Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

vr5 tak mi wyszło z szybkiej lektury - sorki.

To czemu na dwa przewody cztery wejścia - tego nie kumam.

To wstawię topikowe.

 

Nikt od przeciętnego "zjadacza chleba" nie wymaga znajomości procesów zachodzących przy rozłączania obwodów prądu stałego. Jak dasz wyłącznik przewidziany do znacznie niższego napięcia, to może go zniszczyć łuk elektryczny. Ten wyłącznik może pracować z 2 stringami do 500 V, lub jednym do 1000 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie tak sobie czytam instrukcję montażu falownika Fronius Symo i jest tam ostrzeżenie, aby nie krzyżować kabli DC i AC o ile ich izolacje nie są do 1000V. Co to właściwie oznacza?

U mnie przy jednym stringu, na długości 1metra kable solarne 1000V idą razem w jednej rurce instalacyjnej z kablem 5x4mm2 do AC z izolacją na 300/500V i wspólnie wchodzą do falownika. Czy to jest dopuszczalne?

 

Za to od skrzynki do paneli kable DC idą w jednym peszlu z przewodem PE 16mm2. Nie mam piorunochronu, to jakby walnał w panele to zejdzie mi po tym kablu ochronnym prosto do domu. Sama skrzynka wygląda następująco:

IMG_20181117_074505.jpg

Edytowane przez K160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" aby nie krzyżować kabli DC i AC o ile ich izolacje nie są do 1000V. Co to właściwie oznacza? "

 

Pewnie chodzi o chwilowe wartości napięć.

AC to inaczej zmienny. Podawana jest wartość napięcia SKUTECZNEGO = 0,707 szczytowego

Dodaj do odpowiedniego kabelka np. +1000V te głupie kilkaset V -

Przekraczasz wytrzymałość izolacji gwarantowaną na 1000V

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K160 Fronius oprócz inwerterów z serii IG o napięciu do 500 V DC produkuje inwertery o wyższym napięciu, więc zrozumiałe, że uczula przyszłych użytkowników tego sprzętu by pamiętali, że zbliżają się do granicy 1000 wolt. Inwertery sprzedawane i montowane są na całym świecie, nie tylko w Polsce, gdzie każdy elektryk, a zwłaszcza z uprawnieniami SEP (nawet uprawniony tylko do wymiany żarówek w zakładzie pracy) wie jak to zrobić poprawnie.

Inwertery posiadają długą gwarancję pod warunkiem, że zostały zamontowane prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K160 Inwertery sprzedawane i montowane są na całym świecie, nie tylko w Polsce, gdzie każdy elektryk, a zwłaszcza z uprawnieniami SEP (nawet uprawniony tylko do wymiany żarówek w zakładzie pracy) wie jak to zrobić poprawnie.

Inwertery posiadają długą gwarancję pod warunkiem, że zostały zamontowane prawidłowo.

 

Nie ma to jak pomocny post, a odpowiedzi na pytanie czy mogą iść w jednym peszlu czy nie i dlaczego, jak nie było tak nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak pomocny post, a odpowiedzi na pytanie czy mogą iść w jednym peszlu czy nie i dlaczego, jak nie było tak nie ma.

 

Chyba nie oczekiwałeś, by otrzymać jednoznaczną odpowiedź? Jeśli producent inwertera nie zaleca, by kable się nie krzyżowały w pewnych warunkach, to tym bardziej nie mogą mieć kontaktu liniowego. To jest "proste, jak świński ogon".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z przewodem PE , który idzie od paneli do rozdzielni i uziomu ? Też powinien być osobno ? Jaka odległość jest akceptowalna ?

 

Może myśląc logicznie akceptowalna jest odległość bezpieczna. Rozwijając - odległość wykluczająca przebicia między kablami. Kolega K160 miał pewne wątpliwości po przeczytaniu zaleceń z instrukcji Froniusa.

Ja to bym zrozumiał tak: Jak jest izolacja właściwa, to można przewody nawet skręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj czytając o przejściówkach poszedłem i zajrzałem do skrzynki na budynku i obaczyłem nowy licznik EMU3. A za liczkiem karteczka z danymi wymiany licznika. Już miałem dzwonić do Energii co z wymiana licznika a tu sami to załatwili bez słowa.

Co teraz? Czy już prąd choć mały idzie na moje konto? czy jeszcze jakaś umowa ? i dopiero wtedy? czy jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj czytając o przejściówkach poszedłem i zajrzałem do skrzynki na budynku i obaczyłem nowy licznik EMU3. A za liczkiem karteczka z danymi wymiany licznika. Już miałem dzwonić do Energii co z wymiana licznika a tu sami to załatwili bez słowa.

Co teraz? Czy już prąd choć mały idzie na moje konto? czy jeszcze jakaś umowa ? i dopiero wtedy? czy jak?

 

Już możesz bezpiecznie produkować, jeżeli jeszcze nie masz to musisz podpisać aneks do umowy kompleksowej. Ja wypełniałem w tym celu formularz na stronie energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już możesz bezpiecznie produkować, jeżeli jeszcze nie masz to musisz podpisać aneks do umowy kompleksowej. Ja wypełniałem w tym celu formularz na stronie energii.

 

W Tauronie przesłali aneks do poprzedniej umowy kompleksowej. Chyba na drugiej stronie była uwaga, że nie trzeba go podpisywać. W aneksie "na okrągło" cytowane są fragmenty Ustawy OZE, której i tak nie przestrzegają.

Faktury wystawiają z odczytami na 30 czerwca oraz 31 grudnia. Mam informację od anonimowego pracownika, że to jest celowo tak odczytywane. Dla klientów z taryfą z serii G12 robią rozliczenia metodą "proporcjonalną", zwykle jest zawyżone zużycie w taryfie dziennej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz częściej myślę o własnej instalacji PV. Niestety w mojej okolicy nie działa żaden program dofinansowań, więc myślę o zbudowaniu instalacji z elementów używanych. Do dyspozycji mam ok 60m2 dachu a kącie 30* skierowanego na południe (w późniejszym czasie mogę dodać ok 20-30m2 zadaszenia tarasu).

Roczne zużycie prądu ok 2500 kWh, oraz ok 8000 kWh na gaz. W przyszłości chciałbym zrezygnować z gazu na rzecz fotowoltaiki. W planach jest klimatyzator do częściowego dogrzania pomieszczeń.

Pytanie jaka instalacja byłaby optymalna. 2 kWp na pokrycie drogiej taryfy? 3,1 na pokrycie całości prądu bytowego, a może 8-10 kWp aby pokryć całość zapotrzebowania, również na co/cwu grzanych czystym prądem

Z racji ograniczonego miejsca odpadają chyba panele amorficzne (GS-50, GS-46). Lepsze mono czy polikrystaliczne, skłaniam się ku poli?

Jak wygląda sprawa podłączenia instalacji zbudowanej z używanych elementów do sieci? Ktoś już przez to przechodził i może się podzielić doświadczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz częściej myślę o własnej instalacji PV. Do dyspozycji mam ok 60m2 dachu a kącie 30* skierowanego na południe (w późniejszym czasie mogę dodać ok 20-30m2 zadaszenia tarasu).

Z racji ograniczonego miejsca odpadają chyba panele amorficzne (GS-50, GS-46). Lepsze mono czy polikrystaliczne, skłaniam się ku poli?

Jak wygląda sprawa podłączenia instalacji zbudowanej z używanych elementów do sieci? Ktoś już przez to przechodził i może się podzielić doświadczeniem?

 

Montaż to około 1/3 kosztów. Jeśli czujesz się na siłach, to na wstępie masz spore oszczędności.

Z elementów używanych żeby coś zbudować, to trzeba mieć odpowiednie doświadczenie (wiedzę), bo inaczej można wyjść "jak Zabłocki na mydle". Mając do dyspozycji 60 m2 dachu można na nim umieścić około 6 kW paneli używanych, a nawet ponad 10 kW paneli aktualnie produkowanych. Amorficzne odpadają. Inwertery nie muszą być najnowszej generacji, ale powinny być z gwarancją minimum 12 miesięcy.

Nie ma problemu z podłączeniem używanych elementów.

Warunkiem podłączenia jest by spełniały wymogi dopuszczenia do sieci ZE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż to około 1/3 kosztów. Jeśli czujesz się na siłach, to na wstępie masz spore oszczędności.

 

Za to jak kupujesz usługę z materiałem i montujesz na domu, to VATu masz 8%, a jak kupujesz materiał, to 23%. Więc znaczną część usługi pokrywa fiskus.

Do tego jak ktoś dokładnie policzy drobiazgi, akcesoria, a nie daj Bóg jeszcze jakieś narzędzia będzie musiał kupić, to wyjdzie, że nie opłaca się męczyć.

I to dotyczy wszystkich prac które mają stawkę VAT 8% i materiały stanowią gros kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...