Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

A ja myślę, że lepsza taka furtka dla zakładu energetycznego, niż spalony transformator i koszty wymiany, które będą musieli ponieść wszyscy w rachunkach za energię elektryczną.

 

Dostają dotacje z unii to niech wymieniają na mocniejsze lub na jakieś zabezpieczenia , swojej kaski też trochę mają http://m.gramwzielone.pl/trendy/27695/enea-606-mln-zl-zysku-netto-po-i-polroczu-2017-r więc niech się wykażą , a nie ciągle doją wymyślając nowe paragrafy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja wiem że teraz wszyscy chcą dowalić obecnemu rządowi ale zauważ że ten wyrok dotyczy lat 2007-15 a więc czasy POprzedniego wspaniałego w każdym calu rządu.

Prawdopodobnie kary za to nie będzie bo ten fatalny obecny rząd podjął już działania naprawcze.

Ale zawsze możesz przed KPRM-em podpalić te kilka opon o których pisaleś w ramach protestu przeciw smogowi :)

 

Bo niby Pisiory pomagają branży OZE:lol2: , a do tego wiatraki

 

Co do protestu , to co lepiej stać i nic nie robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten transformator to od czego miałby się spalić?

 

Moce transformatorów były dobierane pod względem szacowanych mocy poboru energii elektrycznej.

Co jeśli na linii transformatora nagle pojawi się wielu prosumentów o dużych mocach? Transformatory będą sie nie tyle paliły, co poprzez zabezpieczenia wyłączały z eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wyjaśnić jakie zabezpieczenia i przed czym spowodują te wyłączenia transformatorow?

Duża liczba prosumentów może spowodować że nie będzie zapotrzebowania na energię z transformatora.

Czy to jest powod jego wyłączenia?

 

Jak działa falownik? Dlaczego w miejscu wpięcia falownika do sieci widoczny jest wzrost napięcia? Co jeśli w sieci pojawia się nadmiar mocy? Czy transformator przekaże nadmiar mocy z linii niskiego napięcia 400V na linię średniego napięcia 15KV?

Liczyłem u siebie: W czasie pełnego nasłonecznienia pobieram z własnej instalacji pv 450 W a wysyłam na sieć moc 4500W, które w pełni zasila okoliczne 10 domów.

Duże instalacje pv łączone są bezpośrednio z siecią 15KV. Skumulowana liczba prosumentów stwarza miejscowe zagrożenie, które energetyka może rozwiązać mając możliwość zdalnego odłączenia instalacji.

Edytowane przez Tomek B..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa falownik? Dlaczego w miejscu wpięcia falownika do sieci widoczny jest wzrost napięcia? Co jeśli w sieci pojawia się nadmiar mocy? Czy transformator przekaże nadmiar mocy z linii niskiego napięcia 400V na linię wysokiego napięcia 15KV?

Liczyłem u siebie: W czasie pełnego nasłonecznienia pobieram z własnej instalacji pv 450 W a wysyłam na sieć moc 4500W, które w pełni zasila okoliczne 10 domów.

Duże instalacje pv łączone są bezpośrednio z siecią 15KV. Skumulowana liczba prosumentów stwarza miejscowe zagrożenie, które energetyka może rozwiązać mając możliwość zdalnego odłączenia instalacji.

 

Przecież to było do przewidzenia...

A już wszyscy myśleli że sieć energetyczna to gumowy worek...

 

Zanim się wszyscy obejrzą będą mieli pozakładane zdalnie sterowane pstryczki elektryczki które będą wyłączały im instalacje kiedy zostanie przekroczone maksymalne napięcie na najbliższym trafo...

Czyli będzie się można powoli żegnać z jakimiś większymi nadwyżkami z lata do odebrania w zimie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są bardzo poważne i bardzo złe zmiany. Prawdopodobnie nie ma obecnie na rynku inwerterów, które są w stanie sprostać tym wymogom. W Niemczech dynamiczne ograniczanie mocy jest ZTCW tylko dla dużych elektrowni.

 

Jeżeli to wejdzie, to zarżnie branżę PV w Polsce i nowe elektrownie nie powstaną. Jeśli będzie obowiązywać do tyłu także tych co mają, to może być konieczne odłączenie. Jednak wątpię w to, bo wtedy by się trzeba upomniec o koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie pełnego nasłonecznienia pobieram z własnej instalacji pv 450 W a wysyłam na sieć moc 4500W, które w pełni zasila okoliczne 10 domów

 

To jest problem.. Stara z lat 70-tych ubiegłego wieku sieć lokalna, nie modernizowana od 40 lat, a na dodatek nie spięta w pierścień (bo monterzy nie umieli sobie z tym poradzić ).

Gdy instalacja PV jest odłączona - napięcie około 230 V, gdy inwerter oddaje do sieci +- 20 A napięcie "podskakuje" o kilkanaście wolt.

 

Jest inny problem - koszty nowych zabezpieczeń pokryją Prosumenci. To spowoduje wyhamowanie inwestycji w PV przez prywatnych inwestorów.

I o to chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego 2 linku wynika że powyżej 3 kW to tylko 3 fazowe inwertery.

Fajnie, tylko jak ktoś jest podłączony do sieci tylko 1 fazą?

Nie ma nakazu podlączenia 3 fazowego dla mocy zamówionej ponad 3 kW.

To utrudni prosumentom takim jak ja zwiększenie zużycia własnego w przypadku braku bilansowania międzyfazowego. W praktyce ktoś kto ma PV 5kW trójfazowe będzie miał typową moc w pogodny dzień 4kW podzielone na trzy czyli 1,3kW na fazie. Włączając pralkę czy zmywarkę o mocy 2,5kW będzie musiał połowę mocy pobrać z ZE z potrąceniem 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moce transformatorów były dobierane pod względem szacowanych mocy poboru energii elektrycznej.

Co jeśli na linii transformatora nagle pojawi się wielu prosumentów o dużych mocach? Transformatory będą sie nie tyle paliły, co poprzez zabezpieczenia wyłączały z eksploatacji.

 

Prosumenci się nie pojawią nagle. Zwłaszcza w sytuacji kiedy PV jest nieopłacalne.

Mała ilość prosumentów zmniejsza pobór energii. Zmniejsza obciążenie transformatorów.

 

Czyli w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie niż w Twoim rozumowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa falownik? Dlaczego w miejscu wpięcia falownika do sieci widoczny jest wzrost napięcia? Co jeśli w sieci pojawia się nadmiar mocy? Czy transformator przekaże nadmiar mocy z linii niskiego napięcia 400V na linię średniego napięcia 15KV?

Liczyłem u siebie: W czasie pełnego nasłonecznienia pobieram z własnej instalacji pv 450 W a wysyłam na sieć moc 4500W, które w pełni zasila okoliczne 10 domów.

Duże instalacje pv łączone są bezpośrednio z siecią 15KV. Skumulowana liczba prosumentów stwarza miejscowe zagrożenie, które energetyka może rozwiązać mając możliwość zdalnego odłączenia instalacji.

 

Wzrost napięcia jest analogią do wzrostu poziomu wody w jednym wiaderku jeśli chcemy przelać do drugiego. To naczynia połączone.

Falownik będzie podwyższał napięcie stopniowo i delikatnie do 253V po czym się wyłączy. Gdzie tu możliwość spalenia transformatora?

 

Jaka skumulowana liczba prosumentów? Skąd oni się mają wziąć? Przecież PV jest nieopłacalne. Na dodatek szczyt produkcji PV jest w szczycie zapotrzebowania na energię!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy instalacja PV jest odłączona - napięcie około 230 V, gdy inwerter oddaje do sieci +- 20 A napięcie "podskakuje" o kilkanaście wolt.

Na pewno podskakuje o kilkanaście V z powodu kiepskiej sieci? Sprawdziłeś połączenia, grubości przewodów u siebie?

Ja tak miałem po podłączeniu falownika prowizorycznie. Potem poprawiłem i różnica napięć to kilka V, np. 3V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka skumulowana liczba prosumentów? Skąd oni się mają wziąć? Przecież PV jest nieopłacalne. Na dodatek szczyt produkcji PV jest w szczycie zapotrzebowania na energię!

 

Szczyt produkcji jest na osiedlu domków jednorodzinnych których mieszkańcy wyszli do pracy a szczyt poboru w Mordorze czy w zakładzie przemysłowym daleko za transformatorem. Kumulacja prosumentów jest tam, gdzie gmina duze doplaty zorganizowała i wtedy się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak "mało sztywnej" sieci inwerter się powinien sam wyłączyć.

 

Tak się dzieje w lecie około godz. 13-tej przy pełnym słońcu, gdy napięcie potrafi podskoczyć do około 250 V. Inwerter (inwertery) wyłącza się i po 180 sekundach załącza. Jest na to sposób - mam ustawione włączanie bojlera, co w zupełności wystarczy. Dodatkowo sąsiedzi po 13-tej korzystają z II taryfy.

Pamiętam, jak jeden z nich ogrzewał dom prądem, to w zimie po 13-tej napięcie wahało się w granicach 180-200 V. Ze względów ekonomicznych zrezygnował. Podobno chodzą w swetrach.

 

@Jan Werbinski Inwertery mam kilka metrów od licznika, a na przewodach do zabezpieczeń spadki napięcia są praktycznie pomijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Kumulacja prosumentów jest tam, gdzie gmina duze doplaty zorganizowała i wtedy się opłaca.
czy kumulacją można nazwać 200 potencjalnych instalacji na obszarze 66,5km2 i 27 tyś mieszkańców , raczej nie . I takie liczby instalacji są planowane w całej Polsce , w żadnej z gmin która organizuje obecnie dotacje liczba nowych instalacji nie przekracza 250 na gminę ! Bo za wartość inwestycji 10,5 mln , przy koszcie 18 tyś za 3,24 KWP to nie jest porażająca moc dla sieci , ale jest to wrzód na d... dla ZE , któremu spadną wpływy . Liczba instalacji montowanych prywatnie lub z innych programów jest praktycznie znikoma w mojej gminie idą to głównie solary , a nie PV
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...