tak " I " )

Co jeszcze jest ciekawe ... takie 2 w jednym tzn .mogą być np. wykorzystane dwa materiały jeden grubszy przeciwdeszczowy , drugi typowo przeciwsłoneczny i w razie potrzeby jeden z nich jest składany a wykorzystujemy tylko drugi - roletę przeciwsłoneczną ( jeden jezdzi po innym torze , drugi po innym ) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
A to mnie inspiruje:

 

http://www.stalzerlutz.at/uploads/media/NB_SQ_7-copy_01.jpg

 

http://www.stalzerlutz.at/uploads/media/schr_g_mit_P_lstern.jpg

 

http://www.stalzerlutz.at/uploads/media/Schi_Deck.jpg

 

 

Witam wszystkich,

 

U nas pergotenda tez odpada ze względu na rozmiar okna trapezowego, przy którym chcemy takie zadaszenia zrobić (wychodziloby w polowie okna), dlatego chciałam podpytać specjalistów jak nazywa się rozwiazanie, które zaproponował Miś Uszatek. Nam chodzi głownie o kawałek cienia.

 

Pozdrawiam,

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

U nas pergotenda tez odpada ze względu na rozmiar okna trapezowego, przy którym chcemy takie zadaszenia zrobić (wychodziloby w polowie okna), dlatego chciałam podpytać specjalistów jak nazywa się rozwiazanie, które zaproponował Miś Uszatek. Nam chodzi głownie o kawałek cienia.

 

Pozdrawiam,

Kasia

Żagiel ogrodowy, zacieniacz, żagiel przeciwsłoneczny... to w Polsce

Generalnie są to różnego rodzaju sun sail systems...:D

 

np: http://www.velasolis.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

U nas pergotenda tez odpada ze względu na rozmiar okna trapezowego, przy którym chcemy takie zadaszenia zrobić (wychodziloby w polowie okna), dlatego chciałam podpytać specjalistów jak nazywa się rozwiazanie, które zaproponował Miś Uszatek. Nam chodzi głownie o kawałek cienia.

 

Pozdrawiam,

Kasia

 

 

Tez mnie zainspirowal ten system obejzalem kilka ich realizacji w paru miejscach na swiecie, niestety nie bylo mnie na niego stac. Wykonalem sam b. podobny - niestety oparty o sprezyny a nie tak jak w ich realizacji o amortyzatory gazowe (stopien skomplikowania mnie przerosl). Cenowo wyszlo b. korzystnie (w stosunku do oryginalu). Musialem zakupic:

1. Tkanine - wybralem z gornej polki tkanine do produkcji zadaszen lodzi - wazne jest zeby nie byla rozciagliwa. Najwiekszy zagiel to trojkat rownoramienny o podstawie 6m i wysokosci 8.5m. Nie ma problemu ze zrobieniem podwojnego takiego o wspolnej podstawie.

2. Rury z nierdzewki (cena rozna w zaleznosci od srednicy) - ja uzylem rur o zew. srednicy 50, 63 i 102mm o roznej grubosci scianek w zaleznosci od wymiaru zagla.

3. Napedy rurowe (takie jak do rolet lub bram)

4. Bloczki zeglarskie

5. Linka (tez uzywana w zeglarstwie - b. mocna i nierozciagliwa)

 

I to sa "standardy do kupienia". Procz tego musialem wykonac na zamowienie:

1. Sprezyny o odpowienim naciagu i charakterystyce (tutaj trzeba troche policzyc i potestowac)

2. Trzpienie do rury, kola nawojowe i elementy napedowe zastepujace standardowe z napedow rurowych - wszytsko z aluminium

3. Uchwyty (wlasna koncepcja + standardowe uchwyty).

 

Zrobilem w sumie 5 zagli w roznych ksztaltach i rozmiarach (1 jeszcze nie zlozony). Na razie jestem b. zadowolony.

UWAGA - zagle poziome (i inne wiszace swobodnie) maja niesamowity ciag w trakcie wiatru - dlatego system automatyki domowej zwija mi je na wiatrze powyzej 25kmph.

 

Niebawem wrzuce zdjecia rozwinietych zagli. Na razie 3 zagle 2 zwiniete, 1 rozwiniety wewnatrz. Ten wewnatrz byl proba tkaniny bawelnianej namiotowej - niestety sie nie sprawdzil - rozciaga sie, deformuje etc. Podejzewam, ze na zewnatrz w ogole sie nie sprawdzi.

Inny problem to linki - moje maja 2mm i wytrzymalosc 240kg. W sumie to 1mm wystarcza, ale - niestety takie cienkie wpadaja w wibracje i wydaja przeciagly sygnal przy wiekszym wietrze - pewnie zmiana na 4mm pomoze - ale cenowo 1.5pln/m vs 4pln/m robi roznice przy 300m... Do tego zmiana grubosci linki wplywa na zmiane obowdu kola nawojowego (nieliniowosc rozwijania tkaniny i linki), wiec osiagnawszy juz zadowalajace efekty nie chce zmieniac.

 

DSC_0008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCC - jestem pod wrażeniem!!!:jawdrop:I czekam na więcej zdjęć:cool:.

 

 

Niebawem dodam zdjecia z rozwinietych zagli. Oczywiscie musze przyczepic 3ci uprzednio go skladajac (po prawej stronie gdzie widac przygotowane uchwyty).

 

Zlozenie z przygotowanych elementow pracochlonne nie jest - w zasadzie uciecie rury na wybrany wymiar, wlozenie napedu rurowego i jego przytwierdzenie (troche wiercenia i gwintowania), przyczepienie kola nawojowego i trzpienia z lozyskiem (prace jak przy silniku) no i oczywiscie przyczepienie zagla (ja to robie nitami zrywalnymi. Potem przychodzi trudniesze - trzeba wciagnac i zamocowac zlozony zagiel - waga sluszna bo sama rura wazy 5kg/m - co np przy prawym zaglu daje 30kg sama rura, do tego silnik (pewnie miedzy 5 a 10 kg) i tkanina - tez ok 10+. Samo wciagniecie nie jest problemem z bloczkami, ale dalsze przymocowanie juz proste nie jest. Pozniej nastepuje druga czesc zadania - zaczepienie bloczkow i takie ich ustawienie aby prawidlowo przebiegal nawoj - tutaj kazdy przypadek jest delikatnie inny... Na koniec zaczepienie do tego linek i kalibracja - to juz rozrywka :)

 

Ogolnie biorac zadanie wykonalne nawet dla tekiego laika w mechanice jak ja. Wymaga jednak troche testow, i pracy. Kosztowo mysle, ze nie przekroczylem 1/4 ceny gotowego rozwiazania - a efekt osiagnalem - tzn mam osloniete okna i taras... Jesli ktos chce przeslonic same okna - nie ma sensu sie w to bawic - zaluzje beda szybciej i pewnie niewiele drozej, za to wytrzymaja porywy wiatru...

 

Teraz tylko musze znalezc sposob na $#%^&*(*&^%$# komary i juz mozna saczyc drinka na tarasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...