Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

 

Mam umowę kompleksową z Fortum.

daj link do tej umowy z Fortum...ciągle się tym jarasz, jakby to było nie wiadomo co...to tak jakbym ja ciągle rozpamiętywał, jaką to super miałem umowę z DUON x lat temu....Podaj linka do aktualnej oferty, to wtedy możemy podyskutować.

 

Citymatic - mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że gdybyś zmienił taryfę na G12w i nie zmieniał przyzwyczajeń domowników, to zapłaciłbyś mniej...Wiem, może mam specyficzny styl życia, ale w domu wszystko jest na prąd, każdy załącza kiedy i co chce i zużywam 70% w taniej taryfie...a to daje naprawdę spore oszczędnośći w stosunku do G11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam umowę kompleksową z Fortum. To jakiś urban legend, że pozwala to na bycie prosumentem. Nie, nie wystarcza. Musiałbym zmienić sprzedawcę prądu na PGE. To jedna z największych wad PV - pozbawia możliwości kupowania taniego prądu u dowolnego sprzedawcy i korzystania z promocji.

 

Dla przykładu za pierwsze pół roku dostałem taką fakturę - w tym wygrzewanie podłogówki.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=426405

 

Za ostatnie wyszło najdrożej -1412 zł za 3577kWh (dużo w drogiej strefie -jak to w lato).

 

No dobra Faktura dystrybucyjna, a za energię elektryczną? gdzie?

 

A tak nawiasem pisząc co mnie to ? ile płacisz za energię i co chcesz udowodnić? Cokolwiek zapłacisz więcej niż ja ponad 60 zł /6 mc jest dla mnie za dużo i dlatego stwierdziłem , że założę sobie za swoje pieniążki FV i będę świecił światło długo i kiedy chcę i grzał wodę energią elektryczną tyle ile będę chciał- bo prąd mam za darmo.

Nie zachwalam, ani nie neguję instalacji FV, ale jeśli ktoś pyta jak u mnie się sprawuje u mnie instalacja to chętnie się podzielę, tak samo informacją jak ją dobrałem i czemu akurat nie założyłem od razu większej mocy.

Niektórzy z forum potrafili wyszukać ofertę podzielić się tą informacją i sprawić , że kupiłem elementy o 50 -60% taniej już drugiej instalacji, (ja to też robię - a w miarę możliwości ostrzegam przed firmami które wyłudzają pieniądze i znikają z rynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citymatic - mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że gdybyś zmienił taryfę na G12w i nie zmieniał przyzwyczajeń domowników, to zapłaciłbyś mniej...Wiem, może mam specyficzny styl życia, ale w domu wszystko jest na prąd, każdy załącza kiedy i co chce i zużywam 70% w taniej taryfie...a to daje naprawdę spore oszczędnośći w stosunku do G11

 

Dzięki, bardzo możliwe , ale teraz już po "sprawie" jeśli zapłacę za rok 100 zł to wystarczy mi oszczędności. Chyba, że wzrośnie na tyle zużycie ee, że się skuszę.

Teraz domowników już ubywa:yes: i idą na swoje więc prądu będę miał, aż nadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Faktura dystrybucyjna, a za energię elektryczną? gdzie?

To jest całość. Na początku za prąd, dalej dystrybucja. Umowa kompleksowa.

 

A tak nawiasem pisząc co mnie to ? ile płacisz za energię i co chcesz udowodnić?

 

Że przy racjonalnym dobieraniu taryfy i sprzedawcy PV się nie opłaca.

 

 

Cokolwiek zapłacisz więcej niż ja ponad 60 zł /6 mc jest dla mnie za dużo i dlatego stwierdziłem , że założę sobie za swoje pieniążki FV i będę świecił światło długo i kiedy chcę i grzał wodę energią elektryczną tyle ile będę chciał- bo prąd mam za darmo.

 

Bo panele były za darmo? Płacisz w amortyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej karcie gwarancyjnej mam zapis:

 

Gwarantem jest: "firma X" z siedzibą .... (mój instalator)

Uprawnionym z tytułu gwarancji jest: JA

Przedmiot gwarancji:

Panele: 25 lat na 80% produkcji i 10 lat na wady ukryte,

Inwerter: 10 lat

Konstrukcja wsporcza: 10 lat

Zabezpieczenie przepięciowe: 5 lat

Materiały montażowe (kable, wtyczki, itp.): 5 lat

Montaż instalacji: 5 lat

 

Ale ja tego nie neguję - instalacja wykonana przez firmę z elementów o różnych czaso-okresach gwarancji może tak brzmieć.

Jedyną uwagą dla wszystkich co to czytają jest fakt , że warto jest wziąć firmę sprawdzoną która działa na rynku kilka lat i z niego nie zniknie jak tylko skończą się "dotacje" na FV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest całość. Na początku za prąd, dalej dystrybucja. Umowa kompleksowa.

Że przy racjonalnym dobieraniu taryfy i sprzedawcy PV się nie opłaca.

Bo panele były za darmo? Płacisz w amortyzacji.

 

Ok, znalazłem czyli płacisz 0,589908 zł za kWh, a ja z instalacją FV zapłaciłem za pół roku niecałe 60 zł zużywając 2197,7 kWh i Ty piszesz, że się nie opłaci?

U mnie energia kosztuje 0,0247 zł za kWh i będzie kosztowała tyle w przyszłym roku i za kolejny rok, a u Ciebie?

Zobaczymy co napiszesz jak cena energii elektrycznej wzrośnie czy zmienisz sobie dostawcę? a może taryfę?

 

Kupiłem bo chciałem, mam pieniądze i nie będę ich trzymał skoro tutaj jest wyraźny zysk, a odsetki przekraczają możliwości każdego banku.

Jestem i będę zwolennikiem energii odnawialnej - i tego nie zmienię.

Edytowane przez CityMatic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że przy racjonalnym dobieraniu taryfy i sprzedawcy PV się nie opłaca.

Tylko jedno "ale". Czy się nie opłaca, to będziemy wiedzieć za 10 czy 20 lat. Teraz to możemy jedynie mniemać, lepiej lub gorzej liczyć i liczyć na mniejszą lub większą dokładność tegoż liczenia.

 

Poza tym, chyba nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo niektórych sąsiadów można zirytować podczas dyskusji na temat rocznych kosztów utrzymania domu. Priceless :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem wszystko na podstawie średnio miesięcznego zużycia przez 7 lat.

Czyli jak już wiadomo, taki zwrot wychodzi dla G11 gdzie kWh wychodzi 0,55 zł brutto. Ja dla przykładu od lat jestem w G12W i średnio mi rocznie wychodzi kWh poniżej 50 groszy brutto, a ostatnio jak jeszcze pakuję PHEVa prądem w 2T to wyszło mi 0,46zł/kWh. I żeby nie było, żadnych przyzwyczajeń, poza ustawieniem programatorów na grzanie CWU w zasadzie nie zmieniałem aby przejść na G12. Ponadto pracuję w domu, więc komputer graficzny z trzema monitorami chodzi w drogiej taryfie, klima chłodzi w lato (niestety pracownia na poddaszu) i grzeje (w okresach przejściowych), jakąś wodę na herbatę (a tej piję dużo), ekspres, toster czy inny grill chodzi wszystko w drogiej. Teraz jeszcze żona z małym dzieckiem w domu to jeszcze więcej w dziennej leci. Oczywiście nie podważam zasadności montażu, niemniej uważam że takie krótkie czasy zwrotu wychodzą dopiero jak się okoniem staje do dostępnych ofert dwutaryfowych zasłaniając się koniecznością zmiany nawyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ku.wa Panowie, nie karmcie trolla... każdy ma swoje zdanie, będzie kolejne 15 stron czy się opłaca czy nie, każdy ma swój rozum, jak ktoś zna matematykę to sobie policzy według przez siebie przyjętych założeń. Różnice są właśnie w tych założeniach!

 

Podbijam pytanie bo akurat specjalistą nie jestem a zginie to w dyskusji:

 

 

7x Sunlink 300W full black (w sumie 2,1 kWp) + SofarSolar 3.3 klt + montaż na gotowo na dachu z dachówką. CENA 10 000 PLN.

 

1. Dobra to cena?

2. Dobre to komponenty?

3. Czy inwerter 3 fazowy inteligentnie rozdziela produkcje tak, że np. wszystko może iść na konkretną fazę? Czy są inwertery z taką modulacją?

 

Będę wdzięczny za precyzyjne odpowiedzi.

 

 

Zdrówko!

Edytowane przez songoku_xxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7x Sunlink 300W full black (w sumie 2,1 kWp) + SofarSolar 3.3 klt + montaż na gotowo na dachu z dachówką. CENA 10 000 PLN.

 

1. Dobra to cena?

2. Dobre to komponenty?

3. Czy inwerter 3 fazowy inteligentnie rozdziela produkcje tak, że np. wszystko może iść na konkretną fazę? Czy są inwertery z taką modulacją?

 

Będę wdzięczny za precyzyjne odpowiedzi.

 

 

Zdrówko!

 

Odpowiedz już jest mitch napisał https://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie&p=7847092&viewfull=1#post7847092

a cena bardzo atrakcyjna tym bardziej, że z montażem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jest.

 

 

 

Co by się stało, jakbyś nie zminił?

 

 

 

Mam umowę kompleksową z Fortum. To jakiś urban legend, że pozwala to na bycie prosumentem. Nie, nie wystarcza. Musiałbym zmienić sprzedawcę prądu na PGE. To jedna z największych wad PV - pozbawia możliwości kupowania taniego prądu u dowolnego sprzedawcy i korzystania z promocji.

 

Dla przykładu za pierwsze pół roku dostałem taką fakturę - w tym wygrzewanie podłogówki.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=426405

 

Za ostatnie wyszło najdrożej -1412 zł za 3577kWh (dużo w drogiej strefie -jak to w lato).

 

Mam średnio 42gr/kWh przy G12W Znajdziesz coś tańszego obecnie. G12as nie pasuje, bo mam już duże zużycie.

Mam PV. Wolę to niż kasa na konto, szczególnie, że taniej za prąd już nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Citi chodzi mi jeszcze o pkt. 2 :)

 

Składaki z różnych komponentów, ale mają wszystkie potrzebne elementy wewnątrz więc powinno to działać tym bardziej, że gwarancja jest 10 lat, a to się obecnie ceni. Na forach mało jest opinii na ten temat, pewnie te które pracują się jeszcze nie zepsuły albo gwarancja działa na tyle sprawnie,że nikt nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna cena energii w taryfach G11 i C11 była identyczna.

Teraz, kiedy G11 jest dotowana, C11 jest o ok 70% wyższa.

Jak dotacja się skończy cena W taryfie G zrówna się z taryfą C.

Zgadnij czy to będzie w dół do ceny dzisiejszej G czy do ceny w dzisiejszej taryfie C.:)

 

Teraz zużywam 2500kWh 70-80% tania więc i tak na kolana nie padnę po tej podwyżce:) na miesiąc około 100zł

Skoro były równe to dlaczego za chałupę płaciłem kosmiczne kwoty jak jeszcze bały w taryfie C?

 

Czas pokaże najwyżej zmotywują zamiast klimy i grzały śmierdziela w piątej klasie. Taki ekologiczny efekt będzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z przewidywaniami -teraz kolej na inwerter.

Wstępnie podoba mi się Sofar 11 KTL-X (cena ok 5200 pln brutto i 10 lat gwarancji bez specjalnych wymogów np uprawnień) , trochę martwią mnie jednak parametry.

Np wg karty produktowej max prąd na 1 Mppt to tylko 11A i przy moich Longi jest to za mało tj wg wzorów dla moich paneli wychodzi 11,47A-sprawa jasna ten model odpada.

Ale starszy model (chyba ?) tj 10000TL ma prąd na 1 Mppt ma 15A -wygląda to dziwnie dla tej samej mocy znamionowej.Dodam tylko ,że ten nowszy model jest tańszy o ponad 2 tysie...

Chyba wraca do gry Kaco-jak mam dać za Chinola tyle co za Niemiaszka , to pomimo wszystko sunsiad wygrywa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...