Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam przyznałeś, że tak jest :). Tylko nie wiemy o ile dokładnie bo nikt z nas nie ma badań na ten temat

 

"Nie mamy badań nie wiemy ile ale wiemy że jest słabsza." :D

Może jest słabsza o +1 W a równie dobrze może być słabsza o -1W.

 

Moduł FULL BLACK 380Wp STC nie jest słabszy od zwykłego modułu 380Wp STC.

Ma taką sama moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł FULL BLACK 380Wp STC nie jest słabszy od zwykłego modułu 380Wp STC.

Ma taką sama moc.

 

neons.jpg

 

To są dwa identyczne panele jeden ful black, drugi zwykły, ful black nawet ma większą powierzchnię i jeszcze nie nadąża za zwykłym panelem ze sprawnością..

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przyznałeś, że tak jest :). Tylko nie wiemy o ile dokładnie bo nikt z nas nie ma badań na ten temat

 

Dlatego zastanawiam się, czy jest sens podnosić temat, skoro najprawdopodobniej różnice są niestotne (może nawet trudne do zmierzenia, skoro jeden moduł może się różnić względem drugiego do 5%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neons.jpg

 

Brawo.

Tylko to są stare moduły, w obecnie oferowanych Neon H wymiary są takie same, dla wspólnych w linii modeli 380W

Owszem, w wersji bez FB występują nawet w mocy 390W, ale to już wybów użytkownika - nie każry jest ograniczony wielkością dachu, więc albo robi instalację 25*390 (9775W), albo 26*380 FB (9880W).

Droższą, ale mocniejszą i ładniejszą :)

 

A teraz spojrzyj na linkowane tu moduły q-cells, gdzie tez kilka modeli o tej samej mocy ma te same wymiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości nie jesteś czasem posiadaczem ful Bleck-ów?

 

Tak i czekam, żeby ktoś mi wreszcie napisał, ile na nich tracę.

Na razie straciłem 14x15zł = 21zł, bo o tyle była droższa instalacja na nich.

Wymiary Longi 305 FB i zwykłych były TAKIE SAME

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poradzicie mi jakie panele i jeśli macie doświadczenia to również stelaż dobrać na elewację?

Chciałbym skalkulować czy mi się to opłaci wykonać. Zastanawiam się nad założeniem 8 paneli o mocy ok 450Wp.

Mam do wykorzystania ścianę szeroką na 4,4m, wysokość nawet więcej.

Będę wdzięczny za podpowiedzi i ewentualne doświadczenia w tego typu montażu paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo.

Tylko to są stare moduły, w obecnie oferowanych Neon H wymiary są takie same, dla wspólnych w linii modeli 380W

Owszem, w wersji bez FB występują nawet w mocy 390W, ale to już wybów użytkownika - nie każry jest ograniczony wielkością dachu, więc albo robi instalację 25*390 (9775W), albo 26*380 FB (9880W).

Droższą, ale mocniejszą i ładniejszą :)

 

A teraz spojrzyj na linkowane tu moduły q-cells, gdzie tez kilka modeli o tej samej mocy ma te same wymiary

 

A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?

 

Chyba nacisnąłeś na drażliwy punkt.:)

Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

To nie są dwa identyczne panele.

To jaki?

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?

 

Ale co jest zaokrąglane, co jest "ukrywane" ? Wymiary są "zaokrąglane"

To jakaś teoria spiskowa ?

 

Ja nie widzę żadnych "rozbieżności" - ot seria FB nie ma najmocniejszego modelu.

No trudno, jeśli ktoś MUSI mieć najmocniejszy to nie będzie miał FB.

Mnie interesuje sytuacja, jaka była w moim przypadku - instalacja na Longi 305 Wp

Do wyboru FB, lub zwykłe.

Te same wymiary, te same dane dla STC, jedynie różnica w cenie, którą zaakceptowałem.

Czym W CHWILI OBECNEJ różnią się uzyski, od sytuacji, gdybym zdecydował się oszczędzić te 210zł i wybrał zwykłe moduły ?

 

 

Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

 

Po pierwsze - 210zł.

0,012% wartości instalacji. To moja strata. Coś jeszcze ?

Po drugie - to mnie nie denerwuje

 

Po trzecie i najważniejsze - jaka "lipa" ?

Cały czas czekam, abyś mi to wyjaśnił.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zastanawia cię,, że są takie rozbieżności, albo mogą być ukrywane, zaokrąglane jak wymiary paneli?

 

 

Sam bym się też denerwował, zapłaciłem 21zł drożej i lipa. :D

 

To jaki?

 

ad. 1 Wietrzysz kolejny spisek :)

ad. 2 Chętnie bym dopłacił 100 PLN by posiadać FULL BLACK;

ad. 3 Jesteś jak dziecko które nie potrafi przeczytać

Moce STC są takie same ale Efficiency są różne 18,4% vs. 19,2% i 18,7% vs. 19,5%.

Współczynniki temperaturowe też są różne.

Wymiary są różne 1686x1016x40mm vs. 1640x1000x40mm.

I co najważniejsze to są różne ogniwa 161,7x161,7mm vs. 156,75x156,75mm.

Standard M4 i M2. Poczytaj :)

 

Jedyne wspólne to producent LG i część nazwy.

 

Jest taki blog ale nie podaje żadnych konkretów.

https://www.solarquotes.com.au/blog/black-solar-panels-efficiency/

 

I przeczytaj komentarz poniżej

Mark Stevens says

June 6, 2019 at 1:13 am

 

I just came across this article…

 

The panel wattage and module efficiency you see on a datasheet is measured under Standard (Flash) Test Conditions (25 degree cell temp). Obviously a flash of light doesn’t give the cells or panel enough time to be affected by heat.

 

The difference in wattage between the two SunPower models has nothing to do with the colour of the backsheet.

 

Cells are flash tested before they get made into panels. The cells are then sorted based on their output. Lower wattage cells are grouped together and made into lower wattage panels. And higher wattage cells are made into higher wattage panels. No different to any other panel model that has different watt-classes.

 

The reality is, the losses from a black backsheet are negligible. In fact, higher efficiency cells (like SunPower and LG) are converting more sunlight into electricity and *less into heat*. They also have industry-leading Temperature Coefficients.

 

And the irony is, those sneaky manipulative salespeople who you claim “take advantage of humanity’s basic social paranoia” are probably using this SolarQuotes article to convince customers to buy their cheap blue panels with silver frames, “because black panels are less efficient”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 Wietrzysz kolejny spisek :)

ad. 2 Chętnie bym dopłacił 100 PLN by posiadać FULL BLACK;

. Poczytaj :)

 

Jedyne wspólne to producent LG i część nazwy.

 

Jest taki blog ale nie podaje żadnych konkretów.

https://www.solarquotes.com.au/blog/black-solar-panels-efficiency/

 

I przeczytaj komentarz poniżej

Przeczytałem fajne opracowanie.

 

Wiem, jak to się odbywa, kryształy są cięte na plastry i sortowane

według mocy.na kilka rodzajów tu akurat 5 w danym typoszeregu.

Następnie są składane w całość w jednej ramie z takiej samej mocy plastrów.

 

Teraz najważniejsze, kryształy a z nich te pocięte plastry

mają różne kolory, ciemne są słabsze od jasnych, ale nieznacznie, układając

w ramie o tych samych wymiarach np, 120 szt tych plastrów przy jasnych

zawsze jest panel trochę mocniejszy, przesunięcie jest o kilka Wat, o 5W.

 

A to, że są słabsze, można tylko zauważyć na końcu każdego typoszeregu, gdyż żeby

jeszcze zwiększyć moc ciemnego panelu o te 5W trzeba dołożyć jeszcze kilka plastrów.

Niestety one nie mieszczą się już w ramie, więc zwiększa się powierzchnię, ale używa

słabszych plastrów, żeby dopasować moc panelu FV i wypełnić przestrzeń.

 

Jak wybierasz ful blecka to tego nie widać i dlatego dwa panele 380 W czarny i zwykły

mają inne kryształy, mocowo te ciemniejsze muszą mieć mocniejsze, żeby dogonić ten jaśniejszy panel FV przesuwasz się w typoszeregu o jeden rząd.

 

Dwa panele czarny i normalny nie są takie same, składają się z innych moczowo plastrów.

 

Dlatego producent jest w stanie wyprodukować Ful Blecka o podobnych parametrach.

 

Jednak najmocniejsze panele FV, o największej sprawności, nawet w każdym typoszeregu muszą składać się z jasnych plastrów.

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, to jeszcze jedno pytanko.

W longi jedne panele maja LR4-72HPH a drugie LR4-72HIH? Mam się tym martwić? :cool:

 

Nie montujemy Longi i nie przyglądałem się różnicom. W oficjalnym kanale dystrybucji aktualnie dostępne są tylko HPH (nawet Longi na swojej stronie pokazuje tylko HPH).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...