Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zwykła lampa wiszaca w łazience ?


Nomi

Recommended Posts

witam

jestem nowym forumowiczem , witam wszystkich. jestem architektem i zajmuje sie wylacznie wnetrzami od jakiegos czasu, pracuje na wlasna reke i uczyc moge sie tylko na własnych błedach i dzieki wam :) mam pytanie ktore mnie nurtuje od jakiegos czasu...Czy zwykłą lampe wisząca mozna zamontowac w łazience? oczywiscie w miejscu gdzie w zaden sposob nie ma kontaktu z woda , no chyba ze z parą wodną :) Czuje niedosyt w ofercie lamp typowo łazienkowych ktore zapewne maja odpowiednia klase szczelnosci. Chciałabym zaproponowac klientowi cos niebanalnego jestem zdania ze to detal buduje styl . oczywiscie lampa przy lustrze musi byc praktyczzna , swiecaca intensywnie itd. ale i w łazience moze znalesc sie miejsce ktore mozna wyroznic zaakcentowac ,wysmaczyc. Prosze o pomoc.pozdrawiam wszystkich wkreconych wnetrzarsko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam ze pozwoliłam sobie już na taka lampę -załączam zdjęcie z realizacji ,ale mam teraz bardzo drobiazgowa i szczegółowa klientkę która zabija mi czasem tzw ćwieka :) pytaniami które powodują wątpliwości... dziękuje za info Elfir

Rysunek1..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając oświetlenie do łazienki należy wziąć pod uwagę strefę, w jakiej zamierzamy umieścić daną lampę (http://swiatswiatla.pl/shop_content.php/coID/6/content/Klasy-ochrony-IPXX)

Jeśli będzie ona wisiała na środku sufitu, w odpowiedniej odległości od wanny, kabiny itp. oraz na wysokości powyżej 2,25m to nie musi mieć podwyższonej klasy ochrony, czyli można powiesić tam dowolną lampę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
W IP 44 chyba chodzi o możliwośc porażenia a nie korozji :)

Raczej nie.

Klasa szczelności "IP"nie mówi nic o możliwości porażenia, to ustala zupełnie inny parametr.

O tym mówi "klasa ochronności przed porażeniem" w skali od 0 do III oraz klasa zapalności.

Określenie IP 44 oznacza akurat tyle, że ciała stałe o średnicy powyżej 1mm nie "wtargną" do środka a woda rozbryzgiwana swobodnie ( np deszcz) ze wszystkich kierunków nie powinna uszkodzić urządzenia.I nic więcej.

Dopuszczalne klasy szczelności dla poszczególnych stref określają normy.

Dla niektórych stref o zwiększonej wilgotności IP44 jest dopuszczalne, ale pod warunkiem, że ... itd, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Raczej nie.

Klasa szczelności "IP"nie mówi nic o możliwości porażenia, to ustala zupełnie inny parametr.

O tym mówi "klasa ochronności przed porażeniem" w skali od 0 do III oraz klasa zapalności.

 

 

 

 

Także czytałam o tym, że IP mówi o możliwości wtargnięciu ciała stałego. O taką właśni szczelność chodzi.

Ale jak określana jest na etykietach klasa ochronności przed porażeniem? Gdzie to szybko znaleźć, żeby mieć pewność, iż lampa może być bezpiecznie stosowana w łazience?

Czy dobrze rozumiem, że IP może być niskie, ale klasa ochronności przed porażeniem wysoka i wówczas jest ok?

Kto z Was zna się na tym i pomoże rozwikłać problem? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...