Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy słyszeliście o domach modułowych? Kojarzę jedynie, że takie domy mogą być o 50% tańsze w wykonaniu niż takie tradycyjnie budowane. Jeśli znajdzie się ktoś lepiej zorientowany w temacie, to będę bardzo wdzięczna za uświadomienie mnie. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Myślę, że 50% to przesada...ale o 20-25% całkiem możliwe. Domu modułowe są w Polsce chyba dość młode. Ceny firmy Bumatti czy też Dodo Dom - są delikatnie mówiąc przegięte, choć fajne - nad dodo to się nawet zastanawiałem...

Innych chyba nie znam - choć wiem od gościa, który mi robił projekt wnętrza itp..że ma powstać taki dom z kontenerów morskich ok.110m2 z garażem ( które są jedynie el. konstrukcyjnym ) z pełnym wyposażeniem podłogami, kuchnią, łazienkami, pompą ciepła - słowem pod klucz za jakieś 380 tys...Czy to taniej? Zależy co będzie w środku - podobno full exclusive. Wewnątrz ściany z kamienia, szkło, kuchnia z pełnym wyposażeniem, mozaiki szklane i indywidualnie projektowane lampy oświetlenia - całe ściany przeszklone na ogród. Widziałem jakieś tam wizualizacje. Wygląda to fajnie - ale jeszcze nie stoi, więc ciężko stwierdzić...Brzmi nieźle i jeśli faktycznie da radę w tej cenie zrobić ekskluzywne wnętrze pod klucz bez dotykania moich "inwestorskich palców" - to bym się nawet zastanowił, bo mi wydaje się nie drogo....

1000zł za metr - w tradycyjnym budownictwie, pewnie też możliwe - ale co zrobić jak człowiek np. ja nie ma czasu ani wiedzy żeby samemu cegły stawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Podam ci przykład domu, który sam mam zamiar postawić.

 

Cena: 1650 PLN/m2 netto (+7% VAT na chwilę obecną)

 

Cena zawiera dom wykonany kompleksowo z wnętrzem (panele podłogowe, ściany i sufity z tapetą i malowane, instalacje wod-kan+elektryczna+TV z osprzętem).

Konstrukcja szkieletowa, ocieplona 15 cm wełny w ścianach, suficie i podłodze. Standardowe pokrycie zewnętrzne to tłoczony panel stalowy pokryty PCV i malowany proszkowo (panele PCV + 100 PLN/m2, krycie płytą OSB 3 do samodzielnego tynkowania w cenie). Podłoga - płyta OSB 3 22-26 mm grubości (pod nią jest wełna minerlna). Całość jest przymocowana do stalowej ramy (ok. 30 cm wys.) i w ten sposób osadzana na gruncie (fundamencie).

Dodatkowo można zamówić przyzwoitą łazienkę za 4000 PLN netto (kabina prysznicowa z jaccuzi, głęboki brodzik typu "mała wanna", kompakt WC, umywalka, pojemnościowy ogrzewacz wody).

Dom może mieć 6 lub 7 m szerokości (2 moduły 3 lub 3,5 m) i długość do ok. 12-13 m.

 

Miałem okazję być w 3 takich domach (jeden w wersji mieszkalnej, 60m2 i dwa w wersji letniskowej, jest to atrakcyjna propozycja jak dla mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dom budowany z elementów wielkogabarytowych, np. całe ściany z osadzonymi już oknami i drzwiami albo 2 połówki domu dostarczane są gotowe na działkę i tam tylko montowane. Ot takie duże puzle lub składanie domku z pudełek;) Wrzuć sobie w wyszukiwarkę muratora hasło "domy modułowe" to dostaniesz kilka artykułów na ten temat.

Oszczędzasz czas, konieczność nadzoru nad wieloma ekipami wykonawców, bałagan na terenie budowy i pieniądze. Taki dom, budowany taśmowo w zakładzie, a nie na działce, może być składany z materiału kupowanego przez wykonawcę w hurcie, co odbija się na cenie. Jak mówię znajomym ile płacę za metr to patrzą jak na wariata. U nas nadal pokutuje przekonanie, że nie da się budować tanio, solidnie i szybko. Musi być betonowy bunkier o powierzchni 200 m2, który wpędza inwestora w długi i nerwicę na długie lata :-( Jeśli nie potrzebujesz pałacu a'la Michael Jackson to jest to dobra propozycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to mówią reklama dźwignia handlu

 

pozostaje jeszcze tylko udowodnić w liczbach wymiernych że Cena: 1650 PLN/m2 netto (+7% VAT na chwilę obecną) za drewniany szałas to taniej niż 1000zł/m2 brutto za betonowy bunkier

 

Tak jak wspomniałem miałem okazję być w kilku domach wybudowanych przez tę firmę zanim zdecydowałem się na tę konkretną ofertę. Drewnianego szałasu to nie przypomina. Lekkie konstrukcje szkieletowe dominują w krajobrazie takich krajów jak Kanada, USA, Australia, Szwecja, Norwegia, Finlandia. Jeśli tam się sprawdziły to raczej u nas też. Wędrując parę razy po Skandynawii zwracałem uwagę na jakość i trwałość tych domów. Stały po 100 lat i więcej nie robiąc wrażenia zbytnio zużytych. Budując zgodnie ze sztuką można mieć dobry dom. Jak każda technologia ta również ma swoje wady i zalety. U nas mało popularna. Niestety również przez takie osoby jak mój adwersarz, co to ma mnóstwo postów ale wydaj się, że ograniczone horyzonty. Nie twierdzę, że moja oferta jest tańsza. Ale za dom "pod klucz" jest to raczej tanio w rejonie warszawskim. Wydaje mi się, że cena 1000 zł/m2 brutto domu murowanego dotyczy stanu surowego, a nie takiego jaki mi zaoferowano.

Zresztą wszystko można zweryfikować. Wystarczy wybrać się do domu modelowego, przedyskutować sprawę z przedstawicielem firmy (tak jak ja to zrobiłem) i wyrobić sobie własne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem.

 

Innym też polecam.

 

Jak widać osoby gardłujące przeciwko technologii szkieletowej na ww wątkach praktycznie nie mają żadnych logicznych i sensownych argumentów. Natomiast ci, którzy im krytycznie odpowiadają posługują się dość przyzwoitymi argumentami. Widać wyraźnie, że wśród przeciwników tej technologii pokutują głównie różne stereotypy i brak logicznej umiejętności interpretacji faktów. Jeśli ktoś np. twierdzi, że wadą domów szkieletowych jest słaba jakość materiałów i wykonania to jest to odwracanie kota ogonem. To wina i problem inwestora, że wybrał partaczy na wykonawców i wziął się sam za coś na czym się nie zna. Zupełnie inna sprawa, że dom szkieletowy wymaga dobrej jakości materiałów i wykonania - to jego cecha. Jeśli ktoś chce może to wymaganie uznać za wadę, ale nie pleść bzdur, że wszystkie szkieletowce są tak wykonywane. Takich kwiatków można by cytować z powyższych linków mnóstwo. Większość można by skwitować powiedzeniem: psy szczekają, karawan idzie dalej. Jak zauważyłem rozsądne i krytyczne opinie zostały tam dodane najczęściej przez ludzi o dużym stażu na forum. Przytoczę choć mały fragment ilustrujący poziom argumentacji przeciwników i konkretne odpowiedzi urzytkownika:

 

 

 

brzoza i co ta reklama chciala nam powiedziec ? ze ktos bubla zbudowal... ze sciany pekaja, ze pozar, ze zamarza ? myslisz ze jakby zbudowali w takim systemie z czego innego to nie bylo by tego wszystkiego

 

Brak bezpiecznika różnicowo prądowego, tzn niby jest ale atrapa bo nie podłączony - stąd pożar.

Rurki bardzo słabo izolowane, podczepione drutem do legarów zamarzają na kość w niskiej temperaturze. Razem z nimi rury od wody bieżącej.

co za roznica w tym przypadku z czego sciany sa zbudowane

 

I powiem wiecej, moj 20 letni prawdziwy "Norweg" budowany w latach kiedy nikt nie mial pojecia o skladaniu elementowym, no moze oprocz domkow Namyslowskich.... nie popekal, nie przemarzal, pozaru jak widac tez nie przezyl Oczywiscie ze bylo w nim zimno, ale kto sie przejmowal kiedys ocieplaniem, obojetnie czy murowany czy drewniany, szuflowalo sie koksem na przydzialy i bylo git. Tylko ludzie staja sie leniwi i gazu im sie zachcialo po otrzymaniu pierwszych rachunkow, nie mieli innego wyjscia... nowe okna, ocieplenie dachu, siding + 10 cm welny i jest dobrze a nawet bardzo dobrze

 

Moja reklama - w zeszlym tygodniu splonela fabryka gasnic przeciwpozarowych pod Zaleczem

 

 

 

Dlatego proponuję każdemu zainteresowanemu lekturę poważnych autorów (typu artykuły z muratora na ten temat). Tam dostanie obiektywną analizę korzyści i ograniczeń, zalet i wad technologii szkieletowej w porównaniu z murowaną. W większości z nich na końcu jest proste, tabelaryczne podsumowanie plusów i minusów. Nie trzeba być budowlańcem, żeby móc sobie wyrobić własne zdanie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założę. Na razie byłby pusty, bo dom przyjedzie w 2 modułach na wiosnę i będzie przez kilka dni montowany. Wtedy dostarczę zdjęcia z tego procesu. Może uda mi się również uzyskać od producenta zdjęcia z procesu produkcji dla zaprezentowania tutaj. Dla nich to też może być forma promocji :-) Na pewno będzie to materiał obiektywny, bo inaczej nie miałoby to sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dom budowany z elementów wielkogabarytowych, np. całe ściany z osadzonymi już oknami i drzwiami albo 2 połówki domu dostarczane są gotowe na działkę i tam tylko montowane. Ot takie duże puzle lub składanie domku z pudełek;) Wrzuć sobie w wyszukiwarkę muratora hasło "domy modułowe" to dostaniesz kilka artykułów na ten temat.

Oszczędzasz czas, konieczność nadzoru nad wieloma ekipami wykonawców, bałagan na terenie budowy i pieniądze. Taki dom, budowany taśmowo w zakładzie, a nie na działce, może być składany z materiału kupowanego przez wykonawcę w hurcie, co odbija się na cenie.

 

 

Powiem szczerze, że narazie budowa takiego domu mnie nie przekonuje. Ale mam jeszcze troche czasu. Zapoznam się bliżej z tematem, ale raczej pozostanę przy tradycyjnej metodzie budowania domu (bunkru:) )

Jeżeli te elementy (puzzle) są składane jak to ująłeś taśmowo to zawsze jest ryzyko, że posiada wady, które wyjdą po złożeniu - a wtedy może być za późno. Nie mówie, że tak musi być, ale może, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Zgadza się. Jak nie masz wiedzy na temat budownictwa to nic nie wskórasz (można być hobbystą, nie koniecznie inżynierem). Od tego jest nadzór inwestorski. Możesz wynająć specjalistę, który zrobi to za ciebie. Ale to dodatkowe koszty. Choć kwota np. 2 tys. PLN (szacuję na podstawie wynagrodzenia dla kierownika budowy) nie jest dużym wydatkiem w porównaniu z kosztem budowy domu i zaoszczędzonymi problemami po spartolonej i niekontrolowanej budowie.

Zainspirowany jednym z twoich postów o obawach co do jakości konstrukcji robionej taśmowo, rozmawiałem z technologiem mojego wykonawcy o tym jak realizowana jest budowa takiego domu. Z tego co mi wyjaśnił (nie wspominałem o obawach jakie podałeś) technologia modułowego budownictwa szkieletowego wymaga bardzo dużej precyzji. Dokładność montażu wykonywanego przez nich szkieletu jest w granicach milimetrów. Ze względu na prefabrykowane elementy konstrukcyjne (belki konstrukcyjne firmy Steico, drewno KVH produkcji Belgijskiej - nie stosują polskiego ze względu na zbyt słabą jakość) i maszyny do ich obróbki (miałem okazję widzieć te monstra) jest to jak najbardziej realne. Nie mam powodu uważać, że nie był szczery. Jak zauważyłem to szef firmy i jego podwładni z kierowniczych stanowisk wychodzą z założenia, że niezadowolony klient przynosi więcej kłopotów i strat niż pożytku. Lepiej mało zarobić ale częściej niż dorobić się złej sławy. Mnie taka filozofia odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 11 months później...
  • 4 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...