Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Czy niedowymiarowanie istalacji na poziomie 40% (moc paneli/moc inwertera) wpływa jakoś znacząco na wydajność? Tj. produkcja z 2kW paneli z obciążeniem inwertera 40% będzie niższa niż 2kW z obciążeniem 100%? Czytałem że fronius zaleca min 80% ale z drugiej strony całymi miesiącami i tak faktyczne obciążenie będzie niższe z powodu braku słońca.

 

W przyszłości mógłbym rozbudować instalacje i nie wiem czy lepiej wziąć większy falownik już teraz czy potem dokupić drugi lub wymienić stary na większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak mało miejsca to panele o większej sprawności.

Jak miejsca sporo to przelicznik cena zakupu za 1 wat.

Dzięki, w sumie taka jest prosta prawda :)

 

A jaka moc paneli była by odpowiednia dla falownika FoxEss T6 w naszych warunkach geograficznych? Chodzi mi o takie optimum z punktu widzenia wykorzystania jak najlepiej parametrów tego falownika a nie o to ile mamy np. miejsca. Czyli o wartość mocy paneli, którą najlepiej byłoby dla niego zaplanować.

To inwerter oddający po stronie ac 6kW a od strony dc jest w stanie przyjąć do 9kW.

Nie bardzo wiem jak zastosować podane wartości STC oraz NOCT w praktyce. Rozumiem co one oznaczają ale cóż z tego jeśli nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce dla naszego Polskiego słoneczka.

I tak, jeśli przyjąć panel o mocy 375Wp dla STC to już dla NOCT ma tylko 280Wp.

Na znanej stronie:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#

można wykonać obliczenia dla danego rejonu. W moim przypadku np. dla instalacji o mocy 6kWp (założyłem moc paneli STC) instalacja ma wg w/w prognoz wyprodukować ok 5500kkWh rocznie.

Jeśli jednak założę dla obliczeń wartość NOCT to już mam nie 6kWp a 4,48kWp co da mi roczną moc o wartości ok 4000kWh.

Jak to ogarnąć?

Przeczytałem, że w przypadku orientacji paneli na południe (u mnie południe z lekką tendencją na wschód) dobrze jest obciążyć falownik ok. 10-20% więcej od mocy maksymalnej, czyli w przypadku T6 to mogło by być ok 7kWp. Czy to przewymiarowanie się zakłada dla STC czy NOCT?

Ile naprawdę mocy należało by zafundować T6, żeby uzyskać optimum?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obliczeń i do zgłoszenia do OSD stosujesz STC.

Załóż tyle paneli ile możesz technicznie zmieścić albo na ile Cię stać.

Fronius dla swoich inwerterów do mocy 8.2kW pozwala (daje gwarancję) podłączyć 200% paneli.

Powyżej 8.2KW to 150%.

Oczywiście nie wykorzystasz całej mocy tak przewymiarowanych paneli ale zyskujesz stabilniejszą produkcję przy mniejszym nasłonecznieniu.

 

Rozumiem. A jak w praktyce wyglądają możliwości produkcyjne instalacji o mocy 6kWp. Wiem, że jeśli chodzi o ilość słońca lata są różne a to ma wpływ na zróżnicowaną produkcję w tych kolejnych latach. Jednak, jeśli masz "kilkuletnią" spostrzeżenia w tym temacie to napisz na jaką produkcję roczną w rzeczywistości można liczyć z 1kWp u nas w Polsce "uśredniając" nasłonecznienie z ostatnich kilku lat? Wydaje mi się, że obliczenia ze strony powyżej to takie nieco w różowych okularach ale tego nie jestem pewny. Nie chodzi przecież o zakładanie, że będą super słoneczne lata tylko o urealnienie wyników.

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem, że w przypadku orientacji paneli na południe (u mnie południe z lekką tendencją na wschód) dobrze jest obciążyć falownik ok. 10-20% więcej od mocy maksymalnej, czyli w przypadku T6 to mogło by być ok 7kWp. Czy to przewymiarowanie się zakłada dla STC czy NOCT?

Ile naprawdę mocy należało by zafundować T6, żeby uzyskać optimum?

 

Moc inwertera powinna być dobrana bliżej wartości NOCT niż STC.

T6 ~ 7,2kWp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moc panela jest istotna a jego rozmiar.

Panel o mocy 550W ma rozmiar ea 1135mm x 2256mmm i ramę 35mm

Panel o mocy 370W ma rozmiar ea 1050mm x 1750mm i ramę 30mm

 

Jak oba podeprzesz tylko dwoma profilami, ten pierwszy będzie się bardziej uginał pod naporem wiatru czy śniegu. Przez to mikropęknięcia są bardziej prawdopodobne. Dodatkowo na dachu instalowane podlegają jeszcze dodatkowo odkształceniom wynikającym z uginania się powierzchni dachu.

 

Duże panele podpiera sie też na środku, dzisiaj powiedział mi to instalator/sprzedawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest ustawienie tych 3 profili w jednej płaszczyźnie.

Jak tego nie osiągniesz, a jest to trudne na dachu, to już z założenia wprowadzisz naprężenia w panelu.

 

O rety ale ciemnota.

Sorry ale chyba nie masz pojęcia o budownictwie. W czym masz problem z ustawieniem szyn . ha ha ubawiłeś mnie do łez.

szpilki mają gwint --to tak na marginesie

-A powiedz mi Kolego jak zrobić Dach aby był prosty? chodzi mi o łaty.

Ja pierdziu Powalasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w sumie taka jest prosta prawda :)

 

A jaka moc paneli była by odpowiednia dla falownika FoxEss T6 w naszych warunkach geograficznych? Chodzi mi o takie optimum z punktu widzenia wykorzystania jak najlepiej parametrów tego falownika a nie o to ile mamy np. miejsca. Czyli o wartość mocy paneli, którą najlepiej byłoby dla niego zaplanować.

To inwerter oddający po stronie ac 6kW a od strony dc jest w stanie przyjąć do 9kW.

Nie bardzo wiem jak zastosować podane wartości STC oraz NOCT w praktyce. Rozumiem co one oznaczają ale cóż z tego jeśli nie wiem jak to się sprawdzi w praktyce dla naszego Polskiego słoneczka.

I tak, jeśli przyjąć panel o mocy 375Wp dla STC to już dla NOCT ma tylko 280Wp.

Na znanej stronie:

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#

można wykonać obliczenia dla danego rejonu. W moim przypadku np. dla instalacji o mocy 6kWp (założyłem moc paneli STC) instalacja ma wg w/w prognoz wyprodukować ok 5500kkWh rocznie.

Jeśli jednak założę dla obliczeń wartość NOCT to już mam nie 6kWp a 4,48kWp co da mi roczną moc o wartości ok 4000kWh.

Jak to ogarnąć?

Przeczytałem, że w przypadku orientacji paneli na południe (u mnie południe z lekką tendencją na wschód) dobrze jest obciążyć falownik ok. 10-20% więcej od mocy maksymalnej, czyli w przypadku T6 to mogło by być ok 7kWp. Czy to przewymiarowanie się zakłada dla STC czy NOCT?

Ile naprawdę mocy należało by zafundować T6, żeby uzyskać optimum?

 

Instalacja ustawiona na Południe pod optymalnym kątem bez zacienień kąt 35-37 może być przewymiarowana o 15% max to 20% ( stosuje się raczej 15% ) Co do wschód -zachód - jak zacienienia można i 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A jak w praktyce wyglądają możliwości produkcyjne instalacji o mocy 6kWp. Wiem, że jeśli chodzi o ilość słońca lata są różne a to ma wpływ na zróżnicowaną produkcję w tych kolejnych latach. Jednak, jeśli masz "kilkuletnią" spostrzeżenia w tym temacie to napisz na jaką produkcję roczną w rzeczywistości można liczyć z 1kWp u nas w Polsce "uśredniając" nasłonecznienie z ostatnich kilku lat? Wydaje mi się, że obliczenia ze strony powyżej to takie nieco w różowych okularach ale tego nie jestem pewny. Nie chodzi przecież o zakładanie, że będą super słoneczne lata tylko o urealnienie wyników.

 

Instalacja ma 6 lat

przez 5 lat uzyski 1208kWh/kW Rekord taki jak w stopce

Masakra ten ostatni rok 2021 1160kWh/kW -no ale ten 21r był naprawdę wyjątkowo kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instrukcja montażu tych paneli pozwala to tak.

Jednak ja nie widziałem otworów montażowych w środku ramy tych paneli.

Jeśli instalator mówi że tak się robi to niech pokaże instrukcję montażu tych paneli, napisaną przez producenta tych paneli.

Trzeba pamiętać że jak panel zostanie zamontowany niezgodnie z instrukcją producenta, to nie masz gwarancji.

 

Weź już przestań ha ha -Otwory montażowe w środku ramy :D

A jak montujesz na 2 szynach?:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc inwertera powinna być dobrana bliżej wartości NOCT niż STC.

T6 ~ 7,2kWp

 

Chciałem się upewnić. Czyli te 7,2kWp dla T6 to powinna być moc paneli liczona na podstawie ich NOCT a nie mocy "maksymalnej" STC?

Czyli te 15-20% przewymiarowania mocy paneli w przypadku ich orientacji na południe dotyczy dobierania wartości mocy paneli również kierując się ich NOCT a nie STC?

Edytowane przez Dolce1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że nikt mi nie odpowiedział na mój post w sprawie liczenia strat DC lub AC :no: zadam jeszcze jedno pytanie: gdzie jest dostępny wzór umowy z prosumentem dla PGE aby można się było zapoznać z jej warunkami. Mam umowę kompleksową jako konsument i po montazu fotowoltaiki i jej zgłoszeniu PGE wysyła ponoć nową umowę ale jej wzoru nie idzie wyszukać. Szukałem na PGE i w google i nie udało mi się znaleść...może ktoś ma skan swojej(oczywiście bez danych wraźliwych) zawartej w 2021, a najlepiej w 2022 roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie trochę laika ale patrząc na ten kalkulator : https://lumier.pl/kalkulator/ i zakładając, że falownik jest 3 fazowy 4KW to jakie napięcie w V(230/360/400?) podać w celu obliczenia strat/spadków napięcia dla prądu AC?

Też właśnie zastanawiam się jaką wartość napięcia podać by prawidłowo wyliczyć wielkość przekroju. Pomoże ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalację mam od połowy 2018 roku.

Niestety producent mojego inwertera zbankrutował i dane archiwalne poszły się "czochrać".

Pamiętam jedynie że w 2019 roku roczna produkcja wyniosła ok 9100kW z 8.8kWp. (ok 1034kW/1kWp).

Powinno być więcej bo co najmniej przez cały miesiąc wrzesień inwerter był zepsuty i czekałem na naprawę.

Teraz od czerwca mam Froniusa i za pół roku będę miał dane z całego roku.

Moja instalacja jest naziemna i ustawiona na południe pod kątem 35 stopni.

 

A czy te 8,8kWp to moc Twoich paneli w STC czy NOCT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...