Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Staram się zdarzyć z montażem paneli przed zmianami. Chciałem kupić falownik marki Sofar ale z tego co wyczytałem spełnia on wymogi do 31.03.2022. Czy jest ryzyko że po zmianach mogą być z nim problemy?

Jak już będzie zamontowany przed 31.03 to nie.

A zresztą nie sądzę, by po tym terminie firma Sofar nie miała ponownie homologacji ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rok i dwa miesiące i taryfę G12w. Przy całkowitym pokryciu zapotrzebowania z PV faktura jest około 65 zł na dwa miesiące.

A ile wychodzi u ciebie przy G11, jak można wiedzieć?

 

W styczniu przyszedł rachunek za listopad i grudzień 50zł przy całkowitym pokryciu z magazynu. W magazynie mam 1200kWh do przepalenia w styczniu i lutym, bo w marcu zacznie znuwu świecić. Ale nie ma problemu grzeje klimą i olejakiem cwo z grzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1111, jak nie pasują, to zostaje formularz na stronie sma.

 

Monter mi polecił hasło mofusutu ale też nie pasuje firma która mi montowała panele twierdzi że hasło z aplikacji sunny portal ale też nie wchodzi zamierzam zmienić dostwcę internetu ,połączyłem się z falownikiem potem w przeglądarce wpisuję 192.168.12.3 pokazuje się opcja logowania do wyboru użytkownik lub instalator i hasło próbowałem ale hasło nieprawidłowe. Taki falownik ten gościu nie mówi w jaki sposób się zalogować

Edytowane przez amstat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja o instalacji podjęta, we wtorek ma być instalator na oględziny i omówienie kwestii technicznych, pytań i niewiadomych jest wiele, jedna z nich to jak rozmieścić panele. Dach mam dwuspadowy wschód-zachód, czy ma to być 50/50 czy może inne proporcje. W domu na stałe zamieszkujemy we dwoje, oboje pracujemy, w domu jesteśmy popołudniami, a więc rano konsumpcja bieżąca będzie znikoma, raczej produkcja do magazynu.

Znalazłem artykuł z wykresami na temat orientacji paneli względem kierunków świata, wschód/południe/zachód.

https://www.brewa.pl/strefa-wiedzy/fotowoltaika-ustawienie-wschod-zachod-czy-poludnie.html

Edytowane przez Małkociniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki City za gratulacje-ale zobaczymy co będzie po montażu...

Po krótce Wam opowiem jak to było -a było to tak :

w grudniu razem z synem (tj przy moich namowach i wsparciu) zapadła decyzja montażu PV na dachu chałupy syna (kredyt za dom itp...było nad czym się zastanawiać).Wbiłem się w sieć i zacząłem szukać (w googlu) instalatorów w promieniu do 100km.Co ciekawe , wszyscy z Jeleniej Góry mnie zlali ,albo prawie (bo odezwali się po 2 tyg...).No więc kiedy przyszły szacunkowe oferty (podałem moc instalacji , Sofar i panele z Tier 1) , to zacząłem rozmawiać dalej z najtańszymi ofertami. Okazało się zresztą ,że jedna oferta była za 36kpln , a druga za 35kpln-zacząłem wtedy czytać opinie i ta tańsza miała lepszą. Zacząłem dalsze "śledztwo"-sprawdziłem wpisy w KRS , mapę googla z siedzibą oraz zacząłem dzwonić do sąsiadów tego instalatora z zapytaniem czy istnieje ta firma.

Kiedy miałem "potwierdzenie" istnienia instalatora , zacząłem z nim negocjacje-wszystkie dane i fotki (włącznie z zacienieniem od komina wentylacyjnego) im wysłałem (więc nie musieli dojeżdżać na rekonesans).Przycisnąłem jeszcze cenę i tysiaka urwałem. Zapytałem ich o dostawców-odpowiedzieli ,że sami ściągają dużo towaru z Chin i dopóki mają towar po :starych" cenach , to i dobrą cenę instalacji zrobią. Warunki płatności 10% zaliczka, reszta po montażu.

Równolegle znalazłem kilka firm na allegro i olx -szukałem wśród najtańszych. Dostałem kilka ofert na 100% płatność po wykonaniu iw podobnych pieniądzach.

Nie wiem czy mnie nie oszukają, ale jeśli zaczną działać to co nieco wiem o PV i raczej nie pozwolę im spaprać sprawy-najbardziej obawiam się o dach (betonowa dachówka).Mąż kuzynki też się zdecydował na instalację od nich -ale na wiacie. Co ciekawe ,kiedy zadzwonił do jednego instalatora z okolicy i zapytał dlaczego chce od niego 44 tys za to samo- to powiedzieli mu ,że gdyby mógł to by za te 34 tys też by mu zrobił...

No i tu docieramy chyba do sedna sprawy-duże firmy opierają się na małych firmach instalatorskich...Ostateczna cena jest wielokrotnie chrzczona -począwszy od hurtowni , a skończywszy na usłudze...

W uproszczeniu wygląda to tak :

-naganiacz (sprzedawca)

-wykonawca fizyczny

-wykonawca fakturowy

-hurtownik lub kilku hurtowników

Proza życia w PL...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że tak daleko ode mnie mieszkasz bo już bym prosił o namiary na instalatora, już zdążyłem się zorientować że 3700 pln / 1kWp to dobra cena, a 3400pln jest ceną bardzo dobrą :o

 

Kolega parę dni temu dzwonił do tej "mojej" firmy i mu dali wyjściowo 38kpln-zapowiadali podwyżkę po Nowym Roku.

Ale ta Twoja cena jest także bardzo dobra-jak czytałem tu o 4,5kpl/1kWp jako średnia , to się nie chciałem odzywać...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś godne polecenia panele o mocy ok. 550W? Potrzebuję złożyć instalację 10kWp, a mam miejsce na ok 18 paneli. (ewentualnie 20x500W, ale wtedy 2 panele łapałyby trochu cienia). Czy warto iść w tę stronę mocy?

"Zwykły" falownik typu np. Sofar wydoli na panelach takiej jednostkowej mocy, czy to nie ma dla falownika znaczenia?

Czy coś dodatkowego powinienem w systemie uwzględnić jeśli jeden rząd paneli będzie na połaci 45st, a drugi 25st? Obie w tym samym kierunku na południe, bez zacienień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie wy mieszkacie że panele dają praktycznie darmo? Zaraz się tam przeprowadzę :p. U mnie już w zeszłym roku wszyscy wołali 5000+/kWp a w tym to już 6000+ (lokalne firmy nie sieciówki typu C lub S).

 

Zastanawiam się czy nie wziąć byle jakie 2kWp żeby zaklepać opusty a potem rozbudować jak ceny prądu skoczą lub ceny paneli spadną.

Edytowane przez marvinetal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś godne polecenia panele o mocy ok. 550W? Potrzebuję złożyć instalację 10kWp, a mam miejsce na ok 18 paneli. (ewentualnie 20x500W, ale wtedy 2 panele łapałyby trochu cienia). Czy warto iść w tę stronę mocy?

"Zwykły" falownik typu np. Sofar wydoli na panelach takiej jednostkowej mocy, czy to nie ma dla falownika znaczenia?

Czy coś dodatkowego powinienem w systemie uwzględnić jeśli jeden rząd paneli będzie na połaci 45st, a drugi 25st? Obie w tym samym kierunku na południe, bez zacienień.

 

Takie (duże) panele to na grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...