Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom na bagnach...


Recommended Posts

Rzeczywiście projektant Cię nie lubi skoro aż takie ostrogi i takie zbrojenie Ci wrzucił - chociaż oni zwykle wrzucają zbyt duże - boją się że te minimalne zbrojenie które wychodzi w programie jednak nie da rady i zwykle przesadzają. Natomiast co do folii - ja nie dawałem bo wibrator tak mocno wibruje że beton i tak wleci praktycznie wszedzie a tu folia moze tylko ułatwiać poślizg, co oczywiscie przy zastosowaniu wibratora nie ma kompletnie zadnego znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 927
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Zbrojenia ciąg dalszy, w piątek wziąłem urlop i z pomocą małżonki wiązaliśmy siatki, w chwili obecnej jest już cała dolna, teraz powinno być już łatwiej.

 

http://samobudowa.pl/foto/3zbrojenie1.jpg

http://samobudowa.pl/foto/3zbrojenie2.jpg

 

Ponieważ wielkimi krokami zbliża się zalewanie, a ja mam kilka wątpliwości, bardzo proszę o pomoc doświadczonych już budujących, którzy ten etap mają za sobą:

1. Jak zabezpieczyć styropian, przed złamaniem pod wpływem zalewania (chodzi o pionowe płyty), problem polega na tym, że one mają prawie metr, a w chwili obecnej ich zasypywanie (od zewnątrz) powoduje, zapadanie się styropianu do środka.

2. Czy na te płyty (od zewnątrz) nakładać siatkę i klej, czy wystarczy przyczepić folie kubełkową (właśnie czy folie kubełkową przyczepia się do styropianu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 - miałem właśnie wątpliwości patrząc na te zdjęcia, ale uznałem, że zasypiesz to przed zalewaniem. Jeśli wybrzuszają się do wewnątrz... cóż, bezpieczną opcją będzie zrobić od zewnętrznej strony deskowanie (i dopiero wtedy zasypuj), ewentualnie można próbować zasypywania równo z zalewaniem, ale to ryzykowne i spora ekipa z łopatami byłaby potrzebna, bo zasypywać trzebaby bardzo sprawnie i jeszcze ubijać (choć nogami) przy tym, obawiam się, że to niezły hardcore by wyszedł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, Doktorku, coś mi tu nie pasuje???

Opaska u mnie była obłożona grubą folią i zasypana.Obwodowo mam 20cm styropianu więc jest sztywno. Moim zdaniem, powinieneś to albo zasypać, albo zaszalować, inaczej beton pod naporem, powygina Ci styropian.

Edytowane przez Reze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zabezpieczyć styropian, przed złamaniem pod wpływem zalewania...

 

A czy ten zewnętrzny XPS jest postawiony NA tym spodnim (ostrogi), czy może jest dostawiony do niego od boku? Jeśli to pierwsze, to chyba dół nie powinien uciekać do środka.

 

Może spróbujesz wstawić dystanse od boku (między zewnętrznym XPS a zbrojeniem)?

 

Jakby ubijanie przy zasypywaniu robiło problem, można chyba na zalewanie zasypać "luzem", a później trochę odkopać i zasypywać ponownie ubijając...

 

Czy szalowanie byłoby proste to też nie mam pewności, wszak nie "dobijesz" tych salunków bo znów XPS wejdzie do środka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrętarkę masz dobrą więc z niej korzystaj.

 

Dobre ;)

 

Aiki ma racje, ale ja dalbym jeszcze deske poziomo na dole, oraz np 1-1,5m deski pionowe i oparl o wykop. Jakby nie patrzec metr betonu to ponad dwie tony. Na dodatek u Ciebie jeszcze po drugiej stronie jest pochylo a pompa tez nie bedzie glaskac tego betonu.

A deski sciagniesz nastepnego dnia, zawse sie potem przydadza.

 

Btw: co to za dystanse pod siatka? A powiedz jeszcze czy dales odpowiednia ilosc przepustow na jakies kable itp? Zapasowe? Bo na zdjeciach nie moge dojrzec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim bardzo dziękuję za podpowiedzi, na weekend zamawiam deski - pójdą w dwóch rzędach - na górze i w połowie wysokości, na dole przysypie piaskiem - pionowy styropian jest 10 cm w ziemi, więc 30 cm jak zasypie nie powinno się ruszyć, a dojdzie jeszcze pionowy kołek co 1 - 1,5 m.

 

sebcioc55 masz rację, przepustów jeszcze nie ma, możesz podpowiedzieć jakie zrobić (wiem że muszę zrobić doprowadzenie prądu i wyjście do bramy i furtki, może jeszcze jedno na ogród), coś jeszcze powinienem wyprowadzić? Jakie fi tego peszla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dwa dni, to ćwiczenia na drążku... giętarki, jednak 216 drutów fi 10, po 2 zgięcia na drucie, to odczuwalna praca dla informatyka :)

 

http://samobudowa.pl/foto/4zbrojenie1.jpg

http://samobudowa.pl/foto/4zbrojenie2.jpg

 

Udało mi się już nawet wyszczerbić szczelinę:

http://samobudowa.pl/foto/4zbrojenie3.jpg

 

A to efekt końcowy (1/4 prętów jest już zamocowana na płycie):

http://samobudowa.pl/foto/4zbrojenie4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj rure arot, przewaznie niebieskie karbowane i wewnatrz czarne. mozesz dac kilka szt np fi75 (śr zew.). Dostaniesz je prawie w kazdej hurtowni elektrycznej. Przepusty zrob np do jakiegos kraniku na zewnatrz z daleka od domu, albo do nawadniania ogrodu, do jakis lampek zew, bramy, domofonu. Zrob to co wiesz teraz + 1 lub 2 wiecej bo moze cos sobie wymyslisz nowego w przyszlosci. A jak po jakims czasie uznasz ze nie potrzebne to zapianujesz. Koszt takiej rury to jakies 6-7 zl za metr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysługę zachowam sobie na cięższą pracę i lepszą pogodę :p

 

Na razie przez kiepską aurę i brak czasu na budowie prace postępują powolutku, weekend zakończyłem położeniem jednej warstwy, górnej siatki:

http://samobudowa.pl/foto/5zbrojenie1.jpg

http://samobudowa.pl/foto/5zbrojenie2.jpg

 

Od poniedziałku układam krateczkę w drugą stronę, ale z racji co raz wcześniejszego zmroku i pracy idzie wolno (na dzisiaj doszedłem do połowy). Zdjęć brak, bo prace kończę zwykle gdy jest już ciemno, może dzisiaj uda się trochę podgonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejo,

super dziennik jak narazie, krok po kroku zdjecia rób jeśli możesz :)

Trzymam kciuki !!

Kto ci tą płytę projektował? Możesz po zalaniu napisać ostateczną listę przepustów.

 

Staram się każdy istotny "krok" udokumentować, jeśli chciałbyś jakieś szczegóły to pisz.

 

Co do przepustów, to na chwilę obecną będą:

- woda - arot fi 75 (poniżej 5 zł/m)

- prąd (przyłącze) - arot fi 50

- prąd (wyprowadzenie do furtki, bramy) - arot fi 50

 

Wodę do zasilenia ogródka będę prowadził z garażu (w którym będzie hydrofor), więc w domu więcej wyjść nie przewiduje.

 

PS. Zastanawiam się czy nie zostawić, jeszcze 2 fi50, jakby mi przyszło kiedyś pompę ciepła montować, chyba że przewody te można przez ścianę wprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...