Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

klub przekształcających TRAWNIKI w piękne ogrody czyli ogród nowoczesny


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 462
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

chcesz się od czegoś odgrodzić z lewej strony?

Czy po prawej ten wyższy "trawnik" nie jest już twój?

 

U siebie na planie masz trawnik - pamiętaj, że trawniki skracają perspektywę (ogrodzenie wydaje się bliżej niż jest w rzeczywistości).

 

Dobrze jest też umieścić gdzieś element przyciągający wzrok (rzeźba, fontanna) lub oszukujący wzrok (lustro)

Zrobienie rabat po skosie powiększa optycznie przestrzeń.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz mieć trawnik (ale to wątek dla likwidujących trawniki!) to moze coś na ten kształt:

http://gardenplansandlayouts.landscapeideasanddesign.com/images/small-garden-designs-pictures-2.jpg

http://www.landscapinggallery.info/wp-content/uploads/2012/11/small-garden-landscaping4.jpg

http://thehomealarms.com/wp-content/uploads/2013/06/Simple-Mini-Backyard-Garden-Ideas.jpg

 

Nie sadź krzewów w trawie. Krzewy na rabacie, trawa na trawniku.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze taka wersja bedzie ciekawsza.

 

Obie wersje są niestety nieciekawe. A wiesz dlaczego? Bo nie ma w nich nic Twojego, indywidualnego. Zanim chwycisz za programik do projektowania siądź i pomyśl. W jakim ogrodzie czujesz się dobrze. Może masz jakiś wymarzony element, rodzaj roślin lub sposób spędzania wolnego czasu.

 

Przy takim kształcie działki ("wcięty ząbek") byłoby dobrze wejść w porozumienie z sąsiadem i skoordynować plany, żeby powstało złudzenie jednego, większego ogrodu. Inaczej u każdego powstanie zapora na granicy i chusteczka do nosa efektywnego ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobaja mi sie wszelkie formy kuliste, wszelkie drzewka do formowania i te szczepione.

 

Chcialbym miec ogrod spokojny i estetyczny, zostawic jednak duzo trawy.

 

Masz jakies przyklady ogrodu skupionego na jakims kulistym drzewku?

 

Narazie musze sie poruszac w obrebie swojego terenu.

 

Czy taka wersja ma juz jakiegos ducha ogrodu?

 

Pozdrawiam

ogrod8.jpg

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

 

pamiętaj, że trawniki skracają perspektywę (ogrodzenie wydaje się bliżej niż jest w rzeczywistości).

 

Elfir ,czy mogłabyś napisać coś jeszcze na ten temat ? Czy są jakieś "triki" ,żeby "wydłużyć" tę perspektywę ?

 

 

Zdjęcia i pomysły w tym wątku są bardzo inspirujące.

Ja oczywiście mam założony trawnik ( ogród w trakcie tworzenia), ale już przy jego sianiu byliśmy świadomi, że to taka baza wyjściowa.

Ale już jest nieregularny , z lekkim spadkiem ,z rabatami bylinowymi.

 

Natomiast drugie pół działki będzie bardziej cieniste, z brzozami.

I tam widzę taki ogród ,jakie tu pokazujecie :-)

 

Jak się robi takie ścieżki - te kamienne płyty położone na żwirku . Jak trzeba przygotować podłoże pod nimi?

Edytowane przez magdajusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każda płaska powierzchnia przybliża perspektywę. Inaczej jak zrobisz jakieś kulisy z wyższych roślin, kręte ścieżki. Mozna też zrobić trawnik zwęzający się wgłąb działki a na końcu niskie rośliny o jasnych liściach.

 

http://images61.fotosik.pl/427/746d67ebd1fbc2b4.jpg

 

 

ścieżki żwirowe - po prostu wykorytować, umocnić czymś krawędz ścieżki (taśma z tworzywa, kostka brukowa, paliki drewniane), ubić, mozna położyć geowłókninę, jak nie mają rosnąc rośliny w szczelinach, wsypać grys lub żwir, ubić, położyć płyty kamienia.

 

Grys się ubija do w miarę stabilnej nawierzchni, a żwir nie, pozostanie luźny.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poradzić sobie z duża leśną działką:

http://www.flickriver.com/photos/karlgercens/sets/72157626934944972/

:jawdrop:

 

o dżizus.....wreszcie po długim czasie coś naprawdę zrobiło na mnie wrażenie. wspaniałe! cudowne połączenie leśnej dziczy z regularnym ogrodem, tajemnicze i niezwykłe. coś pięknego. teraz będę siedzieć nad tym i myśleć.....mam las na działce, niekoniecznie tak piękny, ale jednak, nic tylko siedzieć i myśleć przez całą zimę...

Elfir, jak zapodałaś taki link, to teraz pomóż - :eek:

 

potrzebne: rośliny nadające się na poszycie. mam cześć lasu wilgotniejsza i tam jest ok, rośnie głóg, jaśmin, czeremchy, trochę to okiełznać i jest ok., ale część przy domu jest katastrofalnie sucha i są tam tylko sosny i dzikie trzmieliny. ale mam zamówiona dobrą glebę, pociągnę linie nawadniające - część już tak zagospodarowałam i jest dobrze. tylko co będzie rosło jako pozycie pod sosnami? dobrze u mnie rosną ostrokrzewy - ale gatunek, żadna odmiana. może Elfir rozpoznasz jakiś krzew z tych zdjęć - oprócz rododendronów, tego nie chcę. i ta trawa świetna jasna - co to za trawa?

Edytowane przez Zielony ogród
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest wilgotny las atlantycki. Suma opadów podoba do tej u nas w górach. Klimat też oceniam na strefę 8

 

Na suchym stanowisku, bez nawadniania będzie jak w naszym suchym lesie sosnowym - porosty, borówki, trzcinnik i kostrzewa.

 

Zaś z nawadnianiem - wszystko. Trzylko trzeba sprawdzić odczyn. Z większych paproci na kwaśne stanowisko raczej tylko wietlica. Inne paprocie wolą obojętną do zasadowej.

Myślę, że trawa na zdjęciu to nie trawa tylko liriope - bardzo popularny zadarniacz w Stanach. A na zdjeciach 7 i 8 Carex pennsylvanica lub podobny

 

Zimozielone turzyce mogą być azjatyckie (jak turzyca Morrowa, oszmiska), ale można użyć naszych rodzimych:

Carex digitata, carex ornithopoda, carex flacca i in.

Poza tym kosmatki są zimozielone (Luzula sylvatica)

 

Na drugim zdjęciu są na 100% ostrokrzewy i ciemierniki (gleba obojętna do lekko zasadowej) + małe funkie i liriope

Z zadarniaczy na piątym zdjeciu jest też runianka japońska i niebieskie hosty

Na szóstym wietlica japońska, magnolia grandiflora, ciemierniki, hortensje drzewiaste

Na dziewiątym funkie i paproć Adiantum pedatum

 

Poza tym widziałam trzykrotkę, kostrzewę siną, hakonechloę, kopytnik, języczkę, bodziszki, tojeść rozesłaną, Lysimachia japonica 'Minutissima', przywrotnik, tawułki, piwonie, persicaria polymorfa, liliowce, - czyli nic nadwyczajnie dziwnego, te rośliny rosną u nas też. Główne kryterium to woda, woda, woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez nawadniania to mam tylko igły.....suche na ziemi.

ale część zagospodarowałam, dałam ziemie z pieczarkarni (zasadowa), naturalnie mam kwaśną, jakoś to się razem zneutralizowało, próchnica zatrzymuje wodę, jest nawadnianie i całkiem całkiem, funkie daja radę:

http://i1.fmix.pl/fmi2524/4578240e00104bf751c7ed56/zdjecie.jpg

http://i3.fmix.pl/fmi1783/f7731c12000d352851c7ed62/zdjecie.jpg

 

ale ogólnie mam chaos i brak myśli przewodniej, a te inspiracje otworzyły mi klapkę w głowie:)

bo wszyscy mówią: jak las to tylko naturalnie, żadnej geometrii, musi być sielsko wiejsko i anielsko. a ja ma las, a nie lubię sielsko. a to jest przykład, że można - te geometryczne rabaty, rzeźby, nasadzenia w rzędach, pięknie.

 

musze przygotować projekty na cztery różne miejsca, z czego na dwa w tym roku, a dwa przerzucę na przyszły rok, bo nie dam rady. najpierw sobie porysuję (bezczelnie skopiuję pomysły:)), apotem lista roślin. będzie wymiana gleby i nawadnianie, inaczej nie mam szans.

pewniaki to ostrokrzewy (nad morzem śródziemnym rosną w okropnej suszy), bodziszki, funkie, popróbuję z wymienionymi przez ciebie trawami. jeszcze potrzebny jest mi taki wyższy podszyt - to są jakieś buki czy graby? czy jakieś drzewka liściaste znoszą lekki cień sosnowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam sa też bukszpany.

Poza tym Klony japońskie, różaneczniki, choiny, cyprysiki, cedry, świerki, derenie: pagodowy, kousa i florida, cunninghamia.

 

No i hortensje różnych gatunków.

 

Myślę, że te krzewy to raczej nie mają większego znaczenia - liczy się ich układ, a nie konkretny gatunek.

U nas można dac kruszynę (np. Asplenifolia), buki (Tortuosa Purpurea), jarzebiny, klon polny "Carnival", w półcieniu także klon jawor, świadośliwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...