Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

d7d - na tym samym, co na każdej giełdzie. Kupujesz aktywo i trzymasz je - wg założeń z linka podanego wyżej, ma to być filar emerytalny. Czyli nastawiasz się na długie przechowywanie. I regularne oszczędzanie.

 

Czy polecam? - statystycznemu kowalskiemu pewnie nie, ale osobom które potrafią zainstalować portfel krypto i potem jeszcze konsekwentnie stosować kilka niezbędnych zasad bezpieczeństwa (jak np. przechowywanie środków na portfelu do którego ma się klucze, a nie np. na koncie giełdy, która może upaść) - już tak

Czyli tak naprawdę, niewielkiej grupie ludzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie pryskam chemią. Wyrywam co urośnie. Jak często szorujesz kostkę i pryskasz co by nic tam nie rosło?

 

Raz szorowałem, jak mi koparką śladów narobił. Nie wyrywam, nie pryskam - bo nie ma co.

 

Nie można inaczej i korzystać z prądu tylko w nocy czy 13-15. Dasz tak radę? Ja nie.

 

A dasz radę produkować prąd w nocy? Więc jaki sens liczyć po nocnej taryfie? Dziennego okienka niektórzy operatorzy nie mają przy taryfach strefowych (i przy PV to nawet dobrze).

 

Teraz w moim przypadku G12as odpada, chyba oczywiste.

 

No tak. PV wyklucza G12as.

 

Mam tak T2 24gr i T1 68gr. Bez kruczków - taryfa sprzedawcy. Ceny z przesyłem. Znajdziesz coś tańszego, bo ja nie mogę.

 

Podaj sam prąd, bo na koszt przesyłu jesteś skazany.

 

Liczy. Tylko widocznie mnie lubi, bo zwiększenie sumy ubezpieczenia o 50 kpln zwiększyło składkę o ile dobrze pamiętam o 2,5 pln albo 3,5 pln.

 

Widocznie. Ja miałem oferty w okolicach 0,6% na mury i elementy stałe.

 

Żywotność instalacji przekracza okres gwarancyjny.

 

I to już się opłaca? Jak przeżyje okres gwarancji? No, ciekawe podejście.

 

Szczerze mówiąc - nie pamiętam szczegółów. I nie zamierzam teraz grzebać w archiwach, żeby upewniać się, czy osoba fizyczna musiała sprzedawać zielone certyfikaty i raportować co kwartał sprzedaż energii do UKE. W dodatku uważam, że osoby fizyczne nie powinny "bawić się" w sprzedaż energii. Co najwyżej powinno się zmniejszyć 20%/30% haracz na mniejszy.

 

Ja bym wolał dostać złotówkę za kWh i kupić po 40gr. Ale właśnie o tym rozmawiamy, jak ktoś, kto montuje PV potrafi liczyć.

 

Zakładasz baaaaaaaardzo optymistycznie, że cena energii przez tyle lat się nie zmieni.

 

Jakoś historycznie to płacę realnie coraz mniej. A nawet jak wzrośnie, to nic strasznego. Jak PV zacznie się opłacać, to kupię nowsze, sprawniejsze ogniwa i bardziej zbajerowany falownik.

 

 

W dodatku manipulujesz pisząc o średnim oprocentowaniu w ciągu ostatnich 19 lat. Serio, na tej podstawie chcesz ekstrapolować potencjalne utracone korzyści od pieniędzy włożonych na lokatę przez następne 10 czy 19 lat?

 

Znasz lepsze przybliżenie? Tak długi okres pozwala uwzględnić zmiany koniunktury, kryzysy, boomy - to dobre przybliżenie.

 

Dziwne, bo mam na codzień styczność z tym tematem i żeby osiągnąć ciekawsze rezultaty niż 2,5% w skali roku (po opodatkowaniu) trzeba już poświęcić naprawdę sporo czasu.

 

Wystarczy wejść na pierwszy lepszy ranking lokat i wybierać spośród 4% co po uwzględnieniu podatku daje 3,3% rocznie przy kapitalizacji miesięcznej. Coś słabo w tym siedzisz, jak 2,5% to niby wyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego panela wsp.temp. Isc to 0,057 i mnie wychodzi inaczej: dla Isc(-25) to 9,67, Isc(70) 10,24, Impp(-25) 9,08, Impp(70) 9,59

 

Ok-może trochę przekręciłem , bardziej 10,4A (wg wzorów do jakich dotarłem).

Czy Twoim zdaniem te 11A max prądu roboczego w falowniku będzie ok ? Niby 14A jest prąd zwarciowy -jestem prawie pewien ,że wszystko będzie pasowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d7d - na tym samym, co na każdej giełdzie. Kupujesz aktywo i trzymasz je - wg założeń z linka podanego wyżej, ma to być filar emerytalny. Czyli nastawiasz się na długie przechowywanie. I regularne oszczędzanie.

Co jest powodem (przyczyną) tak spektakularnego wzrostu wartości ?

Na giełdzie wartość akcji w jakiś sposób ma odzwierciedlać wartość firmy i ma "jakieś" pokrycie w wartości firmy.

A to co linkujesz to nie jest piramida finansowa?

Ma jakieś zabezpieczenie w czymkolwiek?

Nie będzie później płaczu i zgrzytania i pretensji do całego świata ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz szorowałem, jak mi koparką śladów narobił. Nie wyrywam, nie pryskam - bo nie ma co.

Poczekaj. Będziesz szorował i wyrywał to co urosło miedzy. NO chyba, że masz fugę do kostki, a już kompletnie nie jest TCO.

 

 

A dasz radę produkować prąd w nocy? Więc jaki sens liczyć po nocnej taryfie? Dziennego okienka niektórzy operatorzy nie mają przy taryfach strefowych (i przy PV to nawet dobrze).

No to lepiej. W dzień prąd drożysz.

 

No tak. PV wyklucza G12as.

 

Brak znajomości zasad G12as. Miałem wcześniej zużycie na ok 9MWh/rok. Podasz jakie korzyści przyniesie mi przejście na tą taryfę nawet gdy nie mam PV, a zakładałem je po wejściu tej taryfy, więc mogłem wybierać.

Podaj sam prąd, bo na koszt przesyłu jesteś skazany.

T1 -> 0,3961

T2 -> 0,1914

 

Ja bym wolał dostać złotówkę za kWh i kupić po 40gr. Ale właśnie o tym rozmawiamy, jak ktoś, kto montuje PV potrafi liczyć.

 

Dlaczego niby masz dostać złotówkę za kWh? Na jakiej podstawie?

 

PS no i odpowiedź na pytanie z poprzedniego postu. . Dzięki.

Edytowane przez kubek86
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok-może trochę przekręciłem , bardziej 10,4A (wg wzorów do jakich dotarłem).

Czy Twoim zdaniem te 11A max prądu roboczego w falowniku będzie ok ? Niby 14A jest prąd zwarciowy -jestem prawie pewien ,że wszystko będzie pasowało...

 

Jak to w elektryce przy doborze przekroju czy też zabezpieczenia, jeśli z wyliczeń wychodzi że wszystko mieści się w zakresie parametrów to jest dobrze, a dobór na zasadzie że lepiej więcej tak na wszelki wypadek nie jest uzasadniony technicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj. Będziesz szorował i wyrywał to co urosło miedzy. NO chyba, że masz fugę do kostki, a już kompletnie nie jest TCO.

 

Ze dwa lata już ma. Czemu nagle miałoby się coś zmienić?

 

No to lepiej. W dzień prąd drożysz.

 

No lepiej. Tylko jak to ma się do tezy, że warto całość pokryć z PV, włącznie z tym tanim?

 

Brak znajomości zasad G12as. Miałem wcześniej zużycie na ok 9MWh/rok.

 

Ile masz za zaszły rok?

Pewnie nie tak różowo, jakbyś od razu wybrał G12, ale naprawdę źle to będzie wyglądało?

 

Ile zapłacisz, jak zdemontujesz PV i przejdziesz na G12as?

 

 

T1 -> 0,3961

T2 -> 0,1914

 

W Enea

0,3711 zł

0,1713 zł

brutto.

 

 

Dlaczego niby masz dostać złotówkę za kWh? Na jakiej podstawie?

 

Po ile odkupowały ZE prąd i zielone certyfikaty przed, jak twierdzisz, pozytywnymi zmianami w prawie? O ile od tego czasu wzrosły ceny certyfikatów i hurtowe ceny energii? Jak nic dzisiaj byłoby w okolicach złotówki.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj. Będziesz szorował i wyrywał to co urosło miedzy. NO chyba, że masz fugę do kostki, a już kompletnie nie jest TCO.

 

 

 

No to lepiej. W dzień prąd drożysz.

 

 

 

 

Ile masz za zaszły rok?

Pewnie nie tak różowo, jakbyś od razu wybrał G12, ale naprawdę źle to będzie wyglądało?

 

Ile zapłacisz, jak zdemontujesz PV i przejdziesz na G12as?

 

 

 

Od 2016 roku ok 9MWh/rok. Po co mam demontować. Mogę offgird. Zresztą sam montowałem. Policzysz jakie oszczędności.

W Enea

0,3711 zł

0,1713 zł

brutto.

 

No u mnie też brutto. I dla 0,02 zł mam zmienić sprzedawcę? Ile zaoszczędzę rocznie?

 

 

Po ile odkupowały ZE prąd i zielone certyfikaty przed, jak twierdzisz, pozytywnymi zmianami w prawie? O ile od tego czasu wzrosły ceny certyfikatów i hurtowe ceny energii? Jak nic dzisiaj byłoby w okolicach złotówki.

 

Zielone certyfikaty dla prosumentów? Kiedy tak było?

Zresztą zielone certyfikaty wydawane są przez URE producentom energii, a nie prosumentom. Taka mała różnica. No i np. 2017 cena za nie była ok 25zł/MWh z tego co pamiętam.

Zacytujesz gdzie napisałem, że zmiany były dobre. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest powodem (przyczyną) tak spektakularnego wzrostu wartości ?

Na giełdzie wartość akcji w jakiś sposób ma odzwierciedlać wartość firmy i ma "jakieś" pokrycie w wartości firmy.

A to co linkujesz to nie jest piramida finansowa?

Ma jakieś zabezpieczenie w czymkolwiek?

Nie będzie później płaczu i zgrzytania i pretensji do całego świata ?

 

Link był do bloga , nie do piramidy finansowej, ale chyba nie o to ci chodziło ;)

poczytaj, bo widzę, że zetknąłeś się wcześniej z tym zagadnieniem.

np. tutaj https://gadzetomania.pl/4279,bitcoin-waluta-wolnych-ludzi-czy-pomyslowa-piramida-finansowa

lub https://bitcoinset.pl/czy-bitcoin-to-piramida-finansowa/

na pewno znajdziesz też opinie, że to jest piramida finansowa :p

np. https://strefainwestorow.pl/artykuly/bitcoin/20181115/bitcoin-piramida-finansowa

z mojej strony dość w tym temacie, wystarczająco tutaj nasmieciliśmy, jak chcesz, możemy kontynuować temat, ale w innym miejscu ;)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie też brutto. I dla 0,02 zł mam zmienić sprzedawcę? Ile zaoszczędzę rocznie?

 

Spełniłem Twoją prośbę.

Znajdziesz coś tańszego obecnie.

 

O czym chcesz dalej dyskutować? Nie masz najtańszego prądu i tyle.

 

Zielone certyfikaty dla prosumentów? Kiedy tak było?

 

Przed wejściem w życie ustawy o OZE. Poczytaj archiwalne artykuły z tego czasu. Fajne były też pomysły w projekcie - ale jakoś firmy energetyczne je uwaliły. I tak przyjęte rozwiązanie jest najmniej korzystne dla prosumentów - mniej, niż było wcześniej i mniej, niż było w projekcie do pewnego momentu.

 

Zacytujesz gdzie napisałem, że zmiany były dobre. Dzięki.

 

Rzeczywiście, przepraszam. Że zmiany były na plus to napisał mitch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełniłem Twoją prośbę.

 

 

O czym chcesz dalej dyskutować? Nie masz najtańszego prądu i tyle.

Twój argument " można mieć tańszego sprzedawcę, bo przy PV nie możno go zmienić".

Płacę za prąd 3780zł Po zmianie na Twoją propozycję 3762. Oszczędność 18zł na rok. Fakt super argument, żeby nie mieć PV, bo zmienię sprzedawcę. Tak samo jak z G12as. Obaliłem te argumenty. No nie ma o czym dyskutować.

 

Przed wejściem w życie ustawy o OZE. Poczytaj archiwalne artykuły z tego czasu. Fajne były też pomysły w projekcie - ale jakoś firmy energetyczne je uwaliły. I tak przyjęte rozwiązanie jest najmniej korzystne dla prosumentów - mniej, niż było wcześniej i mniej, niż było w projekcie do pewnego momentu.

 

Znam temat bardzo dobrze. Nigdy nie było propozycji związanej z prosumentami i zielonymi certyfikatami. Był okres gdzie były stawki FIT dla prosumentów i nawet były faktury dla nich wystawiane, ale w ustawie były pewne warunki. Przy takim tempie i boomie na PV to pewnie za rok może dwa wylądowali byśmy na "wolnym runku". FIT a zielone certyfikaty to dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dzień nie otwieralem forum. efekt? w temacie pojawiło się kolejne 4 strony bez sensu. Mam dobra radę dla tych co im się nie opłaca: nie zasmiecajcie tematu, można założyć sobie odrębny temat. Jedna grupa drugiej nie przekona. Te durne dyskusję powodują, że nawet o sprzęcie nie ma jak podyskutować . Edytowane przez Redakcja
język
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przepraszam. Że zmiany były na plus to napisał mitch.

Bo były i dobrze o tym wszyscy wiemy. Tak samo wszyscy wiemy, że w perspektywie 10 lat właściciele PV będą i tak wygranymi, a Ci co nie zdecydowali się na PV dalej będą uzależnieni od łaski polityków i ZE i będą musieli dalej płacić i szukać kolejnych promocji. Których będzie oczywiście coraz mniej. Ba, już jest mniej, wspomniana promocja Duon... Wszyscy wiemy, że to nie wróci, a tanio to już było. Można się łudzić tak jak z wspomnianymi przez Ciebie lokatami i ich oprocentowaniem sprzed kilkunastu laty. No cóż, każdy ma swoje marzenia. I fobie. W Polsce mamy takie słynne dwa zdania: nie da się oraz nie opłaca się. A że jest inaczej wie każdy, kto choć raz wyszedł ze strefy komfortu. Bo że się opłaca, to wie każdy kto ma PV. Tak samo jak z PC. Nie opłaca się tylko tym, co nie mają. Zadziwiające.

 

I to jest całe podsumowanie tej teoretycznej dyskusji o PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sie porobiło... mój GoodWe 3kW to może być zajebisty sprzęt... jutro rozkręcam i szukam zworek. W większych zastosowali hardwarowy ogranicznik mocy:

[ATTACH=CONFIG]434255[/ATTACH]

 

Mój z serii 3000 NS był największy więc mogę niczego nie znaleźć.

 

Ładnie to tak czyjeś zdjęcia podkradać z sąsiedniego forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...