Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.


Kolores

Recommended Posts

Test na YT bardzo ciekawy ale wyniki nie są za bardzo wiarygodne.

Moduły mają większą moc niż pierwotnie zakładana bo aparatura nie była skalibrowana do tych modułów.

Mogą mieć większą moc ale jaką mają to nie wiadome.

 

Po drugie należało zbadać dwa moduły przed myciem i te same dwa moduły po umyciu i wtedy porównać wyniki.

Jasne, być może metoda nie była w 100% dokładna, jednak można śmiało założyć, że historie o tym, jak to panele szybko tracą na wydajności można wsadzić między bajki. W takim świetle wrzucanie mniejszej mocy falowników przez instalatorów do instalacji skierowanych na południe "bo panele stracą za chwilę moc" trochę kiepsko wyglądają.

 

Tak czy owak, wiele osób powtarza miejską legendę, jakoby panele po kilku latach mają sporo mniejszą moc, a po kilkunastu to już śmietnik. Teraz widać, ile warte jest takie gadanie bez sensu niepoparte żadnymi dowodami.

 

To samo dotyczy pomp ciepła czy samochodów elektrycznych (długość życia produktu, trwałość, sprawność, etc). Ale wiadomo, jak ktoś się na czymś zafiksuje, to choćby nie miał żadnych podstaw, to trzyma się teorii wyssanych z palca, bo pasują mu do koncepcji. A tu wyraźnie widać, ile takie teorie są warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pv południowe bardzo się przegrzewają w lecie i nie wiem czy nie lepsze uzyski byłyby jednak wsch-zach zwłaszcza w letnich miesiącach np w czerwcu moc od 10 do 15 lest taka sama bo jest wszystko przegrzane.

Nie, wsch-zach nie byłyby lepsze od południowej ekspozycji. Pokazują to zarówno kalkulatory jak i prawdziwe uzyski realnych instalacji. W miesiącach zimowych to już w ogóle jest przepaść między wsch-zach a południem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wsch-zach nie byłyby lepsze od południowej ekspozycji. Pokazują to zarówno kalkulatory jak i prawdziwe uzyski realnych instalacji. W miesiącach zimowych to już w ogóle jest przepaść między wsch-zach a południem.

 

owszem ja tylko mam 4 kwpna południe i nigdy nie było 4kw uzysku stabilne 2,5-2,7 kw w słoneczny dzien z tym ze ja mam instalację płaska ok 14 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem ja tylko mam 4 kwpna południe i nigdy nie było 4kw uzysku stabilne 2,5-2,7 kw w słoneczny dzien z tym ze ja mam instalację płaska ok 14 st

 

Właśnie, 30-45 stopnie na Pd będzie zupełnie inaczej wyglądać niż 14. W tabelach też to przecież widać. A jeszcze zostaje kwestia ewentualnego zacienienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, 30-45 stopnie na Pd będzie zupełnie inaczej wyglądać niż 14. W tabelach też to przecież widać. A jeszcze zostaje kwestia ewentualnego zacienienia.

 

zacienienia nie ma. gdybym miał możliwość to zainstalowałbym pv pod większym kątem. Chodziło mi tylko o podkreślenie że samo południe to nie wszystko. zarówno przy instalacjach wsch -zach czy południowych można dać mniejszy falownik. z 3.92 kWp miałem roczne uzyski 3,5-3,7 MWh. To zgodnie z tabelami. Natomiast wszystkie Pv miałem na jednym stringu więc dołozyłem nieco PV na gruncie i zobaczymy o ile wzrośnie produkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacienienia nie ma. gdybym miał możliwość to zainstalowałbym pv pod większym kątem. Chodziło mi tylko o podkreślenie że samo południe to nie wszystko. zarówno przy instalacjach wsch -zach czy południowych można dać mniejszy falownik. z 3.92 kWp miałem roczne uzyski 3,5-3,7 MWh. To zgodnie z tabelami. Natomiast wszystkie Pv miałem na jednym stringu więc dołozyłem nieco PV na gruncie i zobaczymy o ile wzrośnie produkcja.

Ok. Od każdej zasady są wyjątki. Ale zdecydowana większość ludzi buduje domy z nieco innym kontem dachów :) Jednak kostki to nadal rzadko spotykane są. A widuję takie ładne wykresy urżnięte na górze przez 2 h (czy nawet czasami dłużej). I tak przez kwiecień-lipiec. No to chyba jednak coś jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zacienienia nie ma. gdybym miał możliwość to zainstalowałbym pv pod większym kątem. Chodziło mi tylko o podkreślenie że samo południe to nie wszystko. zarówno przy instalacjach wsch -zach czy południowych można dać mniejszy falownik. z 3.92 kWp miałem roczne uzyski 3,5-3,7 MWh. To zgodnie z tabelami. Natomiast wszystkie Pv miałem na jednym stringu więc dołozyłem nieco PV na gruncie i zobaczymy o ile wzrośnie produkcja.

 

3500kWh z takiej instalacji to 892kWh/1kWp, natomiast 3700 to 943kWh/1kWp

Ja przy orientacji południowej i nachyleniu 45 st miałem około 1100kwH z 1kWp.

Nie było żadnego ucinania. pewnie to wynika właśnie z takiego a nie innego nachylenia.

Liczby nie kłamią, instalacje południowe w optymalnych warunkach wychodzą najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3500kWh z takiej instalacji to 892kWh/1kWp, natomiast 3700 to 943kWh/1kWp

Ja przy orientacji południowej i nachyleniu 45 st miałem około 1100kwH z 1kWp.

Nie było żadnego ucinania. pewnie to wynika właśnie z takiego a nie innego nachylenia.

Liczby nie kłamią, instalacje południowe w optymalnych warunkach wychodzą najlepiej.

Niestety ale masz rację. Mam instalację Wschód Zachód od niedawna na dachu 38 st., ale już widzę, że daleko mi będzie do takich wyników. Wg tabel to miało być 80% południa, ale sądzę, że to będzie mniej .... niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale masz rację. Mam instalację Wschód Zachód od niedawna na dachu 38 st., ale już widzę, że daleko mi będzie do takich wyników. Wg tabel to miało być 80% południa, ale sądzę, że to będzie mniej .... niestety :(

Poczekaj na cały rok. W miesiącach zimowych instalacje wschód-zachód faktycznie produkują bardzo mało, ale od kwietnia zaczynają nadganiać i w rezultacie powinieneś się zbliżyć do tych 80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3500kWh z takiej instalacji to 892kWh/1kWp, natomiast 3700 to 943kWh/1kWp

Ja przy orientacji południowej i nachyleniu 45 st miałem około 1100kwH z 1kWp.

Nie było żadnego ucinania. pewnie to wynika właśnie z takiego a nie innego nachylenia.

Liczby nie kłamią, instalacje południowe w optymalnych warunkach wychodzą najlepiej.

 

Najlepsze gruntowe w przewiewie wtedy nie ma przegrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma rozwiązań idealnych - nie każdy ma miejsce na gruntowe, dodatkowo wtedy zwykle problemem jest jakieś zacienienie

 

To prawda ja najpierw wyciąłem drzewa i pojawilo się miejsce na gruncie, i była wolna dziurka w falowniku no i ulga mi sie skończyła pit więc trzeba było zrobić szybką dokładkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do magazynów energii i problemów związanych z ich zgłaszaniem (zwiększanie mocy wytwórczej i wpadanie np. w 70% opust). Znajomy kupił i... nie zgłosił. I tak sobie myślę, że w przypadku "starych" prosumentów (czyli tych, co nie będą mogli skorzystać z dofinansowania) właśnie tak to się będzie kończyć - instalowaniem bez zgłaszania. Bo w rzeczywistości nic za to nie grozi, a człowiek pozbywa się problemu w postaci walki z cwaniackim podejściem ZE do tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do magazynów energii i problemów związanych z ich zgłaszaniem (zwiększanie mocy wytwórczej i wpadanie np. w 70% opust). Znajomy kupił i... nie zgłosił. I tak sobie myślę, że w przypadku "starych" prosumentów (czyli tych, co nie będą mogli skorzystać z dofinansowania) właśnie tak to się będzie kończyć - instalowaniem bez zgłaszania. Bo w rzeczywistości nic za to nie grozi, a człowiek pozbywa się problemu w postaci walki z cwaniackim podejściem ZE do tematu.

 

No nie pisz, że nic nie grozi, 1000 zł mandat i groźba wypowiedzenia umowy. Tyle jest obecnie za zwiększenie mocy wytwórczej czy wymiana falownika bez zgłoszenia/aktualizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie pisz, że nic nie grozi, 1000 zł mandat i groźba wypowiedzenia umowy. Tyle jest obecnie za zwiększenie mocy wytwórczej czy wymiana falownika bez zgłoszenia/aktualizacji.

Dlatego napisałem "w rzeczywistości". Teoria jest taka jak piszesz, a jak jest w praktyce? Przy obecnym poziomie zaawansowania OSD miną wieki, zanim ktokolwiek się zorientuje, że coś nie zostało zgłoszone. Poza tym, jak już w końcu ktoś wpadnie na pomysł, że coś jest nie tak, to nadal pozostanie kwestia udowodnienia, że :

1) masz magazyn

2) używasz go w połączeniu z on-grid.

Jak niby ma to ktokolwiek zrobić, skoro 99,99% magazynów będzie w chałupie, ukryte przed oczyma pracowników ZE? Nie ma czegoś takiego jak okresowa weryfikacja, przy której musisz dopuścić technika do falownika i/lub oględzin instalacji wewnętrznej.

 

To samo dotyczy modułów. Jak sobie zapragnę wymienić moduły, to nikt mi na dach nie wejdzie i nie będzie weryfikował tabliczek znamionowych. Zmienisz Froniusa na Growatta i niby jak się ktokolwiek zorientuje? Kary są fikcją, tylko jak się dasz złapać za rękę i jeśli pozwolisz technikowi wejść do domu i obejrzeć falownik.

 

Żeby była jasność - nikogo nie namawiam do niczego. Tylko sygnalizuję, że OSD ma niewielką szansę na wyłapanie takiej sytuacji, a potem ma dosyć kiepskie pole manewru, aby to udowodnić. I wcale się nie zdziwię, że takie niezgłaszanie będzie miało miejsce w wielu przypadkach - polityka zarówno państwa (dyskryminowanie starych prosumentów) jak i OSD (uporczywe działanie na szkodę prosumentów i konsumentów, manipulacje) do tego zachęcają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...